• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita Lelit PL043MM - Pareri, calitati, minusuri

Eu pun in hopper doar cata cafea am nevoie, deci cand s-a terminat de macinat e goala. Pot misca cutitele incotro vreau fara probleme.
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Da, nici eu nu pun mai mult
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall

Reply
Mie mi s-a blocat cafeaua macinata pe gatul de evacuare , lucru ce a dus in timp la blocarea paletelor de evacuare a cafelei si implicit a stricarii unei piese cu dinti din plastic . Asta a necesitat un drum la service pentru inlocuire a acelei piese.
Ce este ciudat este ca macinatura se blocheaza pe gatul de evacuare si trebuie desfacut si curatat.

Reply
Salutari.
Se poate compara aceasta rasnita la calitatea macinaturii cu o KINU?
Ca si comoditate o rasnita electrica ar fi totdeauna in avantaj. Unde s-ar plasa KINU ca
si comoditate?
Oare cum merge KINU M47 + surubelnita electrica? A folosit cineva in acest mod?
DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.

Reply
Despre Kinu + surubelnita s-a tot vorbit in topicele Kinu... concluzia generala este ca dupa cateva experimentari toti au renuntat, poti intreba acolo de ce... Wink
Comoditate poate insemna si ca o poti pastra intr-un sertar, nu sa ocupe blatul in bucatarie... si ca nu necesita atata curatare... nu doar datul la manivela Wink

Reply
Eu le-am folosit pe ambele in paralel (Lelit PL043MMI si Kinu M38/M47), si am renuntat la Lelit in favoarea lui Kinu. 
Singurul avantaj al lui Lelit este faptul ca e electrica. In schimb, este foarte zgomotoasa (n-o puteam folosi dimineata devreme), retine destula cafea inauntru si trebuie curatata des, n-o poti folosi si pentru espresso si pentru brew in acelasi timp, etc. Kinu este portabila, o iau tot timpul dupa mine cand plec, se curata foarte usor cu o perie, se poate folosi usor pentru mai multe cafele/metode in acelasi timp, ofera o macinatura de calitate mai buna. Pe mine nu ma deranjeaza sa rasnesc manual (2-3 espresso si un v60 pe zi), nu mi se pare deloc incomod.
Rocket Appartamento || Lelit PL41TEM || Kinu M47 || Hario V60 || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
Am pus aceste intrebari pentru ca oscilez intre cele doua. Treaba cu zgomotul dimineata, la Lelit, m-a pus pe ganduri.
Incep sa inclin inspre KINU M47. Din pacate momentan nu e pe stoc.

Reply
kinu se compara cu rasnite profi ,am folosit la intalnirile noastre si e ok,problema e manivela,dar e singurul dezavantaj,in rest nu ai pierderi,o iei in concediu,o pui in sertar,nu face zgomot etc 
momentan am inteles ca doar din septembrie se fac comenzi
in orice caz cauta o rasnita si sh dar adevarata ,cutite mari cat mai mari Smileapar pe ebay,olx doar sa urmaresti anunturile.
nu te incurca cu lucruri slabe,in final tot acolo ai sa ajungi
Bezzera  BZ 40 DE HX, tamper made by suncoffee & motta, rasnita MSJ. BWT filter

Reply
Ca fost posesor de Lelit pot sa spun cu mana pe inima ca nu m-as intoarce de la Kinu nici in ruptul capului, in special pt. calitatea rasnirii (gama de arome in ceasca s-a dublat, cel putin - estimare profana).
Datul la manivela este un inconvenient atat de minor ca dupa o luna nici macar nu-l mai simti (in cazul meu), dar linistea pe care o ai cand prepari cafeaua si ceilalti din casa dorm, merita toti bani (cei care au copii mici inteleg mai bine).
Deasemenea la Lelit a inceput sa ma deprime retentia, care daca nu esti atent sa scapi de ea complet, la cateva zile iti da in ceasca un iz fin de ranced (cel putin asa am simtit eu). Curatarea unui Kinu e joaca de copii de gradinita.
Una peste alta nu o sa ma mai duc la o alta electrica pana ce nu voi avea bani de una care sa aiba o retentie de pana in 5% din ce a avut Lelit-ul.
Isomac Zaffiro, Kinu M47, Tamper 58mm-cstmd

Reply
Adica visezi o electrica cu cutite conice... Wink

Nu pricep obsesia fabricantilor pentru hopperele astea imense, care iti fac bucataria sa arate a alimentara... ei nu stiu carei piete se adreseaza, si ca se rasneste sub 100 grame ? Confused Huh
Incarcarea unui sfert de cafea in hopper si lasatul lui acolo o saptamana anuleaza orice beneficiu al prajirii proaspete.

Reply
(19-07-2017, 23:39)renatoa Wrote: Adica visezi o electrica cu cutite conice... Wink

Nu pricep obsesia fabricantilor pentru hopperele astea imense, care iti fac bucataria sa arate a alimentara... ei nu stiu carei piete se adreseaza, si ca se rasneste sub 100 grame ? Confused Huh
Incarcarea unui sfert de cafea in hopper si lasatul lui acolo o saptamana anuleaza orice beneficiu al prajirii proaspete.

Adevar graiesti!
Isomac Zaffiro, Kinu M47, Tamper 58mm-cstmd

Reply
Folosesc Lelit PL043MMI de 1 an de zile. Pot spune ca zgomotul nu este chiar de speriat. Cea mai mare parte a zgomotului provine de la spargerea boabelor si nu de la motorul rasnitei.
Am bucataria lipita de camera copiilor. Nu am avut reclamatii. Wink
  Trebuie sa iei in calcul si faptul ca (poate) in unele dimineti sotia isi va prepara singura cafeaua. Nu cred ca va fi prea incantata de folosirea unei rasnite manuale. Vezi ca pe topicul de kinu era un user care specifica clar ca nu rasnita nu prea este pentru doamne.

