Hello There, Guest! Login Register


Quamar M80 electronic

#1
   

Primele impresii despre aceasta rasnita sunt putin contradictorii... am varianta veche, din 2010, cu doar 4 butoane si o interfata de programare nu foarte prietenoasa. Insa o data aflat modul de programare nu mai pune nici un fel de problema.

Inca nu m-am imprietenit foarte bine cu ea...ceea ce trebuie sa faca, sa rasneasca, face foarte bine si repede (azi, din yrga, mi-a scos 17g in 7,5 secunde...variaza in functie de boabe)...dar are cateva probleme.

Tot azi i-am facut un test de retentie iar valoarea este uluitoare:6g. Motivul pare a fi, dpmdv, o eroare de proiectare care se poate remedia: sub cutitul inferior ramane un spatiu foarte mare cu acces nerestrictionat. Pana nu se umple acel spatiu ea inghite cafea...
   

In imaginea de mai sus de poate observa surubul cutitului, desi cutitul este strans bine la locul lui..

   

Se poate observa ca suportul cutitului nu are un sant la exterior in care sa intre marginea cutitului...

Dupa ce rezolv problema asta o sa mai fac un test de retentie sa vedem cat mai ramane...
Pe masura ce mai aflu cate ceva despre ea o sa revin cu impresii.


Ps: este fabricata in Treviso, Italia (asa scrie pe site la 1st-line.com) Smile)
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#2
Ma bucur ca tot cauti rasnite din ce in ce mai bune si impartasesti pe forum impresiile. Practic, ce ne trebuie noua, celor mai pretentiosi, este o rasnita cu valente profesionale dar cu adaptari casnice. Inca o cautam... Smile

Poate cand termina Stefan spatiul, venim cu diverse modele sa le privim mai atent si sa le testam.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Cred ca sub cutitul inferior a mai avut ceva. Se vad acolo ceva urme. Sau nu sunt cutitele originale.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#4
Sunt cutitele ei doru...sunt de 63 cu un design propriu si nu prea ai cu ce sa le inlocuiesti. Si nici nu lipseste vreo piesa...m-am uitat pe schemele explodate. Asa e ea...dar merge reparata.

Cu siguranta o sa facem mai multe teste cand va fi gata spatiul...Smile

eu cred ca o sa ma opresc la asta daca ii rezolv micile...idiotenii...Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
Daca tot am comandat cutite pt rancilio am zis sa ii iau si la Quamar o pereche noua...de primavara asa...
La inspectia vizuala a diferentelor nu s-a vazut mare lucru...deci si cutitele vechi par ok. Insa la viteza altfel sta treaba...am acum o ethiopia koke coop, de la papajacques, care a trecut de la 16g/6,8s la 17,5g/5,2s...in 6,8s scotea vreo 22g. Nu se mai aplica reperele pe care le aveam...trebuie sa invat sa folosesc din nou rasnita.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)