Hello There, Guest! Login Register


Prajitoria Papa Jacques

Cafeaua de la Radu mi se pare oricum super ok. Sunt convins ca tine prețul pe cat posibil jos.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
Buna dimineata! 

Le multumesc frumos tuturor pentru feed-back. 

Papa Jacques nu are reduceri pentru espressoman. Eu am ales sa contribui la comunitatea espressoman cu informatii din "interior", respectiv sunt aproape singurul prajitor profesionist de cafea care posteaza pe forum sau pe blogul prajitoriei chestii tehnice. Mi-ar placea sa fim mai multi pe aici insa deocamdata se pare ca trebuie sa mai asteptam.

Apropo de asta, eu am compilat un articol pe blogul prajitoriei referitor la evaluarea unei cafele prajite. Eu spun ca este un articol interesant pentru orice iubitor de cafea. Tineam demult sa fac asta pentru ca au fost pe forum cateva "meciuri" pe subiectul asta si n-am vrut sa las lucrurile in pom. 

O alta idee ar fi ca dupa aproape 5 ani de lucru neintrerupt, in perioada 30 iulie - 9 august, prajitoria Papa Jacques intra intr-o mica vacanta. Puteti sa trimiteti comenzile voastre prin intermediul site-ului si in acest interval, cu precizarea expresa ca prajirea si livrarile se reiau incepand cu 10 august.

Toate cele bune, 

Radu
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
(24-07-2015, 09:42)Papa Jacques Wrote: Apropo de asta, eu am compilat un articol pe blogul prajitoriei referitor la evaluarea unei cafele prajite. Eu spun ca este un articol interesant pentru orice iubitor de cafea. Tineam demult sa fac asta pentru ca au fost pe forum cateva "meciuri" pe subiectul asta si n-am vrut sa las lucrurile in pom. 
Interesant articolul: http://www.papajacques.ro/ghid-de-evalua...a-prajita/
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
M-am intors. Smile
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Bine ai revenit!
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
Ai o cafenea si vrei sa optimizezi costurile generate de cafea? 

Eu am scris un articol pe tema asta. Il poti citi aici.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Poza la Columbia Supremo prajita astazi: aici (4 MB)
Dezvoltare: 23%

Poza sectiune Rwanda Intore prajita astazi: aici (3 MB)
Dezvoltare: 20%
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Poza la cafea verde Columbia Supremo: aici (5,3 MB).

Asa arata sacii de Columbia Supremo: fata (6 MB) si verso (6,5 MB).
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Foarte multumit! Smile

Comunicarea cu Radu a decurs f bine, la fel si livrarea. Cafeaua proaspat prajita cu o zi inainte. Dpdv al calitatii, impresia mea este f buna. Mi-a iesit cel mai bun espresso din tot ce am incercat pana acum (am mai cumparat si de la alte prajitorii). Mult mai aromat si fara amareala pe care o obtineam la precedentele cafele.

Fiind incepator in ale espresso-ului si avand un aparat entry-level, nu vreau sa spun ca cea mai buna cafea e X sau Y. Doar ca am fost f multumit de ce am cumparat si cel mai probabil voi reveni tot la Radu dupa ce imi iau rasnita si, ulterior, un aparat mai bun.

Numai bine!
 
Reply
De mare exceptie noua intrare, Kenya Kagumo Ini. [Image: 77.gif]
Cred ca este primul V60 complet deosebit de la Papa Jacques, usor acrisor si fara amareala inerenta prajirii obisnuite. Ma gandeam acum: o fi avand O'Malley vreun amestec in stilul de prajire...?  [Image: biggrin.gif]

Si cafeaua am macinat-o cu Porlex.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(24-06-2016, 10:57)alexx88 Wrote: Foarte multumit! [Image: smile.gif]

Comunicarea cu Radu a decurs f bine, la fel si livrarea. Cafeaua proaspat prajita cu o zi inainte. Dpdv al calitatii, impresia mea este f buna. Mi-a iesit cel mai bun espresso din tot ce am incercat pana acum (am mai cumparat si de la alte prajitorii). Mult mai aromat si fara amareala pe care o obtineam la precedentele cafele.

