Hello There, Guest! Login Register


Recomandare rasnita buget redus

#1
Buna ziua, am reusit sa sparg ceramica de la porlex ( am desfacut spalat lasat la uscat..cineva a pus o punga peste...am tras de punga a picat "cercul" ceramic si s-a facut bucati pe gresie).
 Pot cumpara de undeva cutitele ceramice pt porlex? am cautat insa nu am gasit nimic pe la noi.. poate nu am cautat eu bine.

Insa as vrea sa trec pe ceva electric... am obosit sa dau rateu sa macin din nou sa mai dau un rateu si sa fiu nevoit sa dau la manivela pana nu mai am chef de cafea Smile.


Asa ca va rog sa ma ajutati cu niste recomandari pana in 500lei pt o rasnita electrica care sa fie mai capabila decat porlexul pe care l am forjat 3 ani.  Am incercat sa mai arunc un ochi pe forum, dar se discuta numai de rasnite de la 1100 in sus .

P.S. nu ma deranjeaza sa cumpar si ceva SH. 

Multumesc.
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]
 
Reply
#2
Vezi ca a aparut pe Olx azi un Cimbali Cadet la 300 lei. Daca invarte eu zic ca merita.
Asta e.
Bafta!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Un Lelit sau un Ascaso s-ar incadra in cei 500 de RON. Acum, ca ar fi 550 de ron in loc de 500 nu cred ca ar fi un capat de tara. Dar cam asta ar fi un pret sh pentru genul asta de rasnite.

In alta ordine de idei, este pe olx un Mazzer care este de departe cea mai buna rasnita pana in 2-3000 de RON. Poate mai poti negocia vreo 100 de ron si o iei cu 750. Crede-ma, sunt cei mai bine investiti 750 de ron posibili. Cu timpul mai schimbi si cutitele (originale te costa 25 de euro si te tin 6-700 kg macinate). Mai dai un 50 de ron pe un con din ala de inox (vezi pe topice la modificari), dar tot asa, in timp.

Iti dau sfatul asta ca fost posesor de rasnita Gaggia, posesor de Porlex, fost posesor de rasnita Lelit si actual posesor de rasnita Mazzer. Rasnitele mai bune ca asta incep de la peste 500 de euro.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#4
Multumesc pt sfaturi, mazzerul nu se vinde mai jos ( si parca nu m as incumeta sa dau 850+ transport de 10kg+ cat are) , cimbali ala pare foarte forjat si vechi ( poza cu eticheta in spate..prin grilele alea parca se vad puncte de rugina)
Pe langa asta par foarte mari , eu beau o cafea pe zi .. nici p-aia nu o beau zilnic. 

Mai astept sfaturi de la voi, multumesc pt ajutorul acordat pana acum.

@kum, cat de mare e diferenta intre un lelit pl 43 mm si porlex? Adica ... lelitul este mult peste porlex.. sau mai bine un porlex cu surubeltina electrica  Smile
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]
 
Reply
#5
Sunt chestii diferite... De ce ai pune surubelnita electrica pe Porlex, mai ales la o cafea pe zi???

Si la pret, Porlex e pe la 200, Lelit la 750
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#6
Am inteles ca vrei electrica, dar ar fi bine sa ai toate datele... sa stii ca una manuala cu cutite de otel este alt univers decat Hario sau Porlex, si iti zic asta avand in mana ambele.
Vorbim de timpi de macinat de 30-40 secunde fata de 3 minute si cu totul alta macinatura.
Daca te-am facut curios si vrei sa aflii care/unde e minunea asta, vezi topicul rasnitei romanesti Che.
Dar cum disponibilitatea rasnitei Che este incerta, urmatoarea candidata in lista, care o am si eu in vizor, este un Zassenhaus Panama, full metal, ax pe rulmenti, mica de nu iti poti inchipui, singura bila gri ar fi cantitatea mica macinata, 18g.
Mai ramane problema procurarii... 60 euro in Germania, daca esti familiar cu cumparaturi online.
 
Reply
#7
(27-03-2016, 18:49)NkGeorge Wrote: @kum, cat de mare e diferenta intre un lelit pl 43 mm si porlex? Adica ... lelitul este mult peste porlex.. sau mai bine un porlex cu surubeltina electrica  Smile

Nu prea as putea cuantifica diferenta intre Lelit si Porlex intrucat eu am folosit Porlexul doar pana mi-am cumparat Lelit-ul si apoi doar in concedii. Nu am facut o comparatie directa intre ele pentru ca nu m-a interesat. La mine Porlexul a fost doar o solutie provizorie si o mai iau prin concedii.

