Hello There, Guest! Login Register


Proiect profilare presiune pe DB (Expobar Brewtus)

#91
(13-09-2016, 07:11)Mariano Wrote: ......dupa cateva extractii cu Strega, mi-au zburat definitiv pasaricile din cap [Image: smile.gif]

unde mai pui restul de... vulturi si la Strega: PID pe grup, dimmer, manometru, timer (?)...

bottom line: DPMV, toata vanzoleala asta cu profilarea de presiune e in majoritate apa de ploaie:

- pe masinile obisnuite, mai ales pe grupuri E61 nemodificate (cum le-o fi zicand la cele modificate?), rezultatele sunt mediocre - indiscutabil mult sub bataia de cap implicata!
sigur, toti putem iesi pe camp sa culegem flori [Image: smile.gif]

- masinile pe care profilarea de presiune a devenit importanta, sunt masini dedicate si au dat rezultate notabile (in controlul aromelor - flavor profiling) in profilare de debit si/sau de temperatura;
profilarea de presiune vine dupa, si mai ales in extractie (manifesta in timpul curgerii); 
profilarea de debit este apanajul preinfuziei/prebrew si - cum zicea cineva - postinfuziei;

apropo de Strega: vorbeam odata de tipurile de preinfuzie posibile - cu presiune in rampa, palier la orice valoare, sau in panta;
cand se vorbeste de profilare de presiune, debitul e un fel de Cenusareasa... e si el acolo, direct dependent de presiune...oare? pentru ca la Slayer slow preinfusion se poate face la 9 bar, dar cu un debit constant foarte mic (needle valve)...
iar la Strega, pe rampa de presiune cu pompa, presiunea creste, in timp ce debitul scade...invers dependent!
sau, la un E61 cu pompa cu debit controlat poti introduce o cantitate de apa, cat incape peste puc si sa lasi totul la muiat (acel resting) cat vrei...
la o masina cu levier si arcuri, la care umplerea cilindrului se face cu pompa vibratoare cu debit controlat, poti introduce si 60-70 ml de apa, mentinand (supra)presiunea practic 0, pe durate mari (10-30 sec), dar inmuierea pucului inseamna altceva; plus rampa care urmeaza, cu debit descrescator si pana la un palier controlabil: 2, 3, 6 sau 9, 10 bar;
iar in timpul extractiei sub presiunea arcurilor se poate interveni (gen paddle) cu retinerea levierului pentru a controla debitul si, indirect presiunea;
debitul e masurabil online - de la forma si culoarea suvitei, la un cantar sub ceasca cu g/sec aproximate pe ecran, la un esoteric Acaia cu bluetooth si curba a debitului pe ecranul smartphone-ului (!); etc.

si totusi...cel mai important dintre toate ramane cafeaua de buna calitate (ca selectare, procesare, varietate, terroir - fara defecte!) si proaspata (si ca verde si ca prajita)!
altfel, cafeaua de specialitate e ca si megapixelii [Image: smile.gif]

"post gust de coaja de vinete coapte" ... excelenta provocare (!),
ceea ce-mi aminteste ca pe vremuri, un prieten - 'astrologul' - mi-a adus o pungulita cu coaja de vinete coapte/prajite maruntita, ca foarte bun remediu la spalat... dintii [Image: smile.gif]
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#92
sper ca a fost destul de explicita ironia din vinetele coapte. Iar legar de spalatul pe dinti, asta nefiind o boala nu vad de ce s-ar remedia Smile

Revenind la subiect, pana acum cele mai bune rezultate le-a dat restrictionarea fluxului undeva la 2ml/s, lucru care provoaca o preinfuzie lunga pana la saturare, urmata de o crestere mai lenta a presiunii la 9 bari (pompa vibratoare + fluxul restrictionat fac asta natural), iar apoi, mentinand curgerea restrictionata, presiunea scade tot natural spre 6 bari catre sfarsitul extractiei. S-ar putea ca acel neadle valve sa fie cam tot ce se merita inainte ca complicatiile sa depaseasca beneficiile.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#93
Deci Liviu, tu reduci debitul pentru o durata mai lunga la 9bari, unde saturezi pucul, apoi scade presiunea la 6bari datorita saturarii prelungite?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#94
Ceva de genul asta incerc. Practic in varianta de mai sus, debitul e restricționat tot timpul, la un picuț mai mult decât necesarul de curgere, sa spunem pe la 2 ml/s. In condițiile astea, extracția incepe cu presiune aprox zero pe puc pana cand se umple tot spațiul liber de deasupra lui. Apoi, din cauza rezistentei pucului, presiunea incepe sa crească pana la 9 Bari cand deschide opv-ul. Rampa asta e mai lina decât standard pt ca pucul e infuzat deja iar debitul e micuț. Extracția continua, rezistența pucului scade in mod natural in continuare, dar debitul rămânând cât de cât constant, presiune o ia ușor la vale. In tot timpul asta pompa împinge in spatele restrictorului cât poate ea.
Am reușit asa câteva extracții interesante. Dar trebuie găsit balansul între măcinătura, flow, temperatura.
Ceea ce ma face sa cred ca poate fi o direcție buna este si faptul ca pe mașini high end exista duse de restricționat flow-ul fixe, gen 0,6-0,7mm. Si userii ar vrea mai mici, dar producătorii se tem ca se înfunda ușor.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#95
Seamana foarte mult cu ceea ce am eu acum. Am schimbat pompa rotativa cu o pompa FG204 si debitul ei este mult mai mic. Ii trebuie 10-12 secunde sa ajunga la 8 bari. Pe masura ce extractia se apropie de sfirsit presiunea scade. Gustul este mult mai bun decit cu pompa originala.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#96
Si variezi ceva la pompa? Sau se întâmpla tot natural, pe baza flowului fix si mic?
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#97
Nu, totul se intimpla natural.

