Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Kinu M47 Classic (ex. prototip Che) - impresii in utilizare

Sunt de acord cu Denis. Reglajul nu e punctul forte al acestei rasnite, in schimb macinatura si rezulatul final o fac asa deosebita. Mai cred ca reglajul devine mult mai facil si in urma experientei capatate in timp cu diferite tipuri de cafea, mai proaspete sau nu.
O intrebare despre intretinere. Cum o curatati? Eu folosesc o pensula rotunda pentru cutite. Pentru pahar pensula si cateodata  un servetel de hartie.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
E un produs aproape de lux, nu un bun de larg consum, si mi se pare normal ca si suportul sa fie la inaltime. Asa trebuie sa se lucreze la nivelul asta pentru a nu lasa clientul cu o impresie negativa.
Si Rolls Royce se strica, dar producatorul face toate eforturile pentru a il aduce la conformitate cat mai repede.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Ce dovezi mai vrei dacă doua exemplare vândute în aceeași săptămâna folosite cu cafea proaspătă necesita reglaje foarte diferite?

Hai sa nu aruncam munca de detectiv în sarcina cumpărătorilor fiindcă e oarecum penibil. Nu sta nimeni sa numere pixelii de la telefon sau sa pună mașina noua pe dyno ca să vadă dacă producătorul minte.

Eu am plecat de la ideea ca precizie micrometrica nu e doar o lozinca de marketing.
 
Reply
Produs de lux la 228 euro? Nu stiu ce sa zic. Cred ca este putin exagerata comparatia cu Rolls  Smile . Este un produs care pentru pretul cerut ofera rezultate excelente. Ca in orice proces de fabricatie, este posibil sa apara si erori si din acesta cauza defecte si clienti nemultumiti. Nu cunosc rata de defectare a produselor noi la Rolls, dar nu cred ca e 0.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
Ceva dreptate este și în ce spune Denis.. Nu poti trimite în service pentru garanție orice ți se năzare ție. Totuși, din moment ce anumite caracteristici apar doar la 3 rasnite dintre multe altele, plus faptul ca se sesizează și un loc unde cuțitele se ating doar pe o porțiune, niște măsurători făcute de colegul zaheyu și, cel puțin din partea mea, lipsa ustensilelor și priceperii pentru a analiza mai mult decât atât, nu cred ca e ceva greșit în a trimite rasnita producătorilor pentru a o inspecta. In plus, răspunsul lor ar fi util și altor persoane de pe forum, am ști despre ce e vorba.
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
Nu cred ca s-a pus problema trimiterii in garantie din frivolitate sau alte mofturi. Faptul ca nu exista detalii foarte clare despre modificarile suferite de produs pe parcursul timpului face si mai mult rau. 

Chiar producatorul a declarat de mai multe ori ca nu se ating cutitele la rasnitele noi. Daca cineva desface rasnita si nu o monteaza corect e alta discutie.
 
Reply
Sunt de acord cu trimiterea rasnitei pentru a fi verificata si asa trebuie sa faca toti cei care cred ca nu functioneaza in parametri. Nu cred ca producatorul este obligat sa prezinte detalii despre productie, modificarile facute la rasnita in timp, etc. Vorbim totusi de o rasnita Smile .
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
Daca cineva simte nevoia sa comunice cu fabrica pe anumite nedumeriri legate de functionarea rasnitei, mai mult decat s-a vorbit pe acest topic, nu vad de ce nu ar face-o. Daca rasnita pare ca nu functioneaza in parametrii optimi, iarasi, exista o garantie foarte ok si se rezolva repede. Doar sa fiti siguri ca nu cheltuiti banii pe curier degeaba, adica sa fie chestiuni cu iz de problema tehnica, nu chestii gen "la colegul iese espresso pe 1 iar la mine pe 2". 
Exactitati despre procesul de fabricatie si micile modifcari facute de-a lungul timpului, nu cred ca vom primi, pentru ca niciun producator nu se complica sa lanseze in piata chestiuni de bucatarie tehnologica interna, care pot fi mai departe intelese extrem de diferit, in functie de pregatirea fiecaruia. Stiti ca nu citiim numai noi ci inca 50.000 lunar...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am testat de dimineata (impreuna cu @Raducanu, folosind sitele Kruve) consistenta macinaturii pe doua rasnite M47 din loturi diferite, cu aspect si reglaj diferite. Macinaturile rezultatele au fost aproape identice: aprox. 46% fractie mare, 47% fractie medie, 5-6% fractie fina. N-am facut si comparatia la nivel de gust, poate data viitoare. 
Cred ca diferentele asa mari in reglaj tin exclusiv de constructie si nu afecteaza in vreun fel calitatea macinaturii. Eu rasnesc pt espresso la 2.2 - 2.3 si atata timp cat curgerea si gustul sunt ok, nu-mi fac nicio grija.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
...bun Smile ...si prima sita cam cati microni a avut si cati microni a doua sita ?...( daca nu deranjez prea tare ! )...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Sitele folosite au fost cele de 300 si 500.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
(05-10-2017, 15:56)bemihai Wrote: Sitele folosite au fost cele de 300 si 500.

