• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita pt portafiltru presurizat

Salutare,

Am nevoie de un sfat, va rog.
Dupa ce am citit mult aici pe forum, am cumparat un Classic + rasnita Lelit de care sunt foarte multumit.
Ei bine, acum as vrea sa ii conving pe ai mei sa renunte la Jacobs & co. Au deja un Krups XP 5280 la care nu se poate modifica portafiltrul pentru a fi nepresurizat.
Asadar e nevoie de o rasnita, insa nu una cu pretentii, nu?
Care sa fie? Ca nu stiu unde sa trag linia

Multam!
Lelit PL62S, Mahlkonig Vario, Vst 18g

Reply
Daca nu ii deranjeaza una manuala, ai de unde alege, ca e Hario, ca e Porlex, diferentele nu sunt enorme. Detalii ai pe forum intre producatori si diferitele produse.
Eu am avut Hario Mini Mill si am fost foarte multumit pentru a face doua cafele. La mai multe, tinand cont ca rasneai manual, nu prea a mai fost ok, na, sunt lenes Smile
ECM Giotto HX/Expobar Office Pulser, Quamar M80 Electronic/Mahlkoning Vario Home I, tamper dinamometric Concept Art, La Marzocco Strada 18g

Reply
Depinde de bugetul parintilor. Daca nu au minim 670 de lei pentru o electrica buna, atunci nici sa nu se gandeasca la alte variante. Altfel, manualele Porlex Mini la 216 lei sau Hario Skerton la 160 de lei isi fac treaba cat de cat ok. Un versus aici - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...ala-Porlex Daca ii vezi de acord sa invarta un minut la manivela, e un plus in achizitia unei manuale.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(17-08-2014, 19:01)Adonnis Wrote: rasnita Lelit de care sunt foarte multumit.
Inainte sa le faci o vizita macini niste cafea, o pui intr-un recipient inchis si le-o duci sa o incerce. Vor decide singuri daca renunta la Jacobs sau nu.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Rasnita manuala mi se pare OK pentru o persoana, maxim doua. 3-4 sau mai multe in conditii extraordinare (petrecere, etc).
Altfel degenereaza in pedeapsa.
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
depinde si de cum isi fac cafeaua. m-am jucat pentru ibric cu hario mini, la 1 click si apoi la 2 ca n-am mai avut nervi, si am macinat 8 gr in vreo 12 minute. si n-am tras chiulul.
dar a meritat! mi-a iesit un ""ibric" deosebit, fascinant de-a dreptul.
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply
E OK, dar ia in calcul ca faci cafea pentru 4-5 persoane zilnic si sa vezi ce inseamna asta.

Dar e mult 12 minute. Eu macin la Porlex pe cea mai fina varianta cca 15g in 1-1.5 minute maxim. Fara sa exagerez cu viteza.
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
N-am folosit Mini prea des, si mie mi s-a parut ca dureaza prea mult, ma gandeam ca dupa ce-am desfacut-o, curatat-o si reasamblat-o, n-am facut ceva ok, dar cand mai fac aeropress, la 4-5 clickuri, macina in timp normal. Normal 3-4 minute. N-am reusit nicidoata 15 gr in 60-90 secunde
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply
(19-08-2014, 23:22)sms Wrote: si am macinat 8 gr in vreo 12 minute. si n-am tras chiulul.
atunci la 15g nu mai tre' sa meri la sala!
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)