Hello There, Guest! Login Register


Rasnita DIP DKS 65

#1
UPDATE 2019: de la inceputul anului avem acces la reduceri pentru rasnita DIP DKS65 prin barshaker, in sectiunea de discoount-uri.

Asa cum scriam si pe alte topicuri, spre sfarsitul anului trecut,  m-am intalnit la un targ cu Radu Ionescu de la Leonard Cafe, un maestru al tehnicii in ceea ce priveste espressoarele si rasnitele. Din vorba in vorba, intrebandu-l de rasnita lui de acolo, mi-a atras atentia ca romanii "au dat lovitura" si sa nu ma mai uit la rasnita sa marca SAB Italia [Image: smile.gif] Dupa ce au umplut super/hypermarket-urile si magazinasele de cafea cu celebra serie infailibila DK 30/40/50/60/200 proiectantii fabricii romanesti DIP Grinders si-au indreaptat atentia si spre rasnitele de espresso, cu dedicatie pentru baruri si cafenele. Cum in acest moment nu exista nicio informatie pe internet despre DKS 65, am sunat direct la fabrica, pe contactul dat de catre Radu si a doua zi deja eram in "sala de forta", adica in zona fabricii DIP dedicata testelor.

Nu vreau sa ma intind la povesti, vreau doar sa apreciez din tot sufletul ca romanii nostri au intrat tare pe rasnite si cu siguranta vom mai auzi de ei. Poate se va intampla si pe espressoare, pe langa fabrica mai timida de la Timisoara.

Practic, oamenii au fost sinceri, spunand ca "nu vrem sa ne asumam reinventarea rotii", si au declarat deschis ca motorul si cutitele sunt de pe Mahlkonig, concurenta vizata fiind Ditting KE640 sau Mahlkönig K30.

Pro:

-Motor extrem de puternic - 650W
-Cutite plate de 64mm
-Viteza de macinare profesionala: 3.2g cafea / secunda
-Robusta, fara a fi mare cat un Super Jolly -9 kg
-Design reusit, in culori, daca intereseaza pe cineva si acest aspect
- Dimensiuni mai mici decat Super Jolly de exemplu - (W x D x H):300x190x570 mm
-Pret imbatabil pentru categoria din care face parte - 1900 de lei, pentru forum  (later edit)

Contra:

- Nu este stepless, insa acele gaurele par foarte apropiate una de alta (trebuie un test neaparat aici). Practic rasnita sta reglata si intre trepte, dar e de vazut cat de stabil este acel reglaj. In cafenele nu cred ca este o problema neaparat. Acasa unde "bibilim" un espresso mai mult, poate fi, in functie de distanta dintre trepte.
- Finisajul clapei de reglaj nu este tocmai reusit, insa ce am desfacut eu era unul dintre primele exemplare produse, expuse la test. Este de verificat daca ce iese in retail are clapeta mai bine finsata.

Alte elemente pro si contra pot fi observate la un test mai amanuntit, pe care sper sa-l pot face.

Atasez  fotografiile facute si specificatiile tehnice pentru a ne lamuri mai bine.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Uite-o si la lucru, la o cafenea din Constanta. Barista de acolo spune ca este cea mai ieftina si buna rasnita de bar posibila. Daca trece vreun constantean prin Piata Ovidiu poate ne da un report Smile Eu am cerut-o la un test dar inca e liniste... Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
confirm ca este o rasnita reusita. a avut cateva scapari in primele unitati de test, insa acum par ca s-au rezolvat (nu am testat varianta finala in lucru intens). o sa ma interesez de preturi si revin, sper, curand.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#4
Da, la inceput portafiltrul se ducea prea in spate si cafeaua nu cadea pe centru, dar s-a rezolvat. Daca intr-adevar ne-o dau la 637E, cat ar veni cu acea reducere despre care vorbea domnul Laurentiu de la DIP, atunci e imbatabila in segmentul ei. Dar asta doar din specificatii si pareri ale celor care au mai folosit-o, nu din teste amanuntite ale pasionatilor, care ar fi binevenite.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(12-03-2014, 01:35)Lyvyoo Wrote: ... la 637E ... e imbatabila in segmentul ei. Dar asta doar din specificatii si pareri ale celor care au mai folosit-o, nu din teste amanuntite ale pasionatilor, care ar fi binevenite.

