Hello There, Guest! Login Register


Rasnita manuala HG ONE

#1
"unboxing"  Big Grin si noile tampere ( facute de mine  Blush , inox & zebrano , forma pentru 'nutation' )

C.
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#2
Aproape 1000$? Mama...
 
Reply
#3
1000+$...multi bani in RON insa se pare ca dupa ce macini cateva kg de orez instant isi face ca treaba ca si un Robur fara sa spargi bugetul si sa ocupi spatiul cu robotelul de 28KG si retentie pe masura.
Retentie 0, 2 stropi de apa si nu mai ai probleme cu "static-ul" la HG One.
Mai ramane decat sa te te pregatesti mental si fizic sa dai din manute in fiecare zi dupa ce ai cheltuit 4000RON pe rasnita....
Este si in gandurile meleSmile
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#4
Mie imi place rasnita asta cam mult. Smile
E o achizitie frumoasa si ii doresc proprietarului sa se bucure cat mai mult timp de ea. Cei 1.000$ sunt destul de vizibili in calitatea materialelor si a manoperei atat cat se pot observa acestea din pozele atasate.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#5
(16-12-2014, 23:57)Papa Jacques Wrote: Mie imi place rasnita asta cam mult. Smile
E o achizitie frumoasa si ii doresc proprietarului sa se bucure cat mai mult timp de ea. Cei 1.000$ sunt destul de vizibili in calitatea materialelor si a manoperei atat cat se pot observa acestea din pozele atasate.adevar

Multumesc Papa Jacques !

Intr-adevar calitatea materialelor si precizia executiei este impresionanta, desi ma asteptam la asa ceva a reusit sa ma uimeasca. Inca o surpriza placuta a fost modul in care se aseaza macinatura, foarte pufos si uniform, asta in comparatie cu mazzer mini electronic (ajuta mult la o pregatire buna a pucului , IMO )

C.
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#6
Concurenta pentru CHE din China. HG ONE replica.

http://www.alibaba.com/product-detail/Ma...31783.html
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#7
Lol, s-au demascat, HG One e made in China, jalnic...

Cosmin, nu e clona, OEM inseamna ca ei o faceau, pentru HG One.
 
Reply
#8
Adica crezi ca e aceeasi calitate?
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#9
Poate importa un chinez din Dragonul rosu Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#10
Stiu ce inseamna OEM dar nu prea cred ca ii lasa americanii sa vanda acelasi produs. E ca si cum Foxconn vinde iphone la jumatate de pret. Ce am mai observat in anunt este ca nu specifica dimensiunea cutitelor.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#11
(10-03-2016, 16:24)Alin T. Wrote: Adica crezi ca e aceeasi calitate?

Ar trebui, nu vezi pretul ? Peste 50% din pretul HG One !
Orice european care face productie in China nu discuta la preturi de productie la poarta fabricii peste 1/3 din cat are planificat sa scoata aici prima serie.
Adica 333 Euro daca vrea sa lanseze produsul la 1000, din care oricum 20% sunt TVA. 10% transport din China, 20% mai e lansarea, reclama, revieweri, etc, ii ramane 15-20% profit, sub 10% profit curat dupa taxe si alte cheltuieli.
De unde crezi ca vin discounturule alea mirobolante pe sfarsit de viata produs, crezi ca le da cineva in pierdere ?

Liviu, iar ai de mutat Smile
 
Reply
#12
(10-03-2016, 16:24)Alin T. Wrote: Adica crezi ca e aceeasi calitate?

E aceeași calitate dacă ai noroc. Pentru că mai mult ca sigur că nu există quality control. Dacă ai noroc prinzi un exemplar perfect. Dacă n-ai, prinzi o lămâie.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#13
Buna,

mai amaici niste poze gasite din 2013 cand am lucrat la projectul HGone. Poate intereseaza pe cineva.

Salutari,
Cosmin

[Image: IMG_00001515%20-%20Kopie_zpsuefbwzjz.jpg][Image: IMG_00001605%20-%20Kopie_zpsttbzxpfx.jpg][Image: IMG_00001604_zpsbqbnx4kh.jpg]

Si aici vor fii in viitor lucruri iteressante!

http://beantec.ro/lucruri-interesante/

have fun.

