• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Recomandare rasnita manuala

Salutare tuturor si la multi ani! Smile

Tinand cont ca sunt foarte noua in comunitatea voastra, o sa incep prin a va spune ca am citit in ultimele zile aproape toate discutiile de aici, incercand sa ma informezSmile. Pe scurt, vreau sa achizitionez un espressor, si m-am decis la un Lelit PL41EM. L-am comandat ieri in black friday pentru ca mi s-a parut o oferta f buna.

Acum as avea nevoie de cateva sfaturi pentru achizitionarea unei rasnite. Bugetul e cat se poate de mic, intrucat espressor-ul imi mananca aproape toti banii Smile. Stiu ca veti spune ca mai bine luam o rasnita mai buna, si un espressor ceva mai slab la banii astia, dar m-am gandit ca o perioada pot sa traiesc cu o rasnita manuala, pana mai strang bani de una electrica.

Revenind la subiectul thread-ului, nu sunt hotarata ce rasnita sa aleg. Optiunile (pe care le-am gasit eu pana acum) ar fi:
- Porlex (tall sau small)
- Zassenhaus (o sa plec curand in Germania si as putea sa o iau de acolo, dar nu stiu cat sunt de ok)
- Hario slim (asta nu prea imi place pentru ca are recipientul de plastic)
- Comandante ? (http://www.comandantegrinder.com - a folosit cineva asa ceva?)

Ar mai fi Pharos, dar e putin in afara bugetului meu Smile.

Daca aveti alte idei, astept cu mare placere sugestiile voastre.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml

Reply
La multi ani si bine ai venit!
Legat de Comandante C40 MK2, la 128 E (pe care poate ii merita) incepi deja sa te apropii de una electrica. Fiind vorba numai de o perioada, cred ca poti merge linistita pe una Hario, chiar si SH, pentru a grabi sosirea celei electrice.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Cea mai buna optiune din lista pare a fi Comandante (nu o am, doar pe baza review-urilor citite). Am sa continui prin a spune ca as folosi o rasnita manuala pentru espresso doar strict ca si o chestie temporara. Am un Hario si la granulatie de espresso rasnirea manuala dureaza mult.
La Scala Butterfly, OE Pharos, Gino Rossi RR45, AeroPress, V60, prajitor tip corretto

Reply
Va multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca n-am fost prea atenta la Comandante, nu am stiut ca este chiar asa de mult.

Vad ca amandoi sunteti de acord ca ar trebui sa fie o chestie temporara. Puteti sa-mi dati mai multe detalii? Inteleg ca e mai greu sa prepari espresso, dar nu ma deranjeaza. Nu vom bea (cu exceptia cazurilor in care avem musafiri) mai mult de doua espresso pe zi.  Ce alte motive sa ma grabesc in achizitia unei rasnite automate ar trebui sa mai am?
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml

Reply
(01-12-2014, 15:01)andra Wrote: Vad ca amandoi sunteti de acord ca ar trebui sa fie o chestie temporara. Puteti sa-mi dati mai multe detalii?

Experienta mea e urmatoarea: am un Haria mini mill cu care rasnesc cafea pentru French press. Rasnirea nu dureaza f. mult pentru asta. Odata am fost nevoit sa rasnesc pentru espresso. Rasnirea a durat aprox. de 2 ori mai mult decat pentru French press si efortul a fost mai mare.
Un alt neajuns e ca la rasnitele manuale din lista ta (inclusiv Comandante, MK1 cel putin) consistenta macinaturii nu e prea buna. Deci espresso-ul nu va iesi asa de bun cum ar putea sa iasa. Vei avea particule foarte mici care vor introduce gust amar la extractie, si particule mari care vor introduce gust mai acru decat ar fi de dorit.