In schimb as putea sa-ti spun ca diferenta intre Lelit si Mazzer este notabila, palpabila. Consistenta shoot-urilor a crescut, pucul nu mai ramane lipit niciodata de sita dusului, gustul s-a imbunatatit vizibil, curgerea este imbunatatita.
Cred ca problema e mai mult psihologica decat materiala... sa fim seriosi, 300 de ron nu constituie o piedica materiala serioasa. Daca vrei sa intri in lumea espresso-ului adevarat, astia sunt bani de tamper, nu de rasnita. Eu am recomandat Mazzer-ul ala pentru ca este identic cu ce am eu. E posibil sa gasesti rasnite de aceeasi clasa la bani mai putini (vezi si recomandarea colegului baloozzy), dar vor fi mai birjarite. In afara de aspectul exterior si de cutite, nu cred ca ai de ce sa te temi. Astea sunt contruite sa fie folosite in regim de 1-2 kg macinate/zi.

Si sa stii ca eu pe a mea am cumparat-o cu 950 de ron plus vreo 20 de ron transportul (am platit jumate-jumate, cu verificare inainte de a plati). Plus 25 de euro cutitele, plus inca vreo 50 de ron conul ala de inox. Dar nu-mi pare rau de absolut nici un leut. Cand vad cat e de robusta si ce fel macina, imi creste inima cat bostanu'... Poate si pentru ca Lelit-ul a decedat subit cand l-am rugat sa macine si el 2-300 grame de cafea odata. Si asta la exact 2 ani si 3 zile de la cumparare, ca sa nu am parte de garantie.
In asta pun jumatate de kg (mai vin amici pe la mine sa macin de cand mi-am luat-o) si pare ca nici n-o simte. Apas pe buton si in cateva minute e gata. Si nici macar nu se incalzeste prea tare.

Daca vrei sfatul unuia care a trecut prin 4 rasnite, ia Mazzer-ul ala. O sa ma pomenesti Wink
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#8
ce parere aveti de http://olx.ro/oferta/rasnita-cafea-ID5LV...f93f2fdbd6  Compak K6, am inteles ca ar fi din aceeasi gama cu Mazzer jolly
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]
 
Reply
#9
Sincer, tu vrei sa iti arate bucataria a alimentara ?
Pentru 1-2 cafele pe zi...
 
Reply
#10
@renatoa , sincer nu ... dar pana acum am primit sfaturi mazzer jolly, cimbali cadet... asa ca m am conformat daca alea sunt mai de doamne ajuta ( calitate mai buna), si din ce am observat pe net compak k6 e tot pe acolo pe unde e si jolly ( ma gandeam sa il ascund sub masa , ca si asa nu mananc niciodata in bucatarie) ... 

d-asta am si intrebat aici sa imi recomandati voi ceva Smile, sincer nu m-ar deranja nici o manuala mai de calitate , am citit despre CHE.. dar se pare ca nu exista inca un pret o data de lansare etc., cat despre Zassenhaus Panama ... imi puteti spune cat de calitativ este rezultatul? vs celelalte recomandari mazzer cimbali etc.

Multumesc
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]
 
Reply
#11
Voi primi una pe la mijlocul lui Aprilie.
Nu mi se pare o comparatie potrivita cu electricele alea, dar eu am sperante ca in ceasca sa nu poata fi deosebita de Che, avand ADN comun Big Grin
Pentru mine e mai important sa nu imi stea in cale in bucatarie, decat o nuanta de iasomie sau alte ezoterisme.
 
Reply
#12
Ba poate sa fie diferenta. Degeaba adn-ul e comun, daca una are inima de leu iar cealalta de porumbel. Aka cutite...
Asta mi-e urat si mie, spatiul ocupat si impresia de urs in bucatarie. Nu ca a mea K30 ar fi mica, dar e pe rotund si scunda si da alta aparenta. Acel Compak il am la sediul unei agentii de evenimente pe unde mai am treaba si e absolut imens. Dar asta pentru cinea tine si la partea asta...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
Ele ce vina au ele ca e bucataria mica? Nu pot fi mici, portabile, durabile, frumoase, devreme acasa si sa faca si cartofi prajiti. Inca.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#14
Ok am inteles, asta e .. chiar daca e mare il ascund pe undeva ( am un soldat care ascunde centrala termica, iar in partea de jos tin "mizerii" ... ii fac un loc acolo ( sa vad cu zgomotu cum o sa fie ). Dar din ce am citit printre randuri la Lyvyoo inteleg ca  isi merita banii Compak K6. Urmeaza sa strang alti bani pt un lelit 41Tem ... si gata, anu asta imi ajunge cu investiile Smile
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]
 