Pai cine da atatia bani sa o testeze?
Pe forum avem zeci-sute de postari despre cele 2 rasnite care au piata in RO, lelit si vario. Si inca se mai indoiesc unii de fiabilitatea celor doua.
Totul a plecat de undeva, de la review-uri de dincolo de granite si incet incet a evoluat treaba si la noi.
Acuma, apare pe piata o rasnita romaneasca si ne asteptam sa riste home-user-ii 637eur.
Daca o vor pe piata celor care folosesc rasnite acasa, sa iasa la interval cu teste, review-uri, promo si sa puna la dispozitie rasnite pentru cei mai experimentati si impartiali !
Altfel asteptam mult si bine succesul mult trambitatei rasnite romaneasca pe segmentul home-user.
Indraznesc sa spun ca o varianta mai mica ar fi mai ok pe acest segment.
 
Reply
#6
Dar nu este o rasnita croita pentru home useri. Cine a zis asta? Pe oamenii de la fabrică am vazut ca nu-i interesează absolut deloc domeniul casnic. Dar sunt oameni pe forum care vor ceva peste Vario, si atunci ataca segmentul pro de "64mm". Iar daca pot exista alternative la Mazzer, de ce sa nu le evidentiem, mai ales ca sunt românesti. Un test ar fi elocvent, cu siguranță.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Pai, cand spui oameni de pe forum, spui home-user...in proportie foarte mare. Cu siguranta sunt pe forum si oameni care folosesc la locul de munca rasnite profesionale dar, din pacate, nu prea ii vedem pe aici punand pe "hartie" experientele lor.

Asa, din poze si specificatii, pare ok.
Totusi, chiar daca mie imi expira incredere, fara un test langa un concurent egal si un test de anduranta, avem doar presupuneri Sad
 
Reply
#8
Pai si cei care si-au luat Mazzere SJ sau Mini, ori Fiorentzato ori alte modele mari, noi sau SH, tot home useri sunt, dar au cautat ceva mai avansat...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Piata exista pentru orice si oricine.
Abia astept sa aud de bine despre aceasta rasnita, adica, sa fie imbatabila, asa cum ai spus Wink
 
Reply
#10
Sa mai creasca PIB-ul tarii cu ocazia asta Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Asta cu PIB-ul e ok numa sa nu ne trezim cu surprize gen taxe la rasnitat cafea, taxe ca detii espressor, rasnita sau mai stiu io ce oala cu presiune la capacitate peste 2kg... Smile


P.S.
(12-03-2014, 17:40)hateganul Wrote: ...Totusi, chiar daca mie imi expira incredere...
Acuma am observat ca autocompletion mi-a jucat dejtele pe tastatura.
Scuze, vroiam sa zic ca imi inspira nu expira...
 
Reply
#12
http://www.dipgrinders.ro/DKS-65_RO.html

A reusit cineva sa se joace cu rasnita dks 65?
Eu sunt curios de rezultate, daca s.ar putea comparativ cu ceva rasnite din aceeasi gama de pret +/-.
Inca o curiozitate, daca se urmareste folosirea ei in uz caznic, care este retentia!
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#13
Si un pret.
 
Reply
#14
Dupa userul de pe tocmai, sunt baietii de la Focsani cu pieseespressor.ro sau ceva de genul. Au o cafenea acolo si au mai multe DKS65 indotare. Probabil mai scot la vanzare din cele folosite in bar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
A aparut si primul review
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(12-03-2014, 00:10)Lyvyoo Wrote: Uite-o si la lucru, la o cafenea din Constanta. Barista de acolo spune ca este cea mai ieftina si buna rasnita de bar posibila. Daca trece vreun constantean prin Piata Ovidiu poate ne da un report Smile Eu am cerut-o la un test dar inca e liniste... Smile
DKS65 este in continuare rasnita de baza in Arabica. Rasneste zilnic de mai bine de un an aprixunativ 1 kg de cafea. Baietii au si o DK30 pentru brew-uri si ambele se comporta exemplar.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#17
(18-08-2014, 10:14)astinga Wrote: Si un pret.
Iata si un alt pret . Chiar asa secreta este, de ne fac review-uri englezii si in video nu o vedem nicaieri? Poate la iubitorii de cafele va fi prezenta. 
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#18
[Image: 57caf09e7098423660bdb1295481f488.jpg]
DIP DK 65 in Spania.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#19
baloozzy Wrote: Iata si un alt pret . Chiar asa secreta este, de ne fac review-uri englezii si in video nu o vedem nicaieri? Poate la iubitorii de cafele va fi prezenta. 