Din iarna reiau proiectul cu arduino, in care am toate bucatile (control presiune (din viteza pompa), control debit(din presiune), memorare profil, redare profil, modificare profil offline).

As mai putea memora si temperatura (introdusa manual) , iar apoi la redarea profilului sa stiu la ce temperatura am lucrat.

Si apoi voi modifica grupul. Modificta e mult spus, am inteles ca trebuie sa scot ceva piese pentru a avea control integral asupra presiunii.

Iarna va fi lunga....
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#98
Exprim o opinie personală rezultata in urma multor extracții cu si fără preinfuzie sau profilare.
Aceasta opinie a fost confirmată si întărită si după ce mi-am achizițitionat ultimul expresor.
La cafele de calitate, proaspete, corect prăjite degazate suficient, preinfuzia nu ajuta cu nimic. Eu zic ca dimpotrivă, scoate in evidentă mai mult nuanțele nedorite ale gustului.
Gustul din ceașca va fi bun dacă vom avea boabe care sa poată oferi ceea ce căutam si ne dorim.

Am scos gusturi memorabile si cu Expobar-ul si cu VBM-ul dar si cu GS3-ul. La fel am avut si gusturi pe care nu mi le-as dori repetate. Râșnița a fost aceeași K30 iar prăjirea am făcut-o tot eu.
Gustul bun vine odată cu boabele de cafea de calitate iar cel mai puțin bun a venit de la boabe mai puțin bune.
Dintr-o cafea buna, chiar dacă mai greșeam câte ceva la preparare tot reușeam si reușesc extracții de calitate, pe când de la boabele vechi, de slaba calitate, orice as fi făcut sau as face, la prajire sau la rețeta de preparare nu scoteam si nu scot nici acum nimic pe gustul meu.
De aceea, in opinia mea, a ne baza pe preinfuzie ca sa transformam cafelele proaste in cafele bune e ca si cum am crede in povesti cu zâne. Este si motivul pentru care eu am renunțat la ideea de a merge pe aceasta direcție si nu am luat un aparat cu profilare ci unul cu precizie foarte buna.

Cafeaua de maxima calitate, prăjită corect, macinată cu o râșnița stepless performanta , extrasa cu un expresor ce oferă măcar stabilitate termică decenta plus un operator care sa stăpânească regulile de baza ale preparării corecte a unei extracții, pot fi garanția unui gust reușit in ceașca.
Fără acestea, oricata preinfuzie sau profilare am face, nu vom avea parte de gustul dorit.
Dacă boabele prăjite nu sunt de buna calitate, nu au aroma si gustul in ele, atunci niciun expresor, capabil de orice fel de preinfuzie sau profilare, nu le va produce.

La fel, pe baza propriei experiențe pot sa afirm, fără sa-mi fie teama ca voi greși foarte tare, ca folosind orice combinații de râșnite si expresoare performante se pot obține extracții cu gusturi greu de diferențiat între ele.

Am constatat ca modificand pe rând parametrii unei rețete de preparare, folosită pentru o extracție, se pot obține gusturi aproape nelimitate ca si nuanțe.
Ce inteleg eu prin rețeta de preparare a unei extracții?
Cantitatea de cafea, gradul de măcinare, valoarile temperaturii si ale presiunii la care se face extracția, cantitatea de lichid si nivelul solubilelor dizolvate in timpul extracției, profilul după care a fost prăjită cafeaua si gradul de prajire al acesteia..
De aceea am spus mai sus ca pe lângă aparate este nevoie si de un minim de cunoștințe despre prepararea unei cafele.
Pare greu de crezut si, cât timp am lucrat cu aparate cu grup E61 nici eu nu credeam, ca un grad celsius in plus sau in minus, influenteaza dizolvarea solubilelor din cafea si, implicit, transferul acestora in lichidul din ceașca, făcând ca gusturile extracțiilor sa difere.
Apar diferențe notabile de gust si atunci când o extracție se face la 7 bar sau la 8 bar fata de una la 9 bar.
La fel, modul in care este abordată prăjirea fiecărui soi de cafea in parte, precum si gradul pana la care a fost dus procesul influentează decisiv gustul extractiei in ceașca.

Cu siguranța vor fi si colegi de forum care nu vor fi de acord cu cele scrise.
Nu pot sa nu le dau dreptate ținând cont de faptul ca gustul este o caracteristica personală, a fiecăruia dintre noi.
Pot sa fiu de acord si cu faptul ca nu are rost sa luam de bun ce spun unii sau alții despre o cafea sau alta ci ca trebuie sa ne formam propria opinie, plecând de la propriile percepții.
Nici eu nu l-am înțeles pe un coleg care mi-a spus, cu ceva timp in urma, ca nu s-ar mai întoarce la grupul E61.
Aceste aprecieri, care vin din diferite direcții, pot determina, cel mult, dorința fiecăruia dintre noi de a experimenta, de a încerca si de a descoperi ceea ce ni se potrivește.
Limita o reprezintă doar propriile posibilitati si dorința de a ne educa gustul si de a evolua, ca sa ajungem sa avem in ceașca un preparat despre care sa putem spune ca azi a fost mai bun ca ieri si de la care sa ne așteptam ca mâine ar putea fi mai bun ca azi.
Acesta ar putea fi drumul fiecăruia dintre nou spre un espresso perfect.

