• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita silentioasa

Dragi tovarasi, mi-a cam ajuns datul la manivela.
As trece pe electrica, dar intrucat sunt f. matinal trebuie ceva in primul rand silentios. Pe locul 2 ar fi marimea, si nu in ultimul rand pretul. Am vazut un singur video in care se testa destul de empiric nivelul de zgomot si diferentele erau mici. Asa e?
Brasilia Club;Gaggia Espresso; Quamar T80
Ex: Saeco Poemia, Gaggia Color, Dip DK30.

Reply
In general rasnitele electrice NU sunt silentioase.
Vario sigur nu e.
Dar poate investesti intr-o usa.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Nu merge, strica designul.
Brasilia Club;Gaggia Espresso; Quamar T80
Ex: Saeco Poemia, Gaggia Color, Dip DK30.

Reply
Fara de multe exemplare, Vario este mai silentioasa. Probabil nu ai avut ocazia amarok sa compari. Doar sa nu rasnesti fara capac la cosul de boabe. Nu stiu cum, dar izoleaza extraordinar.

Am avut inainte Cunill Tranquilo, iar diferenta de zgomot este mare. Mai departe, rasnita a plecat spre Pascalau care si el acum are Vario si poate confirma diferenta dintre cele doua.

Dar oricum ai lua-o, o rasnita electrica sparge boabe, deci e greu sa o faca in liniste. In plus, un motor puternic este mai eficient in majoritatea cazurilor, dar face mai multa galagie.  Cele mai silentioase sunt cele cu lama, ale bunicii  Smile  Altfel, tot la concluzia acelui clip ajungi, grosso moddo cam toate sunt la fel la acest capitol.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)