Hello There, Guest! Login Register


Preparare espresso pe Gaggia Classic 2015

#1
Buna ziua oameni buni!
Bine v-am gasit, va rog ajutor. V-am gasit cautand cea mai buna varianta pentru un nou espressor. Intai mi-am luat rasnita ceramica, m-am uitat la ea vreo doua saptamani timp in care iar v-am citit apoi m-am hotarat: Gaggia classic. Doar ce l-am primit si mi se pare ca are mai putine accesorii decat imi arata in carte. Plus furtune (doua) care trebuiesc bagate nu stiu pe unde. Am uitat sa va spun ca sunt femeie, nu foarte priceputa la tehnica. Sotul mi-a dat mana libera sa fac ce vreau atata timp cat bea si el o cafea buna. Daca-l pun pe el sa ma ajute urmeaza besteleala ca de ce n-am luat unul cu apasat pe buton si pac cafeaua. In afara de cele doua site nepresurizate pe care vreau sa le iau ce ar mai trebui comandat? Nu am nici un fel de garnituri sau alte site in pachet, poate un steamer mai bun. Vreau sa le comand cat mai repede si daca se poate toate odata ca sa pot trece la "gatit" cafele
Multumesc, zi buna!
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
#2
Sita de dus IMS, site de portafiltru IMS sau VST, tamper de 58mm

Steam wand de Rancilio Silvia v2 sau v3 in gunctie de sistemul de prindere
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#3
Cafeaua proaspat prajita e primul lucru pe care sa il comanzi.
Face toata diferenta. Si ca veni vorba de site, unde gasesc si eu o sita de dus IMS? Ce dimensiune se potriveste pe GC?
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#4
Serios, chiar sunt de aruncat cele cu care vine el ?! Confused Huh
Nu imi permit sa extind si asupra altora propriile mele notiuni de "suficient de bun", ca sa decretez ca fara IMS/VST nu se poate trai, restul sitelor pe lumea asta sunt pentru papuasi.

Nu mai bine un forumist din Bucuresti isi face pomana sa ii faca o vizita doamnei, sa instaleze totul, sa faca o prima extractie cu cafeaua si tamperul personal, ca sa se lamureasca toata lumea cum e cu cafeaua buna, si apoi sa continue sa pompeze bani in el... Confused Huh

Daca doamna era din orasul meu, eu m-as fi oferit, si ii spuneam sa nu cumpere nimic pana nu se lamureste daca a facut pasul corect.

Niciodata nu poti stii daca ce numesc unii cafea buna este perceputa la fel si de altii... ce sa ii spun, ca trebuie sa isi antreneze papilele un an de zile ca sa perceapa diferenta ?
Am rude carora li se trimite regulat din Etiopia niste taciune care ar ingrozi pe orice bautor serios de cafea, dar fiindca vine de la feciorul lor, pentru ei aia e cafea buna, si ei nu pricep ce tot incerc sa ii conving cu acreala mea...

Daca nu ii va placea, macar mai are sansa sa il returneze fara sa mai cheltuie inutil pe accesorii.
 
Reply
#5
Sita nepresurizata dubla care vine cu aparatul e OK. IMS/VST dupa ce invata bine sa faca espresso.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#6
Ai dreptate Renatoa, si ti Zaheiu. Am facut espresso muuult timp cu sitele de fabrica.
Da, daca sint useri in orasul din care este Mishu65, ar face bine sa il consilieze.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#7
E din Bucuresti Smile or fi toti in concediu Smile
 
Reply
#8
Hai mai oameni! Daca aveam drum in Bucuresti, serios ca ma duceam la om cu o punga cu cafea sa ii inseninez ziua. Chiar asa. Trimiteti-mi mesaj privat cu adresa dumneavoastra ca sa va trimit o punga cu cafea prajita de mine.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#9
Doamna Mishu65 are o invitatie pe PM de a veni cu aparatul la Cetatea Artelor.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#10
Nu stiu cum mai este dotata Gaggia acum, dar eu cand am luat-o parca avea doar site presurizate, asa ca macar o sita "normala" - nu neaparat VST sau IMS cred ca e necesara.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#11
Aparatul vine cu o chestie de plastic care cica ar fi tamperul si cu 2 site presurizate (una dubla si una simpla) cu care scoti o bunatate de cafea  [Image: biggrin.gif] . Eu, pe langa aparat mi-am cumparat o sita dubla, un tamper custom made (ambele de la colegul nostru) si o lattiera. De asemenea, am mai cumpart un cantar de bijuterii (obligatoriu) si multa cafea proaspat prajita.
Doamna nu spune ce rasnita are doar ca e ceramica iar daca e din "aia" atunci are espressor nou degeaba. Aparatul are doua furtune care sunt deja montate din fabrica, in sensul ca sunt cele care se introduc in rezervorul de apa (unul suge si altul varsa surplusul de apa  [Image: biggrin.gif]  din/in rezervor). Aparatul face un espresso chiar bun daca exista o rasnita foarte buna. A mea e doar buna, nu foarte.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#12
Tamperul de plastic nu are nimic, am facut blind pe pavoni cu tamper de metal, plastic si... sticla ! si nu s-a dezvaluit vreo diferenta. E doar inca un pokemon care zburda liber. Smile

