Hello There, Guest! Login Register


Rasnita suprema, upgrade final :)

#1
De cateva zile ma bantuie niste pitici, dupa ce au mai dat tarcoale si in trecut dar i-am refuzat. Acum stau pe pervaz si se uita fix in ochi mei. Sunt piticii upgrade-ului, poate ultimul  Smile 

Desi de 3 ani sunt extrem de multumit de Vario, tot citind pe home-barista mi s-a cam pus pata sa trec la un nivel superior, pe o rasnita profesionala, iar daca tot as face-o, m-ar tenta sa merg cat de sus posibil imi va permite buzunarul, fara insa a plati iluzii.

Caut ceva doserless evident, eu trecand si printr-o perioada cand stateam mereu cu pensula pe canalul de evacuare (Cunill Tranquilo) si parca nu as vrea sa mai revin. Timp avem, caci dupa Pasti cred ca voi face achizitia. Numai bine, cam atunci intra in Romania si Macap (in sfarsit), dupa cum se anunta treburile, si voi avea o plaja de alegeri extinsa, caci as prefera o rasnita noua.

Ca orice cautare mai profunda, pleci de la Titan Grinder Project  dar parca nu Robur este preferata mea, pretul fiind oricum foarte mare (cam 8000 de lei prin niste surse, in Romania), iar rasnita cu totul fiind imensa. Dar astea sunt mofturi evident si nu tin de calitatea rasnirii. Totusi se vorbeste in acel topic si in cele derivate din el, despre alternativele Macap MXD (Extreme Titanium) si M7D, doua rasnite care mi-au atras atentia mai mult din portofoliul acestei marci. In paralel, pe home barista am citit review-uri foarte bune despre celebra K30 de la Mahlkoenig (cutite plate 65mm), rasnita detinuta de catre cativa colegi forumisti. La capitolul cutite plate 65 mai exista Quamar-urile (cu o varianta de 75mm), SJ apoi te duci spre Major si altele. 

Foarte tentante sunt conicele mari, desi vorbim de retentii maricele, cam 6g la prima rasnire. Cautand preturile din afara ma atrage mult M7D-ul de la Macap, cu cei 64mm de cutite conice (Robur are conice de 71) care variaza pe la 1100-1300E euro, din care mai deduc TVA-ul si ajungem mai jos. Astept si pretul de Romania caci e timp...

Interesant este si MXD-ul de la ei, care in varianta Extreme are si cutite de Titanium (mult mai bune din cate am citit dar cat conteaza in mediul casnic ?) si ar fi cu 2-300E sub M7D, avand cutite plate de 75mm.

Am analizat si Versalab M3 dar inca nu sunt convins de pretul maricel sau HG One, scumpulita de asemenea si fara garantie in Romania. Mai zic de garantie caci nu toti strainii sunt amabili (cu romanii?!). Un prajitor de la noi si-a luat Probat de jdemii de euro si acum producatorul nici nu mai raspunde la mail pentru a remedia niste chestii sau macar cu un sfat), dupa ce au fost foarte amabili in faza de vanzare.

Mai trebuie cautat pentru fiecare model ce retentie are, dar atunci cand spui profesionale, cam intri vrand nevrand in "hora retentiei", cu exceptia celor cu dozator a caror retentie poate fi micsorata scotand surplusul manual, cu o pensula si ramanand "doar" ce se afla in camera cutitelor. Noroc ca in casa nu beau eu prima cafea Smile

Discutia ramane deschisa, caci nu am cuprins mai sus decat vreo cateva repere pe care le am acum si sper pana la urma sa fie un topic util.    
  
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Pe asta cu "upgrade-ul final" nici tu n-o crezi Smile
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#3
Cine stie si ce expresor vor mai vedea piticii,si atunci?!...C u piticii nu te joci ,au o perseverenta....
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#4
Vezi ca Versalab se scumpeste de la 1 Martie Confused .
 
Cum ai sa faci alegerea? Ideal ar fi sa ai posibilitatea sa le incerci tu in persoana pe toate.

