Hello There, Guest! Login Register


Reteta Dr. Pavlis pentru apa folosita la espresso

#1
Salutare,
Am aprofundat de curand o reteta pentru apa care pare deopotriva ieftina si bine documentata. Dezbaterile pe marginea ei le gasiti aici:

https://www.home-barista.com/water/easie...64609.html

si in link-urile adiacente postului cu big credits going to Pat Moore (homeburrero)

Exista abordari diferite pentru light roast si dark roast.

Daca e cineva interesat poate facem un grup de lucru pe Zoom pentru teste.
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#2
Din ce am văzut, apa farmaceutica la 5l este 15ron, însemnând 3ron/L.mi se pare mult pt un consum sb/dB și enorm pt un hx.
Dar ideea ar fi ok de testat, nu știu dacă se pretează la utilizarea zilnica.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
 
Reply
#3
Eu folosesc aceasta reteta de cateva luni si sunt foarte mulțumit de rezultate. Am incercat si alte retete in care am adaugat si minerale dar pentru espresso cred ca aceasta reteta este forte buna.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#4
Multumesc pentru raspunsuri.

Ideea este sa observam daca face intr-adevar diferenta mare. Daca da, merita folosita la ocazii speciale, ca tot vin sarbatorile  Smile , am luat acum ceva cafea deosebita si as vrea sa o tratez deosebit... Dupa socotelile mele, pentru cafele de 300-600 lei/kg, reprezinta un cost adaugat de 4%-7% din costul cafelei, adica dublu fata de Bucovina (mult folosita pe aici Huh ) ceea ce e putin daca rezultatul in ceasca este exceptional (asta trebuie sa aflam noi prin incercari).
@Cosmin, eu ma refer strict la espresso deocamdata si experienta ta ne-ar fi de mare folos.
Multumesc!
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#5
Am citit multe opinii cum ca un adaus de minerale imbunatateste gustul dar eu dupa cateva incercari am ajuns sa prefer reteta profesorului rpavlis full. 
Am mai incercat reteta Rao de pe Barista Hustle si reteta Adastra https://coffeeadastra.com/2018/12/16/wat...xtraction/ dar am ajuns la concluzia ca reteta profesorului rpavlis este cea mai simpla si cu rezultate foarte bune . Asta folosesc de cateva luni desi cred ca o sa cumpar si cateva pliculete de TWW sa vad cum este. Folosesc apa distilata cumparata de la dedeman si bicarbonat de potasiu. Daca mai sunt persoane care isi creeaza apa pentru espresso i-as ruga sa incerce si aceasta reteta .
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#6
(22-12-2020, 16:02)Cosmin Wrote: am ajuns la concluzia ca reteta profesorului rpavlis este cea mai simpla si cu rezultate foarte bune

Exact asta este si concluzia mea din informatiile culese de pe net. Sper sa participe mai multi colegi la testare si sa avem cat mai multe date. Diseara ma ocup si eu de golirea boiler-ului si incep cu noua reteta.
Va tin la curent!
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)