Nu stiam de site, ca vine doar cu presurizate... asta chiar ca e o duda mare... dar inteleg ca depresurizarea e chiar simpla la unele, doar scoti supapa... Confused si pierzi garantia Smile Sper sa aiba o sita potrivita la Cetatea Artelor.

In schimb rasnita... aici va trebui dusa lupta de lamurire cu doamna Mishu... pana nu vede si nu pune mana sa constate ca e kinu mare Wink sa scoti ceva bun...

Apropo de tamper de sticla... pentru bucuresteni e chiar simplu !
Te duci cu sita la mesterii aia de la curtea sticlarilor, era pe langa Lipscani, ia un botz de sticla fierbinte si il pune chiar in sita sa se muleze pe forma aia. Il lasa sa se raceasca si gata ai tamperul, artizanal, piesa de arta, cu insertii colorate, vinisoare, marmorat, Murano, cat te lasa punga Smile Tongue
 
Reply
#13
Sita presurizata de Gaggia nu are fund dublu, cu multe gauri spre cafea si o singura gaura spre spout. Sita de Gaggia are o singura gaura in singurul fund deci nu ai decat sa dai 367 de gauri sau cate or fi Smile Solutia la Gaggia este o sita bepresurizata standard care costa 20-30 leila magazinele online de piese pt espressoare.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#14
Diferența de preț e mica intre o ims sau bezzera. Asa ca mai bine iei ims direct.
Tamperul de plastic mai bine nu îl pun. Da un aspect de hobby întregului ansamblu.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#15
Despre acel tamper de plastic pot spune ca e foarte incomod in folosire si da tot timpul senzatia ca acuma se rupe in doua cand presezi cafeaua macinata in portfiltru. Nu este conceput foarte logic ca prinderea lui in palma sau podul palmei pentru a presa cafeaua sa fie una decenta. Din punctul meu de vedere este o jucarie. Nu e tot una sa apesi frumos elegant si sigur cu un tamper greu si solid sau cu jucaria care are 20 de grame fata de cca. 250 grame cat are unul adevarat. Daca stiam si eu ca GC 2015 nu are sita nepresurizata in pachet luam categoric Lelit cu care ajungeam la acelaşi preţ (CG 2015 + sita nepresurizata IMS = Lelit care are asa ceva in pachet). ba mai mult cred ca se oferea si un tamper Lelit in pret.
Daca considerati ca tamperul din plastic nu are nimic il cedez cu placere oricaruia dintre voi si ulterior sa conformati daca indeplineste standardele si asteptarile voastre.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#16
Eu volosesc sita VST de 18g. Am si o sita nepresurizata dubla de Gaggia. Au cam aceiasi inalitime dar geometrie diferita. Cu aceiasi cantitate de cafea (17.4g) la aceiasi macinare cu sita VST shot-ul curge in 28 sec iar cu sita Gaggia in 35 sec. Nu stiu ce gramaj  maxim are sita Gaggia dar ca volum sunt foarte asemanatoare. 

Concluzia mea e ca la VST poti macina mai fin si scoate mai mult din cafea, deci cred ca merita investitia.

