Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Niche Zero

#61
Scrie clar in review-ul ala de pusei mai sus link, al lui DaveC, motorul are 1450 rpm si reductor care il aduce la 330 rpm.
Deci cuplul este multiplicat de vreo 4-5 ori, ca la honne.
 
Reply
#62
Da Renato , asa e ...ai dreptate...dar e si normal sa iti  convina  , se potriveste de minune la seringa , pentru ca in espresso ia-uite ce zice aici :

" ...remember, this grinder is
NOT suitable and will not work as designed for
Turkish grind, this was abuse testing!
..." Big Grin

" ...It might seem an unfair test for a domestic grinder,
but some people like a Scandinavian roast ….or just
beyond. This roast type is usually brewed coffee
not espresso (perhaps even more unfair)...." ...
Cool

...eu nu zic ca n-ar fi un balaur domesticit , dar... flacari mai scoate acum ...?

https://www.youtube.com/watch?v=pU0GSbe6r_4
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#63
(16-09-2017, 12:42)renatoa Wrote: Vad ca DaveC in rewiev-ul foarte detaliat care a aparut chiar cu 2 saptamani inainte de discutia noastra aici pare sa fie destul de sigur de solutia adoptata pentru motor si reductor, nu asa evaziv ca in raspunsul dat tie... Confused

Mi se pare ciudat, in review vorbeste aproape ca si cum ar fi desfacut rasnita pana la nivelul motorului, nu pare sa isi dea cu parerea... Huh

DaveC a confirmat că a desfăcut râșnița, dar nu are voie să dea detalii din cauza clauzei de confidențialitate. Din același motiv nu poate spune dacă râșnița va avea exact aceleași cuțite de pe Mazzer Kony sau doar unele de aceeași dimensiune, nu poate dezvălui producătorul cuțitelor și nici puterea motorului.

Tot după DaveC, distribuția granulelor de cafea este 93% între 400-1000 microni, 6% sub 400 microni și 1% peste 1000 microni (a avut numai aceste două site Kruve). Ce scrie cu roșu este pentru Niche Zero:
[Image: hg5Ev2E.jpg]
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#64
Distributia asta ar fi trista daca nu ar fi speranta ca setul de site a fost prea limitat pentru niste concluzii corecte.

si pe ce gradatie a fost asta, zice undeva ?
Pare de Aeropress... Confused Huh
 
Reply
#65
"Seems OK [alignment], certainly no problem with good shot, and taste. Problem is with particle analysis, almost all I could look at used logarithmic scales and I just had a set of sieves. I don't know how relevant the grind distribution thing is to be honest, or what it all means. if it helps though this is the closest thing I could find on the Internet, from Barista Hustle. with the Niche set so that less than 1% of the grind passed through the 1000 micron sieve and around 6% passed through the 400 micron sieve. 93% of the grind was between 1000 and 400 Micron. But even this scale uses some funny number like grams per 100 microns on the Y axis. make of it what you will."
Nu zice explicit pentru ce rețetă a măcinat, eu înțeleg că a reglat râșnița să se potrivească acelui grafic găsit pe net. Așa o fi? N-aș vrea să induc în eroare.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#66
Graficul ala este pentru espresso, si a mai fost pomenit in topicul de Feldgrind.
Teoria espresso zice ca ar trebui ca mai mult de jumatate din granule sa fie in jurul valorii de 300 microni.
Daca NZ in testul ala a dat 93% peste 400 microni, intr-un espressor asta va da o zeama lunga.
Sper sa nu fie pe cea mai fina gradatie... Confused Huh
 
Reply
#67
Eu am inteles ca plaja de reglaje este infinita incepand cu espresso. Dave pare consumator  de espresso si nu s-a plans de calitatea shoturilor, ba dimpotriva chiar le-a apreciat...
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#68
De asta banui/sper ca distributia aia cu 93% la sita de 400 microni a fost o macinatura de Aeropress.
 
Reply
#69
Se numeste marketing agresiv, asa cum se intampla la toate produsele scoase pe piata si care au nevoie de reclama indiferent de calitatea reala.

O sa dezvalui in curand sa vedeti ce inseamna calitate reala vs ce promite si arata producatorul.
 
Reply
#70
*admin edit
Intr-o societate bazata barbar pe consum, marketingul e principala arma. Ramane de vazut cat de tare e in stare sa se compromita cineva pentru a face niste bani.
 
Reply
#71
O sa-ti arat in 24 de ore, dupa ce postez review-ul cu dovezi. Sa vezi ce inseamna marketing si un review real.
 
Reply
#72
@Denis :La Niche?
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#73
De unde sa faca review "Denis de pe espressoman" la un produs aflat in faza de preproductie? Daca nenea englezu' vrea sa fuga cu banii sau daca rasnita e un fail total e alta discutie si mai sunt vreo cateva luni bune pana vom afla ceva concret. 

Intrebarea mai corecta ar fi: ce ai cumparat in ultimii ani care sa nu fi beneficiat de marketing sau macar de promovare "probono" in comunitatile de profil.

*admin edit
 
Reply
#74
S-ar putea ca Denis să vorbească despre un alt aparat din lumea cafelei, aparat prezentat de marketing într-un mod departe de realitate. S-ar putea, zic. Eu aștept review-ul.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#75
@dev - lăsăm atacurile la persoana pentru alte forumuri, te rog!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#76
Nu e nimic anormal nici la calitate nici la pret in rasnita asta. Daca Honne se poate face la 952 Euro, atunci asta merita 563 cu siguranta. Ambele nu contin decat un motor, o demultiplicare, cutite si o carcasa. Diferenta de pret este data in principal de setul dual de cutite de 68 la Honne, fata de cele de 63 de la NZ.