Ca plus pentru Versalab si HGOne, nu au retentie.
 
Reply
#5
(21-02-2015, 01:35)Lyvyoo Wrote: Sunt piticii upgrade-ului, poate ultimul

Siiiiigur ca da!  Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#6
Eu as pune pe lista si Ceado E92, Compak K10, Nuova Simonelli Mythos Big Grin .
 
Reply
#7
Tidaka ?
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#8
Eu personal as pune o frana pe la maaaxim 1500E, din care pot deduce TVA doar in Romania. Desigur putem veni cu orice propunere, pana la urma e un topic folositor tuturor.

Iar rasnite on demand mi-e cam frica sa iau fara garantie (adica din afara) caci mai apar bube pe electronica si ramai cu ea in brate. Si pe K30 spre exemplu am vazut prin cafenele rasnite blocate cu eroarea 00XX....
Mythos mi s-a parut imensa si oricum este mult prea scumpa.

Daca veti gasi in cautarile voastre postari relevante de pe HB/CG, etc., tehnice, postati si aici un link.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Pana sa apara si variantele MXD si M7D de la Macap, vedeam doar K30 Mahlkoenig in fata ochilor. Citind si analiza recomandata de radudani, parca balanta inclina si mai mult spre K30, cu rezultate bune pa langa marele EK43 si Robur.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
(21-02-2015, 01:35)Lyvyoo Wrote: ...Timp avem, caci dupa Pasti cred ca voi face achizitia. Numai bine, cam atunci intra in Romania si Macap (in sfarsit), dupa cum se anunta treburile, si voi avea o plaja de alegeri extinsa, caci as prefera o rasnita noua.
...
Discutia ramane deschisa, caci nu am cuprins mai sus decat vreo cateva repere pe care le am acum si sper pana la urma sa fie un topic util.      

sper sa fi un topic util si pentru mine, pentru ca si eu hotarasem saptamanile astea sa fac upgrade la rasnita Bezzera BB005, pe care-o am de 2 ani;
de altfel asta era - cum se spunea inainte la sedinte? - 'sarcina permanenta', doar cu bugetul nu ma impac Smile

OD-ul ma impresioneaza si pe mine, mult timp am considerat Compak E10 Conic OD ca tot ce se poate dori acasa;
dar in realitate, n-am ce face cu el: mereu fac pe putin 5 shot-uri, dar si 8-9  macar odata pe saptmana; duble;
asa ca am ramas pe doser, varianta in general mult mai ieftina decat OD-ul care, combinat cu D-ul (digital), asa cum e la M7D, inseamna electronica, afisaj, meniu, programare etc.
in doser, mai vad un avantaj in cazul meu: (desi si azi am folosit pentru doze de 14g, WDT-ul), prefer de departe sa lucrez cu sita umpluta varf si apoi ras la nivelul marginii cu NSEW; surplusul, ras in dozer, cu un cutit-paleta de plastic; in plus, mai e si alternativa dozarii cu o macinatura omogenizata;

ar mai fi de considerat tipul cutitelor si aici, verbalismul subiectiv al lui Mat Perger, fata de care am atatea rezerve, m-a influentat totusi: am ajuns sa prefer si sa caut cutitele plane; desi in EK 43 vad - cum spunea cineva - tot o masina de tocat carne Smile

asa ca, reducand totul la o rasnita profesionala, cu structura mecanica de baza, cu cutite plane peste 64 mm - pana la urma, de ce altceva am nevoie in utilizare casnica -  zona 640-700 euro, ca prim palier, mi se pare a oferi cel mai convenabil compromis pret/performanta!

printre primele "gaselnite" s-a dovedit un ANFIM Super Caimano doser; 2900lei, pretul ce inca persista si acum pe sit (!) era prea tentant;
mai sa demarez tranzactia, cu persoana ce mi-a raspuns la telefon, cand - cerand ultimele detalii tehnice, that's me - am primit un mail de la dl. Mihai Pamfil - Origo adminstreaza partea de 'cafea' din sit - care regreta ca n-au actualizat situl, de fapt pretul e 960€! ...ha!  restul de promisiuni, eu sunt gata repede sa mai sper, au ramas in tacere ;(
Anfim ar fi majorat toate preturile cu 30% cand a facut partnership cu Mahlkonig si Ditting intr-un acelasi grup elvetian Hemro AG; doar ca asta s-a anuntat in 2012; de-atunci trebuiau schimbate preturile pe situl barmania?

