Hello There, Guest! Login Register


Sfat upgrade ECM Synchronika vs Bezzera Duo De

#1
Salut,

ma gandesc sa fac un upgrade la esspresor, acum am un Expobar Brewtus IV, din pacate cu pompa vibratoare care mă stresează ca nu-l pot folosi când doarme copilul la prânz. Smile

Initial am frut sa trec la un ECM Synchronika
https://www.wholelattelove.com/blogs/rev...so-machine

ce mi-a placut la el: calitatea constructiei, plus faptul ca are un boiler ca lumea pt aburi, plus manetele la aburi, le prefer fata de robinetele alea. Pot sa adaug apoi și controlul presiunii (dar nu tin neaparat).

----

Apoi am vazut Bezzera Duo De care imi face si el cu ochiul, mai ales pentru ca e automat (măsoară volumul), va fi mai usor pt sotie sa faca un espresso si sa curete espressorul, si pt mie mi se pare cool functiunile lui, cu al 3-lea Pid separat pt grup, sa fie gata de cafea in 15 min.
Plus ca n-ar mai fi de intretinut grupul (schimbat venitile, odate pe an incepe si mai scartie maneta aia...)
Dar are boilerele mai mici plus ca nu stiu cat de reliable e in timp. Dar chiar mi se pare cool, cel putin ca specificatii...

https://www.wholelattelove.com/blogs/rev...era-duo-de

Un nivel mai sus la Marzocco Linea Mini nu as merge, asa ca as vrea sa aleg ceva dintre astea doua.
Ceva sfaturi, voi ce ati prefera dintre cele doua?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig E65S GBW,Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, Prajitor Quest M6
 
Reply
#2
Salut,
Principalul tău argument pentru care vrei sa renunți la Brewtus IV este zgomotul? Dacă răspunsul este da, atunci te rog sa cauti un espressor care are cel mai redus zgomot, altfel te rog sa ne răspunzi la câteva întrebări simple, iar noi te vom ajuta sa ei o decizie.

1. Consumi doar espresso, și foarte rar latteuri..sau ?
2. Care este bugetul alocat?
3. Sa fie usor de folosit pentru sotie,si in același timp să aibă un nivel redus de zgomot?

Dacă am omis vreun criteriu in întrebările de mai sus, așteptam din partea ta completării.
ECM Clasika PID II,flow control,Macap M2D,Kinu M47,VST,WDT tool etc...
 
Reply
#3
Poate dacă incerci sa montezi un pulsor si o pompa mai silențioasa decât Ulka (ex ARS/invensys smart dacă nu greșesc) s-ar putea sa rezolvi problema zgomotului mult mai ieftin. Găsești mai multe informații cu o căutare pe forum. Legat de upgrade vezi și gama Crem One 2B.
Baftă
 
Reply
#4
(03-02-2022, 22:40)Gabriel.P Wrote: Salut,
Principalul tău argument pentru care vrei sa renunți la Brewtus IV este zgomotul? Dacă răspunsul este da, atunci te rog sa cauti un espressor care are cel mai redus zgomot, altfel te rog sa ne răspunzi la câteva întrebări simple, iar noi te vom ajuta sa ei o decizie.

1. Consumi doar espresso, și foarte rar latteuri..sau ?
2. Care este bugetul alocat?
3. Sa fie usor de folosit pentru sotie,si in același timp să aibă un nivel redus de zgomot?

Dacă am omis vreun criteriu in întrebările de mai sus, așteptam din partea ta completării.

1. as zice 70% espresso si 30% latter
2. un 2,7k € max 3€ ar fi bugetul
3. La prânz mai doarme BB, dimineață mai ținem niște ședințe online în living, iar când începe Expobarul e destul de puternic, trebuie făcut pauza.

Cred ca orice pompa rotativă ar fi suficient de silențioasă. Chiar mă gândeam să-i schimb pompa dar în interiori nu are spațiu, chiar mă gândeam sa o pun alături sau sub blatul de la Bucătărie și sa vin cu 2 furtune și un fir în aparat.

Un alt lucru care îmi da de gândit acum e ca pompa rotativă merge mai bine conectata la apa, ceea ce nu pot face ca nu vrea sa sparg blatul la Bucătărie. Daca pun una rotativă afara și sa tragă apa dintr-un recipient ar putea fi probleme cu preinfuzia, sa vina presiunea prea mare într-un timp scurt... Bezzera am văzut ca avea ea o funcție de preinfuzie...

unii recomanda totuși pt situația mea (nebransat direct la conducta de apa) ca cea vibratoare ar fi mai indicată.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig E65S GBW,Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, Prajitor Quest M6
 
Reply
#5
La Bianca te-ai gandit?
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
#6
Salut! Cum a mentionat un coleg mai sus, o pompa vibratoare nu i musai sa fie zgomotoasa, depinde de model. De ex, la Profitec 600 pe care l detin, consider ca i silentioasa. Acum ca o pompa rotativa are si alte avantaje e alta discutie.
In alta ordine de idei, daca as fi pus sa aleg, eu as alege ECM Synchronika, fara niciun dubiu. Ca hint, cauta pe net filmulete cu interiorul celor doua espresoare si vezi ce impresie iti lasa.
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#7
Vad ca ai un prajitor in semnatura, deci probabil stii mai multe despre cafea decat mine, dar cred ca un Pavoni cu manometru de grup ar fi un adaos interesant, pentru momentele cand ai nevoie sa mergi pe modul stealth, fara sa renunti la Brewtus, caruia poti sa ii pui kit de gestionare a flow-ului si sa descoperi niste dimensiuni noi.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#8
(03-02-2022, 23:44)RobertRo Wrote: La Bianca te-ai gandit?

