Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Zassenhaus Quito

#1
Salut,
De o vreme urmaresc thread-urile de pe forum. 
Am inceput prin a-mi lua o rasnita Zassenhaus Quito, care, asa cum imi spunea si Liviu, se pare ca nu a fost cea mai buna alegere.
De noua si nu am reusit sa rasnesc nimic cu ea. Se insurubeaza axul in surubul de reglaj si apoi se blocheaza.
La o analiza mai atenta am observat ca axul se termina cu o sectiune de imbus, iar nuca de macinare are gaura rotunda, cred ca este vorba de un defect de fabricatie, practic nu vad cum s-ar putea invarti nuca respectiva.
Deja gandul este sa o returnez (in Germania [Image: sad.gif] ) si sa ma orientez spre o rasnita Kinu sau ceva electric, eventual Lelit.
Voi ce parere aveti?


Attached Files Thumbnail(s)
       
Expobar Leva HX, M38
 
Reply
#2
Lipseste o piesa, cel putin. La mine mai apare o piesa ca un cilindru cu o gaura filetata transversala ce functioneaza ca piulita si sistem de blocare a cutitului pe o pozitie de rasnire.
Lelit PL41E, La Cimbali Junior, Mahlkonig Vario, Gaggia MDF, Zassenhaus Panama,  Bottomless 57mm, Bottomless 58mm, dinamometric tamper 
 
Reply
#3
Am si piesa aia, dar nu vad cum poate bloca nuca respectiva, pur si simplu se invarte axul si piulita, iar nuca ramane pe loc.
La tine e tot rotunda gaura?
Expobar Leva HX, M38
 
Reply
#4
La Zass Panama, care are rotorul identic cu asta, gaura era hex, si culisa pe ax.
Pare defect de fabricatie... Huh Confused
 
Reply
#5
Intr-adevar confirm si eu ca rotorul si gaura sunt hexagonale.
Lelit PL41E, La Cimbali Junior, Mahlkonig Vario, Gaggia MDF, Zassenhaus Panama,  Bottomless 57mm, Bottomless 58mm, dinamometric tamper 
 
Reply
#6
Da, asa ma gandeam si eu, ca altfel nu avea sens sa fie axul hex.
Multumesc.
Acum dilema este daca sa cer alta sau sa cer banii inapoi.
Expobar Leva HX, M38
 
Reply
#7
Banii... ai dat pe ea peste 300 lei, astepti sa apara L38 mai bine
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)