Hello There, Guest! Login Register


Probleme Flow Control E61 Bianca

#31
Service-uri decente mai avem, dar nu pentru Lelit. Si daca era in garantie... tot una. Probabil nu te ajuta cu nimic. Cel putin in experienta mea.

Incearca si Crem/Expobar, vezi daca tot asa ti se pare. E cu totul alta experienta.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#32
(22-11-2021, 14:30)neneaX Wrote: .....


Fain aparat, smecher si ieftin pentru ce e nevoie acasa, cafea excelenta, dar acum inteleg de ce e mai ieftin ca altele. Economie de la calitatea materialelor. Sau poate am nimerit eu un exemplar prost. Sau poate au facut ei experimente cu v1, iar acum v2 e mai bun.

.....

Nu cred că ai nimerit un aparat mai prost, ci cred că e invers, cei fără probleme au fost mai norocoși. Există o vorbă în popor: unde merge mia, meargă și suta!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#33
Deci majoritatea covârșitoare a celor de pe forum sunt foarte norocoși. Interesant. Big Grin

Să pună atunci Liviu un trifoi cu patru foi în siglă. All those in favor?
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#34
Exact! Big Grin
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#35
Eu inca nu as spune ca au folosit materiale inferioare. Nu ma pot pronunta de Crem one dar ati vazut cum arata la interior un Expobar? Oricare din ele, rotativa/vibratoare hx/DB. Serios vorbind, parca l-am facut pe marginea santului. In fine, mie mi-e greu sa blamez pe unii sau pe altii. Am vazut situatii mai ciudate la firme cu renume asa ca sa ma plang de Lelit imi vine greu. 
Au reparat T-ul de care vorbesti si e de comandat daca cineva il doreste pe V1 (contra cost din pacate, aparent nu e considerat bug de productie...). 
Eu fac o curatenie cu detergent o data la 2-3 luni. Cand fac asta, detergentul curata uleiurile + vaselina siliconica de pe angrenajele din interiorul grupului creand frictiuni mari in urmatoarele utilizari.
Da, se poate unge singur dupa ceva timp dar intre timp simti cum se freaca alama pe alama.
Ce vreau sa spun e ca face parte (cel putin in cazul meu) din rutina de curatare a grupului cu detergent.
Evident ca mai fac si altceva, scot sita, garnitura, distrubuitorul, uneori jiglerul si filtrul si le las in solutie la curatat. Dar asta nu mereu. 
Imi place sa fac asta si stiu ca nu pica natural oricui.
Eu iti recomand sa verifici un singur lucru, ciuperca.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#36
Eu ma refeream strict la service, nu comparam aparatele in sine.
Dar si acolo, probabil avem experiente diferite, desigur.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#37
Poate este o întrebare prostească, dar care este distribuitorul, jiglerul și filtrul de care vorbești vlaicu?
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#38
Salut, nu e o intrebare prosteasca. 

In schema de mai jos ai asa:
- Gicleur filter screen - filtrul mentionat de mine
- Gicleur - jiglerul de care vorbeam - se desface cu o tubulara
- Dispersion Screw - e placa de dispersie/distributie care se afla imediat sub filtrul tinut de catre garnitura.

Recomand verificarea periodica a ciupercii (mushroom). Eu a trebuit sa o schimb, se corodase.Se desface cu M30, pe schema Mushroom Nut M30 x 1.5.
Pentru fiecare surub desfacut sa puneti banda izoliera sau de hartie peste ca sa nu zgariati suprafetele. Si cand montati la loc nu strangeti excesiv pentru ca distrugeti garniturile din teflon. Ah, si atentie cum le puneti si pe acestea ca au niste tesituri, 99% stau singure unde trebuie dar trebuie sa verificati si acel 1%.

La ultima curatenie am scos tot, am desfacut tot ce se putea desface din grup si am inspectat/curatat si garniturile interioare pentru ca, uneori, la backflush lung, imi curgea putina apa in tava.
Dupa curatare totul a revenit la normal. Puteam la fel de bine sa le inlocuiesc.
Un kit complet il gasiti pe site-ul colegului nostru de forum, puteti aplica discount, sau la barshaker unde, de asemenea, puteti avea ceva discount: https://coffee-sensor.com/product/e61-gr...e-1900010/
[Image: ie5m6yt.jpg][Image: twew5HD.jpg][Image: 2A3q5eS.jpg]
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#39
(22-11-2021, 17:06)vlaicu Wrote: Un kit complet il gasiti pe site-ul colegului nostru de forum, puteti aplica discount, sau la barshaker unde, de asemenea, puteti avea ceva discount: https://coffee-sensor.com/product/e61-gr...e-1900010/