Asa da... , acum inteleg... Smile ...pentru ca eu ma chinuiam cu prima de 200 si a doua de 300... Big Grin ...( ehhh , greu la batranete... Cool )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Inseamna ca e unimodala, bimodala sau trimodala?
 
Reply
(05-10-2017, 16:20)dev Wrote: Inseamna ca e unimodala, bimodala sau trimodala?

...Draq... Cool ...cand asta , inainte de separare / cernere , sau dupa...? Big Grin ...

Unimodala ar fi doar in primele doua site ( ...dar luate separat ) , finess-ul nu se pune ...pentru ca si el , la randul lui , ar trebui cernut in fractii separate mai mici... Big Grin ...respectiv 100 mico si 50 micro...chiar si sub... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Dupa mintea mea, pentru un test relevant ar trebui sa avem o sita de 150-200, care sa separe fines, una de 400, care sa separe intervalul 200-400, primul pol de interes major pentru espresso bimodal, si alta de 700, care sa separe fractia din intervalul 400-700, pentru brew sau al doilea pol pentru bimodal, si peste 700 pentru FP sau cold brew.

Puteti vedea graficele care s-au postat, maximele se invart in jurul lui 300 si 600, deci o sita exact pe valorile astea nu are sens, rupe in doua fractii exact pe valoare de maxim... Confused
 
Reply
De acord cu domniile voastre, insa ...stimati boieri dumneavoastra , baietii astia luminati de la Kruve , zic asa ;  - ca ptr. espresso ( 1:2 ) granulatia este intre 200 - 500 microni si pentru Aero ( 1:15)  de la 500 - 900 micro ...etc..treaba este , ca in dispozitiv nu intra decat 2 site odata / per sesiune de zguduire.. Big Grin ...o alta macinatura ... necesita din nou o sedinta de shaking without walking ...cu alte doua site diferite si tot asa... Cool ...asa ca bimodalul poate rezulta din primele doua compartimente cumulate ( ...iar implicit , unimodalul reprezinta fiecare sertar / sectiune luata separat  , la granulatia corespunzatoare sitei pe care se gaseste ),  iar daca se mai adauga si finess-ul peste ele , avem un plurimodal obisnuit , respactiv macinatura cum o da rasnita la un mod aleator in plaja gradatiei respective...( fara o dominanta stabilita a unei fractii definite...)
           In viziunea mea , mai mult decat sa calibrezi macinatura / rasnita per varietal / soi de cafea si stil de prajire , nu prea are alta intrebuintare stiintifico-practica... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(05-10-2017, 14:41)bemihai Wrote: ... pe doua rasnite M47 din loturi diferite, cu aspect si reglaj diferite. Macinaturile rezultatele au fost aproape identice: aprox. 46% fractie mare, 47% fractie medie, 5-6% fractie fina. ...
(subl mea)

reglaje diferite, adica valori numerice diferite ale pozitiei indicatorului fata de cifrele de pe cadran; dar altfel, presupun ca, pentru a le compara ai adus rasnitele la acelasi reglaj, la aceeasi setare a granulatiai macinaturii, deci la aceeasi curgere in extractie, pentru aceeasi doza;
 
(05-10-2017, 20:35)Levo Wrote: ... In viziunea mea , mai mult decat sa calibrezi macinatura / rasnita per varietal / soi de cafea si stil de prajire , nu prea are alta intrebuintare stiintifico-practica...

foarte adevarat si in viziunea mea!

