Hello There, Guest! Login Register


Barazza Sette 270 (i, w), cutite Etzinger de 40 mm, grind by weight

#91
Tocmai am citi si eu ce scrie acolo, fiind direct interesat si vad ca Ba Ratza a raspuns:

"Thank you for writing us and especially for the video clip. In the video, I see the micro adjustment ring is a bit loose- this should be resolved by slightly tightening the 3 Philips screws in plain sight on the bottom of the adjustment assembly.

I also see the cone burr is moving when a lateral force is applied to the adjustment assembly. Although I understand the concern here, it is poorly founded for two main reasons. First of all, this force does not exist during normal operation. That is, when grinding, nothing pushes sideways against the adjustment assembly like that.

The second and more important reason is that ground coffee passing between the burrs does create a downward and centering force. When pressed down by coffee going through the system, the cone burr holder is held flush down against the adjustment collar. The bottom of the cone burr holder is flat, as is the adjustment collar, creating a flat, steady surface to brace the cone burr. This can easily be seen by the home user if you conduct a test almost identical to what is shown in the video.

Power the motor off while in the middle of grinding some beans, pour out the excess whole beans, and then conduct the test from the video. You will find that the cone burr does not wiggle side to side like that when there is ground coffee passing through the system that is packed around the burr."

Dar citind tot threadul ... asa mult seamana cu ce se intimpla la noi ... si daca bine inteleg e un pre-production model.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#92
Un video recent. 



De interes minutul 11 cu referirea la espresso.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#93
(10-11-2016, 02:23)Lyvyoo Wrote: ... Daca vede Kinu jocul asta de cutit ii trimite userului respectiv un M47 cu clip pe ceas comparator inclus ...

scoasa din contextul a vreo 150 pagini de forum home-barista dedicate rasnitei Baratza Sette, problema accentuata de tine imi pare iesita din limitele unei discutii tehnice, mai apropiata de subiectivitatea barfei ro de circumstanta, eventual propaganda ;(

dar n-as putea pur si simplu sa intorc spatele si sa plec:

am mai scris despre asta, dar toata lumea a trecut, icnind cel mult, ca peste un bumper pe strada: clipurile acelea cu ceasurile comparatoare nu arata nimic despre calitatea macinaturii!
arata ca un cilindru de otel - containerul mecanismului de rasnire - e uzinat la tolerante stranse! eventual si axul; cati au fost prin ateliere mecanice sau uzine sa se delecteze cu cadrane de-astea... nu e la fel ca pozele de pucuri sau de boabe prajite, mai familiare noua?
alta ar fi fost la nivel popular, daca s-ar fi filmat (macro?) comportamentul cutitelor mecanismului in timpul rasnirii, si s-ar fi demonstrat precizia la nivelul mecanismului de rasnire, ok, tot cu ceasul comparator; si in ritmul oarecum sacadat, de rasnire manuala...

n-ai cum sa combati, tehnic si argumentat, o problema de joc nerelevant in functionare, al cutitului conic, fix la Sette, cand ceva similar ca ordin de marime si justificat functional, exista la toate rasnitele Kinu, inclusiv la cele mari de 68!
e vorba de jocul axial al cutitului mobil, cel conic, inerent principiului de functionare al reglajului granulatiei;
cu atat mai absurd tehnic, sa propui o comparatie intre acest joc, sau cel de la Kinu, ambele al unuia din cutitele mecanismului, pe de o parte, si lipsa unui joc, in cadrul unor tolerante, ca precizie de executie a unui cilindru de otel care e cutia in care se monteaza acest mecanism, pe de alta parte!

si apropo de sistemul de presare cu arc al cutitului conic de la Kinu, de care am tot vorbit prin postarile mele (acel concept numit si "floating burr design"), mai exista si altii care ar vrea sa se verifice practic limitele calitative realizabile prin acest concept, in acelasi thread Sette semnalat de Lyvyoo:
samuellaw178 wrote:Vertical burr movement (or slop as mentioned) is probably okay because beans will always push down when grinding.
ds wrote: I don't think that's OK at all. Its not as bad as horizontal wobble but it introduces inconsistent grinding in my mind. Coffee gets crushed and goes through the burrs but the pressure is not consistent and burr will move slightly up and down during grinding vibrating. This introduces inconsistent ground coffee particles...