Stai, kit-ul merge si pentru Bianca? Sunt confuz, as putea sa dau 250 ron in loc de 1000 de la importator? Sau?
Home: Lelit Bianca PL162T & Eureka Mignon Specialita 15BL
Away: Aeropress & Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#40
“repair kit” linkul de sus
kitul de profilare e aici

https://coffee-sensor.com/product/coffee...roupheads/
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
Reply
#41
(22-11-2021, 21:07)neneaX Wrote:
(22-11-2021, 17:06)vlaicu Wrote: Un kit complet il gasiti pe site-ul colegului nostru de forum, puteti aplica discount, sau la barshaker unde, de asemenea, puteti avea ceva discount: https://coffee-sensor.com/product/e61-gr...e-1900010/

Stai, kit-ul merge si pentru Bianca? Sunt confuz, as putea sa dau 250 ron in loc de 1000 de la importator? Sau?

Vorbeam de kit de servisat grupul e61 classic. Ce lipsteste din kit e fix nut-ul acela cu filet interior care tie ti s-a stricat.
Mi-e greu sa iti spun daca acela este standard si ca se poate prelucra astfel incat sa ajungi la acelasi rezultat.
E ridicol de scump pentru ce e dar nu cred ca ai de ales daca vrei sa pastrezi varianta de la Bianca.
Referitor la cel de la coffee sensor, nu stiu ce sa iti spun. Cred ca au fost colegi care l-au pus pe MaraX care merge si cu cel de la Bianca dar este posibil sa ma insel.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#42
Deoarece m-am confruntat si eu cu aceasta situatie pt mai bine de 2 luni de zile, timp in care am cautat si cerut cu disperare ajutor peste tot,  la Lelit, la colegi de breasla, importatori de piese din tara si de afara, grupuri de FB, etc., dar fara succes, consider ca e de folos pt toti posesorii de Bianca sa stie:

Lelit Romania (cremaperfecta.ro) au adus piesa cu pricina - adica acel nut hexagonal al carui filet interior se distruge - ca piesa de rezerva separata, asadar nu mai e nevoie de cumpararea intregului flow kit care costa aproape 300 euro cu tot cu transport.

CODUL piesei este  2200095L1 - cap grup LPC 58E.
Pret - 180 ron cu tva.


Probabil ca inca nu apare pe site, dar cine doreste, poate contacta pe mail sau telefonic firma si o trimit de pe o zi pe alta.


Doresc sa aduc si aici multumuri speciale lui @Lyvyoo care s-a dat peste cap de nenumarate ori si a mutat muntii din loc pt ca aceasta situatie sa isi gaseasca acum o rezolvare facila si eleganta.

Sper sa fie o veste buna pt @neneaX si restul colegilor care stiu ca s-au confruntat cu aceasta problema suparatoare.

Spor la extractii si profilari!
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#43
Super ca au făcut tot posibilul sa ajute persoanele în situația data dar mi-e greu sa nu observ diferența de la 10ron cât costa cel fără filet interior la 180.
Aia e..
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#44
Ce am facut eu a fost sa le scriu celor de la fabrica un mail din pozitia de admin forum Espressoman prin care sa inteleaga faptul ca parte din acel kit trebuie sa fie piesa de schimb separata, mai cu seama acest cap de grup. Devreme ce o anumita componenta sufera uzuri ar fi normal sa poata fi schimbata la fel ca o garnitura / valva / sita de dus etc. 
Daca in piesa mai ieftina se poate da o gaura eleganta si reproduce piesa mai scumpa, dati de veste.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#45
Am fost destul de prins o perioada buna de timp, scuze ca raspund cu intarziere.
Dupa ce am reusit sa citesc ultimele mesaje mi-am comandat si eu piesa lipsa (am amanat aproape jumatate de an decizia), totul bine, am dat-o cu putin molykote si acum isi face treaba.

Multumesc si eu pentru implicare, m-a surprins in mod placut cat de prompti au fost cei de la Crema Perfecta, toate acestea datorita comunitatii espressoman.ro Smile.

La cat mai multe cafele! Wink
Home: Lelit Bianca PL162T & Eureka Mignon Specialita 15BL
Away: Aeropress & Kinu M47 Phoenix
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)