Hello There, Guest! Login Register


Prestari servicii contra cost (modificare presiune, instalare PID)

#1
Salut,

Am deschis un subiect nou legat de servicii contra cost pentru ca nu am gasit nimic despre asta pe forum. Daca m-am inselat imi cer scuze pentru postare intr-o sectiune nepotrivita.

Problema pe care o am e ca nu am nici un fel de cunostinte de electronica si/sau echipamente pentru a modifica presiunea la un Gaggia Clasic si pentru a cumpara si monta un PID.

Daca printre cei de pe forum sunt persoane experimentate pentru aceste doua operatiuni sunt dispus sa platesc serviciile lor. Locuiesc in Bucuresti deci ar fi sanse mai mari sa gasesc un coleg de forum dispus.

Astept propuneri.
 
Reply
#2
Si eu ma gandeam la varianta asta, sau poate reusim sa "corupem" unul din tehnicienii de la service / reprezentanta Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#3
Nu trebuie sa ai nici o cunostinta de electronica. Este pe acest forum pdf-ul de instalare a pid-ului de la Auber. Eu am instalat pid-ul sestos de pe ebay si instalarea este identica. In Acest pdf se gasesc poze detaliate si explicatii. Modificarea presiunii se poate vedea pe youtube. Trebuie sa aveti curaj si atat. Daca aveti neclaritati si dubii postati pe forum si se gaseste solutia.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#4
Am comandat PID-ul de pe ebay. Si un manometru cu adaptor de pe mag-pro. Si teava de abur Rancilio.
O sa ma apuc sa fac singur modificarile cand imi ajung piesele.

Acum stau si ma gandesc daca nu era mai bine sa imi comand direct Lelit- ul cu PID? Dodgy
 
Reply
#5
Totul tine de buget! Daca aveai disponibilul necesar la momentul achizitiei, cu siguranta era mai ok. Dar poti iesi foarte bine si asa, atat ca mai trebuie sa si muncesti ceva in plus. Pe topicul despre PID ai mai multe detalii despre montare. Asta pana se va indura un forumist sa faca un articol detaliat Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Am incercat sa fac o analiza mai serioasa poate o sa intereseze si pe altcineva discutia.

Gaggia Clasic: 1215 lei
Sita nepresurizata: 23 lei
PID: 164 lei
Teava Rancilio
& manometru adaptat
(include transport) 248 lei

Total : 1650 lei
Lelit PL41TEM 1935 lei

Diferenta e de aproximativ 300 lei si cateva zeci de ore petrecute citind, intreband, cautand informatii si produse, montand, proband etc.

Avantajul alegerii Gaggia consta in pretul mic pentru inceput. Adica bugetul nu va suna asa de infiorator pentru cineva care nu stie care e treaba cu un espressor. Oricum nici eu nu cred ca eram pregatit psihic sa dau 1935 lei din prima, fara sa ma gandesc daca nu cumva m-am hazardat (vechiul meu espressor era un Electrolux deci nu aveam termen de comparatie). Alt avantaj ar fi ca toata informatia acumulata si toata experienta o sa iti foloseasca mai tarziu.

Dezavantajul in cazul meu e ca nu ma pot abtine pana nu il aduc in stadiul categorisit ca bun de ceilalti utilizatori. Si aici a inceput "distractia". Pentru ca tot bugetul pentru upgrade l-am cheltuit la o saptamana dupa ce am primit espressorul. Un alt dezavantaj e ca incepe sa sune cam obsesiv tot demersul tau de a face un espressor nou, scos din cutie, mai "bun".Wink

In cazul Lelit platesti, bagi in priza si te apuci de incercari.

Ca sa inchei cu o un cliseu "Exista lucruri care nu se pot cumpara. Pentru celelalte lucruri exista cardul de credit...". Lucrurile care nu se pot cumpara sper sa fie in cazul meu informatiile, experienta si bucuria reusitei.

Vom vedea cand voi trage linie.
 