un lucru care se ignora in discutiile de mai sus, si din alte threaduri, in comentarii la varia grafice cu distributia dimensionala/volumetrica/gravimetrica a particulelor de macinatura este reglajul de finete al macinaturii;
adica, dimensiunea particulelor macinate este functie de distanta intre cele 2 cutite; astfel, clopotul acela de distributie nu este intepenit pe grafic, ci e asezat corespunzator valorii dimensionale setata pentru finetea macinaturii; cred ca asa intelegem toti, graficele alea...
(1)
un set de site calibrate poate ajuta la a face o corespondenta intre o setare de - sa zicem - 1,2 (pe o scala circulara imprimata de mine si lipita pe gulerul lui macap) si o macinatura preponderent in jurul valorii de 300 microni, care se aseaza intre sitele de 200 si 400... apoi invart surubul de stepless, pana acul (lipit si asta de mine pe sasiul masinii) imi arata 2,5; macin, fac o scuturare intre site calibrate si gasesc un maxim in zona 400 de microni, intre sitele de 300 si 500 microni;
ok, totul e... fiction, dar in ideea de a arata una din putinele utilizari ale unor site in domeniul rasnitelor pentru cafea...
(2)
si-ar mai fi o utilizare a sitelor calibrate: prepar cu frenchpress-ul si setez rasnita sa-mi macine in zona grosiera, zona in care sitele sunt mult mai utile si gasesc un maxim pe 1,4 mm; dar sunt si 'bolovani' de 1,6 mm; daca-i elimin pe astia, constat ca extrasul de cafea obtinut e mult mai placut la gust, mai echilibrat; sitele pot folosi la eliminarea unor fractiuni care dau o rezultanta de subextractie; de ex.

dar sitele nu ajuta la masuratori/evaluari/clasificari/review-uri comparative cel putin in zona espresso!
operatiunea e laborioasa si aproximativa, depasind cu mult cadrul de amatorism home (!)
sigur, sunt unii care au nivelul de competenta care sa-i ajute sa creada in metodele lor Smile ma gandesc la cei cu cafeaua socratica...
sa ne gandim la incurcaturile generate de incarcarea electrostatica de ex. - o sita de 100 microni va lasa sa treaca mult mai putine fines decat sunt in realitate in fractiunea de peste 100 microni! particulele mici adera inseparabil mecanic de cele mai mari! etc.

cei ce au obtinut rezultate considerate de ei relevante, cu site calibrate sub 200 microni ar trebui sa publice rezultatele lor, eventual chiar in cadrul unor lucrari stiintifice; de care de altfel, e atata nevoie!

si ca in toate masuratorile cu sita, ceea ce trebuie sa luam in final in calcul este suprafata totala a particulelor, nu greutatea lor!
greutatea particulelor e mult mai putin relevanta decat dimensiunea lor!
ori sitele separa fractiuni de greutate - in intelegerea mea;
cine sta sa aproximeze si cu ce eroare, nr probabil de particule in fractiunea 300-400 microni, aproximate la o forma sferica?! ok, un adroid, desigur...
pentru ca da, in afara de dimensiune, forma particulelor e hotaratoare, si aici doar cu artificii de inteligenta artificiala se poate ajunge la rezultate care sa aproximeze realist o masuratoare cu refractometrul, chiar!

bun, si dece dimensiunea si forma particulelor e hotaratoare in extractie?
cred ca avem toti raspunsul: extractia solubilelor se face functie de (1) suprafata expusa apei de extractie, si sa continuam, functie de (2) temperatura apei, de (3) TDS-ul deja atins de apa si de (4) debit, de viteza cu care apa de extractie se 'primeneste' si 'spala' suprafata particulelor...
presiunea? unde e presiunea necesara aici? ok, datorita ei, presiunii, apa patrunde printre particulele de macinatura si le inmoaie in preinfuzie... de unde ideea: presiune in preinfuzie, debit in extractie (curgere)... etc.!

(iar am ajuns aici! si eram la M47 - ce-nseamna sa te feresti sa spui lucrurilor pe nume Smile
p.s.
46% fractie mare si 47% fractie medie pare o distributie cam urata; de-aia era bine, daca tot ati trecut la masuratori/teste comparative, sa mai bagati o rasnita de referinta in grupul testat...

"...toate celelelte marci de rasnite de pe piata folosesc blocarea rotorului ca moment de referinta pentru reglaj."
e o generalizare excesiva; nu ma intereseaza reglajul de 0 al cutitelor rasnitei, decat la rasnitele pe care le cunosc si la care se poate face o aliniere a cutitelor cu mijloace de amator; dar daca ma gandesc la instructiunile date de fabricantul Macap, reglajul de 0 se face in mers, nu static, cu blocarea cutitului:

3) The first thing you need to do is find your Zero Point ... the grinder setting at which your grinding burrs are just beginning to touch one another.
Turn your grinder on and rotate the adjustment very slowly towards the finest setting,... until you hear the burrs touch one another. They will make a rapid tic tic tic noise that is also kind of high pitched. Important: Back your setting off slightly so you no longer hear the burrs touch. You have now found your Zero Point.
4) Now, that you have your Zero Point, move 2 1/2 numbers higher, to a coarser setting. Now you can add your beans and begin. This should be very close to the correct setting for making espresso.