a urmat pe urma (tot furnizori din tara) CASADIO THEO 64 TEMP  la cca. 450€, ceea ce mi se pare o alternativa serioasa la Vario; dar mai ales CASADIO THEO 84 si CASADIO THEO Conico, care nu erau in oferta; Casadio este brand La Cimbali;  

Mazer Major nu m-a atras, iar mai departe am ajuns la MACAP, mai precis, nu popularele din familia M2, M4, si nici MX, ci M7; chiar cred ca un M7K (conic 68, 520W, 320 rpm, stepless, doser), putin sub 1000€, ar fi fost ideal pentru mine; e de retinut ca la conice, multe 71mm sunt in fapt egale in dantura cu 68 mm;
M7K este in liga Robur, spun cei interesati;

oricum, pe mine ma intereseaza M7T 900 R, care se apropie de Caimano Super; desi nimeni nu face doser asa bun ca Anfim; M7T 900 are motor de 600W, 900 rpm, cutite plane 75, timer, stepless;
si aici am asteptat 2 saptamani sa primesc un pret final via MACAP, pret mai mare cu peste 20€ fata de cel avansat initial, iar sapt viitoare intentionam sa comand;

@Lyvyoo: aflu acum ca MACAP intra in RO!
e vreo firma, nume, info care sa ajute la reconsiderarea comenzii mele?
cum spui...'timp avem'...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#11
Cumpana mea ar fi acum intre Macap M7D si Mahlkoenig K30. Azi. Maine s-ar putea sa fiu in alte prapastii / rascruci Smile

Am citit ca doserless-urile de la Macap M7/MX ar avea o panta destul de bine proiectata cat sa nu ramana cafea "decat" in camera cutitelor nu si pe traseu (nu mai gasesc acum poza cu panoul electronic dat la o parte), insa nu e curgerea vericala a lui EK43 Smile Oricum, fara 6g retentie nu cred ca scap la 68mm conice / 75 plate si faza e ca nici pe home barista nu s-a ajuns la o concluzie in ceea ce priveste repartizarea cafelei vechi in doza scoasa. Adica e greu de apreciat cat la suta din cafeaua retinuta in camera cutitelor va ramane acolo pana la curatare sau va fi impinsa spre iesire. Poate cu o "substanta de contrast", gen orez, s-ar putea evidentia mai bine acest raport.

M7T 900R la ce pret l-ai gasit, 740E cu tot cu transport? Parca asa era pe un site nemtesc.

Din cate am inteles, luni se semneaza contractul si ar trebui sa fie publice importatorul, preturile de lansare, timpul de livrare etc. Stiu ca va fi ceva de amploare, incluzand si Metro dar maine cred ca o sa am toate amanuntele.

Radudani, vobeam pe alt topic de importanta motorului pe rasnite si spuneai ca nu prea are importanta puterea lui. Totusi de ce mergi pe 600W? Vreau sa inteleg si eu mai bine acest aspect. Spre exemplu, desi SJ (350W) si K30 (max. 850W) au cam aceeasi marime la cutite, in mai toate comparatiile de pe Home Barista K30 sare peste SJ si se bate cu Major de fapt (80mm, 650W), dar Major e considerat a avea un profil de gust mai aplatizat decat K30, avantajul lui k30 venind din profilul cutitelor mai ales, plus acel sistem anticlumping.