Extracții reușite tuturor, cu sau fără preinfuzie ori profilare! Az
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#99
@nicusor: si eu m-am gândit la o abordare similară dpdv al controlului. Dar am hotărât sa nu ma apuc de legat arduino, controlat relee, valve, etc pana nu vad in mod manual care e impactul. Si be baza asta sa aleg calea automatizării: fie control la pompa fie dupa. Cea mai la îndemâna soluție manuala mi s-a părut controlul dupa pompa, restricționând fluxul in diverse combinații, eventual si cu limitarea presiunii pe anumite cai. Momentan am traseul de apa pe afara din espressor, deci pot prototipa cate combinații vreau, inclusiv alta pompa separată. Din păcate nu sunt f convins ca merita rezultatul, dar măcar nu o sa am regrete ca nu am încercat. Pompa ta la ce debit minim poate lucra pana cand incepe sa facă urat? Aparent asta e una din limitările controlului din pompa...
@Radu: tind sa cred ca ai perfecta dreptate. Sunt multe opinii in direcția asta. Intenția primara este sa fac masina mai iertătoare si, eventual, sa cresc extracția pe prăjirile mai light. Poate ca intr-adevăr, abordarea msi rațională este sa alegi csfeaua si sa prăjești spre gustul dorit, nu sa încerci sa salvezi o cafea nepotrivita sau prăjită nepotrivit prin artificii de extracție.
Este de asemenea , pentru mine, un exercitiu menit sa ma ajute sa inteleg ce tip de masina îmi doresc in continuare Smile. Poate nu va face decât sa ma confuzeze si mai rau Smile)
Si nu in ultimul rând, jucăriile astea de oameni mari au si ele rolul lor in viața ...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
Pompa mea este de curent continuu, comandata 0-24 volti poate livra de la 0ml pina la 20l/ora la 9 bari.

Nici eu nu sunt convins ca va iesi cea mai teribila cafea cu modificarile pe care le fac, dar "jucăriile astea de oameni mari au si ele rolul lor in viața". 

Si daca chiar nu se pot obtine rezultate cit de cit facind tot felul de modificari, atunci nu inteleg ce rost au masinile de n-spe mii de euro cu tot felul de facilitati relativ la presiune, volum, inteleg ca mai nou temperatura ...

Am si prajitor acuma, probabil ca nu are rost ... "tot nu o sa obtin o cafea prajita la nivel de prajitor profi" 

Atunci hai sa nu mai facem nimic, cumparam toti expobar(il iau pe cel mai ieftin), logan ( sau poate aia indiana), telefon cu botoane( la ce ne trebuie touch screen la telefon) ... mergem la munca, venim acasa, mincam , nu ne mai uitam la tv sau ascultam radio ca nu are rost sa aflam ca altii mai incearca cite ceva, mai mincam odata si la somn.  Si ... vom fi fericiti ... oare?
Ce am scris nu se vrea o replica la alte postari , ci doar faptul ca mie imi place sa experimentez in permanenta, si ma bucur ca sunt multi altii ca si mine.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
Motivul pentru care am scris postul anterior a fost alimentat de cele citite pe forum, in legătura cu preinfuzia si cu profilarea extracțiilor.
Am văzut ca au fost inițiate proiecte frumoase, ambițioase in aceaste direcții. Am mai văzut ca aceste modificări implica eforturi materiale si de timp destul de importante, modificări,comenzi de piese, documentare șamd.
Așteptările, in termeni de rezultate par la fel de mari si sunt corelate cu mărimea acestor eforturi.
Eu am dorit sa arat doar ca influența preinfuziei si a profilări nu este una majora, ca nu ajuta cu nimic in cazul cafelelor vechi, sau inferioare calitativ si ca, folosind aparate performante care oferă posibilitatea reglării cu o destul de mare precizie a parametrilor de temperatura si de presiune, cumulate cu o cafea de calitate si pricepere se pot obține rezultate excelente, greu de diferențiat de cele ale aparatelor dedicate cu preinfuzie si cu profilare.

Personal fac diferența si așez la locurile lor aparatele de uz casnic fata de cele profesionale,
casnicele fiind intr-o liga iar profesionalele in alta. Prin particularitățile tehnice si cele constructive, profesionalele sun capabile de performante deosebite.

In concluzie am dorit sa arat că este posibil ca, după toate eforturile depuse pentru modificarea aparatelor, rezultatul sa nu fie la nivelul așteptărilor. Am dorit sa prezint si un alt punct de vedere asupra acestei teme, cu atât mai mult cu cât si pe mine m-a preocupat, am studiat-o dar am si căutat sa lucrez cu diferite aparate care aveau posibilitatea ca din fabricație sa facă aceste lucruri. Shy
Eu nu fac altceva decât sa îndemn la moderație in ceea ce privește nivelul de așteptare in legătura cu modificările, poate spectaculoase, pe care unii le așteaptă de la aceste funcții ( preinfuzie si profilare). Blush

Felicitări tuturor celor implicați in aceste proiecte si le doresc sa se bucure de reale reușite, pe măsura pasiunii si a eforturilor depuse. Smile
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Radu,

Eu unul nici nu am nu stiu ce asteptari. Si nici nu vreau sa scot ceva mai bun dintr-o cafea veche sau inferioara calitativ. Vreau sa vad daca din aceeasiu cafea de calitate pot scoate alte gusturi/arome umblind la presiune/debit. 

Poate reusesc ceva fara a umbla la doza sau finetea risnirii, ci doar la niste parametri "soft".

