Hello There, Guest! Login Register


Rasnita electrica mica

#1
Ma puteti indruma catre cea mai mica rasnita electrica care exista la ora actuala, care sa nu imi faca bucataria sa arate a bar sau alimentara? Nu trebuie sa fie portabila, nu pentru calatorii ma intereseaza.

Sau nu exista asa ceva si mai bine imi iau o surubelnita electrica pentru hario mini ?
 
Reply
#2
Mica si electrica, dar nu portabila... se cam contrazic (daca nu mergi pe jos sau in locuri fara curent).  Wink
Vezi cea din semnatura mea, sau un Ascaso...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#3
Grinder measures: 13*18*30,5 cm
Grinder weight: 2,5 kg

Mult... ce am ingrosat.

Plus aspectul... cum ziceam, cosuletul ala sus strica tot peisajul... pe de o parte zicem ca trebuie musai macinata cu cateva minute inainte de preparare, pe de alta parte facem masini de 250 grame... deci e clar ca nu e de utilizare casnica, cine macina 250 grame dintr-o data, daca nu e vreo petrecere...  Huh

Chiar nu s-a facut nimic in formatul celor cu lame ? Un cilindru si atat ?
 
Reply
#4
Pai daca vrei electrica... Si cu cutite rezonabile. Asta presupune ca macini mai mult decat cu una manuala.
Motorul si angrenajele trebuie sa fie mai puternice ca la o rasnita cu lame. Turatia este mult mai mica, timpul de functionare este mai mare (la cea cu lame trebuie sa opresti motorul dupa 1 minut).

Cosuletul e rezonabil, rasnita per ansamblu nu este foarte inalta ca sa dea aspectele nedorite de cafenea/alimentara. Probabil poti face si o varianta mai mica, artizanal.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
Deocamdata ma uit la un DeLonghi, gasit aici, prima din articol:

http://www.friedcoffee.com/top-5-cheapes...-for-home/

Nu inseamna ca m-am decis Smile
Mi-am pus armura, puteti arunca cu pietre, stiu ce inseamna DeLonghi pentru multi Smile inclusiv pentru mine... dar daca isi face treaba bine... Huh
 
Reply
#6
Te saturasi de lucru manual?
Pentru aeropress e OK, dar in espresso, fara o modare care sa o faca stepless, nu corespunde. Pinci intre trepte si va trebui sa faci reglajul din cantitate.
Eu pe asta o am doar ca e Krups, nu DeLonghi.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
Ca marime, in afara de KG4x (cu lame)... toate sunt comparabile cu sugestiile mele.
Din toata lista, cred ca Skerton-ul este cel mai OK din punctul de vedere al dimnesiunii si cred ca si al macinaturii. Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
Pentru cativa cm in minus nu cred ca are rost sa mergi pe rasnite chinezesti. Eu am avut Gaggia MM Steel in trecut, din categoria celor doua Krups si DeLonghi, si macar aia erau sinceri si afisau 18.000 rpm  :Smile  Astea tot pe acolo cred ca au. Deci pana la 700-1400 cat trebuie sa aiba orice rasnita decenta, e distanta mult prea mare. Plus calitatea si marimea cutitelor, reglajul primitiv, fiabilitatea motorului la solicitare in espresso, calitatea macinaturii  etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Nu m-am saturat de manual, "altcineva" va f beneficiarul Big Grin

Multumesc Liviu de detalii, asta era tot ce voiam sa stiu, turatia. Asa ca... pass.

Nu va fi folosita pentru espresso, ci aeropress/dip
 
Reply
#10
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...nite-uzate
 
Reply
#11
O gaselnita si un avertisment celor care cauta chilipiruri asemanatoare...

In cautarile mele am dat zilele astea de o rasnita cu un aspect mai neobisnuit, compacta si suficient de sexy pentru a sta la vedere in bucatarie, cu cutite conice de inox, la un pret imbatabil: 50 Euro

http://www.cloer.de/produkte.php?uid=0&redi=1&id=7560

Firma este Cloer, o gasiti pe net aproape exclusiv in Germania si prin tarile din jur, are cutite conice de otel de 40mm, si... doar atat, urmeaza dusul rece: 17000-23000 RPM... pacat...

Avand in vedere ca firma este prezenta si la noi cu aparate din gama toast/sandwich maker, nu este exclus sa apara si aceasta rasnita, asa ca... ati fost avertizati Smile
 
Reply
#12
Ca tot suntem la "rasnita electrica mica" ce parere aveti de Anfim Best? Eu am modelul 1998, l-am luat de pe forum, de la userul Nicoleta si i-am facut cateva modificari. In primul rand i-am dat jos hoper-ul pentru boabe, rajnind mereu doar necesarul pentru moment. Am scapat si de doser-ul care retinea cafea, transformand-o intr-o rasnita "cu cioc" Smile Eu sunt multumit acum de ea, are 25 de trepte de macinare iar intre aceste trepte exista 1 click, deci cam 50 de pasi de macinare. Cutitele sunt plate, de 64 mm cred, le-am schimbat si macina uniform. Are pana in 1400 rpm iar eu nu o vad foarte mare. Si-acum vine intrebarea (ile): mai e cineva de pe forum care o mai are in dotare? Daca da, la ce treapta macina pentru espresso? Extractii reusite va doresc!
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)