Sa ne intelegem, suntem niste vulpi care privesc cu jind la o bolta de struguri din diverse soiuri nobile si la unii ajungem, la altii nu si poate ii consideram acri din aceasta cauza Smile Dar e cam imposibil sa avem pe un banc de probe toate aceste rasnite ca sa putem emite pareri personale, deci povestim din ce sintetizam de pe forumurile de afara.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
@Lyvyoo: ce te nemulțumește totuși la vario? Piticii aia au venit de undeva... Smile
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#13
Cand stii ca se poate si mai bine, atunci piticii apar la panda.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#14
Mai bine in ce sens? Eu ma gândeam ca diferența între casnice si profesionale sta in fiabilitate, rapiditate in râșnite. Chiar poate fi o diferența de gust?
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#15
@Lyvyoo:  sunt tare multe necunoscute si ponderea lor e diferita in cazurile noastre, pentru ca eu (1) vreau cutite mari si (2) exclud - din motive de buget - on-demand-ul;
cred ca intre M7D si Mahlkoenig K30 nu sunt mari deosebiri in rezultate, chiar as crede ca in utilizare casnica high-end, e majoritar un Robur-like si l-as prefera pentru cutitele conice; 800W la 350 rpm si 68 mm cutite! wow!
la acelasi pret, stiu eu? - m-as mai documenta...dar K30 e parca substantial mai scump?

"scoala" Mahlkoenig este scoala ... germano/elvetiana si are mare viitor in cercetarile pentru "urnirea" din bazele fixate demult, in secolul trecut, de italienii de atunci... nu dezvolt parerile personale, dar prezenta si publicitatea Mahlkoenig vorbeste si de puterea comerciala, nu numai despre adecvarea produselor lor high-end in espresso de casa;
context in care mi-am exprimat rezervele in ce priveste preluarea in bloc a invataturilor lui Mat Perger; 

in legatura cu alternativa cutite plane mari si conice mari, repectiv puterea motorului:
- in ce ma priveste, ma uitam la entry-levels, care toate - cat de cat performante - au cutite conice; la acestea, macinatura cade gravitational si viteza nu e esentiala, iar compromisul cu un motor mai slab (100-150W), la cutite conice in zona 40-50 mm, nu ar trebui sa afecteze performanta de macinare normala; de altfel, si MACAP M7, are 800W la 1400 rpm, 600W la 900 rpm (M7900) si 520W la 350 rpm (M7K) - dar e vorba de cutite plane de 75mm si conice de 68mm (!);
- un thread interesant din home-barista, lamureste mult: la cutitele plane, iesirea macinaturii e centrifugala si aici, viteza mare, de unde si puterea mare necesara motorului pentru a controla cuplurile mari ce apar la 75-83 mm;

apropo de cutite, acoperirea cu titan face cutitele nu numai mai durabile, dar si mai "taioase" ceea ce reduce din cuplul necesar in macinare; important mai mult la rasnitele manuale, pentru ca la rasnitele high-end, costul motorului de putere nu mai are un impact asa mare;

aflat "pe drum" sa-mi comand rasnita MACAP, informatia cu oficializarea brandului in tara devine critica pentru mine; in ideea ca exista preturi substantial mai bune, macar la inceput;
altfel, tot din tara ar trebui sa o iau... amanari, preturi schimbate etc.

apropo de pret, M7 900 (fara timer - bun si asa) e oferit cu 655.37€ de catre italienii de la espressocoffeeshop.com, in conditii de transport gratuit si un bonus de 2-3, chiar 5%; asa, si M7T 900 stepless e cam tot pe la 660-670€, pret total cu fedex la scara;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#16
Sigur e stepless acel M7900? Vad pe alte site-uri ca e optiune separata. Site-ul italian e subtire la specificatii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
(23-02-2015, 11:48)Lyvyoo Wrote: Sigur e stepless acel M7900? Vad pe alte site-uri ca e optiune separata. Site-ul italian e subtire la specificatii.

da, pe situl MACAP stepless adjustment system apare printre optiuni; si mie mi s-a facut o oferta finala in care stepless e inclus si a dus la majorarea cu 23 euro a pretului ;(
modelul este MACAP M7T 900 R si mi-a trebuit ceva timp sa ma lamuresc (Chris Coffee Shop) ca R nu inseamna... ceva pentru Europa de est, ci... stepless Smile

dar si in oferta ce-am primit-o de la Carlo Perini - Espresso Coffee Shop, e specificat clar M7T 900 stepless si costul include si modelul cu timer care trebuie sa-l comande - nu-l au in stoc;

preturile sunt bine sub 700 euro;
daca aplici si deducerea TVA-ului (nu se aplica in cazul meu, e vorba de o firma, nu?) ajungi ...

