• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita de cafea Honne by Hedone

bogdan_geor - intrebarea ta este pentru Dragos presupun Smile Eu nu am desfacut-o. Poate intra sa ne raspunda.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Nu cred, pentru ca furca va sta aplecata in fata  si va face inelul sa sara de pe buza sitei.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|[size=small]MYY47 Aerolite|[/size]Aillio R1 Bullet|.

Reply
la modul de constructie eu cred ca orice e tunabil super usor. De aia as merge spre o varianta nu atata modificata, cat mai ales dezbracata. Si de acolo, ne luam noi cu imaginatia noastra. De fapt asta le-am si cerut Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500

Reply
Vrei o rasnita open source Big Grin

Reply
Salut !
Referitor la adaptari pentru alte dimensiuni de portafiltre o sa atasez un desen tehnic al paharului de expulzare ,distanta intre bratele furcii este de 74 mm iar distanta dintre paharul de expulzare si placa de jos este de 130mm (cred ca este loc pentru adaptarea unei palnii ).[Image: X21Plkb.jpg]

Reply
Deci, maine versiunea "lite" de honne trebuie sa îmi ajungă: doar o parte, configurabilă stânga dreapta, fara hoppere,cu sertar mărit la 9g. Partea mai puțin fericita este ca ajunge la Sibiu (asa am cerut), deci întâlnirea dintre noi mai are de așteptat aprox 2 saptamâni. Smile
Ceva vesti noi de prin capitala avem?

Reply
Stiu ca e cu bataie postarea [Image: smile.gif]  Deci ma ridic primul... In weekend am baut o cafea (doua-trei-sapte) la @Pascalau acasa, prinzand un schimb de espressoare spring lever / DB cu PID, impreuna cu baloozzy si nickso. Toti, baieti de nota 11.

Daca suntem, pe topicul Honne, as fi curios ce schimbari "casnice" ar vedea si ei dupa lucrul cu aceasta rasnita? Parca mi-a trecut pe la ureche o pastrare a unei saniute?

Un alt user imi spunea telefonic ca ar micsora-o, dar sincer, mai ales dupa ce am vazut-o langa cele doua espressoare si langa un super jolly, nu mi se mai pare asa mare si cred ca de micsorare nu se pune problema, pentru ca ar necesita o reproiectare. 

O intrebare pt Dragos, de ce are 21kg?  Parte buna e ca aceasta greutate mare inspira soliditate si fiabilitate dar totusi, de ce are 21 kg ? [Image: smile.gif] 

Tot la Dragos apelez - spuneai ca ai acasa o varianta fara contor, hoppere, saniute, gemulet, si pui cafea direct intre cutite, actionand motorul cu un buton frontal. Cum arata (o poza ar fi excelenta) rasnita per total si ce solutie viabila ai gasit pentru a nu sari boabele la rasnire? Gemuletul nu proteja rasnita doar de hotii de cafea ci era si un scut in fata bucatilor de boabe la rasnire.

Intre spring lever (strega) si db cu pid (izzo 3), nu cred ca s-a plecat cu o concluzie clara, anume ca spring lever e mai bun in ceasca sau invers. Manualul a reusit sa dea shot-uri cu bitter mai atenuat, dar mie personal DB-ul mi s-a parut usor mai intens in arome uneori, rezolvand atenuarea de bitter la 87 de grade pe PID. As fi fost curios si de un DB cu pompa vibra, ca sa vedem influenta celor 10 secunde de preinfuzie sau de un DB cu rotativa si conectare la retea, pentru acelasi motiv. Insa lucrurile au mai diferit de la shot la shot, nefiind  un test adevarat ci doar cateva cafele intre espressomani. Concluzia mea superficiala apropo de aceasta intalnire ar fi ca de la un anumit nivel in sus, diferentele sunt atat de subtile intre rezultatele espressoarelor incat uneori ti se pare ca tonele de dezbateri din forumuri se regasesc mult prea putin in ce poate oferi o ceasca sau alta, de catre maini antrenate bineinteles. Astfel mai pui o caramida teoriei ci 95% cafeaua  [Image: smile.gif]
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Salut !Scuze ptr raspunsul intarziat ,rasnita este asa grea pentru a fi cat mai stabila ,avand in vedere ca baza este mai mica decat partea de sus a trebuit sa marim greutatea in partea de jos respectiv talpa care este din tabla de 20 mm ,daca am reduce din greutate ar exista riscul sa se si miste atunci cand tragi cafeaua din hoper sau sa plece la plimbare cand rasnesti -[Image: smile.gif].
Pentru folosirea acasa fara protectia din plexiglass se poate face un capac ,eu o folosesc fara nimic si pun doar mana cand rasnesc .[Image: N9bZIwn.jpg]