Fiind incepator in ale espresso-ului si avand un aparat entry-level, nu vreau sa spun ca cea mai buna cafea e X sau Y. Doar ca am fost f multumit de ce am cumparat si cel mai probabil voi reveni tot la Radu dupa ce imi iau rasnita si, ulterior, un aparat mai bun.

Numai bine!

Salut
Pe care din emailuri  ai comunicat cu el pe acela cu ofiice @   sau acela cu comenzi@  ca telefon nu are pe site .
                                                             multumesc
Lelit 41TEM ,Mazzer Super Jolly
 
Reply
(25-06-2016, 21:52)crib Wrote:
(24-06-2016, 10:57)alexx88 Wrote: Foarte multumit! [Image: smile.gif]

Comunicarea cu Radu a decurs f bine, la fel si livrarea. Cafeaua proaspat prajita cu o zi inainte. Dpdv al calitatii, impresia mea este f buna. Mi-a iesit cel mai bun espresso din tot ce am incercat pana acum (am mai cumparat si de la alte prajitorii). Mult mai aromat si fara amareala pe care o obtineam la precedentele cafele.

Fiind incepator in ale espresso-ului si avand un aparat entry-level, nu vreau sa spun ca cea mai buna cafea e X sau Y. Doar ca am fost f multumit de ce am cumparat si cel mai probabil voi reveni tot la Radu dupa ce imi iau rasnita si, ulterior, un aparat mai bun.

Numai bine!

Salut
Pe care din emailuri  ai comunicat cu el pe acela cu ofiice @   sau acela cu comenzi@  ca telefon nu are pe site .
                                                             multumesc

Am primit toate mail-urile tale. Comanda pe care ai facut-o vineri, 24 iunie adica ieri este in lucru. N-am avut cum sa-ti trimit coletul pentru ca Fan Courier are program scurt sambata iar duminica nu lucreaza. Coletul tau va fi expediat luni. Iti voi trimite prin SMS numarul de AWB. 
Numarul meu personal de telefon este pe factura proforma pe care ai primit-o pe mail. 

Toate cele bune, 

Radu

(24-06-2016, 10:57)alexx88 Wrote: Foarte multumit! [Image: smile.gif]

Comunicarea cu Radu a decurs f bine, la fel si livrarea. Cafeaua proaspat prajita cu o zi inainte. Dpdv al calitatii, impresia mea este f buna. Mi-a iesit cel mai bun espresso din tot ce am incercat pana acum (am mai cumparat si de la alte prajitorii). Mult mai aromat si fara amareala pe care o obtineam la precedentele cafele.

Fiind incepator in ale espresso-ului si avand un aparat entry-level, nu vreau sa spun ca cea mai buna cafea e X sau Y. Doar ca am fost f multumit de ce am cumparat si cel mai probabil voi reveni tot la Radu dupa ce imi iau rasnita si, ulterior, un aparat mai bun.

Numai bine!

Multumesc frumos pentru feed-back. 
 
(25-06-2016, 20:59)Mihai L Wrote: De mare exceptie noua intrare, Kenya Kagumo Ini. [Image: 77.gif]
Cred ca este primul V60 complet deosebit de la Papa Jacques, usor acrisor si fara amareala inerenta prajirii obisnuite. Ma gandeam acum: o fi avand O'Malley vreun amestec in stilul de prajire...?  [Image: biggrin.gif]

Si cafeaua am macinat-o cu Porlex.

