Hello There, Guest! Login Register


Rasnita DK-30

#1
Buna ziua, as dori sa aflu daca aceasta rasnita este buna pentru espresso. Macinatura este mai buna ca la o Hario Skerton? Multumesc.
 
Reply
#2
e foarte buna, n are nicio legatura cu hario. e stepless, cutite serioase. singura problema e cu retentia (daca te panicheaza acest aspect, pe mine da, de aia am si vandut-o).
oricum, daca masori cantitatea si o arunci in ea, cu cateva palme se rezolva, iese aproape tot, eventual pui 1-2 grame in plus si masori dupa.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#3
Ai uitat si pretul, marimea, greutatea... Smile

Daca exista deja experienta cu manuale, si nu exista un motiv serios pentru electrica, se poate lua ceva mai bun decat Skerton, la pret apropiat. Si care o tii intr-un sertar, nu trebuie sa ii faci altar in bucatarie...
 
Reply
#4
mie personal nu mi se pare o alegere buna DK-30 pt acasa. e mare, grea si urata :Smile si mai e si problema cu retentia. nu cred ca e interesant sa clampani acea parghie dimineata la ora 6 cand doarme toata lumea prin casa

si in plus de asta mie mi se pare ca incalzeste si macinatura. DK-30 e buna pt ce a fost creata, adica rasnita de pravalie
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#5
Multumesc la toti
 
Reply
#6
dobro/renatoa sunt de acord cu ce spuneti, clar sunt multe impedimente, dar johnnie se referea daca e buna pt espresso si daca e mai buna ca skerton, iar raspunsul e da in ambele cazuri, acum ramane sa vada singur daca se potriveste la el in bucatarie Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#7
La 18 grame de cafea nu se incalzeste nimic la rasnita pentru ca nu are timp, macinatura este gata in 3-5 secunde.

De dat cu acea parghie nu este necesar, daca stii sa-ti prepari cafeaua, nici nu mai e nevoie sa cantaresti, pentru ca-ti dai seama dupa cat iti curge in portafiltru.

Am eu dk30. As cumpara aceasta rasnita noua? nu. Insa am dat 350 ron pe ea, si e incontestabil mai buna decat hario skerton/hario minin/mokka dienes. Cu ce te deranjeaza faptul ca este o rasnita grea? nu poti sa stergi praful de sub ea? Nu e ca si cum iti muti rasnita saptamana dintr-un loc in altul.

Este o rasnita buna, solida, foarte silentioasa, macinatura este perfecta pentru espresso, poti rasni cu ea chiar si pt cafea turceasca, deci iti dai seama ca merg la foarte foarte fin. La banii pe care i-am dat pe ea, nu exista nimic asemanator, pana in 600-700 ron o consider best buy.
 
Reply
#8
(11-03-2016, 14:46)deenman Wrote: La 18 grame de cafea nu se incalzeste nimic la rasnita pentru ca nu are timp, macinatura este gata in 3-5 secunde.

De dat cu acea parghie nu este necesar, daca stii sa-ti prepari cafeaua, nici nu mai e nevoie sa cantaresti, pentru ca-ti dai seama dupa cat iti curge in portafiltru.

Am eu dk30. As cumpara aceasta rasnita noua? nu. Insa am dat 350 ron pe ea, si e incontestabil mai buna decat hario skerton/hario minin/mokka dienes. Cu ce te deranjeaza faptul ca este o rasnita grea? nu poti sa stergi praful de sub ea? Nu e ca si cum iti muti rasnita saptamana dintr-un loc in altul.

Este o rasnita buna, solida, foarte silentioasa, macinatura este perfecta pentru espresso, poti rasni cu ea chiar si pt cafea turceasca, deci iti dai seama ca merg la foarte foarte fin. La banii pe care i-am dat pe ea, nu exista nimic asemanator, pana in 600-700 ron o consider best buy.
Ai putea sa-mi spui cam care ar fi setarea pentru espresso, sa pot face o proba . Mersi
 
Reply
#9
pe butonul care regleaza cutitele ai 2 directii : catre turkish sau catre filter, intre ele scrie espresso(cel putin asa era la mine dar am vaz si modele pe care nu scrie nimic), pe aici pe undeva trebuie sa l pui la inceput, eventual mai spre turkish si te duci spre grosier pana curge cum trebuie, adica in 25-35 sec, cum ti se pare tie ca iese cel mai bine
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#10
Buna ziua, am tot incercat sa caut pareri despre aceasta rasnita si in afara faptului ca ar avea o problema cu retentia, nu am gasit minusuri. Vreau sa specific ca imi doresc aceasta rasnita sa o folosesc ca secundara pentru un mic coffee to go, in care voi comercializa si cafea boabe / macinata spre vanzare.
Pretul de noua este undeva la 2200 RON si sunt putin nedumerit de ce pretul la SecondHand a ajuns si la 400 RON.
Am gasit rasnita respectiva, la pretul de 1000 RON folosita 4 luni si as dori 2-3 pareri daca merita acesti bani sau sa ma orientez spre altceva?
Bezzera MAGICA S MN ☼ DIP Grinders DKS-65 ☼ Lelit Tamper PLA481R 58.55 mm ☼ Motta nivelare 58.50 mm
 
Reply
#11
Pentru o rasnita de pravalie, merita fiecare banut. Eu am un DK-40 din 2011. Am macinat la ea tone de cafea. Functioneaza ca in prima zi. Se poate rupe tragaciul ala dar cei de la DIP mi l-au schimbat de fiecare data. 

Singurul aspect pe care l-as lua in considerare daca as vrea sa cumpar o rasnita second hand este urmatorul: sa nu fi fost folosita vreodata ca sa macine cafea cu arome. Raman chimicalele alea in ea si n-ai cum sau cu ce sa scoti mirosul indiferent ce faci.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)