• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Preturi piese Lelit

Am descoperit intamplator un site apropiat de fabrica Lelit (service autorizat italian) ce prezinta in josul paginii, sub aparate, piesele de schimb si preturile aferente. 

Sper sa va foloseasca macar ca si reper, daca veti dori vreodata sa comparati costurile, apropo de discutiile trecute despre service.

Nu au teava de aburi de pe PL41TEM, caci eram curios cat costa si cu ce filet vine, ca sa vedem daca merge instalata pe PL41E/EM Pl42E/EM. Daca PL41E va fi o varianta in viitor pentru CLassic, ar trebui sa ne preocupam si de modificari.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Pentru cei care au Lelit 41TEM puteti sa va asortati emblema Lelit cu un maner al portafiltrului de aceiasi culoare. Preturile sunt ceva mai mari decat la adresa indicata de Liviu. Mai au si o baza din inox, acolo unde se pun cestile ,care poate sa acopere in intregime plasticul acela negru.Aici: http://www.il-mondo-italiano.de/xanario_...ts_id=1636
Lelit 41 TEM, Mahlkönig Vario, Tamper Concept art dinamometric

Reply
Frumos manerul rosu
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Util .merci de link.
Am o intrebare legata de lelit si prefer sa nu deschid un nou thread pt asta: in garantie se fac revizii? lelit romania nu a specificat nimic despre asa ceva la livrare.voi stiti ceva legat de asta?
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Nimeni nu face revizii, din pacate, in garantie. Sau nu am auzit eu pana acum. Practic, orice brand, fie ca face frigidere, espressoare sau aspiratoare, incheie un contract cu un service prin care se obliga sa plateasca orice interventie facuta de acei oameni, inglobati si ei intr-un srl infiintat sa faca profit. Care dintre ei are interesul sa plateasca revizia?! Smile Mie Flanco, de exemplu, imi refuza de doua luni returnarea unui electrocasnic ajuns spart la mine, dar sa imi mai ia si masina de spalat la vreo revizie... Smile

Domeniul cafelei naste totusi mai multe atasamente decat cel al masinilor de spalat, pentru ca implica pasiuni. Insa producatorii vad cifre nu pasiuni. Ar mai exista si varianta ipotetica in care un magazin ar vinde anumite produse cu X% mai mult, sa zicem ca mai dai 100E in plus la achizitie, dar ai asigurate doua revizii pe perioada garantiei. Dar nu stiu cati ar plati pentru asa ceva (desi ar fi clienti probabil) caci pe un HX / DB, daca te ocupi corespunzator de backflush, curatarea dusului, intretinere curenta, si daca folosesti o apa care nu este dura, nu prea ai ce face pe la revizii multi ani (revizie serioasa insemnand demontarea piesa cu piesa si scufundarea lor in solutie de curatare).
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Merci pt raspuns Liviu.
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)