Multumesc frumos pentru feed-back. E o Kenya de buna calitate, foarte densa.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
(25-06-2016, 22:01)Papa Jacques Wrote:
(25-06-2016, 20:59)Mihai L Wrote: De mare exceptie noua intrare, Kenya Kagumo Ini. [Image: 77.gif]
Cred ca este primul V60 complet deosebit de la Papa Jacques, usor acrisor si fara amareala inerenta prajirii obisnuite. Ma gandeam acum: o fi avand O'Malley vreun amestec in stilul de prajire...?  [Image: biggrin.gif]

Si cafeaua am macinat-o cu Porlex.

Multumesc frumos pentru feed-back. E o Kenya de buna calitate, foarte densa.

Ai mai avut cafea de calitate [Image: wink.gif] . Prajirea este diferita insa si cel putin mie imi place. Sa vad acum ce iese la ibric... [Image: biggrin.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(25-06-2016, 22:01)Papa Jacques Wrote:
(25-06-2016, 21:52)crib Wrote:
(24-06-2016, 10:57)alexx88 Wrote: Foarte multumit! [Image: smile.gif]

Comunicarea cu Radu a decurs f bine, la fel si livrarea. Cafeaua proaspat prajita cu o zi inainte. Dpdv al calitatii, impresia mea este f buna. Mi-a iesit cel mai bun espresso din tot ce am incercat pana acum (am mai cumparat si de la alte prajitorii). Mult mai aromat si fara amareala pe care o obtineam la precedentele cafele.

Fiind incepator in ale espresso-ului si avand un aparat entry-level, nu vreau sa spun ca cea mai buna cafea e X sau Y. Doar ca am fost f multumit de ce am cumparat si cel mai probabil voi reveni tot la Radu dupa ce imi iau rasnita si, ulterior, un aparat mai bun.

Numai bine!

Salut
Pe care din emailuri  ai comunicat cu el pe acela cu ofiice @   sau acela cu comenzi@  ca telefon nu are pe site .
                                                             multumesc

Am primit toate mail-urile tale. Comanda pe care ai facut-o vineri, 24 iunie adica ieri este in lucru. N-am avut cum sa-ti trimit coletul pentru ca Fan Courier are program scurt sambata iar duminica nu lucreaza. Coletul tau va fi expediat luni. Iti voi trimite prin SMS numarul de AWB. 
Numarul meu personal de telefon este pe factura proforma pe care ai primit-o pe mail. 

Toate cele bune, 

Radu

Da e de prisos sa mai intreb de ce nu mi-ati raspuns prin email daca le-ati primit pe toate.Vroiam sa stiu estimativ cind vine pentru ca azi am ramas fara cafea si in functie de data cind primeam de la dumneavoastra putam sa cumpar mai multa sau mai putina cafea din brasov in cursul zilei de azi .
Funny thing -M-am uitat pe fatcura dar mi-au sarit in ochi CNP-urile vinzatorului si cumparatorului care incepeau amindoua cu 175  m-am amuzat si probabil mi-a scapat din vedere telefonul
                                                                                succes
Lelit 41TEM ,Mazzer Super Jolly
 
Reply
Ieri nu ti-am raspuns la mail din lipsa de timp. Astazi am ceva mai mult timp la dispozitie.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Incepand din 15 iulie:
- pretul pentru Columbia Supremo si Brazilia Cerrado este 100 lei / 1 kg sau 50 lei / 500 grame, boabe sau macinata.

Incepand din 17 iulie: 
- costul transportului prin curier rapid este 10 lei / colet, indiferent de greutatea acestuia.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Tot din 17 iulie: 
- transportul este gratuit pentru comenzi care depasesc 200 lei. 
- pretul Aeropress scade la 120 lei / buc.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
ce intra in locul Santa Matilde? [Image: smile.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Buna seara, Vlad! 

Iti multumesc frumos pentru intrebare. 

O sa intre doua cafele de specialitate, una din Burundi iar cealalta din Nicaragua. 

Mai am in pregatire o cafea din Honduras, care va intra la categoria cafele de origine. 

