Hello There, Guest! Login Register


Preparare cafea la birou

#1
Salut,

Care e cel mai simplu si gustos mod de a face o cafea la birou? Aeropress sau V60?
Aeropress din ce am inteles merge daca faci cafea doar pt tine.
V60 ar merge presupun sa fac pentru mai multe cesti, deci daca cineva pofteste, sa se poata servi Smile
Ambele metode sunt silentioase (fata de filtru de cafea).
Nu stiu care e diferenta de gust, dar cafeaua folosita va fi una de cea mai buna calitate (o sa cumpar de la Manufaktura din Mega Mall).
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#2
vezi ca tocmai se discuta un topic separat de clever dripper.
aeropresul si mie mi se pare mai mult pt o persoana.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#3
Cred ca cel mai simplu mod este French Press. Eu am o presa de 1L, suficienta pentru 4-5 persoane. Cu cafea proaspat prajita si rasnita, iese ceva delicios.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#4
Daca il faci concentrat, 1:4-1:8, il poti dilua si sa iasa lejer doua cani de 200ml. La Aeropress zic...

Clever drip-ul este la fel ca un filtru la care ai indepartat recipientul, s-a inchis supapa, asa ca apa sta in el 4 minute in loc sa se scurga pe masura ce faci infuzia.

La birou, dupa ce am incercat o vreme sa imi adaptez gusturilor mele ce iese din automatul Saeco, am renuntat si am modificat un pic filtrul ramas somer ca sa imi pot face ceva V60 style.
Sunt singurul de fapt care consuma cafea in modul asta, colegilor li se pare anacronic sa rasneasca manual cafeaua cand au automat Smile
 
Reply
#5
(03-03-2017, 10:58)renatoa Wrote: Daca il faci concentrat, 1:4-1:8, il poti dilua si sa iasa lejer doua cani de 200ml. La Aeropress zic...

Clever drip-ul este la fel ca un filtru la care ai indepartat recipientul, s-a inchis supapa, asa ca apa sta in el 4 minute in loc sa se scurga pe masura ce faci infuzia.

La birou, dupa ce am incercat o vreme sa imi adaptez gusturilor mele ce iese din automatul Saeco, am renuntat si am modificat un pic filtrul ramas somer ca sa imi pot face ceva V60 style.
Sunt singurul de fapt care consuma cafea in modul asta, colegilor li se pare anacronic sa rasneasca manual cafeaua cand au automat [Image: smile.gif]

Cafeaua o iau deja rasnitata Smile
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#6
Nu are legatura modul de achizitie cu modul de preparare. E preferabila insa o solutie  bazata pe o rasnita proprie, fie ea si manuala.
Macinata gata isi pierde extrem de repede din calitati (poti face o proba - lasa putina cafea macinata proaspat intr-o cescuta si vezi peste cateva minute/ore ce se mai simte -  a doua zi nici nu mai stii ca e cafea).

La Aeropress ai putea sa faci o solutie mai concentrata, pe care sa o diluezi. La V60/Dripper/French press... nu prea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#7
(03-03-2017, 12:30)Mihai L Wrote: Nu are legatura modul de achizitie cu modul de preparare. E preferabila insa o solutie  bazata pe o rasnita proprie, fie ea si manuala.
Macinata gata isi pierde extrem de repede din calitati (poti face o proba - lasa putina cafea macinata proaspat intr-o cescuta si vezi peste cateva minute/ore ce se mai simte -  a doua zi nici nu mai stii ca e cafea).

La Aeropress ai putea sa faci o solutie mai concentrata, pe care sa o diluezi. La V60/Dripper/French press... nu prea.

Rasnita si esspresor am acasa, acolo iau boabe. Dar la munca vreau o cafea fierbinte la mijlocul zilei, deci ar merge ceva care nu face zgomot. Pana acum French Press-ul mi se pare cel mai ok ca pret si ce poate rezulta din el.
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#8
Fara zgomot - manuala clar, la bani putini.
French press-ul e OK, dar esti legat de volum. Daca ai 5 colegi si faci 2-3 recipiente o data... nu mai vrei.
Daca iei una de volum mare, nu prea mai poti face singur, de pilda.
E ceva mai simplu insa ca la Aeropress, e adevarat, doar ca la Aeropress poti scoate mai multe variante de cafea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Daca aveti frigider la birou, poti face si cold brew, peste noapte, prin varii metode, inclusiv aeropress Smile si dimineata o diluezi la cat e nevoie pentru consum.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)