• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Prajitoria HotSpot (pana la 1-8-2015 )

E o mare bucurie sa mai afli ca inca o prajitorie isi deschide portile. Din fericire nu acopera doar Bucurestiul ci si Ploiestiul, localitate care nu avea o astfel de locatie.

Despre campionul barista Laurentiu Stefan pot sa spun ca i-am admirat stilul de prajire inca din perioada Monkaff (s-a inchis demult, insa cafegii mai vechi o cunosc), apoi in perioada CoffeeMap si vad ca se tine bine de treaba si in prezent. Totusi, fata de cele doua amintite, la HotSpot Coffee a ales sa duca prajirea putintel mai sus, astfel incat sa echilibreze si nuantele acide, o Columbia aici:
[Image: IMAG1811_zps5f068415.jpg]

[Image: IMAG1809_zpsf02eaa11.jpg]

[Image: IMAG1807_zps19a3aa3a.jpg]

Din discutia cu Laurentiu si Paul Ungureanu (cel mic, de statura Smile ) am aflat ca toata cafeaua, fara nicio exceptie, va fi de specialitate nu gourmet, iar bomba pe aceasta piata va fi pretul. Pentru ca in spatele business-ului sta de fapt o firma foarte dezvoltata pe segmentul de plati (deci resurse financiare exista din plin), plus bunavointa baietilor de a favoriza forumul, vom ajunge la un pret de achizitie de aproximativ 70 de lei / kg, ceea ce mi se pare fantastic de bine, mai ales pentru cafea de specialitate. Cel mai probabil si cafeaua verde va fi disponibila, insa aici le-as propune baietilor sa imparta mai intai niste mostre de verde celor care prajesc pentru a ne putea pronunta mai obiectiv. Eu unul am mare incredere in toti espressomanii care s-au luat de prajit acasa.

Pentru mai multe detalii tehnice (prajitor, prajire etc.) ii invit pe Laurentiu si pe Paul pe forum, cand vor avea timp.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Care este adresa din Ploiesti?
Site-ul lor nu functioneaza...

Din ce stiu, proiectul abia a inceput. Zilele acestea sper ca vor intra baietii pe forum pentru detalii complete, inclusiv legate de Ploiesti. Pana una alta am mai dat comanda de juma' de kg din cele doua de mai sus Smile

Daca nu cer prea mult, asteptam si screenshot-uri de pe numarul de puncte al cafelelor, ca sa vedem specialitatea si o poza /doua de la prajitorie, caci pe langa sediul din Bucuresti, prajirea se face la Ploiesti si fara un microbuz organizat nu o vom vedea prea curand Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Bine v-am gasit Smile zilele acestea am fost foarte ocupati cu deschiderea primului Kiosk To Go - Hotspot Coffee . In zilele ce urmeaza am sa incep a va raspunde la intrebari , precum si a va atasa cateva poze / video , impreuna lista de preturi pentru cafeaua prajita / verde.

Hotspot Coffee Roastery . Enjoy ! Smile

Pentru ca nu umblam cu cioara vopsita , aveti atasat mai jos un fisier cu punctajul cafelei obtinut la cup of excellence.
Ps: Urmeaza si pentru restul !

Attached Files
.pdf   Columbia.pdf (Size: 171,58 KB / Downloads: 89)

Va invitam si pe pagina de facebook a Hotspot Coffee
https://www.facebook.com/hotspotcoffeeromania

Pentru inceput prajim doar in zilele de Luni si Miercuri , comezile pot fi facute la numarul de telefon +4 0743.563.567 / +4 0722.528.612 sau prin e-mail la info@hotspotcoffee.ro

Costuri estimative pentru livrare ?
Expobar Brewtus IV-R | Mahlkonig Vario | Tamper dinam. Concept-Art | GC CBR-101

(23-09-2014, 15:52)palado Wrote: Costuri estimative pentru livrare ?

Momentan nu avem o cotatie de pret , urmeaza sa cerem celor de la Fan Curier pretul estimativ. Indata ce il avem o sa postam pe forum.
Plata se poate face in doua variante:
1) In contul nostru bancar , indata ce avem confirmarea platii trimitem cafeaua.
2) Prin ramburs.

Preturi pentru cafea verde? Procent sau sunt preturi separate?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

(23-09-2014, 16:00)baloozzy Wrote: Preturi pentru cafea verde? Procent sau sunt preturi separate?

Sunt preturi separate , le vom posta in zilele ce urmeaza.

Waw, deci s-au aprobat reducerile! Bravo Paul, Laurentiu & Alex! Multumim! O sa mut detaliile acelea in sectiunea de discount-uri. As zice ca intrati cu un "tupeu" fantastic in piata, la acele scoruri, fiind in acest moment unele dintre cele mai mici preturi din Romania ... Sunt chiar mai jos decat ma asteptam. Vom vedea si parerea home roaster-ilor din forum, imediat ce vom putea achizitiona si cafea verde.