M-am gandint, dar nu am gasit avantaje fata de ECM doar faptul ca e putin (~30%) mai ieftină. Flow control poate fi adăugat și pe ECM. îmi plac foarte mult joystick-urile pentru abur, am tendința idioată sa strâng robinetele alea ceea ce i nu le face bine.

Pt grupul E61, utilizarea privata în casa, ECM-ul Synchronika mi se pare un maxim care ar face sens: bine construit, boilere mari, atenție la detalii, Rocket, Lelit, Profitec, toate sunt p-acolo, ECM-ul ar fi poate putin mai șlefuit de unde și putin mai scump. În ceașcă sunt convins ca nu exista diferențe. De fapt și Expobarul meu cred ca obține același gust în ceașcă Smile

Deja sa sari de 2,7k € pt un E61, nu prea mai face sens din punctul meu de vedere, mai bine ne uitam la grupurile saturate, ceea ce nu am în plan Smile

Întrebarea era dacă în loc de un E61 clasic (fără LCD-uri, electronica) bine testat și demonstrat în timp, ar face sens ceva similar dar mai modernizat: cu încălzire pe grup, cu spălare automata, cu preinfuzie automata, cu dozare volumetrica, care (cel putin pe hârtie) nu necesita mentenanță la grup (schimba valvele, unge levierul). Iar Bezzera din ce am văzut erau destul de serioși, și ei cu atenție la detalii. Interesant ca e chiar mai ieftin cu toate briz-brizurile astea. Desi da, are boilerele ceva mai mici.
Modernizarile astea nu sunt neaparat rele, aduc un confort care nu l-aș ignora. Cred ca și ECM-ul și toate vor merge în viitor în direcția asta.

(04-02-2022, 09:15)eduard Wrote: Salut! Cum a mentionat un coleg mai sus, o pompa vibratoare nu i musai sa fie zgomotoasa, depinde de model. De ex, la Profitec 600 pe care l detin, consider ca i silentioasa. Acum ca o pompa rotativa are si alte avantaje e alta discutie.
In alta ordine de idei, daca as fi pus sa aleg, eu as alege ECM Synchronika, fara niciun dubiu. Ca hint, cauta pe net filmulete cu interiorul celor doua espresoare si vezi ce impresie iti lasa.

o alternativa ar mai fi așa ceva:
[Image: plumbing.jpeg?o=Ane_8pEgNR79kZOF2hrs8ENx...xxO_g&cd=i]

Atunci chiar ar fi silențioasă Smile dar trebuie sa bag apa direct de la rețea unde nu am filtru de calcar, așa cum e acum folosesc niște filtre cu granulat în rezervorul ala. Plus ca nu mă încântă sa sparg blatul la Bucătărie. Dar asta ar putea fi o alternativa.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig E65S GBW,Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, Prajitor Quest M6
 
Reply
#9
pare ca linukul nu functioneaza, mai atasez aici imaginea    


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#10
Pentru inceput ar fi bine sa arunci un ochi aici
https://www.scientia.ro/blogurile-scient...rbita.html
 
Reply
#11
(05-02-2022, 09:44)bogy Wrote: Pentru inceput ar fi bine sa arunci un ochi aici
https://www.scientia.ro/blogurile-scient...rbita.html

Da, poti invata destul de multe despre sine din articole de genul asta.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#12
(05-02-2022, 09:44)bogy Wrote: Pentru inceput ar fi bine sa arunci un ochi aici
https://www.scientia.ro/blogurile-scient...rbita.html

da, imi cer scuze dacă v-am deranjat cu gramatica mea. Din păcate de 10 ani nu mai am plăcerea sa folosesc limba română prea mult. Nu am ajuns ca Raducioiu sa nu mai știu "come si dice în rumeno" dar da, la anumite finețuri chiar mă încurc. Dar dacă pe frății mei ii zgârâie pe creier română mea, ce i-o zgaraii pe nemții ăștia Germana mea care am învățat-o (numai / doar / decât - alegeți voi varianta corecta ca eu chiar nu stiu) începând cu 32 de ani Smile

Oricum, mă bucur, am primit chiar niște sfaturi bune pe acest forum, vreau să-i mulțumesc sincer cui l-a făcut și tuturor celor care ajuta aici atâtea informații foarte bune.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig E65S GBW,Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, Prajitor Quest M6
 
Reply
#13
(04-02-2022, 11:29)bmadalin Wrote:
(03-02-2022, 23:44)RobertRo Wrote: La Bianca te-ai gandit?

M-am gandint, dar nu am gasit avantaje fata de ECM doar faptul ca e putin (~30%) mai ieftină. Flow control poate fi adăugat și pe ECM. îmi plac foarte mult joystick-urile pentru abur, am tendința idioată sa strâng robinetele alea ceea ce i nu le face bine.

Am tot zis sa-ti raspund dar am uitat. Pe Bianca robinetii sunt asistati. Mai exact au un fel de arc si cand treci de un punct se inchide brusc aburul. La fel si la deschis. 
Acum din momentul inchiderii si pana sa blochezi robinetul mai ai jumatate de tura cel putin. Oricum cu jumatate de rotatie stanga/dreapta inchizi/deschizi complet aburul.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)