Hello There, Guest! Login Register


Rasnita la ~600 de lei

#1
Salut,

Momentan imi cumpar cafeaua macinata. Vanzad ce diferenta majora se simte in gustul unei cafele proaspat rajnite fata de una chiar si veche de cateva zile, m-am decis sa fac pasul. 

Ca optiuni de cumparare, cu ajutorul vostru as vrea sa ma uit si la SH. Inteleg ca o rasnita care la vremea ei a fost >500 de euro, chiar daca are niste ani vechime, tot se comporta mai bine decat o rasnita 'de buget' (~800 de lei) noua. Ca surse, ma uit pe sectiunea de vanzare a forumului, unde am vazut un Lelit si un Vario, precum si pe ebay UK si OLX. 

Variante actuale:
Lelit - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...-PL043-MMI
Fiorenzato - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-V...zato-T80-A
Mazzer Mini E - aici ar trebui adaugat inca un transport de vreo 30 de lire (deci 130 minim in total)
Vario  (aceeasi poveste, cam 15 lire in plus). Ciudat ca spune in text ca nu e potrivita pentru espresso.

O sa mai editez postul daca mai apar si altele. Ideea e ca nu prea stiu ce/cum as putea sa verific un SH. Mai ales unul aflat la sute/mii de km distanta.

Orice sugestie pe subiect e binevenita!
 
Reply
#2
(24-06-2016, 20:03)alexx88 Wrote: Salut,

Momentan imi cumpar cafeaua macinata. Vanzad ce diferenta majora se simte in gustul unei cafele proaspat rajnite fata de una chiar si veche de cateva zile, m-am decis sa fac pasul. 

Ca optiuni de cumparare, cu ajutorul vostru as vrea sa ma uit si la SH. Inteleg ca o rasnita care la vremea ei a fost >500 de euro, chiar daca are niste ani vechime, tot se comporta mai bine decat o rasnita 'de buget' (~800 de lei) noua. Ca surse, ma uit pe sectiunea de vanzare a forumului, unde am vazut un Lelit si un Vario, precum si pe ebay UK si OLX. 

Variante actuale:
Lelit - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...-PL043-MMI
Fiorenzato - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-V...zato-T80-A
Mazzer Mini E - aici ar trebui adaugat inca un transport de vreo 30 de lire (deci 130 minim in total)
Vario  (aceeasi poveste, cam 15 lire in plus). Ciudat ca spune in text ca nu e potrivita pentru espresso.

O sa mai editez postul daca mai apar si altele. Ideea e ca nu prea stiu ce/cum as putea sa verific un SH. Mai ales unul aflat la sute/mii de km distanta.

Orice sugestie pe subiect e binevenita!

pe ebay mai sunt 5 zile ,nu apuci sa o iei cu 100 lire
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#3
Manuala nu ai ca optiune ?
 
Reply
#4
@orwo: Bugetul nu e batut in cuie. Eu vreau sa obtin ceea ce s-ar numi 'a good deal'. Smile Cu alte cuvinte, mai bine suplimentez cu 200-300 de lei si iau o rasnita buna, presupunand ca are un pret de vanzare avantajos.

@renatoa: Deocamdata nu, sper sa gasesc o electrica de calitate in zona asta de pret.
 
Reply
#5
eu sunt interesant sa imi vad macapul mc4.. dar mai scump de 600 ron.. daca esti interesat da-mi pm
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#6
De ce vrei sa o vinzi? Am văzut ca ai cumpărat-o de curând. Dă-mi un PM cu prețul și dacă mai are garanție, eventuale defecte, etc
 
Reply
#7
Ideea e ca una good deal e la 250 euro
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#8
Ti-ai luat? Smile Daca da.. Zi-mi si mie, ca si eu caut fix acelasi lucru in cam acelasi buget. As accepta si o manuala dar sa fie una la care sa nu existe prea multe pareri contra Smile
| Coffee Enthusiast | ROK Espresso Owner | Double Espresso kind of guy |
 
Reply
#9
Am luat-o azi, ce-i drept a trebuit sa mai maresc un pic bugetul. Smile

Un Macap Mc4 de la Neuromancer, aproape nou, 900 de lei a fost jucaria.
 
