Hello There, Guest! Login Register


Propuneri pentru o noua intalnire

#61
Smile)
Da chiar, daca e nevoie, sa ne spui aici Liviu, sa aducem ceva.
May God be with us.
 
Reply
#62
Cafea am inteles ca o sa ia nickso din drum, sponsorizare de la COntego si cam atat... Espressomani sa fim, sper si altii surpriza decat cei anuntati aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#63
Din pacate nu va fi Brewtus caci e out of stock momentan si nici nu au venit noile Elektra Family Retro, caci am fi avut teren extins de joaca.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#64
Se pare ca Radu Carutasu a avut dreptate inca o data...desi am fi avut mult mai multe echipamente de testat, nu am apucat sa facem decat o comparatie intre rasnitele la spaziale mini si mahlkonig vario (si putin cu mahlkonig k30). Impresia cu care am ramas eu este ca exista diferente intre ele, insa nu majore sau neaparat negative pentru una sau alta. De exemplu, cand am testat kenia aa, o cafea acida, shotul scos de vario a fost mult mai acid dar parca mai...plin. La spaziale i-a mai taiat din aciditate insa shotul parca a fost mai apos. Cand am testat malawi...shotul produs cu la spaziale parca a fost mai echilibrat si mai dulce iar cel produs cu vario putin mai acid. Am invatat sa apreciez reglajul simplu, in trepte...salveaza multa cafea daca esti nevoit sa ajustezi. Desigur, impresiile mele pot fi putin subiective asa ca ii rog pe ceilalti participanti sa le impartaseasca si pe ale lor. Comparand cu k30...shotul produs cu aceasta a fost cel mai dulce (kenia)...dar comparatia nu a fost atat de riguroasa. Oricum...sunt categorii complet diferite iar comparatia se poate face doar de dragul discutiei...

Imi pare rau ca nu am fost mai multi pentru a avea mai multe pareri...dar ma bucur ca am facut-o.
Multumim Stefan, de la Contego, pentru cafea si The Coffee Shop pentru teren. Apropo de The Coffee Shop...o locatie incantatoare careia ii lipseste o cafea proaspat prajita...macar ca optiune.

Era sa uit...desi nu am facut cafea cu ele, am facut o comparatie vizuala intre porlex si hario mini. Diferenta de calitate in favoarea lui porlex se vede de cand pui ochii pe ea...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#65
Multumim Liviu si Nicu de prestatie, v-ati miscat rapid pentru extractii, pe cand noi, ceilalti, doar stateam si asteptam doza Smile
Multumim The Coffee Shop pentru locatie si nu in ultimul rand, multumim Stefan (Contego) pentru cafea.
Astazi sincer sa fiu am invatat cat de moale defapt trebuie sa tampezi, eu apasam cu o forta de peste 20 de kg sincer sa fiu.
De asemenea, mi-a lasat o impresie foarte placuta cafeaua Malawi, cu o aroma foarte placuta si aciditate potrivita.

PS asteptam pozele, sunt curios daca am iesit bine cu sotia in poza Smile)
May God be with us.
 
Reply
#66
Da, frumoasa intalnire si ma bucur caci frecventa acestora creste, indiferent ca sunt la initiativa prajitorilor, a importatorilor sau a noastra. Multumim Contego pentru kilogramul de cafea de foarte buna calitate, furnizata pentru teste si multumim Marian Alexe pentru gazduire si cred ca trebuie sa trimitem o bezea si catre domnisoara barista care a stat doua ore peste program pentru noi, sambata. Acesta a fost de fapt si motivul pentru care nu am testat tot ce se putea pe acolo, ca sa nu o tinem pe saraca fata toata ziua. In mod normal cred ca avem nevoie de minim 4-5 ore pentru a ne desfasura in liniste...

Eu as considera intalnirea aceasta ca un bun preambul pentru una viitoare, mai bine organizata si mai consistenta. Strict pentru testare de rasnite si espressoare, nu pentru degustare, ideal ar fi sa nu fim mai multe persoane decat am fost sambata, chiar maxim 4 as indrazni sa spun, cu experienta, astfel incat sa ne miscam mai repede si sa dam note obiective avizate. Totul pentru ca espresso-ul necesita timp si folosirea unui singur aparat (eventual cu doua grupuri), diferit de situatia cupping-ului cand te poti misca mult mai repede. Dar sa nu fiu inteles gresit, vorbesc despre "verdicte" pentru anumite aparate, nu degustari, prezentari si imprieteniri cu diverse espressoare si rasnite, lucruri pe care le putem face cu 20 de insi odata, indiferent de experienta. Si daca ma gandesc la ce spunea CosminP candva, avem o datorie morala sa popularizam cat putem acest fenomen (al cafelei de calitate) fata de toti cei care vor sa cunoasca mai mult.

Pentru data viitoare cred ca va trebui sa pregatim un program program riguros gen:
1. I-mini vs Lelit (retentie, uniformitatea macinaturii pe hartie alba sau strecurarea cu o sita, bolovani, timp macinare X grame, diferente de gust)
2. Vario vs castigatoarea de mai sus sau alt model
3. Espressor manual La Pavoni vs espressor electric
......etc.

In alta ordine de idei, a fost o experienta foarte tare sa te afli la butoanele unui Expobar Diamant (de 4000E ca tot ne intrebam noi Smile ), impreuna cu Nickso si Pascalau facand o echipa home barista pe cinste Smile Vad ca si "clientii" au fost incantati...

