• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Quick Mill OMRE

Va salut,

De aproximativ o luna am început sa învăț sa imi prepar cafeaua acasă cu multitudinea de informații găsită pe acest forum pentru care va felicit!

Dupa cum se vede si in titlu am început cu un aparat de mod veche, foarte simplu si foarte robust având in vedere ca are 40 si de ani vechime ( pe o plăcuta de pe motorul Pompei este ștanțat un '67).

Pentru ca nu am încă o râșnița si cu sfaturile primite din partea domnul Mihai de la Sarkiscafe am cumpărat cafea macinată ceva mai grosier si am făcut reglajul din cantitatea de cafea din portafiltru si gradul de presare.

Genial, am scos cafele gustoase pana ieri la prânz cand nu am făcut nici o modificare si extracția a 60 ml are loc in 12 - 13 sec. Cafeaua are un gust si miros ciudat ....

Neavand instrumente de măsura observ cu ochiul liber ca am un debit mult mai mare, codița de șoricel e una se pisica acum.

Cel mai simplu ar fi sa reduc gradul de măcinare pentru a mari rezistența din portafiltru, dar nu e ușor așa cum am V-am zis mai sus...

Aveți ideea ce s-ar fi putut întâmpla cu aparatul meu?

[Image: d7c89296a8db0ca7ff1db8d1e78cf2a4.jpg][Image: cda560759022f4eea0ce0f13fc75c8b6.jpg][Image: 75adfd4f75fb38125b38ce5990cb6b42.jpg]

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)