(23-09-2014, 15:52)palado Wrote: Costuri estimative pentru livrare ?

estimativ ar trebui sa fie sub 20 lei / primul kg.
Nu stiu daca fan-ul are optiunea, dar va recomand ca la plata ramburs sa alegeti optiunea de plata in cont colector (in cazul meu e 5lei), varianta mai ieftina pentru clienti.
Altfel interesante preturi. Sunt de "deschidere" sau se vor pastra (sa stiu daca trebuie sa-mi fac stocuri)?

PS: Pretul / kg implica livrare in pachete de 1kg sau comenzi de 1kg cu impachetari (posibile) mai mici?
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

(24-09-2014, 01:19)amarok Wrote:
(23-09-2014, 15:52)palado Wrote: Costuri estimative pentru  livrare ?

estimativ ar trebui sa fie sub 20 lei / primul kg.
Nu stiu daca fan-ul are optiunea, dar va recomand ca la plata ramburs sa alegeti optiunea de plata in cont colector (in cazul meu e 5lei), varianta mai ieftina pentru clienti.
Altfel interesante preturi. Sunt de "deschidere" sau se vor pastra (sa stiu daca trebuie sa-mi fac stocuri)?

PS: Pretul / kg implica livrare in pachete de 1kg sau comenzi de 1kg cu impachetari (posibile) mai mici?

Salut,
Pretul nu este de ''deschidere'' dorim sa mentinem acelasi pret cat mai mult timp posibil ... ecuatia este simpla ... chiar daca pretul cafelei va creste ... cu cat vom vinde mai mult , vom comanda mai multa cafea verde unde vom beneficia de o reducere mai mare , putand astfel sa mentinem pretul.

Pretul de 1 kg implica livrarea la punga de 1kg ... dupa cum puteti observa cafeaua ambalata la 250g este usor mai scumpa deoarece pentru 1kg folosim 4 pungi , 8 etichete ... etc .

Preturile sunt aici

Multumesc.
Vream sa ma asigur, se cam practica sistemul.
In rest ok, aplic si eu aceeasi filozofie in domeniul meu.
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Am creat si un topic pe aria de reduceri pentru comunitate - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-2...6#pid17446 Discutiile despre HotSpot vor ramane aici.

MULTUMIM!!!
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe

am primit deja 4 sortimente;
ambalaj impecabil, in pungi mari, multistrat, cu valva si fermoar; da, valva-i binevenita si la cafea verde - mai putin aer decat intr-un borcan etans;
toate boabele arata bine, curate, conform descrierii de clasificare;

am prajit cate 250g din Columbia si Sidamo, ambele City+;
boabele de Columbia sunt grele, mari, prajite foarte uniform;
boabele de Sidamo sunt inegale (screen 15-18), dar s-au prajit uniform; detalii cu prajirea si extractia, mai incolo - poate alt thread; oricum, nu poze;

pacat doar cu transportul: adica, peste atata efort gandit si bine concretizat in produse, cu preturile atractive, vine curierul si aseaza o pleasca de 14% in plus la pretul pe Kg ;(
de fapt, 20 lei transportul (4 Kg), include deja un discount de vreo 10%, altfel tariful fiind de 25,50 lei - practic acelasi cu cel al lui Urgent-Curier/Cargus Int.;

poate intervin kilogramele, sau flexibilitatea ofertelor, dar azi dim. am primit si un colet de ceai, cca. 1 Kg., la care transportul m-a costat putin sub 14 lei; si mag online respectiv iti trimite pachet cu transport gratuit, la cumparaturi peste 120 lei (prin posta.ro) sau 250 lei (prin curier); si tot ei imi spuneau ca nu au putut negocia o oferta buna cu transportatorul pentru ca nu pot indeplini conditia cu nr de colete...
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Felicitari HotSpot Coffee , ieri am vb la telefon, azi am primit cafeaua :
[Image: IMG686_zpsaed9e9c1.jpg]

dar la fel ca si radudani...la cafea de 134 lei, suma de plata ramburs a fost de 170 + 5 lei la tipul "fun" de la FAN*** adica 41 lei ....cam mult.
Poate aici mai trebuiesc gasite solutii, in rest doar cuvinte de lauda pentru baietii de la HotSpot Coffee. Felicitari !!!
Bezzera Unica |  La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 

Pai nu se pot pune banii in cont in avans ca sa nu mai platiti rambursul?

E si pacat sa nu se faca plata in cont. Ideal ar fi sa introduca si si transportul in pret sa nu mai stai ca nu are rest sau alte conexiuni 3G. 5 lei la curier? Inseamna ca esti fan curier Tongue .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Prajita in 24 am baut Columbia la V60 foarte buna.Am cumparat 1.25Kg plata in cont 17lei transport.
 HX,Mazzer

(26-09-2014, 20:43)Lyvyoo Wrote: Pai nu se pot pune banii in cont in avans ca sa nu mai platiti rambursul?