Verdictele sunt greu de dat, nickso sintetizand bine ce am constatat. Intr-adevar, la testul pe Kenya AA, o cafea aromata si acida de fel (dar nu ca AA+) senzatia generala a fost ca Vario a scos un shot mai consistent si mai aromat, dar ar fi trebuit sa facem apoi o finala intre K30 si VArio Home pentru a ne edifica mai bine asupra "raspunsului corect" primit de la rasnita profesionala. Pe Malawi, nu am putut din 3 shot-uri sa obtin o curgere corecta pe VArio, fiind obisnuit pe a mea de acasa care este calibrata diferit. La Spaziale insa a oferit rapid setarea corecta si un espresso foarte ok. Dezavantajele stepless-ului la schimbarea cafelei...
Eu as adauga faptul ca Malawi de la Contego este o cafea buna, apreciata de espressomanii prezenti, dar fara prea multe chestii care sa o scoata in evidenta (arome mai indraznete, aciditate fructata, gust si retrogust bine definite) de aceea, pe viitor, astfel de cafele "liniare" sa le spun, ar trebui inlocuite la test, pentru a ne fi mai usor. O Ethiopia florala (Yrgacheffe, Sidamo, Mocha) ar fi fost mai potrivita.

La cat de vorbareti am fost toti + timpul de organizare/acomodare cu barul si analizare aparate, cele doua ore au trecut imediat si finalul ne-a prins in offside, fara prea multe lucruri de contabilizat Smile Cum spuneam, data viitoare ne vom organiza mai bine. Si suntem abia in cel de-al doilea an de forum Espressoman...

Pentru ca a lipsit Mihai L, nu avem poze multe si nici calitative Smile

De la stanga la dreapta, userii de pe forum sunt decadurabolin ( in rosu), Pascalau (in albastru), nickso si Lyvyoo in bar. Alaturi ne-au fost si 3 pasionati in plin proces de invatare, fara user pe forum, care sper sa se fi simtit bine alaturi de noi.

   

si inca una

   
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#67
(10-11-2013, 22:26)Lyvyoo Wrote: ...
Pentru ca a lipsit Mihai L, nu avem poze multe si nici calitative Smile
...
Imi cer scuze, sper ca data viitoare sa nu mai lipsesc!Shy
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#68
Cand ne mai intalnim? Eu cu sotia suntem prezenti Smile
May God be with us.
 
Reply
#69
Ca tot il vad pe Ernest online, a promis MIhai Pamfil ca facem un cupping la Origo Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#70
Am prajit si eu Malawi de la Contego, am gustat acum dupa 3 zile de la prajire. Nu stiu cum ati simtit-o voi, mie mi se pare WOW!

           
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#71
si eu m-as baga la o noua intalnire/degustare Smile Nu am mai fost de ceva timp si chiar imi este dor Smile
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#72
(07-12-2013, 16:03)G. Serban Wrote: Nu stiu cum ati simtit-o voi, mie mi se pare WOW!

Si mie mi-a placut foarte mult. Cea degustata la ultima intalnire. Acasa nu mi-a iesitSad
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#73
Ce ziceți de o întâlnire + degustare la Coffee Map Roastery?
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#74
S-a facut! Trec zilele astea pe la voi si punem la punct ceva frumos Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#75
Super! Dacă treci mâine și poimâine dai de Laur, dacă treci azi, vineri sau sâmbătă dai de mine Smile
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#76
(07-12-2013, 16:03)G. Serban Wrote: Am prajit si eu Malawi de la Contego, am gustat acum dupa 3 zile de la prajire. Nu stiu cum ati simtit-o voi, mie mi se pare WOW!

M-ai facut curios !
Am citit despre aceasta cafea si m-a tentat .
Am comandat 2 kg .
Revin !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#77
(07-12-2013, 16:03)G. Serban Wrote: Am prajit si eu Malawi de la Contego, am gustat acum dupa 3 zile de la prajire. Nu stiu cum ati simtit-o voi, mie mi se pare WOW!

Malawi ,

dupa prajire nu mi-a spus nimic . Boabele marunte , le-am plrajit City si am oprit imediat dupa FC . Fiind o cafea cu densitate medie , care creste la altitudini de pana la 4000 ft am tratat-o ca pe Brazilia , adica mai incet la inceput si mai tare spre final. Daca la inceput nu am avut nici miros si nici gust care sa anunte ceva , la 4 zile am deschis cutia si da , WOW .
Mirosul a evoluat fantastic , de la unul neutru , prafos , la unul puternic , vesel si bogat ce seamana cu cel de Ethiopia Yrga .
Gustul este , si el , asemanator cu cel de Ethiopia , cu nuante florale si fructate , insa cu o componenta pronuntata de ciocolata care imi place foarte mult . Aciditate medie de citrice mai coapte , corpul mediu cu un aspect bogat , cremos la curgere .
Cu putina crema de lapte aromele devin mai usor de sesizat si de identificat .
Ce mai , este foarte BUNA !

In schimb de la Panama am avut asteptari mai mari si credeam ca va fi peste Malawi .
Deocamdata nu este asa . Este buna , cu gust de ciocolata , aroma florala discreta si o aciditate mai spre lamaie verde fara a iesi cu ceva in evidenta . Mirosul este mai discret dar placut .
Dar are doar 3 zile de degazare . La unele cafele am avut surprize abia dupa 4-5 zile de la prajire .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#78
Mersi Radu. Am mai prajit si eu 2 sarje de atunci si imi mentin parerea. Smile

Panama nu ma "sparge" nici pe mine in ultimul timp.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)