Hello There, Guest! Login Register


Rasnita manuala Comandante

#1
[Che] au luat-o pe urma lui Comandante, cu care cam si seamana... rasnita caruia ii gasesti mai multe review-uri decat prezente in magazin... Sad

admin edit
 
Reply
#2
M-am uitat si eu la ea, dar nu stiu ce sa zic
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#3
Nu stiu ce zic altii, dar am gasit Comandante la 990 lei si ma mananca al naibii de rau...

   
 
Reply
#4
Unde ai gasit?
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#5
Aici?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
Da, din Polonia, dar acum imi dau seama ca aberam... nu stiu de ce am facut socoteala ca la coroane cehesti... imi iesea mult mai putin... ce oi avea, sa dau 990 lei cand mie si 500 lei pe un Che mi se pare mult Big Grin

Offf... nu mai scoate odata Che ceva...
 
Reply
#7
Mie nu-mi place sistemul de reglaj la Comandante
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#8
Normal ca seamana! Comandante e sora geamana (dar nu identica) a lui Zassenhaus Quito. Iar ca sa fie pedigree-ul complet, oare cine o fi tatal biologic pentru ambele?!  Angel  Nu avem voie sa spuneeeem ca se supara tatal vitreg si il cearta pe biologic  Smile

Pretul este exorbitant pentru constructie, iar reglajul nu e stepless. Alex Niculae spunea ca e ok pentru brew.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Daca nu a fost clar, noi batem saua aici pentru Che Big Grin

Ce poate fi mai "stimulativ" decat sa discuti de ale concurentei in propriul topic Big Grin

Hai baietii, ca vine ziua mea, si nu se stie ce nebunie sunt in stare sa fac Tongue

Ca tot pomeni Liviu de Quito... Panama nu e cam la fel de geamana ? Confused Parca numai manerul difera...  Huh
 
Reply
#10
(10-03-2016, 15:35)renatoa Wrote: Hai baietii, ca vine ziua mea, si nu se stie ce nebunie sunt in stare sa fac Tongue

Culmea si a mea si cumva o asociez cu lansarea Big Grin. Ce oameni sariti, ar zice unii Smile
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#11
Comandante C40 MK3 se gaseste in oferte ca aici, dar disponibilitatea este destul de variabila, am impresia. 
Are imbunatatiri fata de primele versiuni, dar si pretul a crescut simtitor.
Se poate face si stepless, utilizatorii spun ca este OK si pentru espresso, dar pretul este mult prea mare pentru ce ofera.
Mai repede as lua un Helor 101 facut in China, decat un Comandante asa-zis "Made in Germany" Smile.
 
Reply
#12
Comandante C40 MK3 se gaseste si la thebarn.de, 240EUR. Mi-am dat eu comanda, o sa fac o comparatie imediat ce imi aduce cu Lido2 si o sa postez aici, in caz ca este cineva interesat.
Din ce m-am documentat si din ce am discutat cu alti posesori de afara, este o rasnita extrem de bine lucrata si cu performante super bune pe brew, ramane de vazut.
Eu o iau in special pt brew.
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#13
Doar pentru brew puteai iesi mai bine la pret cu un Zass, la 60 Euro, fiind ambele facute in acelasi loc... [Image: wink.gif]
Cutitele cred ca totusi sunt diferite...  [Image: confused.gif]
Chiar am putea face un versus cand mai trec prin Bucuresti Smile
 
Reply
#14
Comandante nu mai este facut in acelasi loc  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
(10-03-2016, 14:48)Alin T. Wrote: Mie nu-mi place sistemul de reglaj la Comandante
este posibil sa iti schimbi parerea (in bine), dupa ce o tii in mina de-adevaratelea si reglezi ...
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#16
Adica ?
Vad ca nu e stepless, e similara cu Panama, cu diferentele ca:
- trei brate C40 in loc de doua,
- o bila C40 in loc de doua Panama
Ambele au tot 12 trepte de click.

