Hello There, Guest! Login Register


Recensământ home-roasteri

#1
Pt ca se tot discuta despre căti suntem, cât e piata de mare, etc, propun sa încercam sa aflam mai concret lucrurile astea, ca sa stim pe ce baza dezbatem. Ca urmare propun sa postam fiecare (cine vrea evident) cat consumam in medie pe luna, cafea VERDE. Propun sa ținem threadul curat si scurt pana ne gatam de numărat si sa dezbatem pe urma.
Asa ca încep eu:

8 kg/luna
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#2
6 kg/luna
 
Reply
#3
2.5 kg /luna
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#4
1KG/luna
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#5
2kg / luna
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#6
6 kg/ luna
 
Reply
#7
1-2 kg. Shy
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#8
3 kg /luna
 
Reply
#9
(08-12-2016, 22:01)RaduCarutasu Wrote: 1-2 kg. Shy

Don't be shy Smile
Banuiesc ca toti care raporteaza peste 2 kg au o familie foarte mare Wink
Cele 6 ale mele inseamna 1 personal + 5 birou.
 
Reply
#10
2 - 3 Kg / luna
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#11
5 Kg/luna
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#12
4 kg/luna.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#13
3kg/luna
 
Reply
#14
4 Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#15
2 kg / luna
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#16
5KG/lună, cu tendințe de mai mult.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
5+ si aici.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#18
5+ too
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#19
250gr
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#20
2++ lunar
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#21
(09-12-2016, 11:00)zuluafonu Wrote: 250gr

Sper ca mai cumperi si gata prajita  . Tot arsenalul din semnatura doar pt 250 g ar fi o risipa prea mare [Image: biggrin.gif].

@ astinga Cum prajesti ? La ceilalti colegi vad in semnaturi [Image: smile.gif] .
 
Reply
#22
(09-12-2016, 13:47)scientist Wrote: 2++ lunar

In C++ asta inseamna 3 Wink
 
Reply
#23
(09-12-2016, 14:16)Gheorghe Wrote: @ astinga Cum prajesti ? La ceilalti colegi vad in semnaturi [Image: smile.gif] .

Fluid bed cu Artisan. Inspirat de colegii de forum.
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#24
forumul e public, datele sunt publice, deci nu incalc nici o netiqeta daca am facut o centralizare intermediara:
   
la tip prajitor am pus numai cele declarate in semnatura, iar la consum, am estimat plusurile si liniutele...

ce ma surprinde nu este numarul mic de home-roasters - e inca timp, probabil nu toti potentialii au fot atenti la thread, sau forum, sau n-au vrut sa se... dezvaluie etc. - ci numarul mic de abordari DIY, asta in contrast cu numarul mult mai mare de participanti la thread-urile cu DIY home-roasting...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#25
(09-12-2016, 15:30)radudani Wrote: forumul e public, datele sunt publice, deci nu incalc nici o netiqeta daca am facut o centralizare intermediara:

la tip prajitor am pus numai cele declarate in semnatura, iar la consum, am estimat plusurile si liniutele...

ce ma surprinde nu este numarul mic de home-roasters - e inca timp, probabil nu toti potentialii au fot atenti la thread, sau forum, sau n-au vrut sa se... dezvaluie etc. - ci numarul mic de abordari DIY, asta in contrast cu numarul mult mai mare de participanti la thread-urile cu DIY home-roasting...
lipsesc cativa "cunsocuti". Dar threadul e proaspat. Putem sa il lasam o saptamana macar pana la o centralizare semi-relevanta. 
Pe threadurile de DYI pot participa teoretic, oameni care:
- prajesc pe DYI
- iau in considerare sa o faca
- prajesc pe altceva dar sunt interesati de discutia de acolo si de comparatia de solutii
- sunt pur si simplu interesati de partea tehnica
- .....
M-am gandit si eu daca e bine sa facem centralizarea publica, dar n-am gasit argumente suficient de bune ca sa merite bataia de cap. Asa ca evident, public si disponibil pentru oricine Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#26
Prajitoarele mele sunt listate in profil, nu ma semnez.
 
Reply
#27
Si la mine 4-5kg/luna cu aparatul din semnatura
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
#28
(09-12-2016, 15:30)radudani Wrote: ce ma surprinde ...........numarul mic de abordari DIY....
Si asa suntem putini diy-isti ....in plus nici nu-i bagi in lista pe toti  [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] . Lipseste bogy din tabel [Image: wink.gif] . Desigur, acum si galileo .
 
Reply
#29
(09-12-2016, 15:41)Liviu.Mihu Wrote: M-am gandit si eu daca e bine sa facem centralizarea publica, dar n-am gasit argumente suficient de bune ca sa merite bataia de cap. ...

 tabelul l-am publicat ca imagine din forum, deci accesibil numai membrilor; nu ca asta ar insemna ceva ref. la privacy...
iar participarea? posibil ca si peste o saptamana sa ramanem in zona asta de... optimi-sferturi si sa fii inclinat sa concluzionezi ca e vorba de fapt, de un esantion de voluntari binevoitori [Image: smile.gif]

pe moment, cred ca pentru majoritatea home-roaster-ilor ar fi util un centralizator al furnizorilor de cafea verde pentru prajit, din tara!
oferta e redusa si - dupa mine - prea putin populara (adica prea putini ofera la un pret accesibil)!
nu ma intereseaza prea mult explicatiile, tot nu pot influenta cu nimic situatia;
retin doar ideea ca un pret mare la cafeaua verde inseamna ca nu e o afacere pentru firma ofertanta, orientata pe valoare adaugata prin prajire, si cu sursele de aprovizionare departe de producatorul/cooperativa de baza;
(laptele de vaca integral se colecteaza cu cca. 90 bani/l la Olimpus, Prodlacta etc., se vinde cu 2,50 lei/l la dozatoarele din piata si ajunge la 4-5 lei/l dupa procesare/omogenizare/ambalare etc. - depinde de unde-l iei...)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#30
Oricum cel putin eu mai stiu doi colegi care folosesc coretto dar mai putini activi sau poate mai discreti : krust si inspiratorul meu ,coffeesnob .
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)