Hello There, Guest! Login Register


REDUCERE RASNITA MANUALA KINU PHOENIX si SIMPLICITY

#1
UPDATE FEBRUARIE 2024
 
PUTETI OBTINE REDUCEREA KINU GRINDERS IN TREI MODALITATI:
 
1. 5% discount la comenzile efectuate pe site-ul tastecrafters.ro pentru modelele Phoenix, Simplicity si Classic, folosind codul:
 
espressoman
 
2. KINU TITAN EDITIA DE COLECTIE - Transport gratuit si 8 vouchere de reducere 20-30% la prajitoriile Mabo, Guido, Sloane, Hedone, Ecuator, Rosters, Cascara si Pretty Good Coffee
 
[Image: XDzbgQx.jpg]
 
KINU TITAN EDITIA DE COLECTIE, reprezinta varful de lance al fabricii in acest moment, fiind o rasnita Kinu Classic perfectionata, in editie limitata mondiala de 1991 de bucati, cu urmatoarele diferente fata de Classic:
 
– carcasa si bolturile de sustinere suplimentara a axului fabricate complet din titan (nu doar suflate)
– greutate cu aprox. 200g mai mica, cerinta mai veche a fanilor Classic, datorita folosirii titanului
– manerul din capatul manivelei din inox este acum din aluminiu eloxat in loc de plasticcorpul rasnitei primeste striatii pe toata – – suprafata, adaos de design dar si pentru o prindere in mana mai buna
 
Pret: 429 Euro+ transport gratuit + [b]8 vouchere de reducere 20-30% la prajitoriile Mabo, Guido, Sloane, Hedone, Ecuator, Rosters, Cascara si Pretty Good Coffee . Garantie 5 ani[/b].
 
Rasnita Kinu Titan poate fi comandata oricand, inclusiv in afara comenzilor de grup, prin trimiterea formularului KINU  din sectiunea de reduceri, urmand ca fabrica sa va raspunda in 24-48h pentru confirmare si detalii. Voucherele la prajitorii vor sosi pe email in max. 20 zile de la data primirii rasnitei.
 
3. Reducere 10% in comanda de grup la fabrica pe care o organizam pe forum de cateva ori pe an, pentru modelele Phoenix si Simplicity. Urmatoarea comanda de grup va fi in mai-iunie si pana atunci va puteti inscrie mai jos, trimitand formularul KINU  din sectiunea de reduceri. Atentie, nu se primeste un raspuns pe loc de la fabrica ci sunteti pusi direct pe lista de asteptare, urmand sa fiti contactati in luna mai. Preturile sunt exprimate in Euro si se achita doar in avans la deschiderea comaenzii de grup, dupa confirmarea aplicatiei si emiterea facturii. Garantia este cea oficiala a fabricii Kinu.
RASNITA MANUALA KINU M47 PHOENIX editia 2024 (imagini oficiale aici)

Dupa incendiul care a afectat masiv fabrica de rasnite Kinu, primul model lansat a fost botezat sugestiv PHOENIX, marcand inceputul refacerii capacitatii de productie. Caracteristici generale:

- cutite conice din otel, tratate anticoroziune cu strat Black Fusion, de 47mm
- rasnita manuala de precizie cu ax din inox, de 10mm grosime, dublu centrat, alaturi de inca doi rulmenti pe manerul rasnitei
- durata viata cutite 650kg
- reglaj micrometric, stepless, stabil si predictibil
- macinare pe orice plaja, de la ibric la espresso, filtru sau french press
- nou: recipient colector aluminiu, alaturi de cel vechi din plastic, de capacitate 40-50g cu prindere ferma pe garnitura
- viteza de rasnire – 20 de secunde pentru 10 grame
- corp inox cu insertii interioare din ABS
- garantie 5 ani
 
 
[Image: dhIMwxG.jpg]
 

 
RASNITA MANUALA KINU M47 SIMPLICITY, EDITIA 2024 CU PAHAR METALIC CU 11 MAGNETI (imagini oficiale aici)

- varianta mai accesibila a M47 Classic, cu diferenta gulerului ABS versus inox
- ax din inox, de 10mm grosime, dublu centrat, alaturi de inca doi rulmenti pe manerul rasnitei
- interior full metal cu autocentrare mecanism pe con Morse
- cutite conice din otel, tratate anticoroziune cu strat Black Fusion, de 47mm
- durata viata cutite 650kg
- reglaj micrometric, stepless, stabil si predictibil
- macinare pe orice plaja, de la ibric la espresso, filtru sau french press
- viteza de rasnire – 20 de secunde pentru 10 grame
- corp inox cu element de sprijin pentru deget si guler din ABS
- garantie 5 ani
 
[Image: VAWh87W.jpg]
 
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Ansamblare 

KINU - Model M38  

Ordinea de demontare este :
1. Desfiletati contrapiulita si scoateti garnitura de protectie.
2. Scoateti manivela .
2. Desfiletati comlet piulita de reglaj.
3. Scoateti axul impreuna cu cutitul conic interior.

