• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Röstmeister

Bună ziua,

Ce părere aveți de prăjitorul Rostmeister. Link mai jos.
https://www.amazon.de/Röstmeister-Rostme...B007222J8A

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Reply
Il am eu, l-am tot laudat pe aici si degeaba nu se lipeste Smile

La 300 grame este cea mai convenabila varianta gata de cumparat, cu inconvenientul major ca va trebui fie sa prajesti afara, fie intr-un spatiu care sa iti permita ventilare si curatire facila, pentru ca dupa terminarea prajirii vei avea in jur, si in par... Smile o cantitatea de pleava apreciabila.
Rezultatul prajirii este bun, va trebui insa sa te joci cu programele, pentru ca este puternic dependent de temperatura ambianta, ce scoti acum pe programul 3, la vara necesita programul 2.
Necesita atentie, nu prajeste full automat nesupravegheat, la un moment dat trebuie sa apesi un buton !
Din fericire are si protectie anti aiurit, daca uiti de el se opreste singur dupa un timp rezonabil, cat sa nu ia foc cafeaua, dar nici sa fie de aruncat Smile

Dar mai bine il iei de la producator direct, este 10 eur mai ieftin si primesti si 4 pungi de cafea de antrenament.

Ah, si inca ceva... trebuie cafea cu boabe peste medie ca marime, sanatoasa, fara sparturi in exces, ochiurile tamburului sunt de 4mm si iti cade poate si un sfert din ea la o africana din aia chinuita crescuta din stanca...

Reply
https://www.dieckmann-aroma-kaffee.de/de/roestmeister/

cantitatea de cafea prajita e ok pt consumul casnic, racirea boabelor o face aparatul (nu trebuie sa te mai complici cu racire pe tava sau un racitor extern). nu are rezolvata problema chaff-ului, dar daca vrei aparat care sa prajeasca cantitatea asta si sa colecteze chaff-ul ar fi Gene, care costa peste dublu. nu stiu daca producatorul furnizeaza piese de schimb, ca la gene de exemplu gasesti piese sa-l repari.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mahlkonig Vario Home, Gene cafe cbr 101
Home coffee roasting is as fun and easy (or as exacting and technical), as you want to make it!

Reply
Nu are ce sa se strice la Dieckmann, cel putin din cat l-am desfacut eu... Si nici nu am vazut ceva nereparabil cu forte locale.

Dupa media aia de la statistica, care zice ca romanu bea 2 kg pe an, 163g pe luna, deci 326g pe familie, cantitatea e chiar prea mare ...
Daca prajesti un sfert in weekend, adica 1 kg pe luna de verde, ramane 850g prajita, ai si de dat la musafiri.

Reply
Ai decis ceva ? Smile

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)