Hello There, Guest! Login Register


Procedura backflush si curatare rasnita, de la Lelit

#1
O data cu lansarea produselor de intretinere de la Lelit, fabrica a publicat si un tutorial de folosire a lor, pe care il redau aici pentru ca este universal practic. Pasii descrisi mai jos se refera la backflush si curatarea rasnitei.


LELIT EXPERIMENTAL LABORATORY 7900008


INSTRUCTIONS FOR GROUP AND ACCESSORIES CLEANING


During brewing, oils and fats contained in the coffee are deposited on the brewing group internal parts and,
because of the high temperatures, these components carbonize and become black .
These residues give to the brewed drink an unpleasant, long-lasting bitter, rancid taste.
The cleaning of the group and of the related brewing components ensures the complete removal of coffee
residues and prevent eventual bad smells and unpleasant tastes .
It is recommended to perform this cleaning at least once a week and / or at least every 100 brewed coffees
The following instructions apply to all types of groups fitted to our espresso machines.
Material needed:
 Blind filter (code MC754/C for portafilters with 58mm diameter)
(code MC002/C for portafilters with 57mm diameter)
 Brush (code PL106)
 Detergent powder for espresso machine (code PL103)
Group cleaning. Follow these steps:
1. Place the blind filter in the portafilter
2. Add 1 tea spoon of detergent powder (3-5 grams) in the blind filter
3. Insert the portafilter into the brewing group
4. Switch the espresso switch on for about 10 seconds
5. Stop the espresso brewing and wait for 10 seconds
6. Without removing the portafilter, repeat this operation 5 times
7. Remove the portafilter, switch the espresso switch on again and rinse the portafilter under the hot
water that comes out of the group. Turn the switch off
8. Clean the brew group and the brew gasket first with the brush and then with a damp cloth in order to
remove all coffee powder rests
9. Insert the portafilter into the brew group again and repeat points 4-5-6 without detergent powder
10. Throw away the first espresso you’ll brew
Cleaning of the accessories through immersion. Follow these steps:
1. Place the filters and portafilter in a jug with the portafilter handle upwards
2. Pour 3 tea spoons of detergent powder in the jug (10 grams)
3. Pour 1 liter of hot water in the jug until the metallic part of the portafilter is completely immerged
4. Wait at least 15 minutes
5. Remove the immerged parts and rinse them with plenty of warm tap water
6. Throw away the first espresso you’ll brew


INSTRUCTIONS FOR CLEANING OF THE MILLS


It's well known that the coarseness of the ground coffee affects the quality of the espresso in the cup.
During grinding, some coffee particles deposit between the teeth of the millstones reducing the distance
between the discs, or between the cones and consequently also the size of the grains of coffee powder
which come out of the grinder .
These deposits, consisting of fats and oils, due to the high temperatures developed between the mills, go
rancid quickly and create molds that damage the ground coffee in an irreversible way.
The cleaning of the mills and of the mill chamber becomes extremely important. This must be performed with
a specific product, i.e a powder formed by small crystals based on gluten-free food starches with a very high
absorbing power for oils and fats.
Passing through the mills the crystals clean away the coffee deposits enabling the grinding of a coffee
powder free of odors.
Any eventual residues do not contain substances harmful to the consumer or harmful to the grinder.
It is recommended to perform this cleaning at least once every three/four kg of ground coffee .
The following instructions apply to all types of mills fitted onto our espresso machines
Material needed:
 Grinder detergent powder (code PL104)
Mills cleaning. Follow these steps:
1. Empty completely the beans’ hopper.
2. Press the grinding switch in order to get rid completely of the remaining coffee beans.
3. Pour a pack of grinder detergent powder into the hopper, paying attention to the fact that the powder
must penetrate the mills.
4. Press the grinding switch for abour 5 seconds so that the powder penetrates completely through the
mills.
5. Fill the hopper with coffee beans.
6. Throw away the first couple of portions of ground coffee.
7. The cleaning is over.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Big Grin Nimic despre orez,asta-i culmea! Angel
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#3
Pare destul de usor de curatat rasnita sa vedem unde gasim detergentul respectiv.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#4
La importator (cremaperfecta.ro), cu 10% in minus pentru forum. Dar detergentul de backflush e cam scump, ar ajunge 40 de lei. Cel de rasnita e 55 daca nu ma insel / 10 plicuri. Nu stiu cantitatile din plic (probabil suficient pentru o utilizare) dar celebrul Grindz sarea de 100 de lei cutiuta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(02-03-2015, 13:58)Lyvyoo Wrote: La importator (cremaperfecta.ro), cu 10% in minus pentru forum. Dar detergentul de backflush e cam scump, ar ajunge 40 de lei. Cel de rasnita e 55 daca nu ma insel / 10 plicuri. Nu stiu cantitatile din plic (probabil suficient pentru o utilizare) dar celebrul Grindz sarea de 100 de lei cutiuta.