Asamblarea se face in mod invers.

----------------------------------


KINU - Model M47

Ordinea de demontare este :
1. Scoateti manivela din piulita de reglaj.
2. Desfiletati comlet piulita de reglaj.
3. Scoateti axul impreuna cu cutitul conic interior.
4. Asezati rasnita pe masa in plan vertical si loviti usor cu bagheta din aluminiu cutitul exterior ( inelul de macinare), va puteti ajuta de un ciocan usor (100-200 grame).
5. Loviti usor cu bagheta din aluminiu suportul pentru rulment (boltul).

Asamblarea se face in mod invers cu urmatoarele precizari:

1. Se intoarce rasnita asezand-o cu palnia in jos.
2. Se introduce prin presare usoara (manual) suportul rulment ( boltul) cu rulmentul la vedere , fara a lovi cu bagheta sau alt obiect.
3. Se monteaza cutitul exterior si se impaneaza cu ajutorul baghetei si un ciocan usor (100-200 grame) lovind usor inelul pe contur.
4. se monteaza axul si cutitul conic interior.
5. Se monteaza saiba indicator pe ghidajul axului.
6. Se infileteaza piulita de reglaj la finetea de macinare dorita.
7. Se monteaza manivela.
Lungimea manivelei este reglabila si se poate ajusta desfiletand piulita de blocare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Salut si multumim mult pentru reducerea obtinuta (atat pentru Kinu cat si pentru restul produselor) [Image: smile.gif]

Am o intrebare, la care probabil ca nu am cum sa primesc un raspuns foarte exact. Exista cumva un termen limita pentru pretul de lansare? Incerc sa-mi dau seama daca trebuie sa ma grabesc sa prind reducerea sau daca mai ramane valabila pentru o luna doua.

Multumesc!
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#4
Pentru forum, reducerea va rămâne permanenta si vom avea acces, conform producătorului, la cel mai bun pret din Europa, drept mulțumire pentru tot ajutorul dat de comunitate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Lyvyoo - Multumesc mult pentru raspuns!
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#6
Am completat luni formularul de comanda pt kinu m47. Am primit foarte repede un raspuns dar problema e ca nu au pe stoc urmand sa fiu contactat cand va fi disponibil Sad
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#7
Din pacate pentru noi, din fericire pentru fabrica, s-a ajuns la o cerere din 40 de tari diferite, mai nou, lucru care face rezervarea obligatorie pentru M47, saptamana aproximativa in care va fi gata productia urmand sa fie comunicata de catre fabrica in dialogul vostru dupa completarea formularului. M38 era disponibila acum o saptamana / doua, si-a luat-o un amic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Iar se baga multinationalele astea in fata... Angry
Sa dea doar cate una la fiecare, sa ajunga... !
 
Reply
#9
Pai m38 era disponibila. Dar eu vreau m47 ....nici prea mica nici prea mare...potrivita Smile
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#10
Iti era bine si cu M38... si cafea de 200 lei diferenta... Wink
 
Reply
#11
Poate, dar Kinu nu a recoltat ghiveciul Tongue.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#12
Vreau sa cumpar si eu o rasnita M38 sau M47 cum se procedeaza  ?

(05-04-2017, 11:19)kcosmin1985 Wrote: Am completat luni formularul de comanda pt kinu m47. Am primit foarte repede un raspuns dar problema e ca nu au pe stoc urmand sa fiu contactat cand va fi disponibil [Image: sad.gif]

Ce formulat ai completat , doresc si eu o rasnita
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#13
(09-04-2017, 13:37)Bcc Wrote: Vreau sa cumpar si eu o rasnita M38 sau M47 cum se procedeaza  ?

(05-04-2017, 11:19)kcosmin1985 Wrote: Am completat luni formularul de comanda pt kinu m47. Am primit foarte repede un raspuns dar problema e ca nu au pe stoc urmand sa fiu contactat cand va fi disponibil [Image: sad.gif]

Ce formulat ai completat , doresc si eu o rasnita

http://www.espressoman.ro/reduceri-la-es...i-rasnite/

Apeşi pe râşniţele Kinu şi completezi acolo, după care vei fi contactat pe email.
 
Reply
#14
Cu click pe primul post editat de Lyvyoo ''pagina de reduceri a comunitatii'' .
Mergi la Kinu si completeaza formularul cu datele si optiunea ta.
 
