Hello There, Guest! Login Register


Preturi piese Lelit

#1
Am descoperit intamplator un site apropiat de fabrica Lelit (service autorizat italian) ce prezinta in josul paginii, sub aparate, piesele de schimb si preturile aferente. 

Sper sa va foloseasca macar ca si reper, daca veti dori vreodata sa comparati costurile, apropo de discutiile trecute despre service.

Nu au teava de aburi de pe PL41TEM, caci eram curios cat costa si cu ce filet vine, ca sa vedem daca merge instalata pe PL41E/EM Pl42E/EM. Daca PL41E va fi o varianta in viitor pentru CLassic, ar trebui sa ne preocupam si de modificari.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Pentru cei care au Lelit 41TEM puteti sa va asortati emblema Lelit cu un maner al portafiltrului de aceiasi culoare. Preturile sunt ceva mai mari decat la adresa indicata de Liviu. Mai au si o baza din inox, acolo unde se pun cestile ,care poate sa acopere in intregime plasticul acela negru.Aici: http://www.il-mondo-italiano.de/xanario_...anguage=de&cPath=26_69&products_id=1636
Lelit 41 TEM, Mahlkönig Vario, Tamper Concept art dinamometric
 
Reply
#3
Frumos manerul rosu
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#4
Util .merci de link.
Am o intrebare legata de lelit si prefer sa nu deschid un nou thread pt asta: in garantie se fac revizii? lelit romania nu a specificat nimic despre asa ceva la livrare.voi stiti ceva legat de asta?
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#5
Nimeni nu face revizii, din pacate, in garantie. Sau nu am auzit eu pana acum. Practic, orice brand, fie ca face frigidere, espressoare sau aspiratoare, incheie un contract cu un service prin care se obliga sa plateasca orice interventie facuta de acei oameni, inglobati si ei intr-un srl infiintat sa faca profit. Care dintre ei are interesul sa plateasca revizia?! Smile Mie Flanco, de exemplu, imi refuza de doua luni returnarea unui electrocasnic ajuns spart la mine, dar sa imi mai ia si masina de spalat la vreo revizie... Smile

Domeniul cafelei naste totusi mai multe atasamente decat cel al masinilor de spalat, pentru ca implica pasiuni. Insa producatorii vad cifre nu pasiuni. Ar mai exista si varianta ipotetica in care un magazin ar vinde anumite produse cu X% mai mult, sa zicem ca mai dai 100E in plus la achizitie, dar ai asigurate doua revizii pe perioada garantiei. Dar nu stiu cati ar plati pentru asa ceva (desi ar fi clienti probabil) caci pe un HX / DB, daca te ocupi corespunzator de backflush, curatarea dusului, intretinere curenta, si daca folosesti o apa care nu este dura, nu prea ai ce face pe la revizii multi ani (revizie serioasa insemnand demontarea piesa cu piesa si scufundarea lor in solutie de curatare).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Merci pt raspuns Liviu.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#7
(14-01-2015, 02:03)Lyvyoo Wrote: Am descoperit intamplator un site apropiat de fabrica Lelit (service autorizat italian) ce prezinta in josul paginii, sub aparate, piesele de schimb si preturile aferente. 

Sper sa va foloseasca macar ca si reper, daca veti dori vreodata sa comparati costurile, apropo de discutiile trecute despre service.

Nu au teava de aburi de pe PL41TEM, caci eram curios cat costa si cu ce filet vine, ca sa vedem daca merge instalata pe PL41E/EM Pl42E/EM. Daca PL41E va fi o varianta in viitor pentru CLassic, ar trebui sa ne preocupam si de modificari.

Multumesc de site. Au multe piese pe care nu le-am gasit pe site-uri din Romania.
Am comandat de la ei robinetul (tot kit-ul de fapt) de aburi pentru un Lelit PL41TEM. L-am comandat marti seara, iar joi mi-a fost livrat de UPS in Cluj. Nu ma asteptam sa ajunga atat de repede. Desi site-ul pare ciudat facut si nu prea profi, am platit cu cardul si nu a fost nicio problema cu produsele livrate.
Am o singura mentiune, poate ii ajuta pe viitor si pe altii. In cazul in care vreti sa cumparati pe firma (PJ), firma trebuie sa fie platitoare de TVA ca lucrurile sa mearga lin. Altfel, s-ar putea sa aveti conversatii lungi cu ei si sa refuze sa va mai emita factura. In cazul meu asta nu e o problema grava, dar poate fi deranjant.
Legat de preturi, am vazut ca la accesorii (am comparat cele de la Lelit) sunt foarte asemanatoare, sau chiar putin mai mari decat ce se gaseste in Romania (de ex la cremaperfecta).

Cheers!
Ionut
 
Reply
#8
Salutare,

Pentru cei care au nevoie de piese pentru jucariile Lelit, si nu numai - voiam sa confirm doar ca site-ul descoperit de Lyvyoo,
http://www.lamacchinadelcaffe.com/lelit.html
functioneaza in continuare, chiar daca e vechi si ridica multe semne de intrebare..

Am comandat 2 valve OPV MV097 si niste filtre, achitat via PayPal + cost transport, produsele au ajuns dupa aproximativ 5 zile fara nici o problema.

Cheers
 
Reply
#9
Pai daca a ajuns comanda in termen si fara probleme,despre ce semne de intrebare poate fi vorba?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#10
Probabil site-ul nu da prea bine pe un celular, pentru noile generatii asta e crima.

"lamacchina" chiar a fost o descoperire la vreme aia, nu stiu cum ar fi fost fara ei, acum dupa ani de zile si nenumarate actiuni de groupbuy derulate cu ei, pentru a optimiza valoarea transportului la piese mici.
Pentru Pavoni cel putin a cam fost mult timp singura sursa relevanta de piese de schimb.
 
Reply
#11
(20-03-2024, 17:01)organon Wrote: Pai daca a ajuns comanda in termen si fara probleme,despre ce semne de intrebare poate fi vorba?

Pur si simplu design-ul site-ului este prea vechi, nu inspira incredere.

Daca nu l-as fi gasit pe forum si nu as fi citit experientele celorlalti utilizatori, cu siguranta NU as fi comandat de la ei.

Asadar am avut o experienta pozitiva cu ei, si am semnalizat pentru alti neincrezatori: da.. se poate comanda in siguranta de la ei, produsele ajung.
 
Reply
#12
Ca si cum ai aprecia ca Brancusi e perimat...
Recomandabil de explorat si alte tehnici de verificat legilitimitatea unui site, decat... "sa fie instagramabil"...
Din contra, pe baza criteriilor astea de aratat cool, un neavenit poate lua azi teapa mult mai usor.
 
Reply
#13
Confirm că site-ul este de încredere și că este o resursa pentru Pavonisti.

Pentru transportul, se poate folosi eshopwedrop sau expediază ei până în România (nu știu care variante este mai convenabil)

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)