• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita pentru brew

Salutare,

Am o Hario Slim, dar m-ar interesa un upgrade la ceva care poate rasni mai consistent si mai usor. Zic mai usor pentru ca uneori fac si cafea la ibric si cu Hario e un pic de munca. Espresso nu beau si nici nu ma astept sa incep in curand.

Ma gandeam sa caut ceva care da cat mai putine "fines" si sta bine la capitolul retentie. Nu ma intereseaza sa fie stepless, sa cantareasca etc. In privinta tipului (manuala sau electrica) nu am neaparat preferinte atata timp cat pot rasni o cantitate maricica de cafea (sa zicem 30-40g la rasnire medie sau 20g fina) in cateva minute. Ca buget si tinand cont de nevoile mele, cred ca as gasi greu justificarea unei rasnite mai scumpe decat Vario.

Am citit un pic despre Baratza Virtuoso, Vario si acel Sette 30 care apare in 2017. Am urmarit si thread-ul despre Che/Kinu, dar nu sunt neaparat convins.

Ce recomandari mi-ati da?
Vibiemme Domobar Piccolo, AeroPress, Kinu M47

Reply
Macap M2M e un mic tanculet, fara a fi stepless
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(08-05-2016, 13:16)Lyvyoo Wrote: Macap M2M e un mic tanculet, fara a fi stepless

Multumesc pentru recomandare. O sa citesc despre ea.

Cum ar fi o rasnita manuala pe la acelasi pret? Din review-urile de rasnite pe care le-am citit, lumea pare sa se axeze mai mult pe espresso, dar nu stiu cum se traduce performanta de acolo intr-o macinatura mai mare.

Reply
Pana la urma am luat o Kinu M47 [Image: smile.gif].

Reply
(17-05-2016, 22:17)CF77E4BDC0 Wrote: Pana la urma am luat o Kinu M47 [Image: smile.gif].

Si esti multumit ?

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)