Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Kinu M47 Classic (ex. prototip Che) - impresii in utilizare

Cand spui 5,6-6 te referi la gradatia de la 0 sau e gradatia dupa o rotatie completa?
 
Reply
(03-10-2017, 22:07)dev Wrote: Cand spui 5,6-6 te referi la gradatia de la 0 sau e gradatia dupa o rotatie completa?

  Ma refer chiar la diviziunea 5 a cinci -a la care se mai adauga 2 +1/2 liniute ...( la mine sunt cate 5 liniute intre diviziuni )...pana inspre a 6 sasea diviziune , plecand de la zero desigur , unde e blocata complect , dar daca fortez un pic pot ajunge la prima liniuta sub zero  - niciodata nu am sarit de diviziunea 9 unde , la mine se termina scala ...cu 0 din nou - ceea ce ar insemna o rotatie complecta ; -  deci niciodata nu am folosit o rotatie complecta , in nici o circumstanta si cu nici o ocazie ( cafeaua ar fi ca nisipul... Big Grin ...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cred ca asa e normal la cele din batch-urile mai timpurii. La astea mai noi nu se mai ating cutitele si se trece de o rotatie completa pentru espresso. As incerca sa vad ce iese la 3 rotatii dar mi-e ca trec boabele mai mici nevatamate. Smile
 
Reply
Da , am inteles ...eu am modelul acela cu garnitura la paharul colector ( nu e cu filet... Cool )...dar , in espresso cand o mai foloseam pe la inceput cu Pavoni , cam 6 din 9 / 0 de pe scala - deci un pic peste o jumatate dintr-o tura completa ...si era excelenta extractia...
  - Este posibil sa fie schimbat din fabrica  pasul filetului de reglaj , la modelele mai noi...n-am nici o idee... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Am achizionat Kinu M47 asta vara. Cred ca am stricat cam 500 g de cafea pana m-am obisnuit si am invatat sa o reglez. Chiar ma intrebam, cum de toti spun ca este una din cele mai bune rasnite manuale si  ca este foarte usor de folosit. Ca si alti colegi de forum am observat ca se regleaza functie de vechimea cafelei proaspat prajita. Oricum cu 2-3 diviziuni in plus sau in minus, fata de pozitial iniatiala, se obtin rezultatele dorite. Folosesc de fiecare data 17 g cafea boabe. Am mai observat ca trebuie reglata si functie de provenienta cafelei. Africa sau America de Sud cel mai des consumate de mine. Impresia mea e ca cea din Africa necesita o atentie mai sporita. In concluzie cred ca este o rasnita deosebita din toate punctele de vedere. Totusi, intr-un viitor mai apropiat am sa achizitionez si una electrica pentru comoditate Smile .
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
Deci este clar ca ale noastre cu 3.xx sunt defecte. Maine sun pentru inlocuire. Sunt sigur ca defectul e la corpul rasnitei. Dezamagitor. Mi se parea mie de mult ca nu prea e OK, din cauza asta nici nu s-a calificat pentru semnatura.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Nu cred ca sunt defecte , nu le lasau ei sa plece din fabrica asa...e posibil sa fie schimbat reglajul  ( ...un pas mai fin la filetul de reglaj - zic si eu... Cool ...)
La mine asta este modelul...


[Image: UtDlqeS.jpg]

[Image: WnGFCNR.jpg]

P.S . - Eu am adaugat trei benzi ( banda izolatoare ) - k sa nu-mi mai alunece din mana... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Totuși, ceva cred ca este în neregula.. Intre 0,5 și 0,8, de ex, cu capacul colector dat jos, pusa pe vertical pe birou și învârtit de mâner, 3 sferturi de tura merge fără probleme, după care ultimul sfert nu numai ca se poticneste, dar se învârte cu tot cu rasnita. Iar acum, după ce am dat jos cuțitul interior și l am pus la loc, vad ca punctul unde se întâlnesc cuțitele este sub 0,pe la un 9
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
Daca e produsa anul acesta si se ating cutitele, chiar si la valoarea de 0 absolut, atunci e clar o problema.

E greu de crezut ca tolerantele sunt atat de mari si e destul de putin probabil ca atat de multe produse sa fie vandute cu probleme atat de mari de controlul calitatii. E oricum remarcabil ca se obtine macinutura compatibila espresso la 3 rotatii complete.
 
Reply
La un moment dat stiu ca se vorbea sa se ajunga la pasul filetului la 0.5. Daca s-a intamplat asa pe unele modele, atunci 3 rotatii in espresso ar insemna ceva normal. Ca sa evitati cheltuieli de curier, mai bine dati un mail catre fabrica pentru a fi siguri ca exista intr-adevar o problema de functionare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Oare am putea face un fel de recapitulare sa vedem cîte modele s-au produs si ce deosebiri exista intre ele? La pasul filetului de 0,5 mm nu s-ă renuntat pe motiv de fiabilitate?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
20 de pagini din topic se citesc usor si se pot lua notite Smile Deci se poate face aceasta recapitulare, pentru baza noastra de date. Mai problematic este timpul ce trebuie alocat si rezultatul demersului Smile 
Pasul de 0.5 e o speculatie de-a mea apropo de cele 3 ture. Nu stiu daca exista in acest moment, daca intr-adevar a fost implementat si daca va mai fi.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Problema cu pasul banuiesc ca a fost clarificata la vremea ei aici, daca nu s-or fi razgandit...