Refertor la tamper nu cred ca forta cu care poti apasa este relevanta pentru ca scopul lui este de a distribui cat mai uniform cafeaua si a da densitate pucului. Cred ca jucaria de platic este prea mica in diametru.
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#17
Salut.
Sunt incepator in espresso. Am cuparat un gaggia classic 2015 second de la un pasionat, espressor cumparat in 26.02.2016. Am incercat sa fac mai multe cafele cu 3 tipuri de site - 2 nepresurizate si una presurizata. Am intampinat 3 probleme:
1. Am dat drumul la espressor sa se incalzesaca si pica apa pe unde trebuie sa fie montat portafiltrul, adica prin grup. Dupa ce am montat portafiltrul mi-a tasnit apa printre portafiltru si marginea de insurubare. Mentionez ca apa a tasnit la toate cele 3 site. Probabil ca pun prea putina cafea.
2. Dupa ce am scos portafiltrul, pe langa faptul ca era foarte multa apa in el, apa continua sa picure inca vreo 10 secunde.
3. Nu cred ca imi merge cantarul de bucatarie corect sau nu rasnesc corect. Pun 19g cafea pt un espresso, las timpul de extractie 25 de secunde si nu are spuma si parca este apa chioara. MA uit pe mai multe clipuri pe youtube si vad ca toti pun cafea pana la refuz in sitele lor. Eu daca pun pana la refuz cafea trebuie sa pun 27-30 de grame in sita de 14 grame.
Mentionez ca am o rasnita manuala Skaerton - Hario.
Sunt putin panicat de faptul ca imi tasneste apa. sa fie de la vreo garnitura?
Astept un ajutor din partea dumneavoastra. Multumesc!
 
Reply
#18
Nu mai folosi sitele presurizate cu care vine aparatul, alea sunt pt cafea gata macinata din comert si daca folosesti aasa ceva neaparat sa folosesti plasticul ala mic ce se pune in canalul de la portafiltru, altfel tasneste cafea pe toate partile.

Apoi, ce gramaj ai la cele 2 site nepresurizate? de cat sunt? eu de ex am 16 grame VST sita nepresurizata, in care pun 18 maxim 19 grame de cafea, e standard.

Dupa ce determini exact cat gramaj bagi in rasnita, dai rasnita pe foarte fin (nu chiar cel mai fin posibil) si urci in trepte, la inceput ar trebui sa blochezi aparatul si sa nu curga nimic, sau sa curga foarte incet dupa 15-20 secunde.

Inca ceva, cu tamparea, ca sa iti formezi o idee despre cum trebuie sa tampezi corect, vezi un tutorial pe youtube, si pune tamperul pe un servetel pe un cantar mare, si apasa pana obtii 15-20kg/f, apasa de mai multe ori pana te obisnuiesti cu aceasta valoare.

Cafeaua iti va curge in 25-30 secunde, si daca bagi 18 grame trebuie sa scoti 35-36 grama de cafea (lichid) cu o crema faina, depinde foarte mult ce cafea folosesti, cat de proaspat prajita este (ideal 4-30 zile maxim de la prajire).

Totodata tie iti curge asa pentru ca o rasnesti prea grunjos, si pt ca posibil sa nu ai cafea buna.

Vad ca esti din Buc, poti sa dai o fuga la mine, sau viceversa sa intelegi despre ce e vorba.


Tamparea joaca un rol foarte important in obtinerea unei cafele, multi or sa zica si au zis ca nu e asa. Exemplu concret, tampeaza prietena mea de 48 kg pe aceleasi setari si aceleasi cafea, si curge perfect in 28 secunde, si vin eu acasa din delegatia si tampez pe aceleasi setari si aproape ca se blocheaza espressorul si trebuie sa arunc cafeaua obtinuta.
 
Reply
#19
Da, vin cu drag, numai sa nu dranjez.
Cumpar cafea de la Florescu, Kenya AA plus. 
Problema mea este ca daca pun 14 grame in sita de 14 grame, cea nepresurizata nu este cafea nici pana la jumatatea sitei. Dupa tampare ce sa mai zic....Probabil ca nu este bun cantarul.
Principala problema este ca imi curge apa din grup in perioada de incalzire a apei, pana montez portafiltrul.
 
Reply
#20
Dacă aparatul e ok nu ar trebui să curgă apa pana nu acționezi tu comanda.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#21
Dar daca voi puneti 14 g de cafea in sita de 14 grame, dupa tampare cat spatiu ramane intre marginea de sus a sitei si puc? La mine este cafea foarte putina mi se pare. Daca las timpul de extractie de 25 de secunde curge o zeama lunga..ce sa mai vorbim de crema....
 