Espressor VFA Expres,Honne,Dienes manuala,Homemade roaster.

Reply
Arata mult mai bine si mai slim asa. Dra un capacel care sa intre pe ax,  tot trebuie Smile

Reply
Primele impresii sunt devastatoare...o rasnita masiva , simpla si extrem de eficienta...am obtinut macinatura fina si f.fina fara clumping , egala si fines-uri mai deloc, retentie doar ce ramane pe cutite , suflat cu pompita foto a rezultat mai nimic...acest tip de macinatura numai cu KINU am mai obinut , in rest o folosesc slim ( fara sania aceea de incarcare ) , pentru ca am adaptat eu un alt capac ( facut dintr-un CD shild transparent sa si vad ce se intampla acolo ). Parerea mea este ca asa trebuie sa fie contruita o rasnita , iar tandemul intre seturile de cutite mi-au oferit acea macinatura de cafea de catifea aerisita ....( pe undeva  Liviu  , inteleg sictirul tau din ultimele scrieri ) ...iar ca si cafea yemenul chiar imi place mult , bate multe cafele cu pretentii...este excelenta ( o raritate )...am sa iau si verde , sa vad la mine cum iese...am inclus-o pe lista mea de cafele de suflet...
Nu este o rasnita pentru incepatori sau pentru automatisti...este pentru degustatori - bautori...
Pe masura ce experimentez voi reveni cu noi impresii , ( ma rog daca intereseaza pe cineva... [Image: smile.gif]  )
Bezzera Strega Top | Pavoni Expo | Honne (slim) | Olympus KR-E | C40 mk III | Kinu M47, M68 | ECM S64 (TIN) | Gene CBR 101...

Reply
Să te bucuri de ea!
Așteptăm episoade noi.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|[size=small]MYY47 Aerolite|[/size]Aillio R1 Bullet|.

Reply
(20-01-2017, 14:16)Levo Wrote:  ....( pe undeva  Liviu  , inteleg sictirul tau din ultimele scrieri ) ...

Levo, daca la mine te referi, ma tem ca nu inteleg ce e cu sictirul. Cu siguranta nu asta am dorit sa induc [Image: smile.gif]

Pe de alta parte, ma bucur ca iti place rasnita. Ma simteam ciudat asa ca singurul "amator" si credeam ca poate eu nu pricep ceva Smile Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

Reply
N-am loc in bucatarie ca as fi mers o perioada langa Brewtus-ica pe o infratire  K30 + Honne + M68  Smile

Reply
Multumesc frumos tuturor , o rasnita buna intr-adevar...

@Liviu.Mihu

Aaa, da , am crezut ca la mine te referi in sect. " Ce tipuri de cafea NU va plac "  post #43 , alin. 1 , atunci scuze , am crezut ca te-ai saturat sa citesti off-topice...dar daca Lyvyoo m-a intrebat , m-am simtit dator... [Image: biggrin.gif] ...

Azi am vb. iar cu dl. Dragos si mi-a comfirmat ca pentru suma modica de cca. 250 E , se pot pune cutite titanium coated ( TIN ) pentru o rasnita pe viata , insa din cate am inteles si acestea normale  ar tine cam 20 ani , la cat rasnesc / consum eu...numai sa mai traiesc atata... [Image: biggrin.gif]
Bezzera Strega Top | Pavoni Expo | Honne (slim) | Olympus KR-E | C40 mk III | Kinu M47, M68 | ECM S64 (TIN) | Gene CBR 101...