Sper ca pana la sfarsitul lunii, toate trei sa fie dispobile pentru comanda.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
astept cu nerabdare: data trecuta am luat brazilia, santa matilde si el coyegual, excelente toate 3, kagumo ini am luat pt altcineva
strict vizual: el coyegual era mai "de specialitate", santa matilde ok, dar mai erau defecte, brazilia nu arata extraordinar, dar gustul mi-a placut mult in capucino.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(10-09-2016, 18:36)vladdooo Wrote: astept cu nerabdare: data trecuta am luat brazilia, santa matilde si el coyegual, excelente toate 3, kagumo ini am luat pt altcineva
strict vizual: el coyegual era mai "de specialitate", santa matilde ok, dar mai erau defecte, brazilia nu arata extraordinar, dar gustul mi-a placut mult in capucino.

Iti multumesc frumos pentru feed-back. 

As vrea sa ne indepartam de ramasitele topicului "analiza boabe de cafea". 

Ca sa dau un singur exemplu, strict vizual, in majoritatea prajitoriilor de cafea din Romania se pune ulei de floarea soarelui in boabe ca sa le dea un luciu frumos (asta este motivul pentru care rasnitele vechi de pe olx miros a ulei ranced). 

Cum e mai bine? Sa ai boabe lucioase sau boabe mate? Concluzia deriva din informatiile pe care le ai la dispozitie. Vizualul nu are relevanta atata timp cat nu avem un sistem de comparatie comun. Chiar in cazul unui sistem de comparatie comun, relevanta vizualului este limitata. Cafeaua se bea, nu se expune in galerii de arta.

In final, raportul pret/(calitatea produsului + serviciile conexe) ar trebui sa primeze intotdeauna. Daca este subunitar, cumperi in continuare. Daca nu, mergi spre alti prajitori.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
De obicei imi prajesc singur dar sunt tare curios sa gust cafeaua vestitilor prajitori  [Image: biggrin.gif]. Cum in weekend trebuie sa ajung in capitala as vrea sa iau cafea de la Claro ,Sarkis si Papa Jacques. Prefer o cafea prajita in city+ spre full city . Puteti sa imi confirmati ca pot cumpara cafea dumneavoastra de la Leonidas Beller Str. Putul lui Zamfir nr. 3 langa P-ta Dorobanti sau Leonidas Victoriei Calea Victoriei 143 langa Muzeul George Enescu  ?Ce cafea imi recomandati? As vrea sa incerc cea mai buna cafea /reprezentativa Papa Jacques.
 
Reply
Leonidas Beller ( putul lui zamfir ) avea doar cafea macinata [Image: blush.gif] [Image: confused.gif]
 
Reply
Salut! Daca doresc sa comand diect de la Papa Jacques si nu prin cei care revand cafeaua lui, cum pot comanda? Am avut situatii cand la ei nu gaseam cafea mai proaspata de 2 saptamani. Multumesc!
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
Incearca aici Smile http://www.papajacques.ro/
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Mersi bubucalu, stiam de site dar am crezut ca poate exista vreo adresa de mail sau un nr.de tel. unde se pot trimite comenzile
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
comenzi@papajaques.ro
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
In ultima luna am incercat de 3 ori sa-mi cumpar cafea de la el si nu aveau decat macinata pentru ibric [Image: sad.gif]
N-am sa mai merg pe viitor
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
Trebuie comandat direct la el pe site. La Leonidas mi se pare ca au doar macinata, iar la kfea.ro rar gasesti mai proaspata de 2 saptamani. Daca vreti ne organizam la comenzi: peste 200 lei e cu transport gratuit
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(02-12-2016, 15:00)Kosta David Wrote: Salut! Daca doresc sa comand diect de la Papa Jacques si nu prin cei care revand cafeaua lui, cum pot comanda? Am avut situatii cand la ei nu gaseam cafea mai proaspata de 2 saptamani. Multumesc!

ai pm
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)