Reply
#10
Super. Extractii bune sa ai! [Image: smile.gif] sa nu inchidem thredul totusi. Are cineva vreun sfat si pt mine?
| Coffee Enthusiast | ROK Espresso Owner | Double Espresso kind of guy |
 
Reply
#11
Si eu sunt in aceeasi categorie, m-am consolat cu gandul ca singura optiune reala este Lelit PL043MMI, asa ca daca vrea cineva sa isi faca upgrade de la Lelit, sunt dispus sa platesc pretul pietei (am vazut ca merg intre 450 si 600 lei, tocmai ce am ratat una care s-a vandut zilele trecute).
Nova Simonelli Oscar modded, La Pavoni Europiccola pre-millennium, Ascaso i-mini i1, Hario Skerton, Aeropress
 
Reply
#12
Mai bine o profesionala SH verificata dacat Lelit 43 SH, cred eu. Mai erau si pe forum.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#13
Si eu zic la fel, spun ca unul care a avut Lelit
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#14
Profesională , second hand, fără discuție .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#15
Da, dar ce te faci, ca ajungi la dilema colegului orwo, care a constatat ca o profesionala SH este prea mare pentru bucataria lui...cam asa stau si eu, si as prefera ceva mai mica, facuta pentru "home use", chiar daca este un mic compromis la rezultatul din ceasca, gen Lelit, Ascaso, etc (desi la etc nu sunt prea multe optiuni la pretul asta)
Nova Simonelli Oscar modded, La Pavoni Europiccola pre-millennium, Ascaso i-mini i1, Hario Skerton, Aeropress
 
Reply
#16
(05-07-2016, 01:14)bcm Wrote: Da, dar ce te faci, ca ajungi la dilema colegului orwo, care a constatat ca o profesionala SH este prea mare pentru bucataria lui...cam asa stau si eu, si as prefera ceva mai mica, facuta pentru "home use", chiar daca este un mic compromis la rezultatul din ceasca, gen Lelit, Ascaso, etc (desi la etc nu sunt prea multe optiuni la pretul asta)


Așa este, ai dreptate în privința mărimii . Eu le-am mutat din bucătărie mai ales din cauza că, atunci când se gătește ceva care degaja un miros puternic (pește de ex.) pot căpăta si boabele miros (din râșniță ) . Alte motive sunt mărimea si faptul că espressorul nu e conectat la rețeaua de apă , respectiv canalizare .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#17
https://www.amazon.de/Graef-CM800-Kaffee...EG?ie=UTF8&ascsubtag=c1bf8436c34bf872e1000a0c5ea39dfb_S&ref_=dra_a_cs_mr_hn_xx_P1250_1000&tag=dradisplay0b-21
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
#18
Am vazut acel graef, il are un prieten mie personal nu-mi inspira incredere. Oricand as lua un lelit sh. Cutitul conic cu acel sistem nu pare deloc solid. Retentie mare, rasnita pare prea usoara pentru una care sa inspire incredere. Eu as spune pas fara sa stau pe ganduri.

Eu pentru aeropress am incercat-o si era periculos de aproape de cea mai fina setare.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#19
(13-07-2016, 22:52)adiszep Wrote: Am vazut acel graef, il are un prieten mie personal nu-mi inspira incredere. Oricand as lua un lelit sh. Cutitul conic cu acel sistem nu pare deloc solid. Retentie mare, rasnita pare prea usoara pentru una care sa inspire incredere. Eu as spune pas fara sa stau pe ganduri.

Eu pentru aeropress am incercat-o si era periculos de aproape de cea mai fina setare.

te pune pe ganduri mecanismul de sustinere care este din plastic.
am avut o buna perioada automate de strada cu peste 150 de selectii pe zi. rasnite cu acelasi mecanism, cei drept nu cutite conice. nu am avut nici odata probleme cu ele. numai camera de dozare insa nu e cazul asteia.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)