Deci, nu am asteptari, fac un soi de munca de cercetare ... de curiozitate. Pentru mine ( cum am mai spus) simpla schimbare a pompei a adus alte nuante cafelei de zi cu zi.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
(14-09-2016, 10:19)nicusors Wrote: ...mie imi place sa experimentez in permanenta, si ma bucur ca sunt multi altii ca si mine.
nu vreau sa initiez o discutie 'simplex', eventual in contradictoriu si oricum off-topic, dar in interesul unei atmosfere impartasita in comun pe ici, pe colo, merita evidentiata o deosebire pe care incerc sa o fac de ani, ref la tinta acestor 'experimente': echipamentul, sau cafeaua!
de ex., nicusors, ai practic cea mai buna platforma livrata comercial si destinata prajirii cafelei acasa!
si este si cea mai buna pret/performanta; parerile mele!
ai putea (1) sa te apuci in continuare sa mai instalezi piduri si termocupluri si sa tot adaugi/modifici la capabilitatile masinii, mult in spatele a ce a fost ea gandita;
sau (2) ai putea sa te multumesti cu versatilitatea ei actuala - procesul prajirii e suficient de complex pentru a nu putea fi stapanit numai in si prin numere si profile programate - si sa 'experimentezi' cu cafele, incercand sa scoti maximum de calitate din ele; pentru tine si ai tai... si asta, mai bine decat majoritatea celor multi prajitori de meserie!

ai putea sa le faci pe amandoua? bine? si nu la nivel de capriciu, ci de pasiune?
nu cred c-ai avea timp... oricat de tanar esti [Image: smile.gif]
si nu prea sta in firea lucrurilor si a oamenilor... nu intamplator se spune ca in viata n-ai timp si sa strangi bani si sa-i cheltui...[Image: smile.gif]

cat priveste profilarea de presiune... experimentand chiar si pe masini E61, poti intelege mai mult decat altii din forum, iar daca obtii rezultate pozitive inseamna fie ca ai modificat major grupul, fie ca ai depasit geniul celor de la Faema de acum peste 50 de ani...
in ce ma priveste, care de vreo 4 ani tot masor si inregistrez temperaturi, la prajitoarele DIY si la HX-ul cu care am lucrat, iar la Strega si presiuni (manometru pe pompa, deci preinfuzie si manometru in portafiltru) plus, cam toate modificarile pe care le-am considerat necesare, ma intreb cand vorbesti de presiuni si profile, unde masori aceste presiuni?
odata am experimentat cu jicleur-e in E61 (Magica) de 0,5 - 0,7 - 0,86 mm; efectul lor este in extractie, cand e deschisa supapa de brewing, (in intentia proiectantilor, in special asupra debutului brusc al pompei rotative);
debitul termosifonului si de aici, capacitatea de recuperare pentru urmatorul shot, sunt influentate de restrictoare de debit de 2-4 mm;
dar ce vreau sa spun, referitor la punctul de masurare a presiunii: cu restrictorul de 0,5mm s-a pierdut relevanta indicatiilor manometrului de pompa pentru zona de actiune - camera pucului (!):
efectul de restrictionare debit al jicleur-ului de 0,5 determina o crestere brusca de presiune in portiunea de circuit a pompei, indicata de instrument (amonte de jicleur), in timp ce efectul de diminuare debit din aval de jicleur, in grup, il puteam doar banui, nu masura...
 
(13-09-2016, 23:02)RaduCarutasu Wrote: ... Gustul bun vine odată cu boabele de cafea de calitate iar cel mai puțin bun a venit de la boabe mai puțin bune.
... de la boabele vechi, de slaba calitate, orice as fi făcut sau as face, la prajire sau la rețeta de preparare nu scoteam si nu scot nici acum nimic pe gustul meu.
De aceea, in opinia mea, a ne baza pe preinfuzie ca sa transformam cafelele proaste in cafele bune e ca si cum am crede in povesti cu zâne. ...
...
am dorit sa arat că este posibil ca, după toate eforturile depuse pentru modificarea aparatelor, rezultatul sa nu fie la nivelul așteptărilor. ...nu fac altceva decât sa îndemn la moderație in ceea ce privește nivelul de așteptare in legătura cu modificările, poate spectaculoase, pe care unii le așteaptă de la aceste funcții ( preinfuzie si profilare).

Tom de la Sweet Maria's, intr-un clip, The Cost of Making Coffee, plecand de la o tavita cu boabe de cafea verde zice ca in continuare tot ce am putea face prin procesul nostru de preparare bautura, este sa incercam sa pierdem cat mai putin, sa distrugem cat mai putin din ceea ce avem ca potential de calitate la plecare!
ceea ce facem cu prajitorul, cu rasnita, cu metoda de extractie preferata, cu entry-level-ul, este de regula sa pierdem, sa distrugem chiar, cate putin din ceea ce avem!
si cu atat mai mult, nu vom putea transforma/'salva' o cafea mediocra in ceva mai bun!

cand preparam cafeaua noastra incercam sa ajungem la, si sa pastram cat mai mult din, ceea ce au facut altii inaintea noastra... cultivare, procesare, conceptie, fabricare, cautare...
micile modificari, adaptari sunt firesti, si de multe ori nici nu e vorba de chichite tehnice, ci de un ritual de personalizare, intrare in posesie; asa se joaca 'oamenii mari', atunci cand nu mai sunt copii...

exista de aproape un secol, o referinta celebra: cafeaua boabe de calitate mediocra pe care o beau italienii;
dar nimeni nu incearca sa o faca mai buna; doar sa nu o strice mai tare!
si de aceea dozarea si parametrii de extractie sunt stabiliti si urmariti cu un maxim de atentie: se face totul pentru a extrage si ultima farama de gust din aceasta cafea: dozele mai mici, prajirea mai dark, amestecul de robusta, sunt printre caracteristici;
niciodata exceptionale, cafelele espresso italiene sunt in majoritate bune, spre deosebire de cele vestice, uneori exceptionale, dar in majoritate proaste! ok, nu-i numai parerea mea...