Iata si cel mai bun pret:  1900 de lei  Smile

E cumva ciudat ce se intampla cu DKS65 dar asa e in tenis. Eu am discutat la targul trecut, dupa ce ne-au ajutat la acele experimente in standul nostru cu un DK40, cu dl. Laurentiu de la DIP, sa ne ofere un discount permanent celor de pe forum, direct la fabrica. Doar ca ei nu vor sa se incurce cu detailisti, in special chitibusari ca noi care analizeaza tot. Chiar imi povestea de un "caz" de acest gen, care observase "nu stiu ce zgarieturi pe bolul de boabe...". Prefera firmele care cumpara la paleti, mai ales din afara (uk, germania, tarile balcanice etc.) si chiar au mare succes. Din aceasta cauza, se pare ca cea mai ieftina varianta pentru DKS65, noua, este via Germania Smile  Cum spuneam si alta data, pe forum "ne spioneaza" un tip din Germania, roman de origine, care si-a creat acolo un mare nod de import, distributie (si atentie, CREATIE/INVENTIE) de espressoare si rasnite. Vestea buna este ca omul vine in Romania dar cu preturi de Germania din ce mi-a spus, adica mai mici. Astfel, o rasnita produsa pe bulevardul  Theodor Pallady sector 3, pusa la palet pe un tir ce strabate 1700km si reintoarsa in Romania, va costa mai ieftin decat daca te duci la fabrica din Sectorul 3  Smile  Ca asa-i in tenis
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Noi vom avea acces prin forum la "omul din GErmania"?
Catinel-catinel: Vario Mahlkonig, Silvia Rancilio, Vibiemme Junior 2B, MACAP M7A, Hario Mini Mill
 
Reply
#21
Cel mai probabil da, mai ales ca ne va prezenta si espressorul E61 construit de el ca raspuns la tot ce este pe piata acum in materie de HX semipro cu pret mai ridicat. Un espressoman neamt e tot ce ne lipsea Smile

Tot el mi-a spus de un "hit nemtesc", necunoscut in Romania, la pret sub DIP chiar Smile Imi dau seama ca suntem in urma cu stirile
http://www.obel.it/en/mitoistantaneoeng
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
(09-04-2015, 00:00)Lyvyoo Wrote: Tot el mi-a spus de un "hit nemtesc", necunoscut in Romania, la pret sub DIP chiar  Smile  Imi dau seama ca suntem in urma cu stirile
http://www.obel.it/en/mitoistantaneoeng
Avem si noi unu Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#23
Lyvyoo, unde ai gasit-o la 1900ron?

Ce retentie are?
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#24
(09-04-2015, 10:06)CosminN Wrote: Ce retentie are?
Retentia e de 3.1g la prima doza si apoi 0.
1900 o gasim in curand, vom afla tot pe aici.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#25
Nu stiu cat am voie sa dezvalui, dar de luna aceasta va intra in Romania un mare importator german care va aduce si DIP (si Obel, Eureka, Izzo, La Spaziale, Rocket + ceva E61 de conceptie si creatie proprie etc.). Fiind un impatimit al domeniului, cu siguranta forumul va avea prioritate si reduceri. Cand va fi oficial, revin cu detalii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Numai mie imi suna ciudat "importator german care va aduce si DIP", avand in vedere ca sunt autohtone...?  Confused
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#27
Pai asta explicam la finalul paginii trecute, ironia sortii...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
Buna ziua la toti.
Cred ca trebuie sa clarific ceva. "Importator german" nu este chiar corect. Actual eu am masinile DIP in program in Germania. Firma mea exista si in Romania. Deci le cumpar si le vind in Romania la un pret special pentru espressoman.ro!
In Germania le import. In Romania este doar o oferta speciala. ;-)
- E61 - 64mm -
 
Reply
#29
Bun venit pe forum, sper activ si cat mai tehnic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
(09-04-2015, 15:25)Lyvyoo Wrote: Bun venit pe forum, sper activ si cat mai tehnic.

Multumesc, bine v-am gasit. Sper sa pot ajuta cat se poate de mult. Ma bucur de intrebari.
- E61 - 64mm -
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)