Si eu incarc hopperul cu cafea, in 5 zile il dau gata. Chiar si cand mai sunt putine boabe pe fund, daca ridici capacul, mirosul este extraordinar.
    Ma gandesc ca si intr-un borcan plin doar pe jumatate cu boabe, "degradarea" boabelor de cafea este aceeasi cu a celor din hopper deoarece si in borcan este aceeeasi cantitate de aer.
In prezent: Lelit PL41E, Macap MC4, Lelit PL043MMI, PL100,  masina de paine si         heatgun Dewalt D26414
In trecut: Krups XP5240, Gaggia MM Steel 

Reply
E timpul sa inventam hopper-ul cu valva Wink

Reply
Salut,
Ma poate directiona cineva catre ceva instructiuni de curatare pentru  Lelit PL043MM?
Sunt convins ca cineva a postat pe acest thread dar 15 pagini sunt destul de multe si poate stie cineva exact unde sunt.

Cred ca ar fii foarte util, ca fiecare topic pentru o resanita/espressor sa aiba primul post editat cu linkurile catre instructiunile de curatare/intretinere.

Multumesc in avans.

Reply
In  topicul "Accesorii si Intretinere" gasesti asta:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-P...+the+mills

Sau desfaci cele 2 suruburi care tin rotita de reglaj a macinaturii si desfiletezi cutitul (rotita aceea mare, neagra si cu dinti din partea de sus).
Iei o periuta si cureti tot.
In prezent: Lelit PL41E, Macap MC4, Lelit PL043MMI, PL100,  masina de paine si         heatgun Dewalt D26414

Reply
(20-07-2017, 12:09)danrogo2001 Wrote: In  topicul "Accesorii si Intretinere" gasesti asta:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-P...+the+mills

Sau desfaci cele 2 suruburi care tin rotita de reglaj a macinaturii si desfiletezi cutitul (rotita aceea mare, neagra si cu dinti din partea de sus).
Iei o periuta si cureti tot.
Mersi, se pare ca am cautat in locul gresit.

Reply
Lelit PL043MM are cutite din otel?

Reply
Exista cineva care a trecut de la Hario mini la Lelit PL043MM? Ce diferente la calitatea macinaturii a
observat?

Reply
Pana la urma mi-am facut comanda la Graef CM800 mergand pe idea de comoditate.
Din reviewuri pare buna, iar ca si aspect, materiale, mi se pare peste alte rasnite electrice cu pret pana in 1000 lei.
S
per sa fie macar la fel de buna prin comparatie cu Hario mini (de care in general sunt multumit; mai putin timpul de macinare) la calitatea macinaturii.

Reply
Adica nu iei Lelit la 150 W, stepless, garantie 2 ani in Romania si o iei pe asta cu garantie in Ungaria si cu motor mai mic si cu macinare in trepte. Macar macina destul de fin pentru espresso?

Reply
Se pare ca nu are probleme in a macina pentru espresso, pe langa cei 40 pasi (setting direct) pentru marimea macinaturii mai are inca un setting (indirect; de la fin spre grosier) in partea de sus care poate oferi si mai multe optiuni. Eu sper sa nu am parte de situatii de garantie. Am mai cumparat ceva de 'ei' ; totul a fost ok.
Oricum voi da mai multe detalii despre functionarea rasnitei dupa ce intru in posesia ei.

Reply
Am deja acasa Graef CM 800. Nu voi insista cu prea multe detalii pentru ca acesta nu e topicul dedicat rasnitei Graef.
Primele impresii:
Uniformitate macinatura : (destul) peste Hario mini.
Marime granulatie: macina suficient de marunt pentru espresso, cel mai mic setting incercat pana acum a fost la 6 (curgerea in 27 secunde; tampare cu o forta medie).
Constructie: robusta, cu foarte putin plastic, corpul fiind din aluminiu cred.
Zgomot: destul de zgomotoasa (nu de speriat totusi; nu am mai avut electrica pana acum sa compar).
Usurinta utilizare: se utilizeaza, se desface si se poate curata usor.
Calitatea cafelei extrase: la Hario (facut de mine stepless) aveam mereu impresia ca se putea extrage mai mult din cafea (in parametrii du curgere standard pentru espresso), orice incercare de strangere suplimentara a piulitei aducea cu ea blocarea pompei; deci si aici un plus pentru Graef.
Retentia cafelei: f mica, doar 0.1 gr cantarit inainte si dupa macinare cu un cantar de mare precizie.
In general: rasnita pare foarte buna in aria ei de pret chiar daca nu este stepless.

Reply
Salut,

incerc sa fac o curatare a rasnitei - am citit instructiunile si stiu ce am de facut. Doar ca m-am lovit de o problema pe care am avut-o si la inceput, doar ca nu a trebuit sa o infrunt pana acum Smile

Trebuie sa scot recipientul de boabe al rasnitei, doar ca nu reusesc. Cred ca trebuie invartit de el, dar tot nu merge. Incerc cu destula forta si stanga si dreapta, dar nimic. Nu as vrea sa fortez mai tare, o sa se rupa. 

Oare nu fac ceva bine?

Reply
[Image: izABsZe.jpg]Nu are filet, intra doar prin apasare. De iesit iese panand mana la baza hoperului si încet ridicand-o pana iese. Vezi atasament.
[Image: jv4FwPp.jpg]

A mea e MMI dar cred ca e la fel.
Gaggia Classic '15 12 bar/Lelit PL043MMI/Sita IMS Competizione 14 g, 641 găurele/Tamper custom made® 58,5 mm

Reply
Merge, multumesc frumos!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)