Reply
#22
Pentru ca nu tampezi cum trebuie. Ia un cantar si apasa pe el cu 20 kg forta si apasa la fel cand tampezi cafeaua sa vezi cat se preseaza.
 
Reply
#23
Sa-ti explic mai simplu, cand pun 18.5 grame de cafea in sita de 16 grame se umple pana sus, cu varf. Asez cafeaua cu atentie o aduc la nivel cu degetul dupa care tampez cu 15-20 kg forta, iar comprimarea de sus pana jos este de aproximativ 0.8 cm. Am masurat acum, deci dupa tampare ai loc liber pana sus 0.8 cm. Mai conteaza si gradul de rasnire, daca e prea fin se blocheaza aparatu, daca e prea mare iti curge mult prea repede.
 
Reply
#24
Trebuie să macini mai fin.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#25
(07-08-2016, 15:36)firodo Wrote: Dar daca voi puneti 14 g de cafea in sita de 14 grame, dupa tampare cat spatiu ramane intre marginea de sus a sitei si puc? La mine este cafea foarte putina mi se pare. Daca las timpul de extractie de 25 de secunde curge o zeama lunga..ce sa mai vorbim de crema....

Nu este o regula. Cu cat cafeaua este prăjită mai light cu atât va fi mai putina in portfiltru. Cu cat cafeaua este prăjită mai tare cu atata fi mai multa in portfiltru. Eu mai mult de 16 g de cafea prajita french măcinată nu pot sa introduc in portfiltru, pe cand fata de una prajita light unde îmi intra chiar si 19 g. Deci depinde de tipul de cafea.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#26
Buna ziua oameni buni,
V-am ascultat, nu am inteles ce inseamna sita IMS,  [Image: huh.gif] poate mai incolo  in schimb m-am mai jucat cu rasnita mea. Am luat-o babeste. Am selectat de la cea mai fina granulatie (nici apa nu a trecut prin ea) apoi coboram cate o unitate. Am ajuns, zic eu, la rasnirea cea mai corecta. Am rasnit 300 gr cafea cred pana m-am lamurit. Pe cei din casa i-am indrumat tot spre vechiul krups apoi le-am cumparat cialde [Image: biggrin.gif] . Am cumparat tamper, cantar de bijuterii si latiera dar site nu. Nu-mi place portfiltrul aparatului si vreau sa-l schimb cu unul fara fund de la mag.pro. Costa 125 lei spuneti-mi daca merita. Al meu are sub sita o porcarie care nu seamana cu ce-am vazut eu prin tutoriale (le-am vazut pe toate, inclusiv pe cel in care te invata cum sa-l montezi si m-am rusinat cand am vazut de ce aveam doua furtunuri)
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
#27
poti sa iei fara fund,cu el ai sa inveti exact cum sa pregatesti corect pucul.ai vazut pe videoclipuri cum trebuie sa curga extractia....distributia in pf trebuie sa fie cat mai corecta ca sa nu faci channeling(locuri prin care apa isi gaseste traseu mai usor si curge doar pe acolo in loc sa curga prin tot pucul)trebuie sa te antrenezi si ai sa mai consumi ceva cafa pana ii dai de capat,nu ceda nu abondona se merita
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#28
Sita aparatului este presurizata si are un accesoriu de plastic. Acestea se arunca si se foloseste NUMAI o sita nepresurizata. Este cel mai important accesoriu al espressoului. Daca iti comanzi portfiltru neaprarat sa cumperi si sita/sitele nepresurizate compatibile (single/double). Sita IMS inseamna a sita de inalta calitate nepresurizata adica are 641 găurele magice faţă de UNA cât are cea cu care a venit aparatul adică cea presurizată.
Succes.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#29
Nu ma las pana nu sunt multumita! Deci, portfiltrul nu vine echipat cu sita? Mai trebuie comandata una separat?
Pentru ca nu-mi place nici picuratorul, ma asteptam sa fie din metal nu plastic
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
#30
Portafiltrul are sita, dar este presurizata si nu e buna pt un espresso cremos.

Cele nepresurizate sunt cele de jos, adica cele care au pe ambele parti acelasi numar de gaurele[Image: smile.gif] si acestea sunt recomandate.

[Image: P1010668.jpg]

Legat de picuratorul din plastic, eu il folosesc foarte rar, pentru ca de obicei fac espresso dublu si il desurubez din portafiltru, dar nu este un accesoriu care sa faca diferenta prea mult la gustul din ceasca.
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)