Hello There, Guest! Login Register


Propunere intalnire Espressoman, in casa noua, la Guido

#1
Salutare,

Dupa cum stiti, prajitoria Guido a aparut de curand in peisajul autohton si promite foarte mult pentru viitor. La casa noua, zic sa facem si o intalnire noua a comunitatii.

La propunerea Guido (Adi si Flori), ce ati spune sa ne vedem duminica 21 septembrie, in jur de ora 11, la sediul lor din zona Piata Gemeni? Eu am mai baut cate o cafea pe acolo, insa ar fi tare interesant sa ne dam cu parerea mai organizat, la o degustare / cupping ?

Locurile sunt limitate, caci locatia nu este foarte mare, in jur de 10 persoane.

Cine confirma?

Abia astept!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Pai sa deschidem lista.
1. Eu.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#3
(10-09-2014, 23:30)Pascalau Wrote: Pai sa deschidem lista.
1. Eu.
2. Eu Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(10-09-2014, 23:30)Lyvyoo Wrote:
(10-09-2014, 23:30)Pascalau Wrote: Pai sa deschidem lista.
1. Eu.
2. Eu Smile
3. Si eu.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
Offff!

Mi-as fi dorit foarte mult sa pot veni , mai ales in asemenea companie . Acum sunt in Bucuresti dar voi pleca si voi reveni duminica seara .

Imi pare rau , poate cu alta cazie !

Rectific ,

Ce bine ca 21 este in saptamana urmatoare si nu in aceasta !

CONFIRM !

Multumesc !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#6
Ma bucur!

Pana acum avem asa:

1. Pascalau
2. Lyvyoo
3. Mihai L (deci poze multe si frumoase Smile )
4. RaduCarutasu

next please...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
si Eu Smile
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#8
Salut,

As dori sa particip si eu. Angel
 
Reply
#9
Mare bucurie sa-l avem si pe Torin langa noi!

Recapitulam:

1. Pascalau
2. Lyvyoo
3. Mihai L (deci poze multe si frumoase Smile )
4. RaduCarutasu
5. cristian88
6. Torin

Inca 4 locuri asadar, deci grabiti-va caci nu prea se poate depasi limita de 10, Adi si Flori de la Guido dorind sa fie o degustare mai personalizata, din cate am inteles, nu un workshop cu multi spectatori...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Se pare ca s-au anulat planurile mele de weekend asa ca...


1. Pascalau
2. Lyvyoo
3. Mihai L (deci poze multe si frumoase Smile )
4. RaduCarutasu
5. cristian88
6. Torin
7. Nickso
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
Oricat mi-as dori de mult ...este singura zi din luna septembrie cand NU pot..! Sper totusi sa mai am ocazia sa ma intalnesc la o degustare cu voi..!!! Confused
Lelit Mara-X, Macap M42M, Commandante C40
 
Reply
#12
Daca se poate, as vrea sa mai aduc un prieten neforumist la intalnire.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#13
Nimeni nu-ti poate interzice Smile

Insa, pentru ca locurile sunt limitate de Guido la maxim 10 si pentru ca oricum se fac saptamanal degustari pentru publicul larg la ei, as zice sa mai asteptam o zi, doua, sa vedem cate confirmari dau espressomanii de pe forum. Nu de alta dar vom avea reclamatii de la partenerele cafegioaice ale celor 7 de mai sus Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Confirm si eu! Multumesc
 
Reply
#15
Inca doua locuri doar!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
vin si eu
Gaggia Classic rigged 9-10 bari + rasnita Lelit PL43MMI + Tamper Motta Bubinga + sita bezzera 14g
 
Reply
#17
Si ultimul loc dragi espressomani... Cine sa fie?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Eu Smile
Lelit EM 41,rasnita lelit pl043mm, tamper Motta.
 
Reply
#19
Ok! În caz că apare ceva neprevăzut in programul celor 10 (sper sa nu) va rog sa anuntati cat se poate de repede pentru a gasi alt espressoman doritor.

Pentru cine nu a putut veni duminică sau nu a mai prins locuri, promit să mai organizăm cat de curând asemenea intalniri.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
(18-09-2014, 10:56)Lyvyoo Wrote: Ok! În caz că apare ceva neprevăzut in programul celor 10 (sper sa nu) va rog sa anuntati cat se poate de repede pentru a gasi alt espressoman doritor.

Pentru cine nu a putut veni duminică sau nu a mai prins locuri, promit să mai organizăm cat de curând asemenea intalniri.

Ok, am notat sper sa se intample cat mai repede..!
Lelit Mara-X, Macap M42M, Commandante C40
 
Reply
#21
(18-09-2014, 10:56)Lyvyoo Wrote: Ok! În caz că apare ceva neprevăzut in programul celor 10 (sper sa nu) va rog sa anuntati cat se poate de repede pentru a gasi alt espressoman doritor.

Pentru cine nu a putut veni duminică sau nu a mai prins locuri, promit să mai organizăm cat de curând asemenea intalniri.

Din pacate, din cauza unei probleme de sanatate nu pot ajunge. Distractie placuta voua!
Lelit EM 41,rasnita lelit pl043mm, tamper Motta.
 
Reply
#22
Si iata ca a trecut si "botezul" forumistilor... Poze de la eveniment aici: https://www.wetransfer.com/downloads/f99...713/977196

O parte sunt si pe facebook, aici: https://www.facebook.com/mihai4lupu/medi...3813674951&type=3

ADMIN EDIT: Pentru cine nu are Facebook sau nu vrea sa le descarce, cele 174 de poze sunt disponibile pentru vizualizare aici.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#23
Mi-a plăcut la Guido... A trebuit sa plec înainte de terminarea întâlnirii... Ce s-a mai întâmplat pana la final?