Reply
#15
(09-04-2017, 14:04)Snaper Wrote:
(09-04-2017, 13:37)Bcc Wrote: Vreau sa cumpar si eu o rasnita M38 sau M47 cum se procedeaza  ?

(05-04-2017, 11:19)kcosmin1985 Wrote: Am completat luni formularul de comanda pt kinu m47. Am primit foarte repede un raspuns dar problema e ca nu au pe stoc urmand sa fiu contactat cand va fi disponibil [Image: sad.gif]

Ce formulat ai completat , doresc si eu o rasnita

http://www.espressoman.ro/reduceri-la-es...i-rasnite/

Apeşi pe râşniţele Kinu şi completezi acolo, după care vei fi contactat pe email.

SUPER , mersi mult !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#16
M38 Low-Cost se mai preconizeaza sau a cam murit optiunea asta?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#17
pe la sfarsit de februarie imi ziceau sa stau in standby, ca usor, usor vine... ca tester, nu retail Smile
 
Reply
#18
unde se inscrie in testeri? Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#19
eh... coada mare cat prazu... Tongue si cine trimite afara din tara ? Confused Huh
 
Reply
#20
M38Light este un prototip pe un raft deocamdata. Cand va iesi, in mod normal Hario,  Porlex, Zass. etc. nu vor mai avea motiv sa mai bantuie pe la noi prin tara, datorita pretului. Doar ca, asa cum vad eu lucrurile, mai ales nemtii dar si alte 39 de popoare, au bagat carbuni la greu, astfel incat fabrica merge la capacitatea de acum, la maxim.  Probabil, cand se va mari cumva aceasta capacitate, iar oamenii vor putea respira putin, M38Light va deveni realitate. Cand?! Nu stie nici brigada SRI din Reghin...  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Breaking News  Smile

Din informarea primita de la fabrica, astazi este ultima zi de comanda pentru Kinu M47 si Kinu M68. M38 este out of stock. 

De maine se intra intr-o pauza de livrari pana la inceputul lui septembrie, timp in care speram sa iasa din cuptor noutati interesante.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Liviu, se poate intreba la Kinu daca M38 se poate modifica colectorul, sa fie prinderea pe filet, ca la M47? Un fel de after sale upgrade si cat ar costa? Asteptam dupa vacanta eventual.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#23
Ai contactul, da-i drumul la propunere Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
Salut tuturor,
Dupa ce am frunzarit forumul in sus si in jos pret de vreo 2 saptamani, avand in vedere anuntul postat de Lyvyoo vineri referitor la vacanta celor de la Reghin (thx for that!), in plin respect fata de principiul "mai intai rasnita, apoi espressorul" am comandat vineri IKinu M47. Comunicarea super OK cu oamenii de acolo, azi s-a livrat.
Revin in curand pe topicul dedicat cu impresii.  Sper sa nu ma "kinu" pra mult pana ma prind exact ce si cum [Image: rolleyes.gif]
Gaggia Classic, Kinu M47
 
Reply
#25
Un Kinu electric poate...ceva...maybe...? Smile
Fracino Classico//Kinu M47/Vario Scale/Motta 58mm Tamper
 
Reply
#26
Dupa ultimile vesti, datorita nevoii de crestere masiva a productiei, fabrica va incepe sa livreze rasnite Kinu din a doua jumatate a lunii octombrie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
Salut,
Dupa ce am "spionat" forumul acesata cam 1 an vin si eu cu primul post.
Tocmai ce am comandat un M47 si astept sa vina zilele acestea. Cautam ceva pana in 1000 si ultimele 2 pe lista ramasese M47 si I-mini I1, pana la urma am mers pe prima varianta si sper sa fie decizia cea buna.

Se pare ca mai erau vreo 2 M47 pe stocul vechi....daca mai vrea cineva sa comande....
 
Reply
#28
asta cu "mai sunt 2 din stocul vechi" a ramas din Iunie incoace  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#29
A venit "jumatatea lui octombrie 2017". Stie cineva daca a reinceput fabricatia la rasnitele Kinu? Sunt si eu interesat de un Kinu M47.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#30
(14-10-2017, 11:52)vidax Wrote: A venit "jumatatea lui octombrie 2017". Stie cineva daca a reinceput fabricatia la rasnitele Kinu? Sunt si eu interesat de un Kinu M47.

Salut, 

I-am contactat si au raspuns ieri (16 Oct) :

"...Momentan stocul M47 este epuizat.Vom reveni imediat ce va putem comunica un termen de livrare."

De asemenea am intrebat si legat de suportul pentru antebrat:

"...Suportul la care faceti referire nu este inca in productia de serie."
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)