apropo de referirea de mai sus la limitele unor "functii (preinfuzie si profilare)"
ceea ce am mai spus in precedentul post - flavor profiling/flow profiling/pressure profiling/temperature profiling... se fac pe masini dedicate, concepute ad-hoc;
si unde eu cred ca rezultatele pot fi spectaculoase! doar ca asteptarea utilizatorilor e mult prea mica pentru ca asemenea 'functii' sa renteze a fi implementate!

revenind la ideea de masini concepute special, o cerinta de baza este un grup adecvat, de regula din categoria celor saturate si cu PID: o preinfuzie de 20 sec intr-un grup E61 clasic, poate sa insemne o cadere de temperatura semnificativa, care sa compromita orice alt rezultat de profilare presiune/debit...
ori profilul de temperatura nu trebuie neglijat, pentru ca el face deosebirea intre 2 masini cu profile de presiune/debit identice si rezultate diferite in ceasca! si ideea ramane - IMO - si in cazul modificarilor casnice pe varia profilari de parametrii; etc.

iar rezultatele in cazul unui setup capabil de profilare presiune? ma gandesc doar la costul cafelei de foarte buna calitate, ca material de plecare in zecile de mii de teste...
nu in bautul tihnit al unei cafele ce ti-ai preparat-o, ci in 'experimentele' cu o minima sustinere de veridicitate statistica;
cum spunea cineva pe home-barista: mai bine iti iei o masina capabila din zona prosumer si cu restul de bani pana la un Synesso, te rasfeti toata viata cu o cafea de cea mai buna calitate!
 
(13-09-2016, 16:58)Liviu.Mihu Wrote: ... ironia din vinetele coapte. Iar legar de spalatul pe dinti, asta nefiind o boala nu vad de ce s-ar remedia ...

ei, aluneci pe substantiv pana se face verb: nu e vorba de remedierea... spalatului pe dinti... ha!
ci de un remediu, adica de un medicament (fie el si naturist!) in contextul spalarii zilnice pe dinti...
nu cred ca nu ai inteles dintru-nceput asta!

daca tot am amintit de jicleur - inainte oricum s-a mai spus ceva despre reluctanta fabricantilor de a pune duze mai mici, de 0,5 mm;
e adevarat ca schimbarea lui are oarecare impact asupra duratei preinfuziei chiar si la masinile cu pompa vibratoare:
[attachment=4511]
[attachment=4512]

imi pare rau, daca cineva dintre trecatorii pe-aici simte ceva iritare in fata volumului si eventual a continutului - in majoritate off-topic - al postarilor mele de mai sus!

mai toate masinile dedicate profilarii de presiune etc., au plecat de la profilul tipic al masinilor cu levier si arc!
o alternativa la incercari mai costisitoare ar fi ca doritorii de experimente in profilare de presiune sa foloseasca pentru inceput o masina din categoria cu levier si arc; sau poate un espressor manual cu levier;
si, asa cum spuneam, economiile realizate sa le investeasca in cafea de calitate, proaspata (!)
apropo de cafea, suficient de intuitiv pentru a ilustra ideea de profile de arome in extractie:
[attachment=4513]
dar sigur, cele de mai sus sunt valabile daca aceste arome exista in boabele de cafea de la care plecam...
Slayer - se sustine - obtine diversele accentuari pe parcursul extractiei, prin 'agitatie' diferita a apei, adica prin debit diferit; o demonstratie de reclama;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
nu cred ca s-a iritat cineva. Sper in continuare ca fiecare isi urmeaza calea proprie, folosind, prin propriul filtru, si experientele altora.
In alta ordine de idei, dupa ultimele 10-15 extractii sunt multumit de rezultat folosind doar o restrictionare fixa pe tot parcursul extractiei. Preinfuzia dureaza mai mult de 7 secunde, nu am masurat cate, dar categoric mai mult, timp in care manometrul arata 0. Cafeaua incepe sa apara odata cu rampa de presiune, pe la 2-3 bari. La 9 bari deja e acoperit tot fundul portafiltrului, si curge/picura. Sta o vreme la 9 bari apoi scade si extractia se incheie la o presiune de aprox 4 bari (indicata pe manometru). Scaderea asta de presiune o pun pe seama fluxului restrictionat. Daca l-as derestrictiona, are ramane la 9 bari, dar ar creste debitul pe final de extractie. Aditional, am scazut si temperatura sub 90C pe modelul acesta de extractie, ceea ce in gust a contat foarte mult. Analizand dpdv al curgerii si evolutiei presiunii tind sa cred (fara a avea experienta practica) ca se aproprie de fapt de profilul obtinut natural cu masinile cu levier si arc. Acolo banuiesc ca variabila influentata in cea de-a 2 parte a extractiei este presiunea, care la randul ei conduce la stabilizarea debitului (deci pe dos, dar cu rezultate asemanatoare).
Ceea ce ma intriga un pic este faptul ca schimbarile/variatiile astea se obtin cu niste modificari mult prea simple ca sa nu aibe si ceva major care imi scapa din vedere Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
Pana intr-un anume punct chestia cu preinfuzia si cu gustul modificat al extracției cred ca este mai mult o problema de rețeta de extracție decât un miracol produs de aceasta ( de preinfuzie).

De ce afirm acest lucru?
Deoarece, la GS3 am nenumarate variante de programare a acestei funcții si am încercat de multe ori extracții cu diferite combinații de timpi si doze.
Am mai spus ca, la cafelele de calitate, proaspăt si corect prăjite, degazate suficient am observat mai degrabă o evoluție nedorita de mine a gustului, atunci când am realizat extracții cu preinfuzie.
Motivul l-am asociat cu faptul ca preinfuzia cere o măcinare mult mai fina a cafelei. Odată cu mărunțirea mai accentuată a boabelor apare si o modificare a ușurinței cu care se extrag anumite componente solubile, care influentează gustul. Tocmai aceste componente care, odată cu Micșorarea gradului de macinare, ajung mai ușor in lichidul extras nu îmi convin mie, deoarece afectează gustul intr-o maniera pe care eu nu mi-o doresc.