presupun ca n-ai aflat inca nimic detalii despre MACAP in RO?
cred c-am sa fac comanda fara sa mai astept... facilitatile pentru forum;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#18
Abia de astazi este oficial, Macap va fi adusa in Romania de catre Silmar, importatorul Lelit. Pentru ca azi au semnat, italienii au un termen tare tampit de 8 saptamani de la comanda. Din ce am inteles M2M/M2D/M4D vor avea preturi sub cele din Italia fiind aduse in numar mai mare, insa la modelele mai rare (ex. seriile M7, MX) se va merge pe comanda speciala cu 30% avans. Pentru forum am primit garantia ca vor fi preturi sub Metro sau orice alt magazin din Romania. La cererea unei cotatii de pret pentru M7900 si M7T 900, am primit raspunsul de 650E + 26E optiune stepless, iar modelul cu timer inseamna 30E in plus. Garantia in Romania va fi de 2 ani.

Scumpulet si M7D-ul meu, 1300E Sad MXD-ul 900E, iar pentru cutite de Tinanium mai trebuiesc 200E in plus. Sper sa avem lista lor completa pentru forum cat mai curand, desi pana la fabricare / sosirea tirului mai e ceva...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
(22-02-2015, 15:17)andra Wrote: @Lyvyoo: ce te nemulțumește totuși la vario? Piticii aia au venit de undeva... Smile

Andra, am uitat de mesaj intre atatea motoare si cutite  Smile 

Nu e vorba sa ma nemultumeasca ceva la Vario. De aceea nici nu o s-o vand pana nu o sa-i fac si un test cap la cap cu noua rasnita. Oricum, va fi de prisos, caci cheltuiala va fi facuta, dar ca sa am niste repere. 

Dupa ceva ani de baut cafea, fiecaruia dintre noi i se mai sensibilizeaza papilele si capatam capacitatea de a face diferente. Teoretic (se pare ca si practic Smile  ) o rasnita profesionala ce are cutite mari, motor puternic si profile mai bune de taiere, face diferenta in ceasca. Totusi Vario se tine bine, asa cum am testat aici zeul Mahlkoenig EK43. Insa, e foarte posibil ca din 10 shot-uri VArio sa nu scoata 10 identice, caci nu are structura interioara a unei profesionale. Pe partea de constructie si fiabilitate, este evident ca o profesionala va fi superioara, dar te omoara retentia la 2-3 espresso pe zi, retentie pe care Vario o are la 0.7g. Aici ma doare si pe mine cel mai mult si voi vedea cum o scoatem la capat cu noua rasnita. 
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Acuma, ca te-ai fixat pe Macap sau MK, arunc si eu o pietricica in lac: Casadio Enea - o rasnita de care se vorbeste foarte putin si care, dupa parerea mea, are un raport calitate/pret imbatabil. Ce m-a impresionat profund la enea este precizia si vteza cu care rasneste. Cafeaua este aruncata intr-un jet subtire direct in mijlocul sitei. Nu tu bulgari, aerat, ca in basme. este cu timer digital, deci se macina la zecimea de gram. Asta nu e nimic deosebit, dar ceea ce este foarte practic ( si functioneaza!), este faptul ca daca schimbi gradul de macinare, timpul se ajusteaza automat in consecinta!

Vlad
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#21
La ce forma are, pare crocodilul perfect pentru retentie Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
(24-02-2015, 02:00)Lyvyoo Wrote: La ce forma are, pare crocodilul perfect pentru retentie Smile

Da, "pare" dar nu este asa. Recunosc ca forma este poate mai ciudata, dar trebuie sa o vezi in actiune (youtube?) si iti schimbi parerea. De altfel, Casadio sint recunoscuti pentru risnite excelente, dar cu forme ciudate (vezi Casadio Instantaneo, care nu se mai fabrica, dar care inca este cautata, iar posesorii nici nu se gindesc sa le vinda).