Reply
(20-01-2017, 17:06)Levo Wrote: @Liviu.Mihu

Aaa, da , am crezut ca la mine te referi in sect. " Ce tipuri de cafea NU va plac "  post #43 , alin. 1 , atunci scuze , am crezut ca te-ai saturat sa citesti off-topice...dar daca Lyvyoo m-a intrebat , m-am simtit dator... [Image: biggrin.gif] ...

Ahhh... am inteles. Probabil ca umorul meu este cateodata nepotrivit. Era intentionata ca autoironie: eu in calitate de consumator de parfum din aeroport, ma asemanam cu un bautor de tchibo si julius... citind forumul nostru
Scuze pt eventualele neintelegeri Smile

Reply
Sa traiesti , e-n regula ....ptr, nici eu n-am inteles [Image: biggrin.gif]....
Lucrez numai cu nisa , sau serii limitate in colaborare cu Bruckner-Bublitz GmbH ( lab. propriu ) si NEOS 1911 ( Italy ) dar si altele...mici dar grele.. [Image: biggrin.gif]...

Reply
(22-01-2017, 22:13)Levo Wrote: ...am doua espressoare...si nu se potrivesc rasnitele...

Frumoasa colecția!

Cum te împaci cu râșnița Honne?
Având in vedere combinația de cuțite plane cu conice care este retenția?
Întreb despre retenție având in vedere ca, dintre cuțitele conice macinatura cade gravitațional si doua trei palme fac sa se desprindă si ce mai rămâne agățat însă, la cele plane forța centrifuga este mica si nu cred ca poate arunca totul afara.

Avand in vedere experienta cu M68, te confrunți si la Honne cu fenomenul de electrizare a macinaturii?
Am văzut in acest clip https://youtu.be/Fxo5VJ_vawg cum arată cafeaua după rasnire in sita.
Apare si la aceasta râșnița separarea fracțiilor fine de cele mai mari in cafeaua astfel rezultata?
Este nevoie de WDT, RDT?
Cum este curgerea pe portfiltru fara fund?

Mulțumesc!
 LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68-electrica, Hottop P

Reply
@RaduC

- Deocamdata sunt inca la inceputuri , in studiu si ca sa raspund punctual treaba sta cam asa :
            - retentia este cam cat un varf de cutit ascutit , mic ( n-am incercat sa cantaresc ) dar e ceva infim...fata de ce eram eu obisnuit , forta centrifuga e mica din cauza rotatiei reduse - cca. 500rpm - ( cred ca aici e si retentia , cafeaua care sta efectiv pe dantura ) si nu mai merge cu manevra vacumatica , dar am rezolvat-o cu o pompita foto mai dolofana , pe care nu o foloseam avind 3 din care sa aleg , insa tot suflatul e cam degeaba , pentru ca mai rezulta doar un praf fin , care nu poate fi cuantificat.
Electrizarea macinaturii , e mai mult electrizarea cojitelor maruntite , care se depun discret pe margini si se desprind de la sine la urmatoarele manevre...zboara...Tot ce pica in urma rasnirii , obtin dupa scoaterea PF din gheruta aceea de fixare , apoi dau drumul de la o distanta de cca. 1-2 cm la arcurile de readucere a furcii si din acel mic soc , ce pica aia e tot...
Ce m-a uimit , a fost macinatura " pufoasa " , aerata care , tampata se reduce la 1/2 ( uimitor ) eu n-am mai avut asa ceva pana acum...
Macinatura pare egala si omogena , fractii mici probabil ca exista insa fiind putine , dau impresia ca nu sunt...
WDT cred ca este necesar , mai mult decat o aranjare la deget / lama , pentru ca in sita arata ca un crater vulcanic stins ( un gol conic in mijloc , ce trebuie nivelat / uniformizat.
RDT poate fi bun ( n-am incercat ) , evntual sa nu se mai electrizeze deloc , dar ma gandesc sa nu ramana cafea lipita de cutitele plate ( inca in studiu...)
Curgerea pe portafiltru naked , testata doar cu sita IMS 16g , este excelenta fina si consistenta...

