Hello There, Guest! Login Register


Poll: Achizitie Home Use
You do not have permission to vote in this poll.
Macap MXC 10
25.00%
1 25.00%
Quamar M80M
75.00%
3 75.00%
Total 4 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Rasnite "casnice" Quamar M80 manual VS. Macap MXC10 :)

#1
Lightbulb 
Salut, ajutati-ma si pe mine cu parerile voastre depre cele doua modele, pentru o achizitie Home Use Smile Am ramas in cumpana intre modelele acestea Smile
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
#2
Am intrat in epoca sette, se mai cumpara as ceva pentru acasa ? Confused Huh
 
Reply
#3
Sfatul meu e sa te feresti de cele cu dozator (fiind posesor de rasnita cu dozator). Incearca M80E, cred care un raport pret calitate bun.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#4
(13-02-2017, 19:29)renatoa Wrote: Am intrat in epoca sette, se mai cumpara as ceva pentru acasa ? Confused Huh

Sunt 2 optiuni intre care pendulez. Poti fii constructiv, daca crezi ca as face o achizitie gresita. m-am oprit la modelele acestea pt ca se incadreaza in buget, au cutite de 64, motoare mari, etc. Optez intre cutite mici si dozare automata, sau cutite mari (sau mai mari ) si dozare manuala. Plus, nu vreau foarte multa electronica, si sa fie servisabile in RO, pe cat se poate..
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
#5
Quamar M80 manual ...as alege eu... [Image: smile.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#6
Nu am lucrat cu Macap; dar lucrez de doi ani cu un Quamar Q13E si nu-mi doresc altceva de la o rașniță.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#7
(14-02-2017, 11:53)Vladislav Wrote: Nu am lucrat cu Macap; dar lucrez de doi ani cu un Quamar Q13E si nu-mi doresc altceva de la o rașniță.
Ai hopper-ul de 500g? Cam ce inaltime are?
 
Reply
#8
Am hopper-ul mare, cred ca încape mai mult de un kg (așa a venit si nu am luat altul, nici nu am tăiat din el), are înălțimea de 62 cm cu acest hopper, probabil cu 10 cm mai puțin cu hopper-ul mic.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#9
Peste tot apare cu inaltimea de 660 mm, ceea ce pt mine e cam mult. Poate are cineva varianta de hopper mic si ne spune cat este inaltimea.
 
Reply
#10
Eu l-am modificat pe cel original, la dimensiunea minima. Acum are fix 50 cm. 
[Image: dxPjBsB.jpg]
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Quamar Q13 
 
Reply
#11
@ Vladislav: Voi putea sa iti ofer un feedback cam intr-o luna cand imi ajunge si mie Macap MXC 10. Smile
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
#12
[quote='cpop' pid='61542' dateline='1487166792']
@ Vladislav: Voi putea sa iti ofer un feedback cam intr-o luna cand imi ajunge si mie
Ok
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)