Problema cea mare sunt pasarelele din capul celor care emit sentinte ca sub 1000 nu merita sa cumperi nimic.
 
Reply
#77
...si tot la Honne beneficiezi si de sustinere / suport REAL palpabil , cat se poate de cinstit si verificabil...ceea ce nu este putin lucru , pentru ca la un moment dat , se va termina si perioada de garantie....si de atunci , esti pe cont propriu...( ca si utilizator...) , la Niche Zero , daca faci rost de piesa bine , daca nu ...alta rasnita ( ...motiv de upgrade... Big Grin ...nimic rau in asta ) si nu in ultimul rand , Honne e facuta sa reziste , inclusiv in mediu profi. , iar Niche este de uz domestic ...cred totusi ca oferta merita cantarita bine si nu putem sa ne imbatam cu apa rece , in schimb ...putem cumpara orice dorim...( doar suntem majori , vaccinati...etc.... Big Grin ...)...si avem libertate de miscare , secretul ...e sa avem si discernamant corect...si info corecta , sa putem alege fara mustrari de constiinta ulterioare...
       Personal ...ma bucur de aparitia lui Niche , insa ...pana nu vad concluzii avizate , o minima verificare in timp a fiabilitatii si rezultate decente - cat de cat in espresso si confirmate ( nu asa , in brew...) ...nu ma pot pronunta , dar nici sa ma infig k rama-n piatra , la achizitie...nu e o treaba desteapta. ( ...s-apoi ...tot patitu-i priceput... Big Grin ...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#78
Daca ne uitam cum arata e evident ca Niche e facuta pentru home use. Comparatiile cu rasnite comerciale care ajung in bucataria cuiva sunt cvasi-inutile.

Niche se bate cu Sette, Atom si alte modele home-use din zona 500 de euro. Eu as fi foarte interesat de o comparatie M68 - Niche Zero. Pe mine m-a dezumflat nitel nivelul de zgomot din filmuletele postate de Dave dar ma gandesc ca e oarecum normal fiindca nu ai cum sa antifonezi o carcasa metalica relativ limitata ca spatiu.
 
Reply
#79
metalica ? Confused n-am citit cu atentie tot, dar chestia aia alba mie imi tzipa a plastic... Huh
mie carcasa aia imi sugereaza una de espresor cu capsule, parca vad ca au gasit pe undeva o matrita care au refolosit-o ca sa reduca costurile Big Grin

zgomotul motorului e mic comparativ cu al rasnirii, si aia nu vad cum sa o antifonezi... Confused Huh
 
Reply
#80
Quote:The Niche Zero Grinder’s body is comprised of sleek aluminium casting and finished off with a solid hardwood trim, giving you a look of timeless quality. 

https://www.nichecoffee.co.uk/spec/

Se poate vopsi si aluminiul ca sa-i dea aspectul ala lucios.
 
Reply
#81
E disponibila si in culoarea neagra (Midnight Black), e posibila schimbarea culorii pt cei care au comandat deja pe alb, insa se percepe o taxa suplimentara de 25£. E frumoasa si alba...Smile
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#82
S-ar parea ca in octombrie incep livrarile, pe bune.

https://www.indiegogo.com/projects/niche...pdates/all

[Image: pzkmrfyhtdo2bciwilj5.jpg]
 
Reply
#83
Eu sper sa o primesc pe a mea in septembrie  Angel

In octombrie e termenul de livrare pentru cei ce comanda acum.
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#84
In cazul asta asteptam un review cu de toate. Smile
 
Reply
#85
Desigur, doar sa ajungă odată Big Grin
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
#86
(21-08-2018, 13:30)dev Wrote: In cazul asta asteptam un review cu de toate. Smile

+1

Eu unul astept 2 3 reviewuri de la utilizatorii finali si cred ca voi comanda si eu aceasta rasnita. Singurul motiv pentru care n-am facut asta inca e ca am ratat valul initial cand reducerea era suficient de motivanta pentru a ma inscrie pe lista de early adopters.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#87
Chiar ma intrebam de ce e linistea asta cand emailurile tot vin... doar doar mai prind pe careva in capcana Smile

Nu stiu ce val initial ati ratat, ca eu vad ca inca se mai poate cumpara la 440 lire, in loc de 500 care cica va fi pretul final. Cu livrare in octombrie.
Deci ati ratat transa la 425 lire, nu e mare paguba... fata de ce salvezi daca nu va fi un succes... Wink
 
Reply
#88
Deci ati ratat transa la 425 lire

Prima si a-2-a transa au plecat cu 350 lire: https://www.home-barista.com/grinders/ni...ml#p548213  Wink

nu e mare paguba... fata de ce salvezi daca nu va fi un succes... Wink

Pai asta ziceam si eu  Big Grin La 350 poate mai merita riscul, la pretul curent prefer sa astept niste review-uri.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#89
Ultimul termen de livrare era august, se pare ca paharele nu erau de calitatea dorita si au fost retrimise la producator. Deja s-a intarziat destul fata de termenul initial, iunie.
Partea buna, e ca pe unde a fost plimbata, pare a fi OK...
Mai adaugati 20 lire trasportul de pretul afisat.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#90
£35 e transportul pentru Romania.

Cautam ieri o rasnita electrica pt uz casnic si dupa ce m-am ametit bine cu multele modele profesionale disponibile pe piata (incepator in domeniu) am dat peste cineva care sugera Niche Grinder. Cutitele conice de 63 si estimated delivery October m-au convins rapid sa fac o comanda. Am prins ultimul model alb (nu ma intereseaza culoarea prea tare) la £440. Sper sa si ajunga in Octombrie.
Comandante C40, Niche Zero, Profitec Pro 600
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)