• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Prajitorul de cafea (masinaria)

Pe langa skill-urile omului responsabil de prajire, care conteaza enorm, intervine si unealta de baza, prajitorul de cafea.

Din degustarile facute pana acum, pare sa se desprinda concluzia ca o cafea prajita la un aparat mai mic (de capacitate max. 5kg) este mai buna decat o cafea prajita la cuptoare mari. Evident, e o medie, caci nu putem generaliza. Nu orice incepator cu un Probat de 5kg va face minuni, daca el e varza la cunostinte si experienta.

Deci dragi prajitori de cafea, marimea conteaza? Smile Are vreo importanta ca merge pe gaz sau pe curent electric?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(12-12-2012, 00:29)Lyvyoo Wrote: Pe langa skill-urile omului responsabil de prajire, care conteaza enorm, intervine si unealta de baza, prajitorul de cafea.

Din degustarile facute pana acum, pare sa se desprinda concluzia ca o cafea prajita la un aparat mai mic (de capacitate max. 5kg) este mai buna decat o cafea prajita la cuptoare mari. Evident, e o medie, caci nu putem generaliza. Nu orice incepator cu un Probat de 5kg va face minuni, daca el e varza la cunostinte si experienta.

Deci dragi prajitori de cafea, marimea conteaza? Smile

Un Probat de 5kg sau un Petroncini de aceeasi capacitate fac treaba foarte buna. Practic nu sunt diferente intre ele si cele de capacitate mai mare!
Noi utilizam pentru teste un Petroncini de 3 kg ce este o adevarata bijuterie(il poti vedea aici: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=5...=1&theater)

Reply
Pentru ca nu s-a dezbatut niciodata acest aspect, vreau sa ridic mingea la fileu celor pasionati de prajire: se poate spune cu mana pe inima ca un cuptor pe gaz este superior unui cuptor pe curent electric? In afara de eficienta energetica, superioara celui pe gaz, ce diferente mai sunt?

Vorbim de cele cu drum.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Depinde la ce il folosesti. Daca vorbesti de unul pe gaz care lucreaza cu 8-10 kg de cafea pe ciclu sau unul mai mic. De exemplu nu cred ca poti face 10kg de cafea pe ciclu cu unul electric care parerea mea ar consuma foarte multa energie electrica. Nu sunt pregatit deloc pentru subiectul asta Dodgy
Daca vrea cineva ii pot explica cum functioneaza ala electric .

Reply
Hai mr. Florin, ca de cand ne ameninti cu detaliile despre minunatul cuptor electric Smile Nu vad nimic concret!

Reply
[Image: Prajitor_3.jpg]Din pasiune si interes pentru cafea proaspat prajita , am optat pentru un model de prajitor " home use ", mai ramane sa aprovizionez niste cafea verde ca sa testez investitia ...

Pareri dupa ce experimentez primele sarje ...

Lelit PL41TEM , Lelit portafiltru naked , tamper Concept Art 57 , Ascaso I-mini I2 timer

Reply
Felicitari pt aparat si sa-l folosesti sanatos !!! Sa stii ca ai devenit favoritul lui renatoa cu aparatul asta !!??

Reply
Sper că nu ai dat 200 euro pe dansul. Nu pare prea apreciat pe forumurile de specialitate.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Eu cu ocsi suntem prieteni pe linie de aeromodelism si la recomandarea mea si l-a luat.
Stati linistiti, nu imi urmeaza recomandarile chiar fara sa le filtreze putin... a avut la evaluat si Pavoni-ul meu, si a optat pentru un Gaggia in final.

Nu a dat 200 Euro, eu l-am "aprovizionat", prin mijloace specifice Tongue oricum parerea mea e ca isi merita pretul mai mult decat Gene cei 400.
Cand l-am avut si putinul cat s-a discutat aici de el, adica aproape deloc, nu a sarit nimeni cu link-uri concrete din alte forumuri... asa, ca fara link sau experienta directa, este recomandabil de adaugat la o astfel de fraza... "parerea mea..."

Pana la urma este un corretto pus pe verticala si automatizat un pic, nu vad ce atat inversunare impotriva aparatului asta...  [Image: huh.gif]  Esti mai valoros ca ti-ai facut unul singur stricand masina de paine si hotgunul ?  [Image: confused.gif]

Reply
O simpla gugaleala îți răspunde la întrebări.
În cazul în care te prinzi mai greu, tot ce scriu eu e părerea mea. Pricipisi?
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)