Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Lelit PL043MM - Pareri, calitati, minusuri

#61
La cererea publicului, am desfacut si curatat rasnita, cu o pensula si cu aspiratorul a iesit ca noua Big Grin

[Image: img0610gvx.jpg]

[Image: img0611cq.jpg]


Apoi am cantarit cafeaua 18 gr + 5,5 gr. paharul = 23,5 gr.

[Image: img0615i.jpg]

Am rasnit si am ramas cu 21,7 gr, deci Lelitza mica "fura" la prima rasnire 1,8 gr.

[Image: img0616bd.jpg]

Asteptam teste asemanatoare cu Vario / MM / si ce mai avem pe forum Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#62
I-ai dat si doua dupa cap?
 
Reply
#63
I-am dat, dar cu mila totusi Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#64
Ne poate face cineva un test cu cat "fura" cunill tranquilo? Pascalau?
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#65
Pentru un single, 1.8g retentie este multisor. Pentru doppio, mai merge cat de cat. Probabil in afara de Vario care ma astept sa aiba 0g retentie, toate rasnitele casnice aduna intre 1 si 2g de cafea.

Cum zicea si Sorin, asteptam pe topicurile dedicate si ceilalti posesori de rasnite, de diferite marci, cu un test asemanator. La Cunill este interesant si testul dupa curatarea cu pensula a tunelului pe unde vine cafeaua. Daca nu se indura nimeni, saptamana viitoare fac si eu pe Vario.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#66
http://www.youtube.com/watch?v=AUBhzr79tqs

La 00:53 metoda de a goli tot din rasnita.
 
Reply
#67
(13-12-2012, 17:48)axy76 Wrote: Ne poate face cineva un test cu cat "fura" cunill tranquilo? Pascalau?

Din pacate nu am cantar. Poate pe saptamana viitoare sa fac rost de unul.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#68
@sorin2505 ce cafea ai folosit la test? Posibil la un dark roast sa retina diferit fata de un light roast.
 
Reply
#69
La test am folosit Sarkis Caffe.
Azi dimineata am aplicat metoda propusa de tine AICI si vreau sa-ti spun ca a "vomitat" aproape tot Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#70
(14-12-2012, 15:17)sorin2505 Wrote: La test am folosit Sarkis Caffe.
Care din ele, Chocolate? Ca te stiu un mare fan la blendului.Big Grin
 
Reply
#71
Nu chocolatte, simplu Sarkis Caffe. E mai putin prajita, am vrut sa vad cum e.
Maine merg sa-mi iau portia de Chocolatte Wink
E pe primul loc in topul preferintelor, apoi este EQ
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#72
(14-12-2012, 15:27)astinga Wrote:
(14-12-2012, 15:17)sorin2505 Wrote: La test am folosit Sarkis Caffe.
Care din ele, Chocolate? Ca te stiu un mare fan la blendului.Big Grin

Mai mult ca sigur EQ (BF) Cool
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#73
(14-12-2012, 15:32)sorin2505 Wrote: Nu chocolatte, simplu Sarkis Caffe. E mai putin prajita, am vrut sa vad cum e.
Maine merg sa-mi iau portia de Chocolatte Wink
E pe primul loc in topul preferintelor, apoi este EQ

Ok am inteles, cea pt. ibric. Nu am avut inca placerea sa o degust.Sad
 
Reply
#74
Am intrebat importatorul de inlocuirea cosului de boabe lung cu cel scurt de pe Lelit PL043. A pus mai departe intrebarea la Lelit, si cica se poate dar costa 70 de lei! Nu mi se pare ieftin insa nici extrem de scump...
Eventual se poate interveni si cu un fierastrau, apoi finisat cu smilgerul.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#75
(15-01-2013, 12:35)Lyvyoo Wrote: Eventual se poate interveni si cu un fierastrau, apoi finisat cu smilgerul.

Si cu garantia cum ramane? Importatorii abia asteapta sa faci ceva la echipamente sa pierzi garantia.
 
Reply
#76
De asta am uitat Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#77
(13-12-2012, 15:49)sorin2505 Wrote: Asteptam teste asemanatoare cu Vario / MM / si ce mai avem pe forum Wink
Nu mi se pare relevanta masuratoarea cu ea curata. Nu cred ca e careva sa o curete la fiecare shot. Ce am vazut eu, dar nu gasesc acum, la doamnele acelea simpatice de la seattlecoffeegear: in afara de vreo 2 mastodonti gen Ceado pe la 14kg (astia retineau 1g), nu furau la cantar.
Asa ca poti zice ca nu fura, dar curatenie trebuie facuta pentru acele 1,8g, care in timp "aromeaza" ceasca.
Si putin offtopic: cate grame are la tine pe acel cantar sita de Lelit?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#78
(15-01-2013, 17:10)baloozzy Wrote: Si putin offtopic: cate grame are la tine pe acel cantar sita de Lelit?

