• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Rasnita Cafea Nuova Simonelli Grinta

Stie cineva ceva de rasnita asta?
http://www.echipamentehoreca.ro/produse/...%281964%29

Reply
Era un review pe undeva pe Softpedia. A fost primul tip de rasnita casnica pe care l-am identificat in piata. Chiar am fost sa o vad la ei in depozit. Din pacate nu e stepless. Doua vorbe si pe home barista, nu prea favorabile.

Asta strct raportat la espresso. Pentru alte tipuri de preparare banuiesc ca e ok.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Iar cele de la SeattleCoffeeGear spun ca face cocoloase, e toata carcasa din plastic dar macina consistent. Nu stiu cat de avizata e parerea unui magazin care incearca sa vanda totusi si acea rasnita.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc

Reply
wow... bulgari nu gluma... Sad

Reply
Cam da. Dar ieftin si bun nu abunda. Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc

Reply
Salut, scz ca ii fac o inviere acestui thread, dar nu vream sa fac unul nou cu acelasi topic.

Ma intereseaza sa imi iau o risnita pt espresso si nu stiu daca merita sa imi iau aceasta rasnita sau tot mai bine Vario. Este chiar asa de mare diferenta?

De un an folosesc hario mini si mi s-a cam luat.
Asta e cam 670 lei si Vario sa zicem ca ar ajunge la 1500-1600 la reducere de black friday.

A incercat-o cineva?
Lelit PL041TEM

Reply
Nu e problema de resuscitat topicuri pe Espressoman. Chiar e bine ca nu se dubleaza...

Pe linie de espresso, rasnita din topic se bate cu gama 740-800 lei gen Ascaso I-mini, Lelit PL43 (MM), care o si intrec din ce citesc pe home barista si din ce se poate deduce din specificatii. Nu este un concurent pentru Vario care isi gaseste competitori in gama urmatoare de pret. Vario e 1700 acum. Ceva care sa merite peste ea, cred ca ar fi un Mazzer Mini Electronic (doserless) la 700E, daca dimensiunea nu e o problema in casa (e ceva mai mic decat Super Jolly).

Daca esti inca in dubii mari, cauta mult si pe forumurile internationale caci sunt review-uri/comparatii/topicuri foarte multe.

Oricum, cred ca ar fi benefica o intalnire pentru comparatia rasnitelor si espressoarelor, asa cum se vorbea pe forum.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Am ales Vario Smile am incercat sa nu constientizez cat a costat

Pot spune ca a trebuit sa redescopar cafelele Tongue
De zece ori mai scump decat cea manuala si de 1mil de ori mai buna.

Ocupa si foarte putin spatiu. In schimb ramane ft multa cafea daca nu o scutur bine
Lelit PL041TEM

Reply
Scuturi Vario? La testul de retentie pastra doar 0.7g, cam cel mai putin din ce am mai auzit pe forum. In rest, curgerea este verticala, deci nu are canale oblice pe care sa ramana cafea. Ce inseamna "foarte multa"?

Reply
Rasnita Cafea Nuova Simonelli Grinta ....bani aruncati pe fereastra, de evitat acest model, am avut...un calvar !
Expobar Diamant base 2 gr, Mazzer Kony, Concept-art dinamometric, Reneka 16g+VST 7g, Espro toroid steaming picher.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)