Ținând cont de faptul ca orice cafea de calitate, aromata , eliberează un maxim de gust la o anumită granulație a cafelei înseamnă ca, forțând prea mult in aceasta direcție a micșorării macinaturii, modificam sensibil si echilibrul aromelor livrate in urma extracției.

Am observat ca obțin gusturi mult mai bune, mai complexe ca gama de arome, modificând temperatura chiar si cu câte o jumătate de grad celsius, lăsând granulația si doza nemodificate.
In legătura cu acest aspect am afirmat in alt post ca am înțeles de ce un coleg a spus ca nu s-ar mai întoarce la grupul E61.
La grupul saturat, precizia si stabilitatea temperaturii sunt atât de bune încât orice modificare aduce elemente noi in ceașca, iar reproducerea rețetei devine simpala.

Așa cum spune si radudani, modul in care este abordata prajirea unei cafele de buna calitate, conduce la variante de gust peste orice preinfuzie si profilare ( exclud din discuție expresoarele profesionale cu asemenea funcții.) .
Sunt atât de multe variantele de a aborda prajirea, de a combina unul, doua sau trei soiuri diferite sau unul si același prăjit diferit, încât slabe șansele sa apucam sa încercam totul.

Pornind de aici si eu am preferat sa abordez gustul pornind de la cafea înspre dotarea tehnica si nu invers si asta deoarece m-am convins ca indiferent de calitatea echipamentelor, din cafea slaba nu se poate prepara un lichid aromat, așa cum știm ca poate exista si cum ni-l dorim cei mai mulți.
Am văzut cât de ușor se poate strica gustul unei cafele de calitate pe oricare din fazele preparării, pornind de la prajire, la măcinare, la preparare si cum o macinare nepotrivita, o doza incorecta si o temperatura necorespunzătoare pot anula potențialul unor boabe foarte bune.
Am considerat ca espresorul si râșnița trebuie sa-mi ofere maximul de precizie iar versatilitatea gustului sa vina din boabele de cafea de calitate pe care sa le prăjesc cat mai bine dar si cât mai diferit.

Asta nu înseamnă ca a modifica echipamentele, cu dorința de a experimenta, este un lucru rău.
Cred acum, după aproape cinci ani de experimentări ca, a descoperi mai întâi cafeaua este mai simplu decât a începe cu curiozitatea de a vedea dacă aparatele, prin modificări, pot mai mult decât au fost ele concepute sa ofere.
Personal, acum, nu mai sunt interesat de niciun fel de alt aparat. Îmi doresc însă sa găsesc cafele de o cât mai buna calitate, la prețuri decente. Am avut experiențe foarte plăcute cu soiuri cumparate de la noi.

Cafelele de calitate sunt intr-adevăr puțin mai scumpe, mai dificil de procurat însă pot fi găsite, ce e drept limitat, si pe la prăjitorii nostri (de aceea când găsesc cumpăr mai multă si o videz).

Extracții reușite tuturor!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
+1. Pt mine comentariul de mai sus este unul de pus in evidenza. Complimente.
 
Reply
Liviu, se pare ca nu suntem intelesi ...

E ca si cum noi vrem sa traversam o apa pe o sirma intinsa linga un pod. Evident ca ne putem rani , putem cadea in apa , si cite pericole or mai fi, dar satisfactia noastra este ca am trecut pe sirma.

Ni se spune ca ce rost are, cind pe pod treci linistit, probabil fara pericole, fara rani si alte si alte.

Nu aveam pretentia de face minuni, vrem doar sa impartasim cum e sa treci pe sirma, si sa aflam de la altii care au trecut pe sirma , cum a fost...

Nu contestam nimic, nu vrem sa demonstram nimic.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
(15-09-2016, 11:50)Liviu.Mihu Wrote: ... tind sa cred (fara a avea experienta practica) ca se aproprie de fapt de profilul obtinut natural cu masinile cu levier si arc. ...
Ceea ce ma intriga un pic este faptul ca schimbarile/variatiile astea se obtin cu niste modificari mult prea simple ca sa nu aibe si ceva major care imi scapa din vedere ...

am rezerve mari in ce priveste simularea masinilor cu levier si arc;
resuscitate recent, cu valul asta de cafea semiprajita si 'de specialitate', ele se comporta paradoxal mai bine in acest caz, decat cele traditionale cu pompa; care prin mijlocul secolului trecut au fost create tocmai pentru a inlocui spring-levers-urile etc.
dar revenirea la spring-levers are o componenta solida comerciala; atat in baruri, cat si acasa;
si atata timp cat noile masini, care beneficiaza de creatiile trecutului valorificate la nivelul tehnologic actual nu sunt productie de masa, vechile levers, ca si cele cu grup E61, sunt o solutie de compromis cat se poate de acceptabila pentru piata entuziastilor de espresso acasa;

exista deci, pe de o parte masinile noi, capabile 3-rd wave, in majoritate ezoterice ca pret (Slayer, Synesso, Van der Westen), plus varfurile de la brandurile high-end cum ar fi LM, NS, LS, DC, R etc., si pe de alta parte, un volum urias de masini comerciale si de casa, care functioneaza ca si acum 50-60 de ani...
si pe care, unii entuziasti pun cafele care n-au nici o legatura cu boabele de cafea ale acelor timpuri cand au fost si pentru ce au fost, create!
dupa care se strang in forumuri si discuta [Image: smile.gif]

azi, satul de niste ramasite de Sumatra, Guatemala, Brazilia mediocre toate, am facut 5 duble cu... Kimbo Espresso Bar (miscela esclusiva per Autogrill, Melito di Napoli)... PID mai jos, la 89C, PI scurt la 1 bar, apoi pe arcuri;
that's what levers are for... [Image: smile.gif]
 
nicusors Wrote:... Nu aveam pretentia de face minuni, vrem doar sa impartasim cum e sa treci pe sirma, si sa aflam de la altii care au trecut pe sirma , cum a fost...