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...4#pid48134
 
Reply
Am primit răspuns de la cei de la Kinu. O s-o trimit mâine la Reghin. E posibil sa fie o problema de fabricație sau un "user error" la modul de asamblare
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
voi cum luati legatura cu cei de la reghin? pe telefon sau pe mail? ca as vrea sa-i rog ceva.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
@bogdan_c87
Deci cei da la fabrica considera anormala aceasta setare de trei ture? Ce inseamna acest "user error"? Ai demontat complet risnita inclusiv prin scoaterea cutitului exterior?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Pai au zis ca cel mai bine ar fi sa o vada mai intai, ca sa isi poata da seama daca este vorba despre un defect de fabricatie sau daca, de ex, in momentul remontarii cutitului exterior, nu s-a "batut" suficient in el astfel incat sa fie plasat in locul corespunzator. Tot analizand eu la ea, am montat, separat, doar axul de la rasnita (cel vertical pe care e plasat cutitul conic nefixat) cu piulita de reglaj, butuc si contrapiulita si am sesizat urmatoarea diferenta de nivel..incerc sa pun o poza..de aici sa fie problema?

Asta e poza, sper ca se vede ceva in ea


Attached Files Thumbnail(s)
   
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
E normal, un filet este inclinat cu un unghi dat de raportul dintre pas si diametru.

Apropo de pas, daca puneti o rigla pe filetul ala, si numarati cati dinti aveti intr-un centimetru, aflati pasul imediat, daca sunt 20 aveti pas de 0.5, adica un exemplar de la vremea cand se purta discutia pomenita mai sus, vara trecuta, si daca sunt 13 dinti aveti pas de 0.75.
 
Reply
Unde ai incercuit pe poza se vede clar o problema, parca in acel loc axul este indoit.
La remontarea cutitului probabil ai vrut sa zici ca nu s-a batut suficient in cutitui exterior nu interior.
@renatoa
Parca este mai mult decit inclinarea fireasca a filetului.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Da, exterior, am corectat.
Filetul din varful axului aluia al rasnitei are 13 dinti cu totul  Huh
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
Un raspuns foarte relevant de pe aceeasi pagina:

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...3#pid48403
 
Quote:Cutitele nu se blocheaza fiindca prin constructie a fost limitata inchderea la maxim a rasnitiei. Este posibil insa la unlele rasnite dupa demontare sa se atinga cutitele. Cutitul exterior este montat pe principiul conului Morse ceia ce inseamna ca teoretic pozitia pe inaltime a cutiului in corpul rasnitei este in functie de forta pe care o exercitam la introducerea lui( daca-l batem mai tare intra mai adanc, ceia ce inseamna ca distanta dintre cutite la inchiderea maxima a rasnitei sa fie mai mare = > cutitele nu se ating). Cutitele vin de la producator cu o toleranta de fabricatie de +/- 0.02mm, din acest motiv nici noi nu putem garanta o precizie mai mare decat aceasta toleranta. Teoretic la toate rasnitele noastre este posibila o mica frecare a cutitelor in functie de distanta dintre ele. 
Daca constatati ca macinatura nu este corespunzatoare modului de preparare a cafelei , va rog sa returnati rasnita pentru verificare. Va fi verificata si retrimisa in aceiasi zi. 

Daca se ating cutitele nu e ok.
 
Reply
Atingerea este o chestie de gust, personal prefer sa o am.
Che a preferat sa o elimine pentru a evita dezastre in varianta actionarii electrice, toate celelelte marci de rasnite de pe piata folosesc blocarea rotorului ca moment de referinta pentru reglaj.
Fara un moment de referinta de unde sa contorizezi diviziunile, reglajul se transforma intr-un haos, ce avem noi acum aici Smile

La M38-ul care il am temporar vad ca la zero cutitele se ating/blocheaza. La 0.1 inca sunt blocate zdravan, la 0.3 se invart cu o frecare usoara si uniforma pe toata circumferinta, la 0.4 deja se invart liber complet fara nici o frecare.
Aceasta este comportamentul normal al unei rasnite fara defecte/deviatii.

@bogdan_c87: daca acei 13 dinti sunt pe lungime de 1cm, ar trebui sa ai pasul de 0.75, adica una "normala", la care espresso este la aprox 1.3 ture de la blocare, si brew de la doua ture in sus. De ce ai pus moaca intrebatoare ? Smile
 
Reply
La mine cei 13 dinți ocupa mai puțin de 1 cm
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
Pai fa socoteala atunci cat e pasul... distanta intre dintii extremi / 12.
Daca ar fi sa fie 0.5, atunci ar fi 6mm.