Reply
#15
Nu am zis ca isi merita banii sau nu. Trebuie tu sa fii convins de ea si mai ales de modul de lucru:



Ai sanse sa obtii o macinatura de calitate, dar ca sa profiti de ea intr-adevar, trebuie curata atent, schimbate cutitele in majoritatea cazurilor, pensulat dupa fiecare sesiune, eventual demontat dozatorul si inlocuit cu o palnie facuta dintr-un PET taiat sau daca ai un mester in zona, gasesti pe alte topicuri asemanatoare o sursa de unde sa iei o palnie din inox, pe care o decupezi la un atelier si o atasezi in locul dozatorului. Daca vrei si canalul sa fie mai oblic, polishezi cu grija otelul respectiv si micsorezi semnificativ sansele de a ramane cu macinatura prin interior.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
La nici un shot pe zi, asa cum ai spus, vrei o rasnita de peste 10 kg sa o pitesti intr-un dulap? Am mers cu Che-ul la minim 5 shoturi pe zi fara sa ma plang. Mai gandeste-te, chiar vrei ceva mare si zgomotos? Mereu una manuala o sa fie mai durabila.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
Indubitabil...

Che fashi ?!!! Big Grin
 
Reply
#18
Fuck bn Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#19
pai si ... CHE , cand se lanseaza? ce pret o sa aiba? ... sicer dupa ce am vazut filmuletul postat de Lyvyoo cu dai cu pensula si bla bla ... daca as ascunde hardughia unde vreau eu sa o ascund , imi va fi destul de greu sa bibilesc la ea.
O sa mai astept putin sa vad cum o sa fie treaba cu Che....
 Da beau un shot inainte sa plec la birou..nu mai am timp sa imi fac altele .. si cand ma intorc seara la 9-10 acasa nu mai merge alt shot daca vreau sa si dorm Smile
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]
 
Reply
#20
Pai cum credeai ca folosesti o rasnita profesionala masiva de bar, acasa?  Asta nu inseamna ca o rasnita  mica electrica nu are retentie, din contra. Dar ca sa scoti cafeaua in mod real, pensula e de baza si trebuie sa iti faca placere evident. 

Cu Che-ul suntem cu sabia deasupra capului  :Smile Oricand poate cadea, daca americanii i-ar lasa pe ingineri sa pregateasca pachetele si sa ansambleze rasnitele :Smile  Probabil totul se invarte pe la 10 zile + / -

P.S.  Azi pe topicul Che pun si niste poze cu varianta finala de 47mm
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Americanii astia...mereu depindem de ei
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#22
(29-03-2016, 16:05)Lyvyoo Wrote: Pai cum credeai ca folosesti o rasnita profesionala masiva de bar, acasa?  Asta nu inseamna ca o rasnita  mica electrica nu are retentie, din contra. Dar ca sa scoti cafeaua in mod real, pensula e de baza si trebuie sa iti faca placere evident. 

Cu Che-ul suntem cu sabia deasupra capului  :Smile Oricand poate cadea, daca americanii i-ar lasa pe ingineri sa pregateasca pachetele si sa ansambleze rasnitele :Smile  Probabil totul se invarte pe la 10 zile + / -

P.S.  Azi pe topicul Che pun si niste poze cu varianta finala de 47mm


Nu descurajați omul , dacă are spațiu . Și eu sunt cu râșnița mare in bătătură , espressorul pare minuscul pa lângă ea .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#23
Deci  55  americanii-s de vina...
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#24
Hai ca am rezolvat-o , mi am luat la pachet de pe bursa Lelit PL41TEM si Lelit PL43MMI Smile) .

O sa urmaresc oricum cum evolueaza CHE, ce pareri au userii si poate vand PL43MMI ... sa vedem.. momentan mi-a placut maxim sa apas cu portafiltu si sa curga macinatura direct.
[align=left]Lelit PL41TEM , Mazzer Super Jolly[/align]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)