Hello There, Guest! Login Register


Primul setup

#1
salutare tuturor,

In primul rand vreau sa va spun ca sunt novice in acest domeniu. Mi-ar placea sa savurez o cafea buna acasa. Consumam cam 5-6 cafele cu lapte pe zi si am un buget de 3500 lei.
Dupa ce am rasfoit forumul, am intrebat in dreapta si in stanga si cred ca setup-ul corect pentru mine ar fi Gaggia Classic + EUREKA MIGNON SPECIALITA.
Oare este alegerea corecta?
Am nevoie de PID si manometru? 
Este cineva in Timisoara care sa ma ajute sa le montez?
ce model de PID sa achizitonez si de unde?
Rocket Giotto Cronometro R | Eureka Mignon XL 16CR | Kinu M47 Phoenix | VST
Vand: Rancilio Silvia V3
 
Reply
#2
La 5-6 cafele cu lapte GC nu te ajuta. Mergi pe un DB chiar si SH.
E un Lelit la 2200 pe OLx, dar fara PID.

Mai exista si posibilitatea sa iei un GC cu pid montat (e unul in marketplace) te inveti cu el si dupa ii faci tuning la 2 boilere la vdub (pm pt detalii).
Rasnita e ok. Cea din anunt nu e.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#3
(20-05-2020, 11:59)horiatm Wrote: salutare tuturor,

In primul rand vreau sa va spun ca sunt novice in acest domeniu. Mi-ar placea sa savurez o cafea buna acasa. Consumam cam 5-6 cafele cu lapte pe zi si am un buget de 3500 lei.
Dupa ce am rasfoit forumul, am intrebat in dreapta si in stanga si cred ca setup-ul corect pentru mine ar fi Gaggia Classic + EUREKA MIGNON SPECIALITA.
Oare este alegerea corecta?
Am nevoie de PID si manometru? 
Este cineva in Timisoara care sa ma ajute sa le montez?
ce model de PID sa achizitonez si de unde?

Cu banii astia cumperi un LELIT PL81T (are pid, manometru, preinfuzie si timer) (2600 - 2700 RON cu reducerea de pe forum + ca primesti si un tamper cadou)+ Rasnita KINU M47 Phoenix (700RON cu reducerea de pe forum). 
Testez combinatia asta cam de o luna de zile cu un volum de 5-6 cafele pe zi si sunt foarte multumit.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
#4
Daca iti plac cafelele cu lapte(si mie imi plac) ai nevoie
1.dual boiler
2.hx
Si bineînțeles o RASNITA BUNA! 
Variante noi sunt scumpe. 
Sau sh de la cineva de incredere. 
De pe olx sunt sanse sa iei teapa, aia mint numai ca sa isi vanda rahaturile lor. 
La rasnite sunt m multe variante
Mazzer super jolly
Macap
Compaq
Etc pret 700-1200 lei
Aparatele sunt alta discutie, ia rasnita prima data
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)