sau,
Gap between burrs does not introduce the slop. Slop is caused by construction/engineering of the grinder, improper construction to be precise. In well designed grinders burrs should not be moving up or down when grinding or rely on beans holding them down.
sau,
Slop or movement of either burr up or down is result of engineering choices not a burr gap.
sau,
There is no spring or slop in my conical Monolith regardless of how coarse its adjusted...
etc.

din cele ce avem cu totii din plin in jurul nostru - informatie, oricine de buna credinta se poate documenta suficient pentru a putea lua o decizie - cum se spune - educata, sau pentru a-si putea sustine argumentat propria opinie...
este indemnul meu: nu va mai bazati pe informatiile gata mestecate!
acolo unde puteti, incercati sa va documentati, sa intelegeti, sa alegeti; cu propriul cap!
si atunci forumul de specialitate devine un spatiu viu, de discutii, dispute, schimb de informatii...
 
(10-11-2016, 10:58)nicusors Wrote: ...Dar citind tot threadul ... asa mult seamana cu ce se intimpla la noi ...

ei, tocmai asta vad eu ca deosebire!
intre cele vreo 10 thread-uri despre Sette din home-barista, din care numai thread-ul principal are acum 105 pagini si thread-urile pro-Kinu din acest forum...

si ma refer NU la sculele discutate in toate aceste thread-uri - bune, sau rele, cu certificari si brevete, sau fara, cu idei si performante revolutionare, sau clasice... cu spatele gol, sau cum or fi...

nu! e vorba de modul in care 'curge' firul discutiilor si disputelor, de nivelul de 'cultura comunitara' ce transpare, de abordarea tehnica acolo unde au fost informatii, de atitudinea critica... aspectul general al thread-urilor despre Sette, in forumul american, e al unei ape mari, cu valuri de adancime, neregularitati si diferente de potential, din care se naste energie!

omologul lui Lyvyoo de la home-barista, Dan Kehn se refera la posibilul 'conflict de interese' ce poate sa apara in cazul discutiilor despre un echipament sau altul... no further comment...

la noi, asa cum am incercat sa ma 'mir' in public si eu de cateva ori (inca odata: NU e vorba de aspectele tehnice ale rasnitelor, sau despre atitudinea fabricantului!), aspectul general e de cvasiunanimitate, de apa statuta in care prolifereaza... stop - ma opresc aici!

in fata abundentei covarsitoare de informatii - adevar si minciuna, dupa cum te invarti - e nevoie de multa motivatie, de rabdare si persistenta in a o cerne si discerne...
cati incearca sa faca asta, cati ajung sa stie, ma mai intereseaza prea putin acum, important este ca toti avem aceasta sansa de a ajunge sa stim si sa intelegem!

as avea prea mult de argumentat ca sa fiu eu multumit cat de cat, ca am umplut iarasi un zid de cuvinte care poate fi folosit de cei sincer interesati! sau de cei ce incearca sa pescuiasca in el...
deci renunt, cu ceva usurare ca am reusit sa ma opresc de data asta, fara a fi incercat sa epuizez la un prim nivel de semnificatie macar, problema!
oi mai trece pe-aici, pe forum...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#94
Radudani, probabil din cauza celebrei nonpreferinte pentru proiectele de la Reghin, ai interpretat paralela mea, evident umoristica, in spiritul unui versus tehnic pe care l-as propune. Nicidecum, mai ales ca profilul de utilizator e diferit. Iar scrierea ta de mai sus e despre acest deranj, mai putin despre respectivul defect Sette.

Sunt de acord si reiterez ce spunea  Levo
 
(09-11-2016, 11:20)Levo Wrote:  nu putem provoca discutii interminabile in off-topic , apare si la dansii fenomenul de saturatie [...] Nu putem stoarce si specula la nesfarsit oameni cu multa experienta si pasiune si mai ales cu multa bunavointa si rabdare.

Dar asta nu trebuie sa insemne ca toti sa avem niste frunti incruntate si serioase intotdeauna cand postam. A nu se intelege ca trebuie sa cadem in extrem, adica citatul din Radu de aici. Eu cand scriu ceva am in imagine de multe ori intalnirile avute cu espressomanii, unde fetele erau zambitoare, discutiile energice, pasionale, presarate cu glume si momente de relaxare. 