Cosmin
- E61 - 64mm -
 
Reply
#14
(12-04-2016, 00:37)mr. beanTec Wrote: Buna,

mai amaici niste poze gasite din 2013 cand am lucrat la projectul HGone. Poate intereseaza pe cineva.

Salutari,
Cosmin

[Image: IMG_00001515%20-%20Kopie_zpsuefbwzjz.jpg][Image: IMG_00001605%20-%20Kopie_zpsttbzxpfx.jpg][Image: IMG_00001604_zpsbqbnx4kh.jpg]

Si aici vor fii in viitor lucruri iteressante!

http://beantec.ro/lucruri-interesante/

have fun.

Cosmin

Buna seara,
Sunt interesat de achizitia unei astfel de rasnite - HG One 
Coffee

(15-12-2014, 23:38)Peev Cristian Wrote: "unboxing"  Big Grin si noile tampere ( facute de mine  Blush , inox & zebrano , forma pentru 'nutation' )

C.

Salut Cristian,
Te rog frumos, daca ai putin timp liber, imi poti trimite un mesaj pe e-mail, cu acordul administratorului acestui site, cat ai platit taxele vamale de import si tva-ul la rasnita HG One pe care ai achizitionat-o? Doresc sa cumpar o astfel de rasnita si vreau sa stiu costul final al acesteia. Nu prea inteleg de ce, in Europa nu este nici un distribuitor al acestei marci. Probabil ca multi utilizatori s-ar re-orienta catre aceasta rasnita si ar fi deranjul cam mare.
Zilele trecute am gasit pe you tube un filmulet cu automatizarea acestei rasnite, care pe mine ma lasat fara grai. E foarte tare omul acesta( un asiatic, coreean sau japonez, nu pot sa-mi dau seama din ce tara este)!!!!A implementat un sistem electric pentru rasnita (inlocuind roata manuala cu motoreductor de turatie mica si un inverter pentru actionare electrica) care o face extraordinar de aplicabila pentru utilizatorul casnic. 
=12pt[font][font][font]https://www.youtube.com/watch?v=pAZg4_qS0ns[/font]
[font][font]https://www.youtube.com/watch?v=1iOOUXnGSh0#t=90.587015[/font][/font]
[/font]
[/font]
Iti multumesc anticipat!
​​​​​​​Coffee
 
Reply
#15
Alo... reality check, avem si local asa ceva, merge cu praz Wink
Daca instalatia aia iti starneste admiratia in asemenea masura, ia intai un extraveral inainte de a cauta echivalentul oltenesc.
 
Reply
#16
(28-08-2017, 23:26)renatoa Wrote: Alo... reality check, avem si local asa ceva, merge cu praz Wink
Daca instalatia aia iti starneste admiratia in asemenea masura, ia intai un extraveral inainte de a cauta echivalentul oltenesc.

Observ ca am deranjat rau de de tot,  postand in acest topic, daca reactionezi in acest hal,  fara cumpatare si bun simt la adresa mea!
Ce trebuie sa inteleg din aceasta atitudine a ta, mai mult decat necivilazata?
Ca pe viitor, daca mai doresc sa postez, sa am mare grija, sa nu am aprecieri personale, sa nu imi exprim liber parerea personala?
La prima mea postare, sub nici o forma nu m-as fi gandit ca printre espressomani exista adepti ce vor sa coboare nivelul converastiei sub limita decentei si a bunului simt!
Astept totusi cateva luari de pozitii din partea colegilor espressomani care nu agreeaza acest comportament, si nu in ultimul rand a administratorului acestui site!

Cu deosebita consideratie pentru toti espressomanii decenti prin atitutidea lor!
 
Reply
#17
E greu sa treci prin viata daca iti lipseste simtul umorului.

Ce a scris @renatoa era o invitatie, mai originala, sa cauti topicul despre Honne by Hedone:

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...-by-Hedone

PS: Eu n-am inteles de ce ar visa cineva la cafea cu smantana dar e posibil sa fie din ignoranta mea de incepator.
 
