• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Rancilio Miss Lucy

Espresorul fantoma de la rancilio, miss lucy, și-a făcut apariția în comunitatea espressoman Smile zic espresorul fantoma deoarece, cat e YouTube-ul de mare, nu reușesc sa găsesc nici măcar un film cu el. Nu mai vorbesc de o schema explodata a aparatului... Am găsit totuși un singur film pe vimeo.
Din păcate este foarte murdar acum dar pare sa funcționeze integral. În principiu este o combinație intre Silvia și Rocky, dar mult mai puțin celebru din cauza prețului, se pare.
Nu pot sa emit, deocamdată, păreri privind performanta deoarece nu am curaj nici măcar sa îl încerc cu cafea în pf, darămite sa mai și gust ceva. Dar după un tratament minuțios sper sa se ridice la înălțimea așteptărilor mele Smile
[Image: 9d1b162182faed9e9cf5a3512dcea396.jpg]
[Image: 16f55e6417ff4dc78c7aff50fad9c881.jpg]
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
E cel de pe OLX, era la vanzare cu pretul de 700 lei daca imi aduc aminte bine?
:: Gaggia Classic :: Ascaso i-2 D ::

Reply
Dap. 750 + 85 transport

Reply
Super, sa-l stapanesti/folosesti cu placere!

Reply
Merci. Am avut ceva emoții... Speram măcar sa fie întreg, ca de funcționat îi dădeam eu de cap... Interesant e ca proprietarul a zis ca a funcționat pana acum doua săptămâni... Mi-e mila de cei care au băut cafea făcută la el!

Reply
I-ai desfacut deja boilerul?

Reply
Nu. Am alte doua espressoare în lucru însă, de mâine, ma apuc de el. O sa pun poze.

Reply
Si eu trebuie sa-l desfac pe cel de la GC pe care l-am luat saptamana trecuta, dar in urma rezultatului decalcifierii am zis sa mai aman putin. Sper sa nu am surprize infioratoare cand o voi face...

Reply
foarte fain... sa ai noroc la el

totusi, 85 lei transport?
LaSpaziale S9 EK, Quamar Q13E, Porlex Mini...

Reply
Ce sa mai zic...? Am aflat când a venit. Are, totuși, 25kg.

Reply
Sa mai bei cafea la restaurant sau la hotel...

[Image: a471729bb17c29b3289b19dba6110dd3.jpg]

[Image: e7660095454a57ff9958a2b2b09e94ee.jpg]

[Image: d54ec7e303c299ff2914cc9bf3442da6.jpg]

Reply
Maaaan, zici ca a fost umplut cu rumegus Sad . Nu ti-e mila de fata de masa alba?
La Scala Butterfly, OE Pharos, Gino Rossi RR45, AeroPress, V60, prajitor tip corretto

Reply
mi-e mai mila de masa...

Reply
Sunt curios, daca acolo e sita de la dus, pe unde mai iesea apa? Din foto pare colmatata (sau e vorba de alta piesa?).
Gaggia Evolution + Rancilio Silvia steam wand, Fiorenzato F5

Reply
Aia e piesa... Se pare ca mai avea câteva gauri libere, ca la proba a curs ceva apa Smile dar un grup atât de blocat nu am văzut niciodată...

Reply
Nostim! Dodgy 
Pot sa inteleg faptul ca nu stia omul ce are in boiler, dar sa nu vezi sita montata in exterior (sau sa nu te intereseze) e peste puterile mele de intelegere.

"Ce uameni!", vorba emoticonului.

Reply
Este... Eu îmi permit sa rad deoarece nu am băut din el. Ce am mai spus și cu alte ocazii este ca majoritatea aparatelor din hoteluri / restaurante (mai puțin cafenele) este la fel sau pe aproape. De aceea nu mai beau cafea în oraș decât la cafenele în care am cat de cat încredere.

Reply
https://www.youtube.com/watch?v=InMWoZx4r6s

Reply
Nu îmi da voie sa îl vad pe telefon... Probabil de aceea nu l-am găsit.

Reply
(27-02-2015, 09:38)nickso Wrote: Nu îmi da voie sa îl vad pe telefon... Probabil de aceea nu l-am găsit.

Nu este mare lucru - doar o sesiune completa de facut un cappuccino - inclusiv rasnirea cu rasnita incorporata.

Reply
Sita de dus nu am reușit sa o recuperez... Noroc cu Ionuț, de la perfect espresso, ca a avut-o pe stoc (pe lângă o discuție plăcută despre cafea am și băut câteva shoturi bunicele de izzo...).
În rest, acum arata cam asa:
[Image: 5b8d346686089393fbde3aa6d058fc3f.jpg]
[Image: acd601970b62cf4f9f24ddebc8a48a91.jpg]
[Image: a79b70e2f71303cc848e3665d710c3aa.jpg]
[Image: cb8f20c880b308a97a08dc06949dfaf3.jpg]
[Image: 27feedc7e21caf953fad34243e167875.jpg]

Mâine de dimi îl pun la treaba.

Reply
Lux maestre!
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
nickso, am uitat sa intreb, cu ce solutii ai curatat grupul si boilerul? Grupul, cel putin, nu parea sa mai poata iesi la lumina.

Reply
Ambele, repetat, cu acid (boilerul aproape doua zile) și fierte în soluție de puly caff iar grupul a beneficiat și de o curățare mecanica, cu dremel și perie de alama. În șanțul garniturii era un strat de peste 1mm de mizerie care a ieșit doar cu peria.

Reply
Ai avut ceva de lucru... Oricum, sunt surprins ca boilerul nu a fost corodat deloc, avand in vedere intretinerea. Nu stiu ce varsta are, dar toate componentele sunt intacte.
Mie mi-a fost teama de second-uri tocmai din acest motiv.

Reply
(05-03-2015, 12:43)nickso Wrote: Ambele, repetat, cu acid (boilerul aproape doua zile)  și fierte în soluție de puly caff iar grupul a beneficiat și de o curățare mecanica, cu dremel și perie de alama. În șanțul garniturii era un strat de peste 1mm de mizerie care a ieșit doar cu peria.
Sa-mi fie scuzata ignoranta, dar ce fel de acid?

Reply
Soluție de acid citric (sare de lămâie).

Reply
(05-03-2015, 20:03)nickso Wrote: Soluție de acid citric (sare de lămâie).
La cum aratau piesele ma gandeam la acid sulfuric. Sau clorhidric. Vorbesc serios

Reply
nu stăpânesc chimia destul încât sa am curaj sa folosesc asa ceva. Ce-i drept am folosit o soluție mai concentrata decât ce se obișnuiește, însă numai din cauza spatiilor foarte strâmte dintre spirele elementului de încălzire. nu calcarul a fost problema acestui aparat...

Reply
După o zi de munca Lucica are acum un pid nou nouț, model Csabitec, cu tot cu modul bluetooth și control al pompei, electrovalvei și rasnitei...
[Image: 9affc01a1c07874b6b4255ff066942f1.jpg]
Chiar dacă nu arata foarte organizat "bateria" de ssr-uri arata asa:
[Image: ed2b88954575c973bf142be3bb386b14.jpg]
Acum nu mai trebuie decât sa găsesc valorile optime pentru Pid...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)