As vrea sa le mulțumesc lui Flori, Paul și Adi pentru timpul acordat, pentru cafeaua bună și pentru bunăvoință...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#24
Nu ai pierdut mult, stai linistit.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#25
Multumim pentru poze Mihai, ca de obicei la inaltime. Ca sa nu expire link-ul de transfer, am eu destul spatiu pe flikr. E ok sa le pun?

In alta ordine de idei, a fost iarasi o intalnire la inaltime a unei parti din comunitatea Espressoman, prilejuita de aparitia in peisajul prajitoriilor romanesti a unei locatii la inaltime dupa parerea mea si probabil si a voastra. Un mare plus ar fi faptul ca se poate degusta, experimenta, vorbi direct cu prajitorul sau cu alti oameni competenti in cafea si espresso, la fata locului, tot timpul. Si nu o spun neaparat din perspectiva noastra ci mai ales din perspectiva celor care abia intra in lumea cafelei de calitate, afla "povestea cu proaspat prajita" si pana sa cumpere scule si sa-si prepare acasa, au ocazia sa deguste si sa experimenteze la fata locului.

Eu mai fusesem si la "probele tehnice" (la deschiderea oficiala neputand ajunge) si am plecat mereu cu zambetul pe buze de acolo si cu diverse retrogusturi puternice. Dar faptul ca am avut ocazia sa ne adunam 9 espressomani la un loc si sa discutam atat de infocat, inseamna mult mai mult decat o simpla vizita. Uneori chiar simti nevoia sa mai discuti anumite aspecte si live, nu numai online, iar parteneri pentru asemenea subiecte se gasesc extreeeem de rar Smile

Mi-a placut faptul ca oamenii s-au organizat foarte bine, ca au explicat foarte frumos cupping-ul, ca au pus pe masa tot ce aveau mai bun in materie de cafea, ca am putut servi shot-uri de espresso din diverse sortimente la inaltime, ca toate cele 3 gazde au fost de nota 10, primitoare, volubile, deschise.

Asta e calea de urmat in materie de cafea de specialitate si sper sa avem cat mai des astfel de intalniri.

Am plecat cumparand o Guatemala Cerro De orro, care mi-a placut in mod deosebit la cupping. Sa vedem ce scoatem pe Brewtus... Smile

nickso, nu am mai stat mult dupa plecarea ta. Deja se facusera cam 3 ore.

P.S. Am descoperit si un interviu recent dat de Adi si Flori pentru Ziarul Financiar:

http://www.zf.ro/zf-live/video-zf-live-d...a-13294037

Pentru userii care nu au fost si pentru cei din tara, personajele care s-au lafait in cafea buna la Guido au fost, de la stanga la dreapta:

RaduCarutasu (in picioare), urmeaza (cu spatele) Pascalau, cristian88, Torin, apoi pe partea cealalta in tricou macarie, cosssoft, AdiGuido si eu. Lipsesc din poza de ansamblu nickso (tocmai plecase) si Mihai, il scuzam, era fotograful Smile
   
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Desigur Liviu, le poti pune si pe flickr.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#27
Reusite pozele, unele chiar interesante..!
Azi am retestat si eu Guatemala (Guido) si mi-a iesit mult mai bine (espresso). Singurul reglaj a fost o macinare usor mai grosiera, fata de prima incercare diferenta de gust fiind evidenta!
Astept cu interes urmatoarea intalnire..!
Lelit Mara-X, Macap M42M, Commandante C40
 
Reply
#28
Bun espresso face Paul! Iar capuccino ce sa mai zic... a fost divin!
Asteptam continuare revelatiei cu HX-ul. Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#29
FELICITARI !

Adrian Simion si Floriana Vlaicu au pus pe roate un proiect foarte frumos .
Este nevoie de astfel de locatii deoarece lumea trebuie sa afle ce este in realitate cafeaua .
Pentru un consumator de cafea de supermarket este genul de loc unde se poate produce acel clic care sa schimbe complet tot ceea ce credea el ca stie despre cafea .
Este genul de loc in care aceasta categorie de consumatori , in momentul in care au intrat , ar trebui sa uite cam tot ce stiu despre gustul cafelei si sa se pregateasca pentru o noua experienta senzoriala .
Diversitatea soiurilor de cafea , varietatea de metode de preparare si multitudinea gusturilor rezultate impun o minima educare a consumatorilor , pentru a-i ajuta sa se bucure la maxim de momentele placute de relaxare pe care le ofera savurarea unei cesti cu cafea .
Gudo Caffe este un astfel de loc !
Ar trebui cunoscut de cat mai multi , deoarece aici pot afla , culmea in mod gratuit , cam ce pot obtine de la mereu surprinzatoarele boabe de cafea .
Pe acest forum sunt multi cei care se intreaba ce echipamente sa-si achizitioneze inainte de a sti exact ce este un espresso adevarat , cum arata o crema de lapte reusita . Pentru aceastia ar fi foarte utila o vizita la Gido .
Ambianta calda , atmosfera prietenoasa si destinsa , atitudinea profesionala si profesionista a gazdelor te vor face sa uiti de trecerea timpului si , cu siguranta cei ce intra intr-un astfel de loc vor sti mult mai multe despre felul in care isi vor putea face zilele mai frumoase , consumand o cafea de o asemenea calitate .

Voi reveni cu drag si cu multa curiozitate ori de cate ori voi avea ocazia !

SUCCES !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#30
(21-09-2014, 21:51)Mihai L Wrote: Si iata ca a trecut si "botezul" forumistilor... Poze de la eveniment .......

Frumoase poze , multumim !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)