Eu nici n-ar trebui sa laud aceasta rasnita , pentru ca eu doream un Monolith...dar , asta e ...adevarul. [Image: cool.gif]
Acum , nu ma impiedic de cutitele de titan (TIN) , desi exista si se pot pune ( contra a 250 E ) , cele native facand o treaba excelenta , la un zgomot insesizabil ( ex. daca curge apa la chiuveta , nu stie nimeni ca rasnesc cafea , probat de mine practic... ) , la mers in gol aproape nu se aude , iar in sarcina se aude mai incet ca KINU care crantane cafeaua...
Concluzia mea deocamdata :
     - intr-adevar , o rasnita se reduce la cutite si motor , restul e fard si rimmel , iar acest tandem de conice si plate - ( ininte pe mine ma interesau doar cele conice ) se pare ca este reteta cea buna , pentru macinatura asta egala si pufoasa....
Chestia asta , cu pufoasa o repet obsesiv , pentru ca nu are clumping si ajuta la o uniformizare excelenta in portafiltru inaite de presare , ca mai apoi sa dea un puk asa de compact  , incat pare dintr-o singura bucata...
Oricum mi-am revizuit parerea vis-a-vis de rasnite ( gen . aceeasi Marie cu alta palarie ) , e clar altceva...
Continui sa ma impresionez / experimentez zilnic...si revin cu noi observatii...In acceptiunea mea , macinatura asta merita orice studiu ...( acum stau si ma intreb , daca se poate si mai bine...si cum credeam eu ca toate macinaturile sunt la fel diferenta fiind doar in cantitatea de finess-uri rezultate...) , iata ca ma inselam grosolan... [Image: cool.gif]

Working in progress...

Reply
Interesant,
mulțumesc!

Reply
Fa un french press in vas de sticla. Se vede destul de bine distributia particulelor. Amesteci de final, lasi cafeau sa cada, apoi presezi.
Gaggia Color; Quamar T80e

Reply
Si procesul de fabricatie de astazi :
http://i.imgur.com/KPS8PSS.jpg
http://i.imgur.com/FjUabck.jpg
http://i.imgur.com/G8wc05Z.jpg
http://i.imgur.com/Z07hYO4.jpg
http://i.imgur.com/oQi6BjU.jpg
http://i.imgur.com/yo0YJBO.jpg
http://i.imgur.com/XUPnD59.jpg
http://i.imgur.com/muzmOpZ.jpg
http://i.imgur.com/pdXa6g1.jpg
http://i.imgur.com/HIaVMWs.jpg
http://i.imgur.com/9lX23nK.jpg
http://i.imgur.com/3VtETnT.jpg
http://i.imgur.com/J6qsiRh.jpg
http://i.imgur.com/ZpkkOtk.jpg
http://i.imgur.com/r83Zfwd.jpg

Reply
Ce e prafu ala cu care strici cafeaua?
Bezzera Magica PID. Mazzer Kony E.

Reply
Un pic de scortisoara...imi place la nebunie... [Image: smile.gif] ...dar astazi , toti au luat cafelele si tigarile si au fugit pe balcon ( sa nu se raceasca ) si am ramas singur cu tel. in mana sa fac poze...si asa a iesit...cu o mana pe tel. si restul ...vai si amar...

Reply
Cum ti se pare suportul de tampare de la Motta? Este suficient de solid, pentru a nu crea probleme in momentul tamparii?
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, Ceado e37s, Popper Roaster DIY cu Artisan (controller WiFi by Csabitec)
Trecut: GC 2014 (PID XMT7100+PT100+SW RS3), Macap M2D, Kinu M47

Reply
(24-01-2017, 21:13)bogy Wrote: Cum ti se pare suportul de tampare de la Motta? Este suficient de solid, pentru a nu crea probleme in momentul tamparii?