23,8 gr are sita.
Am gasit modalitatea de a goli aproape complet rasnita dupa rasnire Wink
Dupa cum ati observat, capacul intra f. fest pe borcanul in care se pune cafeaua.
Dupa ce a terminat de rasnit toate boabele de cafea, dar cu motorul inca in functiune, ridic si repun la locul lui acel capac printr-o miscare mai rapida de 1-2 ori, astfel se creeaza putina presiune in acel borcan, presiune care "sufla" cafeaua ramasa pe traseu.
Initial ma gandisem sa dau o gaura in capac si sa pun un furtunel prin care sa suflu, dar mi s-a parut caraghios sa suflu-n rasnita de fiecare data Big Grin
Sper ca am explicat destul de clar "procedeul" Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#79
Atentie doar sa nu se rupa piciorusele de prindere ale recipientului de boabe.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#80
(15-01-2013, 22:29)Lyvyoo Wrote: Atentie doar sa nu se rupa piciorusele de prindere ale recipientului de boabe.

Nu are asa ceva, e mai simplu si mai solid.
Partea de jos a recipientului de boabe, este un cilindru care intra in corpul negru unde sunt cutitele.
O sa pun o poza, dar nu acum ca mi-e lene Big Grin

L.E. - Liviu, se vede sistemul de prindere, in pag. 1 poza 3.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#81
(15-01-2013, 22:40)sorin2505 Wrote: Partea de jos a recipientului de boabe, este un cilindru care intra in corpul negru unde sunt cutitele.
L.E. - Liviu, se vede sistemul de prindere, in pag. 1 poza 3.

Cineva aici pe forum se plangea ca la rasnire se misca borcanul.
Problema se rezolva cel mai simplu cu picatura. Pe exteriorul cilindrului in asa fel incat, la pozitionarea lui in lacas, sa faca prindere(nu in exces pentru ca poate mai e nevoie sa il scoti si atunci se erzolva printr-o rotire mai vanjoasa). Defapt, asta este si solutia adoptata de producator.
Sper ca m-am facut inteles. Smile
 
Reply
#82
Nu era vorba de Lelit.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#83
Se pare ca exista rasnita PL043MMUK ( cu stecher UK) si cu borcan de 150 gr.
Adica pt. UK se poate.Undecided

In manual scrie "Do not grind below the 1 on the grinding scale". Un e frate 1-ul ala ca eu nu-l gasesc?
 
Reply
#84
link?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#85
(24-01-2013, 15:18)Lyvyoo Wrote: link?

Am citit in manualul de instructiuni sosit cu rasnita. Iar pe site-ul oficial, tot in manual, cica rasnita e cu borcan de 150 grame.
 
Reply
#86
Cred ca este o greseala in manual. Pe site-ul oficial apare in poza cu acel cos lung.

Daca s-ar gasi o poza la un magazin din UK sau din alta parte cu un MM avand cos mic, atunci putem trage un semnal de alarma importatorului. Altfel, nu prea avem dovezi ca Lelit ar vinde aceasta rasnita in alta tara cu un cos mic de 150g.

Apropo, a venit de curand un raspuns din Italia si informatia oficiala legata de cos este ca NU SE POTRIVESTE de la PL043 la PL043MM, desi rasnitele arata cvasi-identic. Au gandit-o mult...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#87
(24-01-2013, 15:49)Lyvyoo Wrote: Apropo, a venit de curand un raspuns din Italia si informatia oficiala legata de cos este ca NU SE POTRIVESTE de la PL043 la PL043MM, desi rasnitele arata cvasi-identic. Au gandit-o mult...

Nu zau !
Smile
 
Reply
#88
Eu as suspecta ca se potrivesc, dar nu stiu cine se risca sa dea 80 de lei pe un cos de pl043 si sa ramana cu el... Iar magazinele fizice sau cu showroom nu se risca sa desigileze doua pachete. Si nici nu avem pe forum un posesor de PL043. E ca naiba...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#89
Buna seara,
Dupa citierea acestui forum am intrat si eu in lumea espresso-ului home made.
Rasnita asta e superba !
Sa speram ca si espresso-ul perfect va aparea cat de curand.

Minus : unde este zero ? Eu nu am nici un semn ...
Lelit Mara X + Niche Black 
 
Reply
#90
Bun venit pe forum!
Nici nu s-ar putea face un semn pentru punctul 0 pentru ca roata aia se invarte 360 de grade. Sau ma insel dragi posesori? Am avut si eu rasnite fara marcaje si punctul 0 il faci tu cu pasta alba corectoare, acolo unde vezi ca se ating cutitele. Dar sa nu stai mai mult de jumatate de secunda pe acel punct ca s-ar putea sa iti sara vreun dinte de pe cutite. Astfel ai un reper clar si stii ca in acel punct nu mai trebuie sa ajungi niciodata.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)