Hello There, Guest! Login Register


(Reprezentanta) Prajitorie in Sibiu

#1
Vad pe Facebook faptul ca Leonard Cafe vor deschide in Sibiu o reprezentanta si vor praji acolo Jamaica Blue Montain. Nu stiu preturi, nu stiu detalii, in afara anuntului de pe Facebook.

Asta ar insemna ca exista un prajitor de cafea acolo daca vor experimenta acest lucru. De obicei, reprezentantele Leonard Cafe se aprovizionau de la fabrica mama din com. Cornetu, Ilfov.

Poate vom afla amanunte mai multe de la un espressoman sibian Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
(04-12-2012, 16:18)Lyvyoo Wrote: Vad pe Facebook faptul ca Leonard Cafe vor deschide in Sibiu o reprezentanta si vor praji acolo Jamaica Blue Montain. Nu stiu preturi, nu stiu detalii, in afara anuntului de pe Facebook.

Asta ar insemna ca exista un prajitor de cafea acolo daca vor experimenta acest lucru. De obicei, reprezentantele Leonard Cafe se aprovizionau de la fabrica mama din com. Cornetu, Ilfov.

Poate vom afla amanunte mai multe de la un espressoman sibian Smile
Sau e d-aia prajita vertical? Nici a spray de cafea nu candeshte la ei.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Deci locatia exista deja?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Buna, sunt sibian si tocmai ma pregateam sa va anunt ca vom avea si noi prajitorie. I-am intalnit din gresala in ziua deschiderii si desi nu era deschis au fost amabili si m au servit cu un expresso f bun...poate putin cam acid pt gustul meu. Nu aveau preturile deocamdAta dar am inteles ca vor fi foarte multe sortimente. Sa le uram bun venit .... Va tin la crt.... Deabia astept sa iau ceva proaspat pt acasa

(04-12-2012, 18:11)Lyvyoo Wrote: Deci locatia exista deja?

Da locatia e f aproape de Piata Mare pe str Arhivelor. Din Piata Mare accesul se realizeaza printr un gang viv a vis de primarie.

Tot de la ei am aflat ca nu va exista un prajitor in permanenta aici si ca vor aduce probabil cafeaua prajita in alta locatie.
 
Reply
#5
Am fost eu si mi-am petrecut dupamasa acolo. Nu este o prajitorie ci un magazin care distribuie cafea proaspat prajita de la Leonard. Pentru deschidere, demonstrativ au adus un prajitor si s-a prajit Jamaica Blue Mountain. A fost placut, am discutat despre cafea cu Marian (sper ca nu gresesc numele), o persoana extrem de agreabila.

Dupa prajire a preparat espresso, desi nu era totul pus la punct acolo din punct de vedere preparare/bar. Desi extragerile nu au fost perfecte (o rasnita medie, tamper plastic etc) Jamaica e o cafea extrem de interesanta. N-am mai baut niciodata pana acum, este bogata in arome, dulce, fara aciditate (mie imi plac cele cu aciditate). Am cumparat 200g pentru acasa si am preparat pe espressorul meu. E clar o cafea buna si speciala, simti ca e bogata in arome si ele sunt diferite fata de ce am baut uzual. In momentul asta nu simt ca imi doresc sa beau numai Jamaica. Nu as da 650ron/kg, pentru acest gust. Am mai baut acolo o Costa Rica, nu stiu daca din preparare sau din cafea (banuiesc ca din preparare - boabele aratau si miroseau perfect), este sub ce am baut de la Mihai/Sarkis pana acum.

Dezamagitor este ca vizitatorii insa nu aveau absolut nici o idee despre cafea. Cred ca nici nu stiau care e diferenta intre arabica si robusta si care e mai buna dintre ele. Dar ce sa mai spui despre proaspat prajit, macinatura etc. Majoritatea cereau espresso lung, si mi-a placut de Marian ca a refuzat sa ofere Jamaica Blue Mountain luuung. Smile

Mi sa spus ca voi gasi acolo cafea proaspat prajita, si nu se va invechi in borcane pentru ca ce se invecheste e returnata, facuta amestec si trimisa in sistemul HORECA. Lunar ...

Sper ca cei care detin magazinul sa fie cu adevarat pasionati de cafea si sa se implice atat cat se poate in educatia clientilor si in prepararea cafelei.

Bineinteles, atasez fotografii.

                           
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#6
Ne era dor de un review/set de poze de la G.Serban Smile

Preturile pentru celelalte sortimente cum erau?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(10-12-2012, 13:01)Lyvyoo Wrote: Ne era dor de un review/set de poze de la G.Serban Smile
Preturile pentru celelalte sortimente cum erau?

Doamna care are magazinul, nu reusise sa faca preturile si nici eu n-am fost foarte interesat de preturi, eram mai dornic sa discut despre cafea, si l-am tot descusut pe Marian cu diverse. Smile

O sa primesc si pe email lista de preturi, si cu siguranta voi mai trece pe la magazin.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#8
Numai lucruri bune despre magazin.
Un espresso bun, o domnisoara draguta si cafea pentru toate gusturile inclusiv verde.
Lelit Mara X + Niche Black 
 
Reply
#9
Poze cu domnisoara va rugam Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)