Hello There, Guest! Login Register


Probleme Gaggia Evolution

#1
Salutare!

Dupa o decalcifiere espressorul meu a inceput sa aiba un comportament ciudat. Nu stiu exact cum sa explic, dar atunci ca nd dau drumul la extractie incepe sa curga apa pe langa boiler. Cand dau drumul prin steamer, nu mai curge pe langa. Filmarea este aici https://youtu.be/r0EtFW8wT9E

[Image: f7AGkMS.jpg]

Am desfacut sita de la dus si dusul (cred ca asa se cheama), le-am curatat, dar nu s-a schimbat nimic. Am trecut deja 2-3L de apa prin dus.

Credeti ca ma puteti ajuta cu un sfat?
 
Reply
#2
Salut, din ce se vede in film e o scapare de apa cel mai mult probabil prin imbinarea dintre boiler si grup unde sta garnitura de etansare, dar pe final de film se vede apa multa chiar linga unul din cele doua incalzitoare, deci parca este o gaura in boiler pe linga incalzitor. Acum ca sa clarifici exact pe unde scapa apa, trebuie sa demontezi boilerul de pe grup si sa vezi cit de integra este garnitura plus inca o examinare atenta a peretilor boilerului pe interior e de dorit cu o lumina destul de buna ca sa vezi orice defect posibil. Succes!
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#3
Schimba garnitura si vei remedia problema.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
#4
Rzv, dacă veneai sa vezi aparatul pe care l-am scos eu la vânzare nu ai fi avut bătăi de cap acum


Evolution | Ascaso I2
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#5
E fisura in boiler si e veche, surubul din stanga nu are de ce sa rugineasc. Deci boiler nou la service.


Sent from my iPad using Tapatalk
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#6
Multumesc mult pentru raspunsurile rapide Smile.

Mi-am luat inima in dinti si am desfacut boilerul dimineata.
Pare sanatos (fara crapaturi pe pereti). O sa schimb garnitura, desi pare in regula si ea.

Totusi, tind sa va dau dreptate, pe finalul filmuletului apa tasneste pe langa incalzitor.

@Ciprian, it was an offer i couldn't refuse. Dar se pare ca a fost too good to be true 39. [Image: gtI4Oc6.jpg]
[Image: 2DTZEpF.jpg]
[Image: vE0MX6I.jpg]
 
Reply
#7
Este foarte greu sa vezi microfisurile, poți încerca cu spray de penetrare dacă nu tine după înlocuirea garniturii .

Spor


Evolution | Ascaso I2
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#8
Sau ia un gaggia baby la 400 lei - ii faci si upgrade la opv reglabil si electrovalva cu 3 cai si-ti mai raman si piese de schimb Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#9
L-am curatat si l-am pus la loc (Dumnezeu stie daca l-am pus bine). Ideea e ca acum face niste zgomote ciudate si folosind aceeasi cafea (aceeasi macinatura ca inainte) se blocheaza sau curge foarte incet. Apa tasneste in continuare prin aceleasi locuri.

Solutia e un gaggia baby. Daca stiti pe cineva care vrea un Evolution pentru piese....

Totusi, imi puteti recomanda un service unde as putea incerca?

Multumesc
 
Reply
#10
Pai daca e fisurat boilerul poti incerca la cineva care sudeaza aluminiu in argon....
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
Eu am luat boiler de classic nou de la service gaggia cu 180, complet, inclusiv difuzor si sita.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#12
Nu o sa ma mai complic. Cred ca un Baby ar fi solutia potrivita pentru mine.
Oricum, sunt diferente notabile intre Evolution si Baby-ul de 400Ron?

In alta ordine de idei, daca stiti pe cineva ce vrea un Evolution pentru reparat sau piese... 150Ron cred e un pret corect.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)