Hello There, Guest! Login Register


Rasnita automata pentru Cafenea mica

#1
Buna Dragi Espressomani!

Am o cafenea de 30 de locuri cu un trafic de cafea de 60-100 de cafele pe zii. As vrea sa achizitionez o rasnita de cafea AUTOMATA (on demand) cu contor inclus care sa faca fata traficului mentionat mai sus.Bani as da evident cat mai putini.
M-am gandit la mazzer mini TYPE A sau Mahlkonig Vario dar nu stiu daca au contoare.
ce imi recomandati? si de unde sa cumpar? as lua si folosit daca e in stare buna.

Va multumesc!Smile
MCE START EVD 2 grupuri, K6, tamper Cafelat 58mm, pitcher Motta 500 ml
 
Reply
#2
Salut Robert!

Pentru nevoile tale nu ti-as recomanda Vario, Mazzer Mini E e mult mai potrivita. Vario nu are contor, Mazzerul are dar sunt cel putin 2 feluri in care poti fenta contorul, asa ca nu te vei putea baza pe el la sfarsitul zilei cand vrei sa vezi cate shoturi s-au vandut.
Mazzerul il poti lua din RO la acelasi pret ca din Europa de aici. E un tanc, atata pot sa spun deocamdata, eu il am doar de cateva zile.
Alte optiuni de rasnite on demand ar mai fi asta la 329 modelul fara crom, cutite mai mici (58 vs 64 la Mazzer, stepped fata de Mazzer care e stepless dar presupun ca pasii sunt suficient de mici si la Macap) si asta la 475, modelul fara "polished aluminium"cu aproximativ acelasi specificatii ca Mazzerul. Modelul Mazzer Mini E Type A nu prea se gaseste folosita, eu nu am vazut nicaieri probabil pentru ca e cel mai nou model din categoria ei si pentru ca e buna? Big Grin
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#3
Vario nu este pentru cafenele, clar.

Daca vrei si contor digital, mai ieftina decat Mazzer (aprox. 600E ), este rasnita romaneasca DIP, scoasa ca o replica mai low profile dupa Ditting si Mahlkonig K30. Ceea ce cauti tu, adica acel contor electronic inclus plus alte functii sunt implementate deja in soft. Am testat-o la ei la fabrica dar din pacate nu am avut timp sa pun poze pe forum si imi fac mea culpa, caci romanii nostri au reusit sa scoata un produs neasteptat de bun, cu piesele principale (motor si cutite) identice, luate de la furnizorii Mahlkonig. Timpul de macinare pentru 7g a fost la test de 2 secunde (650W putere / 64mm cutitele)

Pun o poza acum si sper sa am timp astazi sa pun mia multe pe aria rasnite.


Attached Files Thumbnail(s)
   
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Pe domnii de la DIP i am intalnit la The HOST in Milano anul trecut si ziceau ca rasnita din imagine costa cam 500 de EUR pentru o bucata. la banii astia as cumpara una cu conditia sa aiba un soft de contorizare sigur Big Grin
MCE START EVD 2 grupuri, K6, tamper Cafelat 58mm, pitcher Motta 500 ml
 
Reply
#5
Au ajuns si la Host?! Contorizarea electronica e mai precisa, clar. De exemplu pe K30 poti sa stii viata rasnitei, daca o cumperi SH. Nu stiu daca si DIP au implemnetat-o. Insa software merg multe modificari facute, inclusiv de catre ei si i-am vazut receptivi in acest sens.

500E probabil, dar fara TVA. Mai exact 540E + TVA, asa mi-au spus la fabrica. Insa explicandu-i d-lui Laurentiu (foarte de treaba apropo) ca rasnita se afla foarte aproape de ceea ce ne-am dori noi pe forum ca alternativa la o rasnita casnica avansata, a fost de acord sa mai "piste" 5% din pret pentru comunitate, adica 513 + TVA daca am calculat bine. Fata de Mazzer Mini, in afara de pretul ceva mai mic si softul complex, are motorul de 650W (vs 250W), macinand 7g in 2sec./14g in 4 secunde, fata de 11-12 secunde pe Mini. Ma rog, rasnitele nu concureaza, bataia fiind probabil cu SuperJolly sau, dupa cum spun ei, cu Ditting KE640 sau Mahlkonig K30.

Mi-e atat de draga incat mai ca as vinde Vario Smile Dar mai intai sa o obtin pentru un test Smile Daca pui mana pe ea sa revii cu o parare, mai ales ca tu ai alt unghi de privire, fiind in horeca.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Am pus doua vorbe despre rasnita DIP, aici - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-N...joaca-tare
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Tocmai am achizitionat o rasnita quamar m80 electronic varianta mai veche, cu doar 4 butoane. are ditamai contorul afisat pe display...si pretul este rezonabil pentru varianta noua:
http://casabarista.com/espresso-equipmen...amar-m80e/

mi se pare o varianta buna pentru ce iti trebuie tie. este foarte solida, destul de rapida si nu arata rau deloc.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#8
In cate secunde macina 7g? E stepless? Se ia la tranta cu Mazzer.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Inca am niste probleme in a-i da de cap cu dozajul...eu folosesc numai duble si, setata la maxim, imi da maxim 12g...maine o si cronometrez Smile

nu e stepless...cica e micro-stepped. are pasii mai mici decat la spaziale, pe o coroana mai mare. o sa revin cu un review dar sa ma obisnuiesc cu ea mai intai.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#10
Intrebam de timp pentru ca in cafenea, 6 secunde/7g inseamna uneori multisor, mai ales cand e full de clienti. In Italia se merge pe dozatorul plin in multe locatii, caci efectiv nu fac fata altfel Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
4 secunde pentru aproximativ 8g...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#12
(24-02-2014, 08:58)nickso Wrote: 4 secunde pentru aproximativ 8g...
Pentru espresso, nu french press, asa-i?
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#13
Smile)) espresso, 15g 24 secunde
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#14
Stai putin, pentru espresso, 15g rasnite in 24 de secunde?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Nuuuuuuu...extractia a fost in 24 secunde...un reper pentru gradul de rasnire. Ea rasneste 8g/4secunde. Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#16
Inseamna ca se uita de sus la Mazzer-ul Mini Smile Dar la doua secunde/7g, DIP-ul e campion pe segmentul acesta de pret.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Toate review-urile o plaseaza peste mazzer mini si la acelasi nivel cu sj.

http://www.home-barista.com/reviews/cead...16311.html

In comparatia de mai sus, la concluzii, se zice ca a scos unele dintre cele mai bune shoturi...sufera la capitolul comoditate (lipsa tavitei detasabile se simte) dar merita. Acolo este testata varianta cu dozator...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#18
Robert1982, sa ne spui si noua pe ce ai mers si cu ce rezultate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)