Si daca este sa fie 0.5 pasul, atunci socotelile de mai sus se schimba, espresso este cam spre 2 ture si brew de la 3 ture in sus. Dar daca nu ai punct de zero... degeaba...

Oricum si daca este axul stramb deasupra filetului, nu influenteaza pozitia rotorului, pentru ca axul se roteste in cei doi rulmenti care sunt sub filet.
 
Reply
Eu am punct 0,in care am un foarte mic joc, dar nu pot învârti.. De la 0.3 începe sa meargă, cuțit pe cuțit, la 0,5 se simte un punct de contact pe o mica porțiune din tura, pana spre, 0,8 cred, când începe sa nu se mai audă niciun contact. Cei 13 zimți se întind pe 6 mm, deci 0,5
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
@renatoa : "... toate celelelte marci de rasnite de pe piata folosesc blocarea rotorului ca moment de referinta pentru reglaj..."

      +1 ... Cool ...

Pai altfel ...ne prefacem ca reglam rasnita... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Se speculeaza prea mult in conditiile in care ar trebui sa fie un standard de calitate. Ca e pasul filetului sau ca e atingerea cutitelor nu e normal ca doua produse cumparate in aceeasi perioada sa functioneaze atat de diferit. 

Daca se merge pe un marketing de genul "micrometric quality" si "espresso capable" atunci ar trebui sa se respecte si la produsele care ajung la clienti si doar la cele ce s-au plimbat in comunitate.
 
Reply
Eu is cu bolul de popcorn in brate, inca de acum o saptamana de cand am deschis cutia pandorei cu problema legata de m38.

Daca vreti sa aveti informatii clare deduse de voi, demontati rasnita, luati imprumutati un subler electronic, masurati grosimea axului in diferite puncte, si apoi aflati ce rulmenti sunt folositi in rasnita, si ce abatere maxima au, dupa asta putem sa vorbim de capabilitatea de rasnire.

Date de genul, cate rotatii aveti pt un anumit grad de rasnire nu sunt exacte si nu mai merita mentionate, iar trimitirea unei rasnite in garantie pentru o suspiciune iar nu mi se pare ok.
 
Reply
Nu e treaba cumparatorilor sa faca investigatii. Eu sunt multumit de exemplarul meu fiindca functioneaza corect, adica o modificare de 1-2 subdiviziuni afecteaza clar debitul. 

Merita mentionate setarile folosite fiindca, in mod normal, ele ar trebui sa fie similare la toate exemplare produse in aceelasi conditii.
 
Reply
Nu au cum sa fie aceleasi setari din moment ce nu ai de unde sa stii daca lungimea axului este fix aceasi mereu si nu au schimbat grosimea cutitelor de taiere la strung spre ex, e suficient sa pui cutit de 2mm in loc de 1.5 mm si s-a dus totul dracului, poate au gasit o modalitate mai ieftina de prelucrare si asa s-a facut schimbarea. Nu e treaba lor sa anunte asta, rasnita este livrata, exista manualul de utilizare, rasnita functioneaza si rasneste, nu conteaza la cate diviziuni, conteaza cat de bine rasneste si cat de calitativ rasneste ca aici despre asta e vorba, daca scoate fractii enorme printre cele normale clar e o problema.

Fara masuratori cum ai putea sa apelezi la garantie? cum era sa ii sun sa le zic ca eu cred ca rasnita mea e defecta si ca vreau sa fie investigata? le-am facut filmulete cu masuratori clare, masuratori ca mi-am verificat calibrat sculele ca datele oferite de mine sa fie credibile. Daca tu vii cu niste presupuneri ar fi bine sa le si sustii cu ceva, altfel ele sunt nule. Daca as avea o fabrica si m-ar suna 10 oameni cu suspiciuni referitoare la produsele vandute le-as cere niste dovezi, nu doar presupuneri, daca rasnita functioneaza, rasneste, macinatura este uniforma, sanatate si la mai mare.

Daca nu te-ai prins, rasnita a fost testata si lansata pe piata de la noi, pentru ca e de bun simt sa testezi un produs intr-o comunitate mai mica, sa vezi ce opinii sunt si abia apoi sa expui unui public mai larg. Daca te expui direct international si vii cu multe probleme, o dai direct in bara si ti-ai pierdut toata credibilitatea deci poti sa inchizi pravalia. Ei au scos mai multe prototipuri si au modificat de-a lungul timpului o serie de adaptari, unul ar fi filetul pe pahar, insa nu au anutat nicaieri aceste modificari. De unde stii tu ca nu au modificat lungimea axului, sau pozitia filetului pe ax, sau lungimea pe care intra cutitele pe ax? toate acestea influenteaza direct reglajul cu piulita, care este unul simplu si rudimentar. Eu nu vad de ce ai vrea sa ai un reper la o asemenea rasnita, cand clar cand schimbi o cafea automat schimbi reglajul, si apoi, daca uunul iti zice ca el rasneste la 1.35 nu are nici o importanta pt ca reglajul difera de la o prajire la alta, umiditate, metoda de extractie, tipul de espressor, prepararea pucului, si multe altele.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)