fiecare dintre noi poate spune undeva, candva, ca "macar am incercat"... dar iutubul si netul in general, sunt pline de exhibitionism 'pe sarma', am vazut cum un grup de muncitori rusi erau trecuti peste fluviu cu 2 escavatoare care transbordau incarcatura umana dintr-o cupa intr-alta, deasupra apelor involburate; si asta nu era experiment, ci parte din rutina zilnica [Image: smile.gif]

cred ca orice experiment din domeniul nostru, abordat in cunostinta de cauza si cu mijloace mai sus de o improvizatie nerabdatoare (deci nu la nivel de sport extrem), are o componenta majora pozitiva, care ar trebui sa se termine cu evaluarea in ceasca si eventual comunicarea deschisa, in detaliu, cu ceilalti, ca invitatie la alte experimente;
indiferent de sursele de inspiratie; care oricum sunt pe platforma lor si au 'viata' lor...
deosebirea intre un 'experiment' si o mica 'cercetare' in domeniu, o vad in timingul rezultatelor... in prima, comunic pe parcurs tot felul de meandre si ezitari in interpretare, in a doua, comunic niste rezultate interpretate, pe care incerc sa le documentez si impodobesc eventual cu concluzii; spre folosul - neaparat - al celorlalti...
 
RaduCarutasu Wrote:a descoperi mai întâi cafeaua este mai simplu decât a începe cu curiozitatea de a vedea dacă aparatele, prin modificări, pot mai mult decât au fost ele concepute sa ofere.
... Îmi doresc însă sa găsesc cafele de o cât mai buna calitate, la prețuri decente. ...

mereu vor fi si scotocitori in ale echipamentelor de cafea si cautatori ai placerii gustului cafelei; si asta se intampla si in spatiu si in timp;

echipamentele cu care lucrez sunt pline de firaraie, cadrane, afisaje... saraca Strega [Image: smile.gif]
dar daca as avea un spring lever pro, sau un Slayer, as mai avea oare motivatia sa le umplu de fire?
doar sa gasesc o cafea de calitate...si m-as multumi probabil, cu rolul de bautor entuziast de espresso [Image: smile.gif]
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
eu unul nu am pretentia mai departe de experiment, in nici un caz de cercetare. Pot inceta in a comunica evolutia lui daca este o problema....cu toate ca banuiesc ca in general nu e. Nu neaga nimeni ca totul pleaca de la materie prima. Totusi, e interesant de vazut, inteles de ce ne uitam ca la icoana la diverse aparate scumpe.Si evident ca nu obtii acelasi lucru pentru ca ar trebui sa obtii aceeasi masina. Dar cat sa incerci sa vezi, pe rand care e influenta unor variablie, cred ca e destul de la indemana. Chiar daca nu documentezi statistic rezultatul. Adica e un pic frustrant sa citesti pe vre-un forum cum ca slayer a patentat ....robinetul cu ac.
Recitesc inainte sa dau send, si imi dau seama ca e offtopic si confuz. Pe de alta parte se incadreaza si potriveste...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
Cum sa incetati mai baieti?! Pai nu de aia e forum ?! Fiti convinsi ca multi ochi urmaresc acest proiect cu mare atentie (aveti 6426 de view-uri) 

E clar ca lucrurile care vor iesi din acest demers ca si concluzie, daca se va ajunge la o concluzie, nu vor fi niste revolutii tehnologice care sa reinventeze roata, dar ne vor furniza noua curiosilor date destul de importante despre urmatorul nivel al controlului masinii, realizabil (sau nu) acasa, pe un entry level sau un prosummer. Poate retinerile erau la fel de mari acum 20 de ani  cand s-o fi pus prima oara un PID pe SBDU mic gen Gaggia CLassic. POate la fel a fost si cand Eric si-a prezentat termometrul, desi acolo e o treaba mult mai simpla... Chiar in ipoteza in care lucrurile vor aluneca spre o directie gresita de cercetare, cum a aparut Liviu.Mihu in completarea acestui proiect, pot sa apara maine csabitec sau  
mirkios sau...sau... cu o noua abordare. Poate chiar radudani contribuie involuntar prin critica constructiva Smile  

Pentru ca nivelul propus de producatori pentru profilare este nesimtit de scump (3500-3800E) sunt sigur ca deja si pe alte forumuri de afara sunti si alti "nicusori" care vor sa inteleaga comportamentul si limitele masiniii si sa iasa la joaca pe sarma [Image: smile.gif]

Asadar, pana ca profilarea sa ajunga la adevarata ei valoare (adica max. 3-400E in plus la pretul unui DB actual), s-ar putea ca entuziastii de pe forumuri sa contureze un set de modificari home made, similar revolutiei instalarii de PID-uri. Trebuie doar rabdare.  Si cafea buna [Image: 57.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Pai pe mine ma rodea curiozitatea in vederea următoarei achiziții. Si tind sa iti dau dreptate, nu are cum sa merite mai mult de 300-400 de euro. In condiții de serie, si asta mi se pare exagerat.
Orișicât, am si eu proiect pentru la iarna Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
6426....Si eu intrasem intr-o letargie tehnica, parca faceam totul degeaba dupa experiente cu espressoare de la 2000E in sus, dar vine Liviu cu un aer proaspat de pasionat. In weekend demarez schimbarea pompei si controlul digital. Nicusors te sun pentru pompa si Arduino.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
(13-09-2016, 07:11)Mariano Wrote: bune incercarile, si eu am facut o groaza de profile pentru preinfuzie cu dimmer si timer, cu presiuni si timpi diferiti pentru gusturi diferite, apoi boiler izolat si PID modificat pentru temperatura constanta dar......dupa cateva extractii cu Strega, mi-au zburat definitiv pasaricile din cap [Image: smile.gif]
(16-09-2016, 20:13)Mariano Wrote: 6426....Si eu intrasem intr-o letargie tehnica, parca faceam totul degeaba dupa experiente cu espressoare de la 2000E in sus, dar vine Liviu cu un aer proaspat de pasionat. In weekend demarez schimbarea pompei si controlul digital. Nicusors te sun pentru pompa si Arduino.