Pentru Backflush deja am apucat sa-mi iau de la Concept Art(35 lei) si o sa-mi ajunga ceva vreme. M-am uitat pe site-ul importatorului dar nu am gasit noile produse, probabil nu si-au actualizat inca pagina.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#6
Si din descrierea procesului de curatare a rasnitei reiese ca se foloseste un plic la o curatare la fiecare 3-4 kg de cafea. Practic cred ca o sa curat rasnita cu aceeasi frecventa cu care o sa fac decalcifierea la espressor, 3 luni.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#7
Nu stiu cand le pun ei pe site si daca le pun. Dar noi avem fir direct prin tabloul de reduceri al forumului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Cam odata pe saptamana cand fac backflush cu detergent dau si sita jos si o curat putin ca am obs ca se aduna depuneri.
Am mai vazut prin posturi ca se mai pot desface si celealte 2 suruburi si sa se dea jos si dusul (nu stiu exact cum se cheama).... Din cate am inteles acolo este si o garnitura si intrebarea este cam cat de des trebuie executata si operatiunea asta de curatare, ca banuiesc ca daca se desface prea des nu e chiar ok.
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#9
Eu am dat garnitura jos cam după 2 luni de folosire si era perfect curată. Nu cred ca trebuie foarte des...
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#10
Nu le-am reperarat nici pe pagina de reduceri a forumului...
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#11
Mi-au transmis pe email dar am uitat sa le si adaug pe pagina respectiva. O fac acum daca tot mi-ai adus aminte.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
(21-03-2015, 12:15)andra Wrote: Eu am dat garnitura jos cam după 2 luni de folosire si era perfect curată. Nu cred ca trebuie foarte des...

Da am dat-o si eu azi, cam de dupa 4 luni de folosire si a fost cam curat totul. Probabil ca undeva la 6 luni nu strica o curatare si la garnitura (asta in regim de 2-3 cafele pe zi)
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#13
Azi m-am apucat si eu de o curățare temeinica a aparatelor din dotare. Espressorul era curat, mai puțin sita grupului dar care s-a curățat foarte frumos după ce am pus-o intr-o cana cu detergent de backflush:

[Image: 215d6d17a6abc8ddad90edfd846e652e.jpg]

Rasnita in schimb... Înghite cafea ceva de speriat, ținând cont ca am mai făcut operațiunea asta acum puțin peste o luna Smile :

[Image: 36b7a489f7a3bb49c7b4dfd760382518.jpg]
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#14
Cine are espressor gen Gaggia Evolution care nu necesita backflush cum trebuie sa-si curete espressoarele ? Se pune detergentul in recipientul de apa si se fac cateva cicluri de extractie dupa care limpezire cu apa curata sau sunt alte moetode ? Mersi
Lelit Grace PL81T VIP Line , Lelit William PL72 , Gaggia Classic , Lelit Fred PL043MMI , tamper Lelit PL200 , nivelator Lelit PL121, outdoor : Aerobie AeroPress , Coffee Gator , Porlex Mini
 
Reply
#15
Nu pui in rezervor nimic. Doar scoti elemntele demontabile de la grup, plus portafiltru, bucatile tevii de aburi, site si le bagi in apa fierbinte cu detergent degresant (de backflush). Plus decalcifiere. Altfel, fara electrovalva nu se face backflush. Si noul Gaggia Classic e in situatia de a nu mai necesita backflush.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Salut la toata lumea si La Multi Ani.