Conflct de interese poate fi considerat si review lui Jim de aici. Adica la valoarea unui om care a sustinut marele proiect Titan Grinder plus cate si mai cate disertatii tehnice, sa scrii cateva liniute amarate la capitolul "The bad" e...ciudat.

Iar daca tot vrem sa facem o paralela legata de critica lui Kinu, mi se pare ca ne sensibilizam prea tare cand aducem vorba de Sette, desi discutam de spete foarte asemanatoare: 
- criticam cu patos acel arc de pe M47 cu tot cu miscarea in sus a axului la apasarea cu mana a rotorului, despre care producatorul roman spune ca nu influenteaza rasnirea, boabele exercitand forta invers, dar tindem sa dam credit baratzei cand zice ca plimbarea cutitului din clip e normala cu aceleasi argumente " First of all, this force does not exist during normal operation. That is, when grinding, nothing pushes sideways against the adjustment assembly like that."
- ii dam credit review-ului lui Jim de mai sus cand incepe cu " The most important for last: how does it taste?" dar cand cei de pe espressoman scriu ca in final conteaza gustul in opinia posesorilor, si scriu superlative pe topicurile Kinu, iarasi ne inflamam ca e placebo sau spirit de turma.

Repet, discutia nu este despre Kinu, ci despre faptul ca uneori atasamentul fata de preferintele proprii, poate fi prea patimas. Iar daca uneori observam asta si in jur, nu e nicio problema sa o semnalam. E dreptul tau sa renunti la unele placeri ale vietii, dar cum scrierile tale sunt de multe ori (si pentru multi)...tot placeri ale vietii, nu cred ca - cu + da minus, nu in matematica mea  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#95
Am primit azi notificare. Risnitele ajung in tara in jurul datei de 31 ianuarie.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#96
Sa vezi acum ... godzilla vs Kinu... batalii in 'nshpe sezoane... Smile
 
Reply
#97
Da dom'le , asa este ...am primit si eu mesaj de la dl. Conrad , dar... sa inteleg ca sunt lucrate in Taiwan ??? [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#98
Pana obtine Reghinul contractul Big Grin

Sau Craiova Tongue
 
Reply
#99
@radudani

- Nici nu ma asteptam sa fie lucrate in Swiss-era , bine ca nu sunt turcesti , acum cred ca se intelege de ce uneori arborigenii smecheri mai au unele reflexii intre pahare... [Image: biggrin.gif]

It's just a joke...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Radu a cerut sa nu fie inclus in postari.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Am inteles , dar in PM nici atat ...si apoi ...aveam noi o vorba... [Image: biggrin.gif] ...

@Fane

Nu-ti face probleme , nu este nimic de rau , doar i-am raspuns la o gluma dintr-un post mai vechi... [Image: smile.gif] ...tot cu o gluma...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Tot citind pe home-barista m-am cam ingrozit. Sette pare sa fie un fel de Vario, dar mai rau. La unii e ok, la destul de multi face tot felul de figuri.

Ma batea gandul sa inlocuiesc Kinu (de gura sotiei) cu Sette. Am facut si o precomanda.
Dar sincer cred ca mai trebuie asteptat. Mai ales ca nu stiu in ce masura suportul in Ro va fi cel acordat de Baratza in US.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Da, da...am citit si eu de toate...insa era singura alegere de conice ( extrem de mici 40 mm ) la cei mai marunti bani...o solutie estetica de buget ( pe mine ma incanta numai  pentru ca incapea sub dulapul suspendat )
Partea proasta , ar fi electronica ( personal nu agreez pe rasnite ) tot asa , cum nu imi trebuie tarnacop cu USB 3.0...
dar , daca  anul trecut tot m-am infipt ca rama in piatra sa o iau , acum voi avea ce doream...nu ??? [Image: biggrin.gif]...si uite asa gaseste omul ce cauta ...cand il maninca... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Exista si cutite conice de 38mm, daca alea de 40mm vi se par extrem de mici...
Sunt multe rasnite mai scunde ca sette, daca ala a fost criteriul... Confused adica dupa ce v-ati luat Honne, nu ca ar fi un lucru rau... Tongue mi se pare un argument cam... simpatic.
LE: dupa ce vazui si M68 in semnatura... e clar ca e vorba de dependenta de jucarii Tongue fara numar !
 