Vlad  Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#23
No comments! > VIDEO CASADIO ENEA
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#24
Nu am citit review-uri despre calitatea macinaturii, am incredere in tine cand spui ca e ok, dar in clip se vede destul de mult plastic si software pentru aprox. 4000 de lei. Mai exact, confirmarea software a gradului de rasnire inseamna alte legaturi electronice la sistemul de reglaj al cutitelor, cee nu inspira increde pe termen lung, mai ales ca nu este ieftina. Doar din clip nici sistemul de ajustare nu impresioneaza, vazand acolo un surub intr-o roata de plastic care tremura (sec. 1.48). De comparat sistemul de reglaj cu Macap / Mazzer / Fiorentzato etc.

Deja mi-am dat prea mult cu parerea, vazand doar cateva imagini, dar nu cred ca este genul de rasnita pe care sa o iei fara doi ani de garantie in Romania.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Da, Lyvyoo, inteleg puntul tau de vedere. Eu am vazut jucaria in functiune, am pus mina pe ea...macinatura este dementiala! Chiar am vrut sa mi-o cumpar, dar inaltimea ei m-a oprit, caci nu am gasit un alt recipient pentru boabe, care sa se potriveasca la acel capc de plastic cu surubul de enablare. Da, are cam mult plastic, e drept! Sistemele electronice nu mi-au dat un sentiment de nesiguranta. Sa stii ca de exemplu si Macap are roata dintata si melcul de reglaj din plastic! Si ce daca, caci exista si tipuri de plastic foarte bune.
Oricum, a fost doar o idee! Big Grin

Vlad Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#26
Vlad, ai experienta vad si ma bucur ca ai ajuns pe forum; ce nu iti place la K30 VArio, dpdv al unui home user prosumer? Fata de Casadio, Macap, Mazzer sau ce ai mai testat tu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
(25-02-2015, 01:12)VladP Wrote: ... de exemplu si Macap are roata dintata si melcul de reglaj din plastic!

ei, nu chiar totul... melcul e metalic - alama, sau ce-o fi:
[attachment=2258]

sau aici, pe la min 3:00;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#28
#radudani: da, ai desigur dreptate - poza ta arata un M4D (una de asta am avut si eu), respectiv M5/M7.
Anyway, melcul de alama merge pe discul dintat de plastic. Si functioneaza lifetime fara probleme. La Casadio vedem numai plastic pe afara, nu stim ce e inauntru. Dar sa nu uitam ca Casadio Enea este un echipament profesional, si nu home, si ca tipii apartin de La Cimbali...care nu vind produse de calitate dubioasa.

#Lyvyoo: ma bucur ca pui aceasta intrebare! Dupa parerea mea, singurul punct negativ al lui K30 este dimensiunea. Probabil ca rasnita va fi mai voluminoasa decit masina ta. Dar, daca ai loc si relatia optica intre componente este OK pentru tine, atunci MK este definitiv top of the range si No.1. In acest context, sa nu uitam ca Mahlkonig sint renumiti pentru caliatea slefuirii discurilor, ceea ce se reflecta in viteza si precizia cu care macina, inaclzirea minimala a boabelor, iar in final, da, gustul cafelei! Este un aparat de precizie. Daca ai doua rasnite MK, si le ajustezi pe amindoua pe acelasi numar, ele macina absolut identic. Asta nu se intimpla la nici una din celelalte rasnite numite mai sus. Dar are si alt pret.
Dupa parerea mea, Mazzer este un no-go (cu toate ca multe baruri o folosesc), pentru ca ajustarea se face prin acea tija laterala, care se misca foarte greu. Nici vorba de melc, care este excelent.

Vlad Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#29
Cam luceste  Smile

[Image: IMAG2086_zpskxhdi8ky.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Ești în teste sau ai luat-o deja ? E K 30 ?
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)