Putin help ? Sunt si eu proaspat posesor al unui espresor Lelit PL41 TEM. L-am primit de la Moshu si pana acum l-am folosit destul de mult, sunt sigur ca trebuia sa-i fac acest backflush demult. Prin urmare, am citit cu atentie postul detaliat al lui Lyvyoo (multumesc frumos de post) si din post am inteles ca-mi trebuie urmatoarele:

1. Blind filter (code MC754/C for portafilters with 58mm diameter)
2. Brush (code PL106)
3. Detergent powder for espresso machine (code PL103)


Pai cu punctul 1 si 2 e rezolvata problema ca le am, ramane punctul 3. la cremaperfecta.ro nu am gasit detergentul respectiv iar de la concept art nu stiu pe care sa-l aleg. Poate cineva sa ma ajute cu un link direct ?



Toate cele bune in noul an.
 
Reply
#17
E foarte bun si Pully Caff  Altfel, daca vrei neaparat Lelit, pentru 10% pe accesorii, adreseaza-le celor de la importator cererea din sectiunea de reduceri a comunitatii caci au sigur si detergent.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
(05-01-2016, 14:59)Lyvyoo Wrote: E foarte bun si Pully Caff  Altfel, daca vrei neaparat Lelit, pentru 10% pe accesorii, adreseaza-le celor de la importator cererea din sectiunea de reduceri a comunitatii caci au sigur si detergent.

Salut,
Mersi de pont, am fost si am cumparat, am curatat si expresorul. Am luat de 900 de grame ca eu mananc o paine pana pe Despot Voda; stau in Ghencea Smile
 
Reply
#19
(05-01-2016, 14:59)Lyvyoo Wrote: E foarte bun si Pully Caff  Altfel, daca vrei neaparat Lelit, pentru 10% pe accesorii, adreseaza-le celor de la importator cererea din sectiunea de reduceri a comunitatii caci au sigur si detergent.

Chiar exista si detergent Lelit?
Eu am comandat un pachet de 10 buc prin intermediul forumului si am primit o cutie de Pully Caff cu un actibild pe ea: PL 103.

Apoi am comandat si o perie de curatat LELIT cu 18 lei (reducere de site inclusa) si am primit o perie identica Motta (care este 11 lei pe alte site-uri) pe care era un alt actibild PL 106.
LELIT PL81T & Kinu M47.
 
Reply
#20
iti era rentabil sa iei o cutie mare de puly si o periuta de dinti Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#21
La banii aia cred ca ma incadram si la una electrica.

Nu vreau sa contest in vreun fel calitatea aparaturii Lelit dar nu le-ar strica sa-si mai imbunatateasca putin calitatea dezamagitoare a ambalajelor. Si nici nu se poate pune placa cu faptul ca ar creste valoarea produselor din moment ce accesoriile sunt deja umflate la extrem. Inca o data, nu vizez aparatura, desi chiar si ambalajul espresorului nu a avut niciun sigiliu iar ambalajele interioare erau foarte spartane si nu-ti dau impresia de nou ci tocmai de reutilizat, o senzatie deloc placuta.
LELIT PL81T & Kinu M47.
 
Reply
#22
Probabil ca acesoriile sunt subcontractate, caci multi producatori nu fac in regie proprie rasnite, accesorii si chiar...espressoare. Spre exemplu, multe semiautomate La Pavoni erau facute de catre Lelit. 

Cu ambalajul superb desenat suntem obinsuiti de la chinezarii si alte electrocasnice. E un cost inutil pentru producator sa verse atata cernala pe ceva ce se arunca. Spre exemplu, majoritata semiprofesionalelor HX si DB  (de la 900E in sus) vin in cutii de carton maro, simple, fara desene. De fapt treaba cu ambalajul functioneaza invers, cu cat platesti mai putini bani pe un produs mai slab, apartinand de obicei unor corporatii, cu atat ai un ambalaj mai frumos.  