Reply
#7
Mircea, cred ca suntem in aceeasi zodie Big Grin
Cand am auzit de espressor, era gata sa iau o chinezarie de 200-300 ron, dar am gasit forumul care m-a "luminat" si mi-am luat Gaggia Pure, apoi rasnita Mini Mill, apoi Lelit ML 043 MM (pe care o recomand).
Dar acum ca tot s-a raspandit microbul rau de tot, ma tot uit spre Lelit PL41 TEM care imi face cu ochiul rau de tot.
In concluzie, cred ca o sa pun la vanzare Pure-ul si sa sper la o reducere ceva acum de BCF, desi la eMag nu am vazut Lelit Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#8
(15-11-2012, 18:43)sorin2505 Wrote: ...desi la eMag nu am vazut Lelit Wink
BCF =/ BF. Emag e cu Black Friday iar importatorii de aparatura si prajitorii sunt cu Black Coffee Friday.
BCF
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#9
Scuze, i-am inclus si pe ei la BCF pt.ca au si ei chineza...pardon, espressoare Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#10
Inteleg ca pana acum nu s-a gasit nimeni care sa opereze modificarile astea contracost?

Trebuie sa upgradez Gaggia Evolution si MM Steel si propriile calitati tehnice ma impiedica sa desfac pana
si vreun surub...
Minimum requirements: Gaggia Evolution + MM Steel.
 
Reply
#11
@Blade 13, incearca sa iei legatura cu astinga, este tot din zona Marii Negre, a facut multe modificari si poate te ajuta.
Daca insisti s-ar putea sa o faca si contracost Cool
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#12
Daca pot sa ajut, cu placere!
 
Reply
#13
Din pacate, suntem la capetele opuse ale arealului, dar multumesc de contact.
Mut transmisia pe pm Smile
Minimum requirements: Gaggia Evolution + MM Steel.
 
Reply
#14
Mircea, ai reusit sa instalezi singur?
Sunt in aceeasi situatie, nu sunt deloc o persoana tehnica si astazi am comandat PID-ul pe ebay si as vrea sa rezolv si preincalzirea apei prin adaugarea a 4-5m de teava de cupru + visez si la un manometru Smile - e cineva priceput care ar putea oferi serviciile contra cost? sau macar asista?

Multumesc,
Cosmin
 
Reply
#15
Poate te ajut eu. Când îți vine pid-ul de pe ebay dă-mi un semn.
Ai și un senzor de temperatura potrivit?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#16
Pfoa, merci mult - dau un vin bun... sau o cafea buna Smile
am luat kit-ul de aici - http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320854590116&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160
mai am nevoie de altceva?
 
Reply
#17
S-ar putea sa fie ok... Scrie ca senzorul are diametrul de 4,5mm. Dacă înseamnă că are filet M4, ca sa se potrivească în locul termostatului, e perfect. Dacă nu, vedem atunci.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#18
(26-08-2014, 22:58)cosssoft Wrote: Pfoa, merci mult - dau un vin bun... sau o cafea buna Smile
am luat kit-ul de aici - http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320854590116&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160
mai am nevoie de altceva?

Senzor are filet M6, pt. siguranta cauta si un senzor PT100. E pacat sa astepti inca 4-5 saptamani doar pt. senzor.
 
Reply
#19
Multumesc. Il gasesc doar pe eBay sau si prin Bucuresti/Romania?
 
Reply
#20
Pai asta a fost mereu marea problema cu pid-ul pe classic... Citește topicul despre pid, dacă nu ai făcut-o deja:
http://www.espressoman.ro/forum/showthread.php?tid=86
Aici se vorbește, în principal, de classic și sunt indicate și câteva surse de senzori. PT100 este mai sensibil și mai rapid însă nu știu dacă o sa îl găsești sub forma unui șurub M4.
Dacă nu a plecat pachetul de la vânzătorul de pe ebay îl poți întreba ce filet are șurubul și dacă poate sa îți trimită unul cu filet M4.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#21
Parcursesem acum cateva saptamani thread-ul si am uitat de acest aspect. Din fericire am scris catre mixtea si au zis ca imi vor trimite M4.
Multumesc,
Cosmin
 
Reply
#22
Super. S-a nimerit la fix Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)