Hello There, Guest! Login Register


Probleme garnitura - lelit pl41tem

#31
Eu am comandat-o deja , asa preventiv , vorbeste cu cei de la Lelit .
Expobar Brewtus IV , M Vario , VST , Dinamometric , Knock Box , V60 , Hario Mill and more
 
Reply
#32
(27-05-2014, 11:45)simonres Wrote: Imi trebuiesc dimensiunile pentru a comanda garnituri din silicon, de pe un site de afara. Nu cred ca cei de la service furnizeaza informatiile.
Garnitura se poate comanda si din Romania, vezi pe prima pagina a acestui thread: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-p...7#pid14107
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#33
(27-05-2014, 11:50)ovisod Wrote:
(27-05-2014, 11:45)simonres Wrote: Imi trebuiesc dimensiunile pentru a comanda garnituri din silicon, de pe un site de afara. Nu cred ca cei de la service furnizeaza informatiile.
Garnitura se poate comanda si din Romania, vezi pe prima pagina a acestui thread: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-p...7#pid14107

Intrebarea mea era legata de dimensiuni, nu de unde sa comand.
Daca poate cineva sa-mi dea raspunsul, multumesc anticipat.
Lelit PL41TEM, Mahlkoenig vario,Naked Pf,VST - 18gr, La Marzocco - 7gr, Tamper dinamometric Concept-art 58 American curve, Jura Milk Frother
 
Reply
#34
@simonres: desi ti-am trimis pe privat, las scris si aici, poate intereseaza si pe altii: Diametru exterior x Diametru interior x Grosime = 71mm x 54mm x 4mm
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#35
(27-05-2014, 11:45)simonres Wrote: Imi trebuiesc dimensiunile pentru a comanda garnituri din silicon, de pe un site de afara.

Mi-ar trebui si mie una. Poti sa comanzi si pentru mine? Impartim transportul.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#36
Puneti link-urile si aici. In Romania costa cam 30 de lei daca nu ma insel.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
(27-05-2014, 21:40)Lyvyoo Wrote: Puneti link-urile si aici. In Romania costa cam 30 de lei daca nu ma insel.

In cursul zilei de maine o sa am pret, cum am pretul il pun si pun si linkul.
Lelit PL41TEM, Mahlkoenig vario,Naked Pf,VST - 18gr, La Marzocco - 7gr, Tamper dinamometric Concept-art 58 American curve, Jura Milk Frother
 
Reply
#38
(27-05-2014, 21:40)Lyvyoo Wrote: Puneti link-urile si aici. In Romania costa cam 30 de lei daca nu ma insel.
mai exact 35 de lei, luat de la service-ul Lelit + transport
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#39
Da. Dar nu e din silicon. Cea originala a tinut jumatate de an. La espressor nou.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#40
(28-05-2014, 07:36)Pascalau Wrote: Da. Dar nu e din silicon. Cea originala a tinut jumatate de an. La espressor nou.
Garnitura care vine de la service-ul Lelit pare a fi din silicon, e de culoare alba, si este semitransparenta.
Pare sa fie identica cu cea cu care a venit espressorul meu.
De la service ziceau ca varianta asta de garnitura trebuie sa tina mai mult...
Am atasat si o poza aici.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#41
Una este MC047SIL (din silicon) si cealalta este MC047, asta de pe schemele explodate Lelit.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#42
@baloozzy: Da, confirm ca cea din imaginea mea este MC047SIL.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#43
garnitura grup portafiltru cu codul 528069 de la mag-pro se potriveste perfect
pe grupurile de lelit de 57mm.


___________________________________________________

lelit 41 EM / lelit 043 MMI / PL 100 / Concept Art pitcher / Hario Mini Mill.
Expobar Leva Hx;Ceado E5P;Genecaffe;Kinu Simplicity.
 