E bun , destul de zdravan si stabil ... insa , ocupa loc cam mult si aduna mizerie multa...trebuie tot timpul sa perii la el...si pe sub el... [Image: smile.gif]

Reply
Levo @
".... - intr-adevar , o rasnita se reduce la cutite si motor , restul e fard si rimmel , iar acest tandem de conice si plate - ( ininte pe mine ma interesau doar cele conice ) se pare ca este reteta cea buna , pentru macinatura asta egala si pufoasa...."

Ei, pe mine acest aspect ma nedumirește.
Care este in final profilul macinaturii?
Se discuta in mediile interesate despre cuțite conice vs plane sau plane vs conice si profilele diferite de gust pe care le dezvolta acestea.
Personal am testat aceste aspecte si faptul ca, profilul conic al cuțitelor generează mai mult finess decât profilul plat mi-a confirmat ca exista nuante diferite de gust .
După câțiva ani de utilizat râșnite cu cuțite plane acum folosesc una cu cuțite conice.

In ce zona se încadrează aceasta râșnița, Honne?
Shoturile realizate cu macinatura pe care o livrează in ce spectru de gust se situează?

Reply
La honne cutitul conic doar sfarama, la dimensiuni mult prea mari pentru orice mod de preparare.
Doar fac viata mai usoara celor plane, care ele sunt principalele care contribuie la macinarea finala sub 1 mm.
Posibil miscarea mai lejera a celor plane, care nu trebuie sa mai sparga boaba integrala, sa produca acest rezultat... incitant Smile

Reply
(24-01-2017, 21:13)bogy Wrote: Cum ti se pare suportul de tampare de la Motta? Este suficient de solid, pentru a nu crea probleme in momentul tamparii?

Este foarte bun suportul, tabla este groasa, este solid. Nu flambeaza, nu se indoaie la tampare.
In prezent: Lelit PL41E, Macap MC4, Lelit PL043MMI, PL100,  masina de paine si         heatgun Dewalt D26414
In trecut: Krups XP5240, Gaggia MM Steel 

Reply
@RaduC

- Vad ca @renatoa a raspuns inaintea mea si a raspuns exact ( nu stiu de unde stie... [Image: smile.gif] ...dar asa este ) , am ajuns si eu in final la concluzia , ca pentru Strega ( si cred ca pentru leviere in general , ar fi mai bune cutitele conice decat cele plate ) - e doar parerea mea !!! - Honne in schimb , NU se incadreaza in nici una din cele doua cat. de mai sus , pentru ca in timp ce conicele dau o macinatura normala si cu ceva clumping pe finess-uri , cele plate dau o macinatura amestecata care nu-mi place deloc si o mai si incalzeste...
             Honne reuseste cumva sa dea o macinatura aerisita , pufoasa , fara clumping , rece si relativ egala - care pentru mine , reprezinta exact ce doresc...Daca ar fi sa aleg de la inceput , as lua din start 2 buc Honne ( sau 2 Versalab M3 ) ...daca le-as putea gasi pe undeva...dar inca n-am murit si nu se stie niciodata...
             Recunosc ca ma intereseaza mult si un Monolith , daca il gasesc pe undeva nu scapa sigur... [Image: biggrin.gif]
dar , la cofiguratia pe care o am in acest moment si la data aceasta , aceasta este alegerea mea...Am pus niste poze si cu macinatura , un pic mai sus tot aici la post-ul  #81 si daca foloseste cuiva mai fac poze si mai postez...

Gustul cafelei obtinut cu aceasta rasnita , nu pot sa-l egalez cu ce am pe aici deocamdata , cu orice rasnesc stric cafeaua...daca nu reusesc sa o stric la prajire .... [Image: biggrin.gif] ..., numai ca de cca. 2 saptamani nu mai prajesc nimic , pentru ca e frig afara si implicit si la mine la mansarda , pentru ca trebuie sa deschid fereastra sa scot burlanul pe geam...si in consecinta , toate testele le-am facut cu cafea prajita de prajitori autorizati si lucrata bine...fara dubii...

Reply
Voiam sa te trimit la postul #23, cu stiutul exact... si surpriza, nu mai e nici o imagine !
Se pierd fisiere in forumul asta? Confused Huh

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)