Dar depinde mult si ce pretentii ai de la ceafea, cat de sus ti-e setata stacheta in ce priveste gustul unei cafele bune si cat de mult poate corecta espressorul tau neajunsurile macinaturii Smile . S-ar putea sa fii foarte multumita de o rasnita mauala.
La Scala Butterfly, OE Pharos, Gino Rossi RR45, AeroPress, V60, prajitor tip corretto

Reply
Eu am un porlex tall de vreo 3 luni si sunt multumit de extractiile pe care le am. Dimineata fac putina miscare...cam 2 min pentru 18 g de cafea. Operatiunea se repeta de maxim 3 ori pe zi.... Parca as merita o electrica dar nici de ce am nu ma pot plange. Singura problema sunt musafirii. Dar in ziua aceea nu mai ai nevoie de alte exercitii fizice Smile
Gaggia Classic, Porlex Tall, Aeropress, Tamper Lelit Pl100

Reply
Am inteles din unele discutii ca Porlex-urile macina mai repede decat Hario Mini. Asa este?
Cert este ca nu poti sa faci performanta in espresso cu manuale. Pe unele site-uri sunt considerate improprii. E pacat de espressor sa stai prea mult cu o manuala.
Brasilia Club;Gaggia Espresso; Quamar T80
Ex: Saeco Poemia, Gaggia Color, Dip DK30.

Reply
Nu sunt o cunoscatoare. Acum nu am un espressor, ci un filtru vechi de multi ani, de la mama Smile, asa ca diferenta cred ca va fi oricum f mare pt mine.

Intre cele 3 la care am ramas (Porlex, Hario, Zess) care e totusi mai ok? Imi placea f tare design-ul Zess dar par a nu fi asa de functionale. Voi ce ziceti?

Reply
(01-12-2014, 15:40)andra Wrote: Nu sunt o cunoscatoare. Acum nu am un espressor, ci un filtru vechi de multi ani, de la mama Smile, asa ca diferenta cred ca va fi oricum f mare pt mine.

Intre cele 3 la care am ramas (Porlex, Hario, Zess) care e totusi mai ok? Imi placea f tare design-ul Zess dar par a nu fi asa de functionale. Voi ce ziceti?

Intre Porlex si Hario nu e mare diferenta ca si macinatura. Daca de la Zassenhaus te referi la modelul acesta: http://www.amazon.de/Zassenhaus-41095-Ka...B00BJPD4NA atunci as zice (strict bazat pe pret si pe design - din poza) ca e mai bine stabilizat axul si ar trebui sa scoata o macinatura mai constanta.

Reply
(01-12-2014, 16:21)coffeesnob Wrote:
(01-12-2014, 15:40)andra Wrote: Nu sunt o cunoscatoare. Acum nu am un espressor, ci un filtru vechi de multi ani, de la mama Smile, asa ca diferenta cred ca va fi oricum f mare pt mine.

Intre Porlex si Hario nu e mare diferenta ca si macinatura. Daca de la Zassenhaus te referi la modelul acesta: http://www.amazon.de/Zassenhaus-41095-Ka...B00BJPD4NA atunci as zice (strict bazat pe pret si pe design - din poza) ca e mai bine stabilizat axul si ar trebui sa scoata o macinatura mai constanta.

Acela sau un clasic de la Zassenhaus http://welovejam.com/aij/wp-content/uplo...00x300.jpg

Reply
Un scurt versus aici plus altele pe Google. Daca e vorba de stabilitatea axului, personal am avut pe masa la o intalnire cu espressomanii un Hario si un Porlex, si era clar ca la Porlex nici nu se clintea.

Clasicul Zass am inteles ca este doar o umbra comerciala a vechilor rasnite, si nu merita banii multisori la care este cotata, parere obtinuta de la un user care a scris acest review. 

Oricum, manuale adevarate sunt ori cele vintage restaurate, asa cum scria acel user in review cu exemple concrete, ori de la Lido 2 in sus. Altfel, electricele de la 700 de lei in sus, fac o treaba mult mai buna decat categoria manualelor entry level. 
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Si eu am lucrat o vreme cu Hario mini. O poti folosi cu succes si cu rezultate decente pentru orice mod de preparare. Dupa nici doua luni, cred, mi-am luat o rasnita electrica, dar am pastrat Hario si o mai folosesc la Aeropress ori pentru espressor din decaf-uri. O iau cu mine in deplasari, o iau cu mine uneori cand merg in vizite de prieteni. 
Ce m-a determinat sa investesc intr-o rasnita electrica: in primul rand disconfortul, apoi pretentiiile. Te saturi de dat la manivela. Sa nu mai pomenesc de lipsa de atentie in cantarire, ori alte erori de preparare. Sa o iei de la capat cu macinatul cand esti cu ochii pe ceas dimineata, e dezarmant si uneori frustrant. 
Daca din start spui ca te gandesti la o rasnita manuala doar ca solutie temporara, clar mi-as lua cea mai ieftina de pe lista ta.    
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)