Reply
A sosit Baratza!!!

Dupa spusele lui Conrad(Wanderlust) prima bucata 270W din Romania a ajuns la mine. Abia astept prima cafea de miine, am facut doar o risnire de curiozitate si la aspect arata foarte bine, foarte aerisita, uniforma, un con frumos in portafiltru.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
asteptam si poze...este o rasnita controversata, presimt un topic lung Big Grin

sa iti faca cafele bune:
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
perfect, asteptam maine filmuletul cu naked. S-o stapanesti sanatos, de tine depinde urmatorul upgrade...
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Am facut 5 risniri de proba pt 20 de grame in portafiltru, rezultate ok dupa parerea mea:
20.1, 20.1,20.3, 20.2, 20.1. Imi place teribil consistenta si praful aproape inexistent. Deocamdata e peste Lido E.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
(30-01-2017, 19:48)nicusors Wrote: A sosit Baratza!!!
După atâta așteptare, chit că beam tot codoiul lu' Yume,  tot o gâdilam până mai spre ziuă. 
S-o folosești sănătos!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
La ora asta sunt la servici (cum s-ar spune) si efectiv nu am timp de experimente. Miine dimineata bag ...
 dar singura comparatie pe care pot sa o fac este cu Lido E.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
(30-01-2017, 19:48)nicusors Wrote: A sosit Baratza!!!

Dupa spusele lui Conrad(Wanderlust) prima bucata 270W din Romania a ajuns la mine. Abia astept prima cafea de miine, am facut doar o risnire de curiozitate si la aspect arata foarte bine, foarte aerisita, uniforma, un con frumos in portafiltru.

Sa o stapanesti sanatos si shot-uri gustoase...primul din RO ...bravos...
Am primit si eu mail si la mine ajunge maine , sa ma pregatesc zic cei de la Wanderlust...si tot 270w , numa' sa tina... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Am mai facut citeva risniri de proba, cafea mai proaspata si mai veche. Se incapatineaza sa stea la max 0.2 grame de tinta. Majoritea la 0.1. 

Retentia nu exista. Un pic de praf.

Celebrul "vobling" ... nici vorba.

Super consistenta! Abia astept sa vad in ce masura se schimba gustul fata de Lido E.

Conrad mi-a spus ca tot ce a fost semnalat in modelul de preproductie a fost remediat. 

Din ce am vazut pina acum pare a fi o buna alegere pentru cei in cautarea unei elctrice.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
asteptam cu nerabdare dimineata! Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Cineva se scoala tarziu... Smile
 
Reply
Revin cu 2 filmulete cu risnirea si extractia. Va mai dura un pic pina cind o pot scoate tot ce poate risnita. Deocamdata sunt multumit, rezultatul in ceasca este comparabil cu Lido E, poate un pic mai bogat(mai rotund cum ar spune un prieten bun), parca as fi pus mai multa cafea ... dar gustul, aroma nu difera mult. Cafeaua e o combinatie panama gheisa cu dominicana prajite de mine acum 5 zile, de acolo si curgerea nu prea frumoasa, mai trebuie 3-4 zile de degazare.



Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
(31-01-2017, 09:44)renatoa Wrote: Cineva se scoala tarziu... [Image: smile.gif]

Da , curierul... [Image: biggrin.gif]

Trebuie sa o las la dezaburit...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(31-01-2017, 13:24)Levo Wrote:
(31-01-2017, 09:44)renatoa Wrote: Cineva se scoala tarziu... [Image: smile.gif]

Da , curierul... [Image: biggrin.gif]

Trebuie sa o las la dezaburit...

Greu se dezabureste... curierul ...
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
Testat Sette-ul ui Ciprian, corect ce a scris Nicusors, o consistenta placuta, curgere frumoasa pe parcursul  extractiei, iar gustul total diferit fata de Jolly. Am montat ambele saibe pentru o rasnire de espresso, 7 cu D. Concluzia, o rasnita buna care-si merita banii, sa vedem pe parcurs.
Era sa uit, nu mai necesita distribuire, rasneste pufos un vulcan frumos [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Cat estimati intervalul in care vor apare pe eBay la juma de pret ? Big Grin
 
Reply
In ton cu intrebarea: cam pe cind o sa fie si kinu, honne la juma de pret pe olx....
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)