Reply
#18
Noi pe forum suntem mai glumeti de multe ori (in frunte cu Jerry Seinfield baloozzy  Smile ) si sfatul meu general este sa privim mai relaxat postarile dar in acelasi timp, de cealalta parte, sa fim mai ingaduitori cu cei care abia intra pe forum si in general sa nu scriem cu impresia ca suntem niste IP_uri localizate undeva, vag, in online, ci sa tratam totul ca o discutie fata in fata.
Daca era o intalnire reala, pun pariu ca renatoa nu i-ar fi spus unui espressoman, poate chiar doctor in viata de zi cu zi, dupa ce ii strangea mana si punea o intrebare despre motorizarea unui HG One, "du-te si ia un extraveral" ( Grupa farmacoterapeutica: hipnotice si sedative, barbiturice, barbiturice-combinatii. Indicaţii terapeutice: -Tulburări uşoare de somn-Tulburări minore de anxietate-Hiperexcitabilitate nervoasă). Mai ales pentru cineva la inceput pe acest forum, e mai simplu sa te exprimi explicit. Ex. "vezi ca ai la un pret mai bun o varinata in Romania, Honne, tot electrica si fara probleme de calibrare". Suna altfel, nu?! 

Cafele bune tuturor!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Recunosc ca nici eu nu m-am prins din prima ca @renatoa se refera la Honne...darmite cineva mai putin rutinat pe forum! Merci @dev pentru explicatii.

In general as aprecia daca am reusi sa adoptam fara exceptie un stil de comunicare plin de respect fata de ceilalti colegi, indiferent de dotarea fiecaruia, de posibilitati, sau mai stiu eu ce alte criterii. Consider ca in acest loc sintem cu totii iubitori ai cafelei, si ca este in interesul tuturor sa ne lamurim unii pe altii, cind cineva are o intrebare sau are nevoie de ajutor.
Consider ca fiecare om are necesitatile, criteriile si posibilitatile lui, si nu trebuie nicidecum sa dea socoteala vreunuia din noi pentru acest lucru. Ce este important pentru mine, poate fi nesemnificativ pentru o mie altii, si invers.
Deci hai sa ne avem intr-adevar ca fratii si sa vorbim "cafea"!

Peace! ?
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#20
Sfatul medicului ( de garda ) : ... Nu amestecati niciodata somniferele ( barbituricele ) cu laxativele in acelasi timp ... Big Grin ..., rezultatul poate fi dezastruos / exploziv si se soldeaza adesea cu harti in pat... Big Grin ...

                                                                                                              ...a little joke...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#21
chestia aia...  hărțile din pat... le spala altii, decat cei care ar trebui!?

da, fiecare cu 'necesitatile, criteriile si posibilitatile lui, si nu trebuie nicidecum sa dea socoteala vreunuia din noi pentru acest lucru', dar totusi parca...
putina socoteala ar trebui sa-si faca fiecare ce 'deschide gura' aici!
ca sa nu scufundam forumul acesta in cenusiul (ca sa nu zic, căcăniul...) majoritatii altor forumuri din RO!

patriotismul local nu justifica agresivitatea de limbaj si insistenta gen 'agent de vanzari'!
('las' ca-i baiat bun, isi apara valorile locale!' ...)
cred ca sunt suficienti espressomani care ar simti o adiere de aer proaspat, ceva mai mult libertate bine inteleasa, daca ar dispare varia tabuuri, care vin din preistoria acestui forum, printre care si patriotismul gresit inteles, cel in virtutea caruia nu ai voie sa critici (nu sa te lamentezi!), si trebuie mereu sa lauzi...

p.s.
n-am inghitit niciodata o pilula intreaga de extraveral Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#22
se elibereaza numai cu reteta verde...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#23
(28-08-2017, 23:26)renatoa Wrote: Alo... reality check, avem si local asa ceva, merge cu praz Wink
Daca instalatia aia iti starneste admiratia in asemenea masura, ia intai un extraveral inainte de a cauta echivalentul oltenesc.

Salut renatoa,
Consider ca nu era cazul sa privesc atat de critic replica ta de mai sus, poate nici tu nu ai vrut sa te exprimi atat de "spitaliceste" cu un "new entry" cum am luat-o eu. As vrea, pe viitor, in aceasta formidabila comunitate, sa ramanem ca o familie, pastrand buna dispozitie asa cum bine spunea si Lyvyyo, dar si cu respect pentru fiecare espressoman.
 
Reply
#24
mda, cred ca ai luat cam in serios o postare care la baza nu era rau intentionata, doar exprimarea era mai colorata. speram sa te obisnuiesti cu stilul de comunicare de pe forum si sa ramai multa vreme printre noi.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)