Ontopic, cred ca cel mai ieftin si bun detergent de backflush este acesta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Salutari,
Se poate face decalcifiere la Lelitu meu? Se ocupa cineva pe forum? As vrea sa schimb si sita, mai ales ca nu pot desface surubul, s-a mancat un pic....Ce/ pe cine imi recomandati?
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#24
Decalcifierea e o operațiune foarte simplă, pe care o poți face liniștit singur. Vezi articolul ăsta pentru detalii; pe scurt ai nevoie de apă, sare de lămâie, timp și chef Smile
Cu șurubul, mai insistă eventual după decalcifiere, poate își dă drumul. Altfel, metoda mai brutală ar fi să faci o tăietură cu un dremmel și să folosești o șurubelniță dreaptă; problema e că fiind cu cap "îngropat" ai să distrugi și sita în proces.
ECM Classika | Sette 270 | Past: Lelit PL41TEM, Ascaso Mini i2
 
Reply
#25
Mersi de info. Decalcifierea am inteles-o. Dar cu surubul de sita tot nu cred ca o sa-l pot desface. E dintr-un material moale si se mananca usor...Daca o sa-l fortez mai tare nu o sa mai am cum sa-l desfac...si atunci ce voi face? Smile
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#26
Eh, pui pistolul pneumatic pe el... [Image: tongue.gif]
În mod normal șurubul ăla se desface foarte ușor... singura chestie la care mă pot gândi e că nu mașina nu a fost decalcifiată de mult timp și / sau nu s-a folosit din când în când detergent la backflush, și are ceva depuneri care joacă rol de "Loctite".
Curgerea prin sită cum e? Mă gândesc că folosești torx-ul potrivit, nu? (parcă e de 2 sau de 2,5)
ECM Classika | Sette 270 | Past: Lelit PL41TEM, Ascaso Mini i2
 
Reply
#27
Torx am folosit. Backflush la 1-2 saptamani in functie de cat de des folosesc masina. E intretinuta, am grija de ea. O sa mai incerc, de sita nu ma intereseaza pt ca am alta, doar ca mi-e ca ii stric de tot gaurile si apoi nu o sa mai am cum sa-l scot. Mersi de ajutor Wink
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#28
Ai mai putea încerca cu ceva banda de cauciuc peste surub, ceva de genul pozei din link-ul de mai jos
http://pad3.whstatic.com/images/thumb/9/...4.jpg.webp
ECM Classika | Sette 270 | Past: Lelit PL41TEM, Ascaso Mini i2
 
Reply
#29
Desi am rasnita Lelit PL 43MMI de 9 luni, azi a fost prima oara cand am curatat-o temeinic, pana acum o aspiram doar.
Am vrut sa fac un mic experiment. Am folosit Puly Grind Crystals(PL104) si doar pe urma am desfacut-o. Vroiam sa vad cat de eficient e.Am bagat un pliculet, am rasnit pentru 2x16gr si am aruncat tot. Pe urma am desfacut.
Asta a gasit:

In prima poza se vede o depunere de uleiuri din cafea cred eu.
In a doua poza se vede cum cafeaua a facut un fel de dop deasupra lacasului in care pica macinatura. Ma asteptam sa gasesc un inel de plastic sub depunere, dar surpriza, cafeaua s-a aglomerat pur si simplu acolo, nu era spriinita pe nimic

Dupa curatare acesta este rezultatul:

Experimentul nu e deloc relevant. Voi curata lunar rasnita de acum si data viitoare voi incepe tot asa cu Puly Grind si pe urma o desfac. Sunt curios ce voi obtine.

Sa fie invatatura de minte pentru restul membrilor care negliheaza curatatul rasnitei. E imposibil sa obtii rezultate repetabile cand rasnita arata asa.

Intrebare: Cum pot sa scot si cutitul mic? Am incercat cu o cheie dar tot ce fac e sa invart cutitul.
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 
 
Reply
#30
Eu asa o curat mereu, nu mai e nevoie de Puly Grind.
Cutitul mic e pe axul motorului. Ar trebui sa tii contra probabil pe la celalalt capat, sub motor. Nu e nevoie sa-l mai desfaci (poti curata usor sub el daca desfaci si tablita de la evacuare, ai acces prin acea fanta).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)