Reply
#44
Dupa nici 6 luni de folosinta normala(uz casnic) a unui Lelit pl042EM cumparat cu ajutorul reducerilor de pe forum, garnitura de la portafiltru s-a uzat si a inceput sa scape presiune.
Am incercat sa gasesc pe net garnituri pentru acesta si n-am gasit.Cu ocazia asta daca cineva stie de unde sa cumpar acest tip de garnitura sau macar dimensiunile ei, sa-mi dea un PM sau sa scrie pe forum.
Pana la urma am trimis aparatul la Bucuresti la service-ul autorizat, unde dupa ce m-au convins sa-i fac si o revizie(adica sa-mi ia banii degeaba fiindca aparatul n-avea nimic, numai garnitura era uzata) l-au "reparat" si mi l-au trimis acasa.
Surpriza, mergea la fel, adica scapa presiune. Dupa indelungate conversatii despre gradul de macinare a cafelei, probabil ei vroiau s-o fac ca de filtru, ca poate atunci nu mai improsca cu apa, le-am trimis-o inapoi.
Cat pe ce sa ma duc si eu la Bucuresti sa le dau cu espressorul in cap !!!
In sfarsit au schimbat garnitura ,probabil cu cea buna si merge acum. Deci le-a trebuit aproape o luna sa rezolve o banala schimbare de garnitura(ce nu poate fi schimbata de utilizatorul casnic- cica e complicat- aiurea!!!)
Deci asta e patania mea, aviz amatorilor....

PS. Inca o data daca cineva stie de unde sa cumpar aceasta garnitura sau dimensiunile sa posteze pe forum, caci nu cred ca sunt singurul in aceasi situatie...
 
Reply
#45
Dupa ceva cautari pe internet, am gasit un site italian cu espressoare si mai ales piese de rezerva pentru Lelit si altele:
http://www.lamacchinadelcaffe.com/lelit.html.

Pentru a mai ocoli service-ul neprofesionist din Romania....
 
Reply
#46
Ai adus vorba de gradul de macinare... Practic scapa pe langa la o extractie corecta de 60ml din 14-15g de cafea, in 25 de secunde? Sau la un shot supraextras de 60ml in 40-60 de secunde?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#47
(23-02-2015, 13:31)Lyvyoo Wrote: Ai adus vorba de gradul de macinare... Practic scapa pe langa la o extractie corecta de 60ml din 14-15g de cafea, in 25 de secunde? Sau la un shot supraextras de 60ml in 40-60 de secunde?

Nu facea deloc presiune(fiindca tasnea apa pe langa), nu apuca sa crească nici pana la 3-4 bari.La fel si cu sita oarba...
Acum nu mai țâșnește apa indiferent de gradul de macinare.
Plus ca portafiltru se rotea (la închidere) pana la maxim.Acum nu ajunge la jumătate, de fapt asa era când a fost nou...
Iar eu nu cronometez curgerea, am trecut de faza asta , mai ales ca folosesc  aceasi cafea de la Leonard Caffe.
 
Reply
#48
Am cumparat si eu azi o garnitura de grup MC047SIL de la service-ul Lelit. 40 de lei! Fara transport, fara montaj, fara ambalaj.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#49
Si filmul lor cu schimbarea garniturii:

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#50
Bun filmul, am descoperit și eu cum se schimba garniturile pe cont propriu, ca sa nu mai apelez la vajnicii "meșteri" .
Ca o remarca, recomand tuturor celor ca au probleme cu garnitura de la portafiltru, sa verifice si  O-ringul dintre boiler si suportul "dusului". In 90% din cazuri pe-acolo curge, ori se slăbesc surubele de strangere, ori o "sufla" presiunea prea mare, din cauza backflushului sau a rasnirii incorecte/cantitate prea mare de cafea...
 
Reply
#51
Eu am cumparat cele necesare de pe site-ul italian http://www.lamacchinadelcaffe.com/lelit.html
Transportul costa 14.5eur pt. colete de pana la 1.5kg la care adaugati 3% pt. cei care platiti prin paypal.
Confirmarea expeditiei a venit in mai putin de o ora, cu DHL.  

Au un kit care este compus din doua garnituri si oringul de deasupra difuzorului.

Lista pieselor de schimb pt. Lelit41TEM o gasiti aici:
http://www.1st-line.com/store/pc/viewCon...idpage=468

P.S.
Multumesc utilizatorului valmar67 care a indicat situl italian cu piesele de schimb.
Prima data am comandat garnitura de la service-ul romanesc. Costa doar 60lei pt. o garnitura. Dupa aceea am citit forumul asa ca din Italia cu transport inclus, am comandat doua seturi de garnituri (adica patru garnituri si doua oringuri), o sita dus cu surub si un detergent de 900g si m-a costat 206lei.
 