Ce nu ia curierul, va lua banca.
Deocamdata oamenii-s la inceput, cu timpul va creste si numarul de livrari si vor putea negocia un contract mai bun.

(26-09-2014, 21:59)amarok Wrote:
(26-09-2014, 20:43)Lyvyoo Wrote: Pai nu se pot pune banii in cont in avans ca sa nu mai platiti rambursul?

Ce nu ia curierul, va lua banca.
Deocamdata oamenii-s la inceput, cu timpul va creste si numarul de livrari si vor putea negocia un contract mai bun.
Am platit la banca unde au ei cont comision zero.
 HX,Mazzer

Daca te duci la banca, da. Daca platasti din cont (prin orice forma) nu.
+ ca e o procedura greoaie si pentru vanzator si pentru client.
Cea mai buna metoda e o bursa locala si comenzi cumulate ale mai multor useri din aceeasi localitate.
Oricum cu tot deranjul financiar tot is mai mult decat ok ca si oferta de cafea.

PS: Din cate mai stiu eu, ca si persoana juridica banca imi ia un comision si la incasare. Asa ca tu nu platesti comision, dar destinatarul da.
Oricum trebuie sa ne gandim sa fie bine pentru toata lumea. Si pentru ei, ca sa putem cumpara o cafea buna mult timp de acum incolo, si pentru noi, ca sa putem cumpara o cafea buna mult timp de acum incolo la un pret bun.

da, dar orice surpriza (neplacuta) e posibila...
asa am facut azi, cu 2 comenzi diferite:
- ceai, prin Urgent-curier, platit prin BCR la Unicredit: comision 3+4=7 lei, plus toata bataia de cap cu banca; daca ma duceam la unicredit (nu mai era timp in ziua respectiva) probabil plateam un comision minim;
- cafea prin Fan-curier, incercat la o filiala apropiata ING Bank: n-am card trebuie sa platesc la sediul central, care inchide la ora 16 (era aproape 17) si comisionul se pare ca e in cazul meu, cu cash, 15 lei (!);
m-am dus iarasi la BCR-ul meu si am platit tot 7 lei; asta chiar n-a meritat toata tevatura!

varianta cu cumpararea in grup mi se pare greoaie... organizare, ritmicitate etc.

in perspectiva, poate niste solutii mai realiste:
- facilitati suplimentare oferite de curier (nu e mai bun aici Urgent-ul, care devine mare acum impreuna cu Cargus, vs. Fan?) care sa permita firmei (1) oferte de transport gratuit la comenzi mai mari, sau (2) sisteme de abonament convenabile;
- acceptarea unei optiuni de livrare prin posta.ro;
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

putin off topic : cu bancile la noi nu cred ca vom castiga vre-o data.... din banii de vacanta 1000 lei in prima luna primesc dobanda 1.6 lei si imi ia banca comision 4 lei; raman 996 lei in cont , a doua luna dobanda mai mica, 1.4 lei si comision de administrare 4 lei, raman in cont 992 lei.....cred ca in 5 ani de zile trebuie sa mai duc de acasa ceva bani caci raman dator la BCR !!!! ce bine ca nu sunt miliardar Angry
cat despre cafea numa cuvinte de lauda.....iar despre prajitori pot spune la fel, o comunicare foarte buna, produse de calitate si preturi foarte bune , pentru asta cred ca putem sa ii multumim lui Liviu pentru " intermediere " si prajitorilor HotSpot Coffee dar nu-i uitatam si pe ceilalti prajitori care asigura discount membrilor forumului...eu cred ca nu le este deloc usor in economia actuala.
Cu timpul sigur se vor rezolva si problemele legate de transport/curier/bani.
Felicitari si cuvinte de incurajare din partea mea !!!
Bezzera Unica |  La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 

Din cate mi-a spus Paul, actionarul principal al afacerii este o mare firma de plati. De aici si pana la implementarea unui sistem de plata (online) reciproc avantajos useri forum / prajitorie, nu ar mai trebui sa fie mult, si sper sa se intample intr-o zi.

Cred ca exagerati (putin Tongue)
Oamenii ne-au dat discount 20% si voi va legati de costuri de transport. Discountul acopera bine merci orice inconvenienta legata de costul transportului.
Deocamdata rabdare sa avem si multumiri pentru initiativa. Wink

Poate sunt putin offtopic,pentru care îmi cer scuze,dar consider cel mai potrivit locul acesta de postare.
Păreri despre stilul lor de prăjire (light, medium,or dark)?
Desi , poate este un secret profesional,totuși cred că cel mai bine ar fi să ne răspundă Paul.
Expobar Brewtus IV-R | Mahlkonig Vario | Tamper dinam. Concept-Art | GC CBR-101

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)