(Supplemental English instructions for Macap Grinders)

sigur, la o rasnita manuala n-ai cum sa aduci la o referinta 0 cutitele, decat manual; dar nu la "toate celelalte marci de rasnite de pe piata"!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Eu intampin alte situatie, strang piulita de blocare (cea de sus) la maxim si totusi piulita de reglaj se misca libera. La voi cum e?
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
Nu trebuie sa se miste. Care ar mai fi rostul gradatiilor de reglare. Esti sigur ca o montezi corect?
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
Subscriu, daca e reasamblata corect n-ar trebui sa se miste (joace) de nici un fel.
Isomac Zaffiro, Kinu M47, Motta Black- 58 MM
 
Reply
Am rezolvat. Batusem cutitul prea tare. Nu credeam ca asta poate fi o problema. Acum doar l-am impins cu degetele cat am putut.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
Reply
@bogdan_c87
Ai trimis risnita la fabrica? Ai lamurit problema?
@Zaheiu
Te-ai convins ca si a ta este defecta?
@Denis
Parca ai avut problema cu o risnita model M38 si pe care ai trimis-o la producator. S-a rezolvat?

Astept cu interes raspunsul vostru.
@Denis
Am citit raspunsul si ma bucur de doua ori: pentru ca ai rezolvat problema si pentru profesionalismul celor de la Kinu.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Raspunsul il gasesti pe topicul de m38.
 
Reply
Inca astept constatarea de la fabrica.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
O sa scrie la toti remediat axialitate, se rezolva inlocuind axul central si sau rulmenti.
 
Reply
Inca nu am primit nici eu răspunsul oficial..probabil o sa-l primesc la începutul săptămânii viitoare
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
Pai nici sa nu te astepti sa primesti raspuns oficial, ei retrimit produsul reparat prin curier la tine, iar pe fisa de garantie la mentiuni o sa scrie remediat axialitate, sau exact defectul gasit, in 2-3 cuvinte, nu te astepta la texte lungi sau explicatii date personal la telefon, nu exista timp pentru asa ceva, si nu asa functioneaza o companie care produce la scara larga in toata Europa.

Oricum, fiti fara grija, chiar daca aveti o rasnita defecta, garantia acopera aceasta defectiune.

Desigur, pot sa apara oricand upgrade-uri fenomenale la rasnitele kinu, si consta intr-un ax mai gros de 10 in loc de axul de 6/8 cu filet la fel m8, asta ofera rigiditate si fiti sigur ca nu se mai deformeaza axul in timp.

Si apoi, se pot monta doi rulmenti ABEC 5 cu joc de maxic 5 microni. Daca vreti sa faceti ceva la nivel de zeu/titus puteti sa trimiteti axul prelucrat la rectificat sa iasa submicronic, apoi montati rulmenti abec 5 si faceti un tratament antistatic la cutite. Toate operatiile astea costa niste bani insa sunt accesibile si posibile.

Depinde ce pretentii aveti, in fond vorbim de o rasnita manuala, eu asa as fi facut o rasnita, doar ca ar fi costat in loc de 150-200euro, 400euro, si nu o cumpara nimeni.
 
Reply
Nu vad necesitatea de precizie submicronica la executie, cand rulmenti o au de 5-10 microni...
Intre ABEC 3, 5 si 7 diferentele sunt infime, cum se vede mai jos, doar 2 microni pe treapta, pe cand pretul se dubleaza de la o clasa la alta. Plus riscul de gripare cu fines, care creste exponential cu indexul ABEC.

[Image: 220px-Bearing-tolerances-illustrated.png]

Banuaiala mea este ca totul se trage de la sistemul de imbinare cu bolturile alea doua doar prin frictiune pe conicitate, pare asa simplu dar in realitate este o loterie sa il montezi la loc drept fara abateri.
 
Reply
Deoarece doresc sa cumpar si eu un Kinu M47 va rog sa-mi spuneti daca aveti informatii despre reinceperea productiei.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
Cel mai simplu e sa completezi formularul de pe site și sa aștepți un răspuns.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)