Reply
#52
Si eu am comandat dupa site-ul mai sus mentionat. Am facut comanda miercuri dimineata si a ajuns vineri (azi) prin DHL, varianta de 19.90 euro. La varianta de transport de 14.5 euro au redus greutatea coletului la 1 kg si din pacate nu m-am incadrat. Chiar si asa am iesit mult mai ieftin.

O singura mentiune am: oringul nu pare sa fie de la difuzor. Pe site scrie Lelit boiler gasket si nu diffuser gasket.  Eu l-am desfacut pe al meu de la difuzor saptamana trecuta si asta pare sa aiba si un diametru mai mare si este si mult mai gros. Bine ca momentan nu trebuie sa-l schimb (sper).

Multumesc mult tuturor pentru informatiile impartasite si lui Liviu pentru ideea de a deschide acest forum si blog.
Lelit PL41TEM |  Lelit PL43MM
 
Reply
#53
Daca face cineva comanda de garnituri in urmatoarele 2-3 saptamani, ma pot cupla si eu sa impartim transportul Smile
 
Reply
#54
Aveti dimenisunile si poza garniturii? Cel putin la oringuri sunt sigur ca se pot procura local cam pe orice dimensiune si f ieftin. Dar trebuie masurate, atat diametrul cat si grosimea
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#55
Daca pe mine ma intrebati, garniturile de piston, doua la fel, sunt cam complicate ca aspect...

http://www.home-barista.com/images/peacock-step6c.jpg
http://www.servlapavoni.com.mx/refaccion...361005.JPG

In rest par inlocuibile cu o-ring
 
Reply
#56
(08-01-2016, 18:50)renatoa Wrote: Daca pe mine ma intrebati, garniturile de piston, doua la fel, sunt cam complicate ca aspect...

http://www.home-barista.com/images/peacock-step6c.jpg
http://www.servlapavoni.com.mx/refaccion...361005.JPG

In rest par inlocuibile cu o-ring

Sunt usor tronconice? Sau doar asa pare din poze?
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#57
In sectiune trapez cu gol interior, ca un V

O latura apasa pe perete cilindru, cealalta in santul pistonului.
Si sunt doua la fel, in contratimp.

Aici poate se vede mai bine ce vreau sa iau... exceptand cele ale pistonului, restul par de forma regulata Confused

[Image: 02.jpg]

Hmmm... si cea alba, de la tija pistonului, pare un pic mai mult ca un simplu o-ring ... Confused

[Image: minigasket.jpg]
 
Reply
#58
Am verificat la una din "surse". Din pacate, cele standard nu sunt avizate alimentar. S-ar parea ca se pot face pe comanda in timisoara alimentare, dar costa 5-8 Eur. Deci probabil ca nu prea merita. 
O-ringuri se gasesc evident de toate.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#59
Din pacate problema mea este oringul de la difuzor (cod MC195) pe care evident ca nu l-am comandat fiind convins ca se afla in kitul care continea garniturile. 

Astept raspuns de la Lelit Romania daca il au si la ce pret. In situatia in care nu-l au sau pretul este exagerat, m-as baga si eu la o comanda dupa site-ul http://www.lamacchinadelcaffe.com/lelit.html.
Lelit PL41TEM |  Lelit PL43MM
 
Reply
#60
Intre timp am dat ieri comanda, si azi deja a fost trimis, foarte prompti.
De ce am renuntat sa astept sa ma cuplez cu cineva... pentru ca am cercetat mai cu atentie, si am descoperit ca in afara de cele doua optiuni de transport, de 14.5 si 19.90 Euro, mai exista una, de 6 Euro, al carui text poate suna foarte infricosator pentru cineva fara experienta:

Priority Mail all over the world - NO TRACKING ( ONLY GASKETS )
We don't guarantee the safe delivery !!

Cum m-a confruntat de multe ori cu astfel de expedieri, si pachetul meu de 4 garnituri era doar 10 Euro, am mers pe asta de 6 Euro si... cine risca, mai si castiga, am avut surpriza sa primesc email ca a fost expediata cu tracking, deci nu imi mai fac griji, acum va ajunge, sau, daca nu ajunge, packetele trimise cu tracking sunt intotdeauna despagubite de paypal, am 5-6 cazuri pe an de genul asta.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)