[Image: 12238foto_1_14.jpg]

Invarti de piesa aia, face click... nu simt ceva deosebit Smile

Pe net pare destul de cunoscut ...
http://www.home-barista.com/grinders/own...ml#p319194
... faptul ca aceasi firma care a proiectat Comandante a proiectat si vreo 4-5 modele de Zass care le seamana foarte mult mecanismele, ca si aceast rasnita un pic mai anonima:
http://www.odin-products.de/produkte/_ul...an_74.html
 
Reply
#17
La urma urmei, este vorba de perceptiile si de nevoile fiecaruie - deci o chestie absolut subiectiva. Personal, mi-a placut mult ce usor (si precis) merge mecanismul de click, dar e clar ca nu este stepless. Nu vreau sa ma refer aici si sa compar cu Che, pentru ca am avut in mina un protitip al acesteia, deci nu compar mere cu pere.
Mie mi-a placut Commandante, eu mi l-as lua, daca as cauta o manuala. Dar, precum am zis, totul e subiectiv.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#18
Repet, in caz ca vreti sa o vedeti la treaba, o pot pune la dispozitie.
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#19
Adica... ii facem un tur de orizont, cum am facut cu Che ? Smile
Pot sa propun si eu acelasi lucru cu un Panama.

Nu vad rostul, Che vine acusi in mai si va fi la jumatate de pret...
 
Reply
#20
Fiecare este liber sa isi cumpere ce vrea Smile
La marzocco GS3 AV | Niche | Cafelat Robot |Comandante
 
Reply
#21
(27-04-2016, 00:22)versus Wrote: Fiecare este liber sa isi cumpere ce vrea [Image: smile.gif]

Si mie imi place Comandante. Iar varianta finisata cu lemn arata grozav. In plus mecanismul de reglaj functioneaza bine si usor, chiar daca nu este stepless.
Am neaparata nevoie de o rasnita pentru brew si s-ar putea sa sparg pusculita si sa iau un Comandante.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#22
La jumate de pret iei Knock, ai pe net analize comparative exact cele doua, si nu s-ar parea ca merita comandante dublu pret.
Aceleasi cutite de 38 Italmill, reglajul mai fin la Knock, chiar daca nu stepless... sincer nu vad diferenta... in buzunar doar Smile
Sau, daca mai ai putintica rabdare... nu stie se stie chine asculta si ne trezim cu un che low cost Wink
 
Reply
#23
(27-06-2016, 14:36)renatoa Wrote: La jumate de pret iei Knock, ai pe net analize comparative exact cele doua, si nu s-ar parea ca merita comandante dublu pret.
Aceleasi cutite de 38 Italmill, reglajul mai fin la Knock, chiar daca nu stepless... sincer nu vad diferenta... in buzunar doar [Image: smile.gif]
Sau, daca mai ai putintica rabdare... nu stie se stie chine asculta si ne trezim cu un che low cost [Image: wink.gif]

Lasand deoparte considerentele de natura tehnica, din punct de vedere pur estetic mie nu imi place Kinu. Nu are finetea executiei prezenta la Comandante. Deci probabil o varianta low cost va arata si mai rau.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#24
Si iti iei Comandante pentru ca arata mai bine decat Kinu?  [Image: confused.gif]
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#25
(27-06-2016, 16:52)Alin T. Wrote: Si iti iei Comandante pentru ca arata mai bine decat Kinu?  [Image: confused.gif]

Daca as sti ca sunt apropiate dpdv calitate macinatura da, probabil ca as alege Comandante strict pe criteriul estetic.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#26
Am zis Knock, nu Kinu. http://www.madebyknock.com/handgrind-grinders.html
Knock are si optiune imbracat in lemn, dar daca scoarta aia este estetica de care pomenesti, nu mai am ce comenta...
 
Reply
#27
Pai nu sunt, poti sa mai intrebi
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#28
Chiar asa, nu mai strunjeste nimeni in lemn in tara asta ?! Huh

http://www.brian-coffee-spot.com/wp-cont...c_6884.jpg

Puneti colant atunci Smile
 
Reply
#29
Mi-am luat eu strung dar nu a venit și cu timp liber sa am timp de el...
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#30
(27-06-2016, 18:32)renatoa Wrote: Am zis Knock, nu Kinu. http://www.madebyknock.com/handgrind-grinders.html
Knock are si optiune imbracat in lemn, dar daca scoarta aia este estetica de care pomenesti, nu mai am ce comenta...

Exista si varianta brushed metal care nu are "scoarta".  Si nu este vorba doar de "scoarta" aia ci de cum este executata rasnita in general, Kinu este un ansamblu masiv din metal iar mie unul nu imi place stilul asta "industrial".
Knock are niste probleme cu deplasarea axiala a cutitului in timpul rasnirii.

(27-06-2016, 18:51)Alin T. Wrote: Pai nu sunt, poti sa mai intrebi

Intreb aici si acum! [Image: smile.gif]
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)