ei, acum daca ti-au venit pasaricile la loc ( [Image: smile.gif] ), parasesc si eu threadul acesta, in care motivatia mea de participare a fost afirmatia ta in legatura cu Strega...

ce doream de fapt sa spun era ca Strega e cea mai ieftina solutie capabila de profilare debit, (1) cu rezultate clasice pe profile unice Strega, sau (2) cu orice fel de rezultate consistente, pe orice profil de presiune, cu inca vreo 300-350 de lei modificari/bricolaj!
parerea mea, desigur - pot sa argumentez, dar in thread-ul cu Strega, nu in asta cu DB (Expobar), in care sunt de fapt un tresspasser [Image: smile.gif]

personal cred in beneficiile variatiei parametrilor in extractie, deci cred ca preinfuzia si controlul debitului, respectiv al presiunii, poate da rezultate mai bune, in orice caz o alta experienta, in ceasca;
totdeauna am fost impotriva parerii - care a circulat, cu efecte toxice uneori, si mai circula pe ici pe colo in forum - ca profilul de linie orizontala pentru temperatura/presiune e cel mai bun...

de altfel nici nu vad cum se va progresa in domeniu, fara sa se includa in noile modele de masini, o anume profilare controlata pe arome, care le include pe toate, inclusiv grad finete macinatura, doza etc.;

orice masina de facut cafea espresso, sau/si barista din dotarea ei, folosesc impreuna tot felul de forme de variatie a parametrilor pe durata shot-ului, pentru a favoriza solubilitatea anumitor componente dorite (dupa preferintele fiecaruia...);
fenomenele de solubilitate in puc nu sunt liniare nici in timp, nici in spatiu, orice-ar spune sau ar face PID-urile...

iar profilarea, capacitatea de a varia controlat diversi parametrii in timpul extractiei, nu inseamna decat scoaterea in exterior, vizibil, a unor "butoane de reglaj";
e vorba de masini "deschise" care ofera puncte de control in proces;
nu cred ca pot face un espresso clasic mai bun (!), dar cred ca pot oferi noi experiente, pe alte moduri de prajire si de rasnire cafea; un alt fel de cafea extrasa sub (profil de) presiune;
multi par preocupati de asta, e vorba de profesionisti in ale cafelei si de motivatii comerciale...

mare parte a acestor capabilitati de reglaj existau de la primele masini espresso, dar ele erau tehnic primitive, in comparatie cu ce poate oferi tehnologia azi si erau in mare parte bazate pe manualitatea operatorului;
atunci, sau acum inca, masinile capabile espresso au caracteristici, mostenite din era industriala a masinilor cu abur: sunt mari, au masa termica, au inertie si personalitate;
sunt masini "inchise", destinate prepararii unui espresso bun, cunoscandu-le si respectandu-le cerintele de proces...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Bine spus Radu, noi experiente. Orientarea profesionala nu-mi da pace, acum am ceva cheluieli cu niste suruburi din cavitatea bucala [Image: smile.gif] dar Srega este obiectivul principal dupa revelion. Sunt constient ca oricate modificari am face la aparatele noastre, nu depasim performante notabile in cartile de specialitate. Dar noile experiente tehnice, si mai nou umane intre noi, este partea cea mai frumoasa a espressomanilor. Ieri am aflat ca Stefan a fost radioamator, ca si mine......cate discutii au urmat...
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Am reusit sa obtin pompa la care tinjeam, FG304 pompa care este folosita la Vesuvius si la Andreja Premium Profiles.

Fata de pompa precedenta de 24v care era controlata 0-24v aceasta este alimentata 24v si controlata 0-5v. Azi am resusit sa ii dau drumul :



Si citeva poze:

[Image: IMG1.jpg]
[Image: IMG2.jpg][Image: IMG3.jpg]

[Image: IMG4.jpg]

Nu imi place sa scriu prea mult, dar voi raspunde la orice intrebare.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
Aoleu ce mi-as baga si eu nasul acolo [Image: smile.gif] Meserie nu gluma. Pompa este lipita de carcasa, la final cand o izolezi nu se mai aude. BW4 cu profilare... solutia lui Nicusor este super si pentru alte espressoare.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Moto GP după sunet Smile

Merge si pe un Expobar ci vibratoare, nu e nevoie sa cumperi cu rotativa, nu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Tongue 
(15-11-2016, 21:09)Lyvyoo Wrote: Moto GP după sunet [Image: smile.gif]

Merge si pe un Expobar ci vibratoare, nu e nevoie sa cumperi cu rotativa, nu?

Dupa ce o izolez de carcasa nu mai e motoGP. [Image: tongue.gif]

Pompa se schimba deci nu conteaza cu ce vine espressorul in dotare.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
vreau sa zic ca mie imi place ca ti ai pus joystick Smile
probabil ca Liviu fiind furat de pompa a pierdut detaliul asta din prima poza Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Da, am adaugat si joystick, frotarea e mai simpla acum.

Am si un video cu cafea:



Dar inca este mult de muncit.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)