• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita Santos 40A

Achizitionata recent de pe forum:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-V...santos+40a
Detaliile oferite in acel thread sunt inca de actualitate asa ca am sa incerc sa nu repet prea mult din informatia de acolo.
gorexxx Wrote:Vand rasnita SANTOS 40A, se prezinta in stare foarte buna atat estetic cat si functional.
- tamper 53mm
- cutite 63.5 mm in stare buna (se pot schimba foarte usor cu piese pe origine 70 ron)
- Foarte silentioasa
- Nu dispune de hopperul original (are un hopper din inox 300g)
- Nu are capacul original de la dispenser (are capac din inox care se potriveste perfect)
- Nu are tavita de colectare reziduri cafea (daca se doreste se trimite impreuna cu [Image: smile.gif] din poza)

Rasnita am primit-o cu cutine noi, si cu setul vechi de cutite care sunt inca in stare buna.
Intre timp am achizitionat acea tavita de colectare care lipsea (100 ron cu tot cu transport). Am demontat si restul accesoriilor pe care nu le-am considerat necesare: tamperul de 53mm, suportul de plastic al hopperului care oricum lipseste si am scos si partea de sus a dozatorului pentru ca mi s-a parut inutila. Mai mult ma incurca atunci cand vroiam sa curat cu pensonul pasajul catre cutite. Accesoriile le-am pastrat si vor fi livrate impreuna cu rasnita (le pot monta inapoi la cerere).

Asa arata acum

Pentru alte detalii tehnice:
http://www.santos.fr/en/products/coffee/...o-bar/40A/

Pret 600 ron.

PS: Ca sa anticipez viitoarele intrebari, rasnita am primit-o exact conform descrierii. Nu am ce-i reprosa userului "gorexxx". O vand pentru ca vreau sa ma intorc inapoi la rasnita manuala (am un porlex, acum vreau un kinu m47). Imi ocupa aproape tot spatiul pe care il mai am pe blat in bucatarie, lucru pe care nu l-am anticipat. Nu ma asteptam sa fie atat de mare. Pentru un om care consuma cafea predominant in weekend, o asemenea monstruozitate de 14 kg nu se justifica, in conditiile in care am bucataria deja plina cu alte accesorii de care am nevoie aproape zilnic si pe care acum le tot plimb dintr-un dulap pana pe blat si inapoi prin rotatie pentru ca nu mai am loc de ele. Ma bate gandul sa renunt si la espressor in favoarea unui ROK, asa ca daca cineva este interesat de un setup complet (rasnita + un Gaggia Classic cumparat acum 2 saptamani), PM me  [Image: smile.gif]
Kinu M47, Gaggia Classic, Gene Cafe CBR-101

Am primit rasnita noua (Kinu M47). Din lipsa de spatiu, deja am mutat Santos-ul intr-un dulap la pastrare.

Prin comparatie cu Kinu sta indiscutabil mai prost la retentie si spatiu ocupat, dar acesta este un aspect cat se poate de comun tuturor rasnitelor din categoria aceasta (i.e. Mazzer SJ). Daca nu va deranjeaza cele cateva secunde in plus petrecute sa curatati pasajul catre cutite retentia devine neglijabila.

In schimb la calitatea macinaturii si comoditate este in mod evident superioara (pana la urma vorbim de ~133g/min si cutite plate de 63.5 mm). Doserul vine si el cu niste avantaje. Pe Kinu am ceva de furca cu clumping-ul, lucru pe care nu l-am intalnit la Santos.

Retentia se poate rezolva daca sunteti suficient de indemanatici sa incercati un doserless mod, eu unul nu ma pricep la operatiuni de genul asta si prefer sa ma abtin, pentru ca cel mai probabil as strica-o.

Pretul scade la 550 ron (fix/final). Deja e cu ~200 ron mai putin decat m-a costat (600 pret achizitie + 45 transport + 100 tavita colectare). Pentru sume mai mici cred ca prefer sa o pastrez. Cel mai probabil in maxim doi ani rezolv si problema cu spatiul, moment in care va deveni din nou utila  [Image: smile.gif]

bump

(15-02-2017, 05:03)fmmirel Wrote: bump

Am trimis pm
LeLit PL41TEM, sita Ascaso Precision Comp, Mahlkoenig Vario Home 2015, Hario Skerton, ibric  [img]http://www.espressoman.ro/forum/images/smilies/biggrin.gif[/img]

Up. Pretul ramane 550 ron fix dar ... sunt dispus sa o las la 500 (~250 ron mai putin decat m-a costat per total) daca cumparatorul e din Iasi sau are drum prin Iasi si vine sa o vada/probeze/ridice personal.

Lasa mi un nr de telefon. Ti an dat si Pm. Ms

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Am facut niste filmulete dimineata pentru colegul Andrei si m-am gandit sa le postez si aici.

Unul cu rasnita din toate unghiurile:

Unul cu rasnita in actiune (ristretto, treapta 23 de pe gradaj):

Am uitat sa mentionez si tipul de cafea. E o Columbia Supremo pe care am prajit-o acum 10 zile pe Gene Cafe-ul din dotare.

Rasnita a plecat azi prin curierat catre colegul Andrei pentru pretul cerut. Ii urez extractii reusite. Multumesc espressoman pentru gazduire.

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)