• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita Kinu M47 (prototip Che) - impresii in utilizare

Multumesc.
oare ai si din cafea de data trecuta vreo 500-600gr?
--Only God Can Judge Me--

Reply
(02-11-2017, 18:02)MyR Wrote: Multumesc.
oare ai si din cafea de data trecuta vreo 500-600gr?

Gata de impachetat maine nu am, pot praji in we 500g Smile

Reply
Mai ai rabdare pana in we ca o sa pun kinu m38 la vanzare (cel mai precis kinu de pe forum, rectificat la 1 sutime).
Bezzera Magica PID. Mazzer Kony E.

Reply
A mai aparut un prajitor si nu stim ?
Am devenit curios. Deasemenea si de o rasnita de inchiriat (un Feldgrind ar fi tare ok !)  103
Poate vine impreuna cu o cafea buna prin curier, si ........ nu se mai intoarce. Smile
Prietenii stiu de ce !

Scuze de offtopic !
Gaggia Evolution & PID + Hario Mini tunat (stepless si centrat) + tamper bronz Home Made

Reply
Prajitor pro bono... doar pentru degustatori Smile

Feldgrindu mai zaboveste, nenea knock s-a lamurit cum e sa faci treaba cu chinezii, si merge greu cu inlocuitorul.

Reply
Mersi, atunci mai asteptam, rasnind rabdator, cu Hario in continuare.
Cererea ramane deschisa.
Salutare !

Si gata cu offtopicele ! Cool
Gaggia Evolution & PID + Hario Mini tunat (stepless si centrat) + tamper bronz Home Made

Reply
Zilele astea am tot alternat shoturi cu și fără WDT (Kinu M47). După câteva serii în care diferențele erau destul de evidente, am tras concluzia că nu au fost cauzate de mine respectivele diferențe. Extracția cu WDT este departe de a fi una perfectă dar diferența dintre cele două este cât de cât vizibilă.

La Pavoni Europiccola + radiator de grup de la Tije | Kinu M47 | Dienes Mokka

Reply
(13-11-2017, 23:15)rdumitrescu Wrote: Zilele astea am tot alternat shoturi cu și fără WDT (Kinu M47). După câteva serii în care diferențele erau destul de evidente, am tras concluzia că nu au fost cauzate de mine respectivele diferențe.

Adica? E totul random si cu si fara WDT? ca din video pare mai ok cu WDT..
Still searching for the perfect cup..
Espresso : Dalla Corte Mini / MINA, Dalla Corte Max grinder, Espro Tamper, Espro Toroid Pitcher
Brew : Cafflano Kompact & Klassic, Espro Travel Coffee Press, KINU 47, EK 43T Mahlkoenig

Reply
(13-11-2017, 23:44)razvanMB Wrote: Adica? E totul random si cu si fara WDT? ca din video pare mai ok cu WDT..

Păi de ce să fie random? Pare considerabil mai bine cu WDT. Nu e o extracție perfectă cea cu WDT, dar diferența dintre cele pare vizibilă. 

Eu mă oprisem la un moment dat din făcut WDT când am văzut că nu am diferențe. Dar testasem treaba asta pe o singură cafea care probabil nu avea atât de mult nevoie. Acum, după vreo 2 shoturi în care n-am obținut o curgere ok (și era o Etiopia, care de obicei curge frumos), am zis să iau la puricat tehnica și să văd de unde e problema.

Reply
Cu singura retinere ca esti pe full manual. Nu cu dslr-ul ci cu Pavoni Smile  Altfel stanga arata clar mai bine, misto comparatie. Poate ne mutam chiar pe topicul Kinu.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(14-11-2017, 00:30)Lyvyoo Wrote: Cu singura retinere ca esti pe full manual. Nu cu dslr-ul ci cu Pavoni Smile  Altfel stanga arata clar mai bine, misto comparatie. Poate ne mutam chiar pe topicul Kinu.

M-am gândit și eu la asta și tocmai de aceea am făcut mai multe încercări.

Am tras cam 10 shoturi, alternativ, unul cu WDT și unul fără. Am mai făcut și azi dimineață o serie. Este cam aceeași diferență la toate shoturile, cu mențiunea că la unele cafele / prăjiri nu este la fel de necesar, din ce am observat.

Tot ce am încercat acum a fost din aceeași pungă. Suficient cat să mă convingă să revin la WDT.

Reply
Probabil si factorul aleator are un rol in extractiile ok fara wdt. Din 20 poti avea 2 ok doar din pur noroc pe cand cu wdt procentul e tocmai opus. Asta utilizând kinu.
<La Pavoni Europiccola Lusso > < Isomac Tea e61 HX > < 1957 Eureka Rapallo vintage lever> < Kinu M47> < Aeropress > < Brewista smart scale >

Reply
Legat de gust, ai observat ceva diferit?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply

Forum Jump:

Browsing: micrenda, 1 Guest(s)